Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Parazitii din peste

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
off: mie imi plac episoadele din "Tehnici de supravietuire", cand merge meseriasul ala prin padure si gaseste cate un cadavru de animal; cum incepe sa manance viermii de pe si din el - o nebunie culinara. :D

on: la icre nu stiu ce sa zic, o fi posibil, dar la carne gatita eu bag si cate jumatate de bol de mujdei, deci ar trebui sa fi un Rambo al parazitilor ca sa mai miste in front. :)

#20
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Japonezii  il maninca crud(sashimi) si  nici cainii nu mai au paraziti intestinali. Doar un singur soi de peste e periculos , are parazitul de  toxoplasmoza si ei totusi il consuma. Si-n America se consuma la greu..

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postr@zvan, on Sep 4 2008, 15:51, said:

on: la icre nu stiu ce sa zic, o fi posibil, dar la carne gatita eu bag si cate jumatate de bol de mujdei, deci ar trebui sa fi un Rambo al parazitilor ca sa mai miste in front. :)

   Usturoiul nu este foarte eficient impotriva parazitilor intestinali . La multi dintre ei provoaca probabil doar un pic de indigestie .

#22
enoh78

enoh78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.11.2008
pai daca microbii mor prin congelare care-i problema?

#23
senxei

senxei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 04.07.2007
nu stiu care e treaba ca nu ma prea pricep la peste da am gasit si eu ieri intr-un salau un soi de rime asa, dar mai subtiri (cam cit o ata de cusut, putin mai groase) care erau mai inchise la culoare in zona de mijloc si mie mi s-a parut ca ar fi mai dure acolo - ca si cum ar fi fost mai uscate acolo si mai spre roz la capete si aveau cam vreo 3 -5 cm lungime cred, daca nu chiar putin mai mult... cineva mi-a zis ca ar fi paraziti ... altcineva mi-a zis ca nu ar fi probleme, ca probabil ar fi ceva ce au mincat pestii, dar nu prea stiu daca sa am incredere si sa maninc pestii respectivi. posibil se pare sa fie foarte periculosi dupa cite mi-a zis prima persoana cu care am vb si mi-a zis sa ma spal f bine pe miini si chiar cu spirt. ceea ce am si facut insa nu e exclus sa poata patrunde si prin eventuale taieturi sau julituri ca m-am intepat putin in degete cind am scos urechile la primul peste. :( nu stiu ce sa mai zic. sper sa nu fie probleme totusi. dar cum se manifesta parazitii astia daca e sa ii iei? stie cineva cum iti dai seama?

#24
redbmc

redbmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.08.2005

View Postsenxei, on 14th October 2009, 19:29, said:

nu stiu care e treaba ca nu ma prea pricep la peste da am gasit si eu ieri intr-un salau un soi de rime asa, dar mai subtiri (cam cit o ata de cusut, putin mai groase) care erau mai inchise la culoare in zona de mijloc si mie mi s-a parut ca ar fi mai dure acolo - ca si cum ar fi fost mai uscate acolo si mai spre roz la capete si aveau cam vreo 3 -5 cm lungime cred, daca nu chiar putin mai mult... cineva mi-a zis ca ar fi paraziti ... altcineva mi-a zis ca nu ar fi probleme, ca probabil ar fi ceva ce au mincat pestii, dar nu prea stiu daca sa am incredere si sa maninc pestii respectivi. posibil se pare sa fie foarte periculosi dupa cite mi-a zis prima persoana cu care am vb si mi-a zis sa ma spal f bine pe miini si chiar cu spirt. ceea ce am si facut insa nu e exclus sa poata patrunde si prin eventuale taieturi sau julituri ca m-am intepat putin in degete cind am scos urechile la primul peste. :( nu stiu ce sa mai zic. sper sa nu fie probleme totusi. dar cum se manifesta parazitii astia daca e sa ii iei? stie cineva cum iti dai seama?

Am gasit si eu azi acelasi tip de viermi intr-un salau (proaspat): mai intai i-am vazut pe lapti, apoi am descoperit ca sunt si in carnea din zona abdomenului. O sa pun si niste poze. Am trimis un mesaj folosind rubrica de contact a supermarketului de unde am cumparat pestele, astept sa vad daca vin cu vre-o explicatie.

#25
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Si, care a fost explicatia ? Cred ca ti-au raspuns pana acum.

Edited by dan_1072, 01 October 2011 - 20:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate