Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

1 antena offset cu 2 utilizatori ?

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Asa un om ambitios... ^_^

#128
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 01.02.2006
Cu focarul principal pe 13E la offset de 1,1m cit estimati ca va avea semnalul pe 19E in Bucuresti  :w00t:
Rezonabil este 19E in focar si 16E + 13E pe triax iar pe 1W ( + eventual 5E sau 4W ) pe offset de 0,85 .
Daca are SS2 poate sa uite de restul sculelor profi de instalator .

#129
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

View Postsmv167, on Oct 13 2008, 09:17, said:

Cu focarul principal pe 13E la offset de 1,1m cit estimati ca va avea semnalul pe 19E in Bucuresti  :w00t:
Rezonabil este 19E in focar si 16E + 13E pe triax iar pe 1W ( + eventual 5E sau 4W ) pe offset de 0,85 .
Daca are SS2 poate sa uite de restul sculelor profi de instalator .


Smv ai uitat sa precizezi ca pt bucale are nevoie chiar de o antena maimare sau un ade firma gen Triax pe Astra cu lnb in focar principal .Deci in concluzie are nevoie de 2 antene * a2a cu 1w focar principal iar secundare 5E SI 4W dupa gust :notangel: *

Fiind vorba d e un SS2 care are tunnerul la fel ca la DM sau un pic mai bun la mari minuni nu are ce sa astepte, si chiar nu se justifica sculele profi! :thumbup:

#130
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 01.02.2006
Pai n-o sa aiba probleme mari la gasirea satelitilor ci tocmai la reglajul fin , unde SS2 este meseriase ( SNR si BER ).
Cica ar merge relativ bine 19E pr triax1,1m in Bucuresti .

#131
galusca22

galusca22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2008

View Postdoktorofsat, on Oct 13 2008, 09:32, said:

Smv ai uitat sa precizezi ca pt bucale are nevoie chiar de o antena maimare sau un ade firma gen Triax pe Astra cu lnb in focar principal .Deci in concluzie are nevoie de 2 antene * a2a cu 1w focar principal iar secundare 5E SI 4W dupa gust :notangel: *

Fiind vorba d e un SS2 care are tunnerul la fel ca la DM sau un pic mai bun la mari minuni nu are ce sa astepte, si chiar nu se justifica sculele profi! :thumbup:

Stau la etajul 7, blocul are 8 etaje, avand in vedere ca va fi la balcon instalata antena, instalatorul mi-a propus sa mergem cu antena pe bloc facem reglajele acolo apoi venim cu ea la et.7 si o instalam, e ok varianta asta?

#132
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

View Postgalusca22, on Oct 15 2008, 19:42, said:

Stau la etajul 7, blocul are 8 etaje, avand in vedere ca va fi la balcon instalata antena, instalatorul mi-a propus sa mergem cu antena pe bloc facem reglajele acolo apoi venim cu ea la et.7 si o instalam, e ok varianta asta?
Instalatorul resp e un urs!

Orice instalator care are un gram de experientza poate veni cu un stb cu canale gata scanate pe cativa sateliti si sa-ti fixeze antena dupa acel stb! :)
Doar pisicile isi plimba puii , dar un om care a avut tajentzze cu reglatul de antene nu face asemenea lucruri! :)

#133
galusca22

galusca22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2008

View Postdoktorofsat, on Oct 15 2008, 19:55, said:

Instalatorul resp e un urs!

Orice instalator care are un gram de experientza poate veni cu un stb cu canale gata scanate pe cativa sateliti si sa-ti fixeze antena dupa acel stb! :)
Doar pisicile isi plimba puii , dar un om care a avut tajentzze cu reglatul de antene nu face asemenea lucruri! :)

Pai de asta l-am banuit ca a avut prea putine tangente cu asa ceva si in plus mi-s spus ca trebuie pozitionata in sens opus decat calculasem cum trebuie pozitionata conform sit-ului http://www.dishpointer.com/ si goggle earth; l-am intrebat si ce aparat de detectie are mi-a raspuns ca nu-si aduce aminte,...e obosit..

#134
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
galusca22 renunta la acest individ cvasisatelitar :lol:

#135
spany

spany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 05.10.2008

View Postsmv167, on Oct 13 2008, 09:17, said:

Cu focarul principal pe 13E la offset de 1,1m cit estimati ca va avea semnalul pe 19E in Bucuresti  :w00t:
Rezonabil este 19E in focar si 16E + 13E pe triax iar pe 1W ( + eventual 5E sau 4W ) pe offset de 0,85 .
Daca are SS2 poate sa uite de restul sculelor profi de instalator .
Destul de acceptabil,440 de canale fata de 520 cat ar fi daca focarul principal ar fi pe astra 19,cu 440 de programe este ok! mai ales ca nu se uita decat la cateva care merg cu key.

View Postgalusca22, on Oct 15 2008, 20:47, said:

Pai de asta l-am banuit ca a avut prea putine tangente cu asa ceva si in plus mi-s spus ca trebuie pozitionata in sens opus decat calculasem cum trebuie pozitionata conform sit-ului http://www.dishpointer.com/ si goggle earth; l-am intrebat si ce aparat de detectie are mi-a raspuns ca nu-si aduce aminte,...e obosit..
Unde lai gasit? credeam ca astfel de stafii au disparut dar....se pare ca renasc peste noapte,un instalator bun iti spune; merge pe balcon hai sa ne apucam de treaba,sau; hai cu ea sus pe bloc si in 25 min e gata. :P

#136
galusca22

galusca22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2008

View Postspany, on Oct 15 2008, 21:23, said:

Destul de acceptabil,440 de canale fata de 520 cat ar fi daca focarul principal ar fi pe astra 19,cu 440 de programe este ok! mai ales ca nu se uita decat la cateva care merg cu key.


Unde lai gasit? credeam ca astfel de stafii au disparut dar....se pare ca renasc peste noapte,un instalator bun iti spune; merge pe balcon hai sa ne apucam de treaba,sau; hai cu ea sus pe bloc si in 25 min e gata. :P

E dat de una din firmele de profil din Bucuresti la care am sunat, din pacate nu mai stiu care.
Concluzia e : Caut instalator !

#137
galusca22

galusca22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2008

View Postgalusca22, on Oct 16 2008, 13:28, said:

E dat de una din firmele de profil din Bucuresti la care am sunat, din pacate nu mai stiu care.
Concluzia e : Caut instalator !
Au venit si cele 2 LNB Alps, am tot ce trebuie, miine instalez suportul antenei pe zid.Nu e nimeni prin Tineretului(antene sunt destule), cu experienta dispus ptr ajutor contra cost orientare lnb-uri ?

#138
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Poate suna timpit... dar sa montezi si tu suportul ala asa incit sa ai acces usor la LNB-uri. Trebuie sa poti mesteri in voie la ele. Parabola sa se poata misca si ea stinga-dreapta fara sa se loveasca de ceva... Gindeste-te bine inainte. Si sa nu faca ceva "umbra" la parabola (balconul de deasupra, balustrada... nu stiu unde vrei sa-l pui...). Poate te sfatuiesti cu noi inainte.

#139
danielvaradie

danielvaradie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.04.2007

View Postspaniolul, on Sep 3 2008, 14:52, said:

Nu nici ton si nici aroganta,poate doar cele vre-o 4000-7000 de antene montate dealungul timpului,probabil ca nu ai facut nicodata un montaj asa ca daca doresti sa afli raspunsul la intrebarea stupida pe care o pui nu iti ramane decat sa cumperi cele 2 accesorii[lnb monobloc+switch] sa faci setarile corespunzatoare in meniul receiverelor la disecq si apoi vei afla principiul de functionare.
PS! nu conteaza nr. postarilor,poti fi le fel de destept si cu 3 postari si cu 2000,conteaza doar sa informezi corect,aici pe forum ne ajutam unul pe altul din experienta propie si atat! a si sa nu uit,multumesc de apelativul 'BAIETE' ma face sa ma simt mai tanar la cei 40 de ani ai mei. :P


L-ai montat vreodata de susti...perle?,la mine e montat si merge perfect nu vad problema care e.

nu conteaza cate ai montat [OMU CAT TRAIESTE INVATA SI CAND MOARE TOT PROST MOARE] sau iti place sa te lauzi

#140
spany

spany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 05.10.2008

View Postdanielvaradie, on Oct 26 2008, 13:30, said:

nu conteaza cate ai montat [OMU CAT TRAIESTE INVATA SI CAND MOARE TOT PROST MOARE] sau iti place sa te lauzi
Daca tie iti place sa mori prost nu am nimic impotriva!

#141
galusca22

galusca22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2008

View Postbeo, on Oct 16 2008, 22:32, said:

Poate suna timpit... dar sa montezi si tu suportul ala asa incit sa ai acces usor la LNB-uri. Trebuie sa poti mesteri in voie la ele. Parabola sa se poata misca si ea stinga-dreapta fara sa se loveasca de ceva... Gindeste-te bine inainte. Si sa nu faca ceva "umbra" la parabola (balconul de deasupra, balustrada... nu stiu unde vrei sa-l pui...). Poate te sfatuiesti cu noi inainte.

Am pus suportul la 90de grade, am facut scanarea transponderilor, am pus si progdvb si apoi a inghetat imaginea, si mi-a prajit placa de baza-asta la amicul meu -Gigabyte M61P-S3- nu m-am gandit ca e de la SS2, apoi am continuat pe pc-ul meu care are aceeasi placa de baza si ....surpriza mi-a inghetat imaginea, pixelizata asa si am dat repede restart ca stiam ce urmeaza;deci e clar de la SS2.Am scos dracu placa din pc si am pus o intrebare la Techiksat referitor la incompatibiltatea SS2 PCI cu aceasta placa de baza.
Nu aveam placa video pe nici un sistem, e on-board geforce 6100 .Opinii ????.La asta nu ma asteptam

#142
galusca22

galusca22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2008

View Postgalusca22, on Oct 26 2008, 23:01, said:

Am pus suportul la 90de grade, am facut scanarea transponderilor, am pus si progdvb si apoi a inghetat imaginea, si mi-a prajit placa de baza-asta la amicul meu -Gigabyte M61P-S3- nu m-am gandit ca e de la SS2, apoi am continuat pe pc-ul meu care are aceeasi placa de baza si ....surpriza mi-a inghetat imaginea, pixelizata asa si am dat repede restart ca stiam ce urmeaza;deci e clar de la SS2.Am scos dracu placa din pc si am pus o intrebare la Techiksat referitor la incompatibiltatea SS2 PCI cu aceasta placa de baza.
Nu aveam placa video pe nici un sistem, e on-board geforce 6100 .Opinii ????.La asta nu ma asteptam

A venit raspunsul:"many thanks for your request and your interest in our products.
PLease have a proof of the integrated chipset on your motherboard.
With regard to nforce 4 (or higher) chipset there is a known incompatibility,
which cannot be solved because of the architecture of that chipset.
We deeply regret not giving you a more positive answer.

Best regards
Hartmut Dockhorn"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate