Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Pasi dupa cumparare teren

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Pai e cam acelasi lucru cu ce am zis eu.
Am zis ca am deja CU. Deci trecem peste el.
Incep cu studiul geo pt ca fara el nu poti sa faci proiectul si fara proiect nu poti obtine celelalte autorizatii.

Btw, am gasit geotehnist, maine vine sa-l faca. 900 RON

Probabil ca o sa continui in alt thread pe care o sa-l deschid la jurnale
Pun linkul aici si o sa continuam acolo.

#20
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
vad ca ai gasit pe cineva sa-ti faca studiul geotehnic la un pret astronomic.
eu l-am facut cu 350 lei acum 3 saptamani.
pe undeva spui ca te pregatesti de proiectare dar fara studiul topo nu prea se poate.
eu asa am procedat:
luat legatura cu vanzatorul.
verificat terenul(acte si ochiometric)
mers la notar,incheiat contractul de vanzare cumparare.
intabularea o face el si e gata intr-o luna.
chemat un topograf pentru masurare si intarusare(era facuta dar am vrut sa ma asigur ca stiu cat sa-mi intind izmenele si ca nu am probleme cu vecinii;tulburarea de posesie se lasa cu "facultate").
facut studiul geotehnic sau pe romaneste aflat ce poate terenul.asigurate ca foreaza si nu face un simplu copy/paste;ieri a picat o cladire in galati.sigur nu avea studiul geo facut.
facut studiul topografic(asta dureaza o saptamana)
copiat actele,puse intr-o mapa si la proiectant(arhitect,structuris...mama lor de hoti)
luna ce vine e gata traba asta care cuprinde si un maldar de acte,pe care le face firma arhitectului.
autorizatii,planuri si tot ce trebuie ca eu sa ma apuc de construit(ma refer la acte)

#21
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Scuza-ma dar la 350ron sigur ti-a facut un copy-paste
Peste tot pe unde am auzit (si pe aici pe forum si prin alte parti) cam in jur de 800ron era minim.
Am gasit pe mai multi si pe la 1200 si la 1500ron dar era gata in 3 sapt. Asta la 900ron si gata intr-o saptamana mi-a convenit. Tipul a venit din Ploiesti si duce "monstrele" de pamant acolo la Ploiesti (si acolo nu e asa aglomeratie ca la Buc).
So, overall, sunt multumit.
Luni iau rezultatul si marti ma duc la arhitect. Apoi......mai vedem

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate