Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Lampa medicala cu uv.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Un dr mai in virsta (pediatru) mi-a indicat ca in lunile de iarna cu mai putin soare sa folosesc citeva minute pe zi, o astfel de lampa care emite ultraviolete. Mentionez ca am un copilas de 2,3 ani, diagnosticat cu rahitism. Pe timpul lunilor de vara este mult soare si nu e nevoie de asa ceva. Va cer parerea, a mai folosit careva o astfel de lampa? Afecteaza copilul in mod negativ?

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Trebuie sa procedezi cu mare atentie pentru ca  lumina UV poate afecta vederea .

#3
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si expunerea la raze UV este cam cancerigena...nu se mai practica tratarea rahitismului cu vit.D???? ca e tot aia ca ia vit.D sintetica sau o produce organismul...ba mai putin cancerigen la vit.D sintetica (asociata bineinteles cu calciu)

edit: sotul meu a urmat un astfel de tratament pentru vitiligo cu o lampa UVA si m-am documentat atat de profund incat pana la urma nu l-am mai lasat...in acest caz riscurile depasesc cu mult beneficiile!
-probabil dr.ta mai batrana pediatra nu a mai citit studiile mai noi despre legatura dintre cancerul de piele si radiatiile UVA...mergi la un medic mai informat!

Edited by anknic, 30 August 2008 - 09:32.


#4
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Pai mi-a fost indicat sa il tin cit mai mult la soare ca sa "absoarba" vitamina D. UV-ul de la soare, nu este periculos? Ma ingrijoreaza faptul ca vine iarna si, locuiesc intr-o zona de munte, unde soarele e mai putin vizibil, deci nu o sa ia contact cu soarele, ca si pina acum. Pe timpul verii sa vazut un real progres in ce priveste regresul rahitismului. A si crescut f mult, pe timpul veri.

Attached Files



#5
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai si vara expunerea la soare se face doar dupa ce l-ai dat in prealabil cu o crema de protectie solara.

rahitismul se trateaza cu vit.D (i-ati dat vigantol de la 14 zile?) si eventual si calciu. oricum, pediatra fiicei mele i-a dat vigantol tot timpul pana la un an, apoi am luat vigantol cu calciu 10 zile pe luna in lunile de iarna (cele care contin lit.r), la soare nu sta decat cu crema de protectie min.30.

io zic sa mergeti cu copilul la un pediatru serios care va va sfatui cum sa tratati rahitismul in mod profesinist...nu cu lampa UVA...

edit: expunerea la soare nu il face sa absoarba vit.D...in prezenta soarelui organismul uman sintetizeaza vit.D, dar aceasta vit.se poate lua si pe cale orala...oricum expunerea la soare creste riscul de cancer de piele in absenta cremei de protectie solara...si daca ii dai cu crema nu mai secreta atata vit.d (adica nu cat sa se vindece de rahitism...ci secreta cat ii trebe organismului in mod normal!)

dc ai pus poza cu copilul imbracat e greu sa se prinda cineva dc e rahitic sau nu, rahitismul se vede din sternul infundat, burta proeminenta, eventual picioare curbe.

inca un edit ca am vazut ca tu asociezi tratarea rahitismului cu crescutul...nu au nicio legatura-fiecare copil are ritmul lui de crestere care nu are legatura cu existenta rahitismului-in schimb un rahitism prost tratat in copilarie va avea efecte neplacute si chiar grave la maturitate...mergi la un pediatru serios si informat pentru o evaluare corecta a copilului si acel medic iti va spune ce tb.sa faci in continuare...ca si daca il pui la lampa UVA ca sa produca vit.D si nu are calciu suficient de fixat tot rahitic ramane...

Edited by anknic, 30 August 2008 - 20:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate