Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Receiver AV -

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005
Salutare,

Am nevoie de sfatul vostru pentru cumpararea unui sistem audio-video pentru un apartament. Ma gandeam sa-mi cumpar un Receiver AV + 5 boxe.

Pentru receiver cred ca un raport pret/calitate ar fi

Onkyo TX-SR606 (black)  -

Pentru cabluri m-am hotarat la :
Eagle Cable Cablu boxe Calypso II 2.5
iar pentru boxe....habar nu am. Poate ma ajutati voi.

Ce spuneti de receiver ? Este ok ? Recomandati altul ?

Astept sfaturile voastre.....

10X

#2
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Receiverul e f. ok. dar tb sa ai grija ca onkyo "lucreaza la cald", foarte cald, mare grija la pozitionare, minim 50cm liberi deasupra, nu recomand plasarea in rack ci deasupra lui. (poate ai noroc si nimeresti unul cu ventilatorul de pe radiator montat)
Parerea mea e ca la un sistem surround cu receiver 7.1, cablurile scumpe sunt un moft. Sa fie din cupru litat si cat mai groase, minim 4mm patrati, nu tb sa fie cine stie ce brand.

Din pacate la banii aia nu stiu ce sa-ti recomand. Daca vrei sa-l folosesti si in stereo pt muzica, m-as uita si pe la NAD si Cambridge Audio.
Daca e doar pt filme, cred ca e cam best bang for the buck.


Mie nu imi place cu subwoofer de aceea mai intai voi recomanda ce am ascultat si mi-a placut fara SW:

Monitor Audio BR5 pe fata cu BR1 pe spate si centrul tot din seria bronze. Solutie mai scumpa dar cu un sunet de m-a lasat masca (din pacate nu aveam buget pt ea).

Magnat monitor 880 pe fata cu MM110 pe spate si MM210 centru. solutie ieftina, adoptata de mine si care mi-a depasit asteptarile  pe care le aveam de la un sistem de 1000 ron.
Nu simt lipsa SW la filme.

De asemenea se poate face si un sistem bazat exclusiv pe MM110 dar vei avea nevoie de SW la filme. Contrar aparenteleor MM110 surprind pe toata lumea ce le asculta, au mai multa putere decat lasa sa se vada si sunt clare, aerisite si incisive in acelasi timp, nush cum sa le descriu, risc sa spun ca imi plac mai mult decat MM880, pacat ca nu coboara indeajuns. Chiar merita sa asculti si varianta asta....


Meri si asculta prin magazine, mai sus am propus solutii ce pot fi ascultate prin majoritatea showroomurilor.

Nu stiu cum suna Wharfedale, dar nu am auzit decat cuvinte de lauda despre ele.

#3
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Posthellrider, on Sep 4 2008, 15:47, said:

Receiverul e f. ok. dar tb sa ai grija ca onkyo "lucreaza la cald", foarte cald, mare grija la pozitionare, minim 50cm liberi deasupra, nu recomand plasarea in rack ci deasupra lui. (poate ai noroc si nimeresti unul cu ventilatorul de pe radiator montat)
Parerea mea e ca la un sistem surround cu receiver 7.1, cablurile scumpe sunt un moft. Sa fie din cupru litat si cat mai groase, minim 4mm patrati, nu tb sa fie cine stie ce brand.

Din pacate la banii aia nu stiu ce sa-ti recomand. Daca vrei sa-l folosesti si in stereo pt muzica, m-as uita si pe la NAD si Cambridge Audio.
Daca e doar pt filme, cred ca e cam best bang for the buck.


Mie nu imi place cu subwoofer de aceea mai intai voi recomanda ce am ascultat si mi-a placut fara SW:

Monitor Audio BR5 pe fata cu BR1 pe spate si centrul tot din seria bronze. Solutie mai scumpa dar cu un sunet de m-a lasat masca (din pacate nu aveam buget pt ea).

Magnat monitor 880 pe fata cu MM110 pe spate si MM210 centru. solutie ieftina, adoptata de mine si care mi-a depasit asteptarile  pe care le aveam de la un sistem de 1000 ron.
Nu simt lipsa SW la filme.

De asemenea se poate face si un sistem bazat exclusiv pe MM110 dar vei avea nevoie de SW la filme. Contrar aparenteleor MM110 surprind pe toata lumea ce le asculta, au mai multa putere decat lasa sa se vada si sunt clare, aerisite si incisive in acelasi timp, nush cum sa le descriu, risc sa spun ca imi plac mai mult decat MM880, pacat ca nu coboara indeajuns. Chiar merita sa asculti si varianta asta....


Meri si asculta prin magazine, mai sus am propus solutii ce pot fi ascultate prin majoritatea showroomurilor.

Nu stiu cum suna Wharfedale, dar nu am auzit decat cuvinte de lauda despre ele.


Super. Multumesc mult de sfaturi. Daca ar fi sa aleg ceva similar cu Onkyo ce m-ai sfatui sa aleg ?

Ai un magazin din Romania de unde ai recomanda sa cumpar boxele ?

#4
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Nu stiu sa zic ceva similar cu Onkyo, sunt multe scule care merita atentie. Harman/Kardon de ex suna f muzical, Marantz, Yamaha, Sherwood, Nad, Cambridge audio. Ai de unde alege. mergi si asculta.
Dar pot spune cu mana pe inima de ce sa te feresti: Sony, Panasonic, Pioneer. Cu parere de rau, as pune pe lista neagra si DENON cu seria 08, pacat...

Magazine in ro: www.be-loud.ro , www.sono.ro , google-it

#5
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Posthellrider, on Sep 5 2008, 11:03, said:

Nu stiu sa zic ceva similar cu Onkyo, sunt multe scule care merita atentie. Harman/Kardon de ex suna f muzical, Marantz, Yamaha, Sherwood, Nad, Cambridge audio. Ai de unde alege. mergi si asculta.
Dar pot spune cu mana pe inima de ce sa te feresti: Sony, Panasonic, Pioneer. Cu parere de rau, as pune pe lista neagra si DENON cu seria 08, pacat...

Magazine in ro: www.be-loud.ro , www.sono.ro , google-it

Din pacate datorita slabei concurente in domeniu pe piata din Romania preturile sunt de-a dreptul nesimtite. Un exemplu :
Onlyo 606 in USA preturi intre 350 si 400 Dolari
Onlyo 606 in Romania 700 Euro Este oare normal ????

Boxele sunt ceva mai atractive la pret, dar isi pastreaza diferentele fata de state. Receiver-ul in comand din USA chiar daca platesc 200 shipping + insurance. Tot ies mai ieftin :)

#6
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

View Postenderlabs, on Sep 5 2008, 11:56, said:

.....
Onlyo 606 in Romania 700 Euro Este oare normal ????

Din pacate este normal. Chiar daca ar fi fost concurenta acerba in Ro, diferenta de pret e absolut normala. Explicatia este destul de stufoasa sa o expun aici (lectura: cursul preturi si concurenta ASE)

View Postenderlabs, on Sep 5 2008, 11:56, said:

Receiver-ul in comand din USA chiar daca platesc 200 shipping + insurance. Tot ies mai ieftin :)

Ai grija cu tensiunea de alimentare (sa nu vina pe 110v). O chestie electronica cu consum redus de putere (gen laptop, camera foto, etc) este ok a fi cumparata din state. Insa un receiver care suge aprox 700W din retea si care functioneaza cald (a se citi fierbinte) ar fi bine sa aiba garantie cat mai pe aproape de casa.

Incearca pe www.idealo.de , va fi mai scump decat in state dar macar o sa beneficiezi de garantie in RO.

Parerea mea!

#7
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Posthellrider, on Sep 5 2008, 12:08, said:

Din pacate este normal. Chiar daca ar fi fost concurenta acerba in Ro, diferenta de pret e absolut normala. Explicatia este destul de stufoasa sa o expun aici (lectura: cursul preturi si concurenta ASE)



Ai grija cu tensiunea de alimentare (sa nu vina pe 110v). O chestie electronica cu consum redus de putere (gen laptop, camera foto, etc) este ok a fi cumparata din state. Insa un receiver care suge aprox 700W din retea si care functioneaza cald (a se citi fierbinte) ar fi bine sa aiba garantie cat mai pe aproape de casa.

Incearca pe www.idealo.de , va fi mai scump decat in state dar macar o sa beneficiezi de garantie in RO.

Parerea mea!

Buna idea cu Idealo.de. Numai ca nu stiu ce magazine trimit in Romania. Ai idee ?

View Posthellrider, on Sep 5 2008, 12:08, said:

Din pacate este normal. Chiar daca ar fi fost concurenta acerba in Ro, diferenta de pret e absolut normala. Explicatia este destul de stufoasa sa o expun aici (lectura: cursul preturi si concurenta ASE)



Ai grija cu tensiunea de alimentare (sa nu vina pe 110v). O chestie electronica cu consum redus de putere (gen laptop, camera foto, etc) este ok a fi cumparata din state. Insa un receiver care suge aprox 700W din retea si care functioneaza cald (a se citi fierbinte) ar fi bine sa aiba garantie cat mai pe aproape de casa.

Incearca pe www.idealo.de , va fi mai scump decat in state dar macar o sa beneficiezi de garantie in RO.

Parerea mea!


Am gasit  aici

428 € - Receiver-ul
35 € - Transportul

Cam 1700 RON pe total. Fata de 2300 este o reducere de 600 RON.

Recomanzi magazinul ala ? Stii ceva de el  ?

#8
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Nu stiu nimic de magazinul respectiv. Vezi ca pe idealo, sunt si comentarii si ratinguri ale cumparatorilor. Vezi si tu ce zic.

Daca ai pe cineva in DE, cel mai bine, mai sigur si mai ieftin, ar fi ca persoana respectiva sa il comande pt tine si apioi sa ti-l trimita cu un autocar Atlassib (am lucrat cu ei, f seriosi, nu se pierde coletul).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate