Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Cum determini ce Euro (2, 3, 4) e o masina afara din UE

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
piancu

piancu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2008
Buna. Vreau sa trimit o masina de 10 ani cu 150,000km la bord la rudele mele din Romania. Eu locuiesc in Statele Unite.
Unde as putea sa o duc ca sai verifice cit CO2 pe km are? Chiar ar costa vreo 1000 de Euro? O sa pot sa o inmatriculez daca la bord arata cita distanta a circulat in mile?

Va multumesc pentru raspunsuri

Paul

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,716
  • Înscris: 22.11.2007
Poti sa o inmatriculezi fara nicio problema insa parerea mea e ca mai bine le trimiti banii si isi iau ceva asemanator de aici. Cu toate costurile iti garantez ca va iesi mai ieftina o masina luata de aici.
Ideea e ca trebuie platita taxa vamala, plus taxa de inmatriculare,plus transportul....nu faci nicio afacere:). Plus alte dezavantaje, cum ar fi cele legate de piesele masinii ce probabil se gasesc mai greu pe aici. Plus consumul care in general e enorm la masinile din US..

#3
piancu

piancu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.08.2008
Da, cred ca pina la urma e mai usor sa iau masina acolo. Ma gindeam ca pentru ca dolarul e slab comparat cu Euro, iesea mai ieftin. Totul ar depinde daca e Euro3, atunci taxa the inmatriculare ar fi "resonabila".
Masina aici e valorata la 7500 de Euro (97 BMW M3). Transportul ar fi 1000 Euro plus taxa la portul Bremerhaven in Germania 750 Euro. Taxa Inmatriculare daca chiar e Euro 3 ar fi 2000 Euro.

Avantajul de a trimite masina asta acolo e ca am avut grija de ea foarte bine in 8 ani. Daca iau una second hand acolo, nu stiu sigur daca e solida. Problema cu piesele nu e mare, multe din ele sint ca si la Euro M3. Din pacate are doar 240cp comparat cu Euro M3.





View Postbossake, on Aug 29 2008, 02:44, said:

Poti sa o inmatriculezi fara nicio problema insa parerea mea e ca mai bine le trimiti banii si isi iau ceva asemanator de aici. Cu toate costurile iti garantez ca va iesi mai ieftina o masina luata de aici.
Ideea e ca trebuie platita taxa vamala, plus taxa de inmatriculare,plus transportul....nu faci nicio afacere:). Plus alte dezavantaje, cum ar fi cele legate de piesele masinii ce probabil se gasesc mai greu pe aici. Plus consumul care in general e enorm la masinile din US..


#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,716
  • Înscris: 22.11.2007
Sunt mai putin de 5% sanse sa fie euro3 din 1997 :).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate