Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cum sa scap de ''Teama'' ''Frica'' de a ma bate?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Inseamna ca eu sunt de-a dreptul inconstienta, am doar 153 si 45 de kile si nu m-am batut niciodata, habar nu am sa ma bat ca nu am invatat chestii de genul, dar cand imi pune cineva o mana pe dos sau pe sani ma enervez atat de tare incat ma intorc si ii caftesc. Pana acum am avut noroc ca mitocanii nu au ripostat, dar mai e timp....

#20
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
tare aia cu "macar esti bun de gura?" :roflmao:

bre, cand e de bataie, "e posibil s-o dai, dar e probabi s-o iei", vorba cantecului. degeaba zici ca stii sa te bati (ce de cacat suna), ca ai tehnica, ai palma grea si asa mai departe, daca ala te-a prins putin in off-side si a profitat de asta, cu toate atuurile tale te tavaleste de nu stii ce-i cu tine.

dar adrenalina dintr-o bataie n-o intalnesti prea des. :P

+ ca nu mai suntem in anii 90, cand, cel putin la mine pe strada era cate o cafteala la 1-2 saptamani.

#21
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 darkmx, on Aug 28 2008, 22:31, said:

Pentru inceput respectele mele..

Am sa incep cu inceputu.... am 20 de anii si nu am avut norocu de a ma bate cu cineva..pana la aceasta varsta..
in ciuda faptului ca am practicat Karate cateva lunii bune.. ba chiar am participat la un campionat..
Dar de fiecare daca cand apuc intr-un scandal, altercati orice.. ezit sa lovesc.. ma apuca un oare care tremurat.. numai sunt apt sa duc o fraza pana la cap si pur si simplu clachez.. nu ma pot concentra deloc... ma pierd cu totu..
Ce pot face sa imi infrunt ''teama'' si ''frica'' ??
Chiar daca pentru multi pare amuzant.. pt mine e o problema... destul de serioasa..!

Cumva LonelyC1 ?  :rolleyes:

 darkmx, on Aug 29 2008, 14:31, said:

cand il vad pe unu cu un cap mai mare de cat mine si vreo cateva kg bune peste mine.. ce dracu sa ii fac.. sa il salut si sa plec,eventual sa fug!

Te temi de oameni ?  :rolleyes:

 bubu30, on May 26 2009, 16:32, said:

Inseamna ca eu sunt de-a dreptul inconstienta, am doar 153 si 45 de kile si nu m-am batut niciodata, habar nu am sa ma bat ca nu am invatat chestii de genul, dar cand imi pune cineva o mana pe dos sau pe sani ma enervez atat de tare incat ma intorc si ii caftesc. Pana acum am avut noroc ca mitocanii nu au ripostat, dar mai e timp....

Noroc ? :lol: Poate nu s-au asteptat la poceli din partea ta... :P Unii din astia "smecheri" chiar cred ca daca fac chestiile astea, voua va plac si nu ziceti nimic.... :P

#22
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009

 crst_g, on May 27 2009, 08:09, said:

+ ca nu mai suntem in anii 90, cand, cel putin la mine pe strada era cate o cafteala la 1-2 saptamani.

In anii 90 sau si mai devreme, in bataile de strada erau de doua ori mai multi barbati adevarati decat sunt acum.
Acum folosesc bate de baseball, folosesc cutite, merg in gasti si dau picioare in cap unuia cazut la sol.

Orice conflict fizic aduce urmari neplacute...de o parte sau de alta...iar in Romania probabilitatea sa intri intr-unul mai devreme sau mai tarziu e destul de mare.

Edited by Schimbul3, 27 May 2009 - 08:33.


#23
sender78

sender78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.06.2007
Unii chiar sunteti de tot rasul.

Eu nu recomand deloc bataia, cu exceptia cazului in care adversarul incearca sa te loveasca sau a facut-o.

Nu m-am batut de multe ori, dar credeti-ma ca niciodata nu am inceput eu, am asteptat, am incercat sa-l fac sa rationeze, nu a vrut, si-a luat-o.
Nu ma cred invincibil, stiu ca sunt oameni cu care nu are rost sa ma pun, si atunci mai bine plec sau imi vad de treaba, dar cum spunea cineva de aici, stiu cum sa lovesc ca sa "inflamez" o splina sau un ficat, asa ca nu are sens sa dau, mai bine stau.

Am facut si eu cativa anisori de jujitsu, si o mana nu e greu de rupt iar genunchii pot fi zdrobiti relativ usor, dar urmeaza sa am o familie, am un serviciu unde sunt respectat, cu alte cuvinte am un viitor si cu exceptia cazului in care cineva se leaga de mine sau de familia mea, nu dau.

Recomandarea mea, gandeste inainte de a te bloca, uita-te la cel din fata ta, vezi ce vrea sa faca si pastreaza-ti calmul chiar daca poate  adrenalina a luat intercity-ul in corpul tau.



 Schimbul3, on May 27 2009, 09:32, said:

In anii 90 sau si mai devreme, in bataile de strada erau de doua ori mai multi barbati adevarati decat sunt acum.
Acum folosesc bate de baseball, folosesc cutite, merg in gasti si dau picioare in cap unuia cazut la sol.

Orice conflict fizic aduce urmari neplacute...de o parte sau de alta...iar in Romania probabilitatea sa intri intr-unul mai devreme sau mai tarziu e destul de mare.

aici ai mare dreptate, nu mai exista onoare, asta chiar daca suna ca-n filme.

baietasii astia care se cred gangsteri, nu stiu sa faca ceva singuri, doar in gasca, daca se poate cat mai mare.
tare as vrea sa-l vad eu pe unul cu gura mare, singur, fata-n fata cu mine.
sa-l vad daca are curajul sa dea, fara cutit, fara bata, fara box, fara pistol cu bile.
doar el si cu mine  ;)

in anii 90, ceilalti se bagau ca sa ne desparta, cand unul era deja prea lovit, iar acum se cred cu totii de cartier.
nu mai scriu ca ma apuca rasul

#24
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
Cel mai naspa e sa te bati cu aia... cum sa zic MOCANI!!! care nu stiu ce insemna o bataie barbateasca cu pumni si dau ca nebunii cum pot si din ce pot... nici nu apuci sa i livrezi un pumn serios in moaka....

#25
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

 bubu30, on May 26 2009, 14:32, said:

dar cand imi pune cineva o mana pe dos sau pe sani ma enervez atat de tare incat ma intorc si ii caftesc.
in cazul tau cred ca "atacatorii" vor sa fie batuti :D

 SundanceKid, on May 26 2009, 11:39, said:

daca te'o trosni morosanu' o sa'ti zboare toata frica.. printre altele  :lol:
exact, daca mai  traiesti dupa  :)

#26
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Deci sunt masochisti, am inteles acum. Pun mana pe femei in speranta ca or sa primeasca si ei cafteala, am sa imi cumpar bici. :D

 BlueSky2009, on May 27 2009, 09:23, said:

Noroc ? :lol: Poate nu s-au asteptat la poceli din partea ta... :P Unii din astia "smecheri" chiar cred ca daca fac chestiile astea, voua va plac si nu ziceti nimic.... :P

Da, ne plac atat de mult incat aduc la suprafata tendintele sadice, si dupa cum am spus mai sus, iese de un S&M  :lol:

#27
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
un super moderator ? :w00t:

#28
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Io nu inteleg de ce vrea cineva sa treaca de "frica de a se bate". Mai bine nu te bati. Din proprie experienta pot sa-ti dau cateva sfaturi:

-- gabaritul atacatorului este important, asta daca nu cumva tu compesezi prin tehnica sau noroc (noroc in ideea in care o data, chiar din noroc intr-o bataie i-am tras la unu' hanoracu' peste cap si i-au ramas mainile imobilizate)
-- daca te apuci de lupte nu te baza pe ele decat dupa ce esti experimentat, sa nu ai un fals sentiment de incredere dupa doua saptamani.
-- e de preferat experienta, miscarile formate (si functionale) primeaza in fata tehnicilor complicate
-- in momentul in care incepe cafteala tot ca ciobanu' o sa dai, din cauza nervilor si a adrenalinei, asta daca nu ai unele miscari in reflex (garda este cea mai importanta)
-- s-ar putea sa ai surpriza sa lovesti cu pumnul si sa te doara mai tare ca si pe el (daca nu il ti strans iti luxezi degetele, daca nu il ti drept iti luxezi incheietura). Axeaza-te pe cap, coate, talpi si tibie (tot asa daca ai nimerit cu genunciu' esti mancat).
-- daca el pune mana pe sticla tu pune mana pe scaun
-- daca sunt mai multi si esti singur, evita, ai sanse mari sa fie unu' in spatele tau oricum te invarti
-- dupa doua minute de cafteala esti terminat din cauza efortului, conditia fizica este cruciala
-- lista poate continua dar cel mai bun sfat este EVITA. Mirosul si atmosfera de la urgente nu este tocmai placuta. Daca mai pui si patu' ala care tot timpul este rece + doctoru' cu mainile reci care vine sa-ti coase capul sau arcada, fa-ti o idee de ce te asteapta. Cel mai tare show ii daca te intalnesti la urgenta cu ala cu care te-ai batut.

#29
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008

 edy_wheazel, on May 27 2009, 21:21, said:

Io nu inteleg de ce vrea cineva sa treaca de "frica de a se bate". Mai bine nu te bati. Din proprie experienta pot sa-ti dau cateva sfaturi:

-- gabaritul atacatorului este important, asta daca nu cumva tu compesezi prin tehnica sau noroc (noroc in ideea in care o data, chiar din noroc intr-o bataie i-am tras la unu' hanoracu' peste cap si i-au ramas mainile imobilizate)
-- daca te apuci de lupte nu te baza pe ele decat dupa ce esti experimentat, sa nu ai un fals sentiment de incredere dupa doua saptamani.
-- e de preferat experienta, miscarile formate (si functionale) primeaza in fata tehnicilor complicate
-- in momentul in care incepe cafteala tot ca ciobanu' o sa dai, din cauza nervilor si a adrenalinei, asta daca nu ai unele miscari in reflex (garda este cea mai importanta)
-- s-ar putea sa ai surpriza sa lovesti cu pumnul si sa te doara mai tare ca si pe el (daca nu il ti strans iti luxezi degetele, daca nu il ti drept iti luxezi incheietura). Axeaza-te pe cap, coate, talpi si tibie (tot asa daca ai nimerit cu genunciu' esti mancat).
-- daca el pune mana pe sticla tu pune mana pe scaun
-- daca sunt mai multi si esti singur, evita, ai sanse mari sa fie unu' in spatele tau oricum te invarti
-- dupa doua minute de cafteala esti terminat din cauza efortului, conditia fizica este cruciala
-- lista poate continua dar cel mai bun sfat este EVITA. Mirosul si atmosfera de la urgente nu este tocmai placuta. Daca mai pui si patu' ala care tot timpul este rece + doctoru' cu mainile reci care vine sa-ti coase capul sau arcada, fa-ti o idee de ce te asteapta. Cel mai tare show ii daca te intalnesti la urgenta cu ala cu care te-ai batut.

te duci la el si i scoti perfuziile :lol:

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Problema ta e de ordin psihologic. Constientizeaza ca trebuie sa-ti aperi pielea, tine garda, asteapta-ti ocazia, loveste cat sa-ti permita sa te retragi in siguranta si apoi fugi.
Daca zici ca te blochezi, cel mai probabil o sa iesi din asta cand o sa te saturi sa iei bataie/fugi, dar tine si de motivatia fiecarui caz in parte.

A, si nu considera ca daca ai facut arte martiale ai vreun avantaj in lupte de strada.

#31
moi_eu

moi_eu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.05.2009
solutia:nu mai cauta pe net ca n-o sa gasesti raspunsul nici chiar daca steven seagal sau nu stiu ce mafiot iti da sfaturi ,cel mai simplu mod este sa ti-o iei  ,insa acest lucru este posibil sa nu se intample niciodata pentru ca tu o sa stai tot timpul in banca ta ,si este posibil sa nu deranjezi niciodata vreun smecher si poate pan' la uma asa e  bine,nu trebuie neaparat sa te bati ,daca a facut unu putina caterinca de tine asta e,razi si tu daca poti,daca nu,nu,oricum frica asta trece decat prin "procedeul de luare bataie ,altfel nu se poate,e ca un medicament.

#32
Finnerty

Finnerty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.04.2009

 mwlambo, on Aug 29 2008, 09:50, said:

Eu am practicat 5 ani arte martiale si in afara de luptele organizate nu m-am batut niciodata si am avut ocazia de cateva ori, dar m-am rezumat in a-l impinge pe dobitoc intr-un perete sau pur si simplu la o parte. De ce nu dau? Simplu: dintr-un pumn bine plasat poate sa nu se mai ridice; ever. Am invatat sa rup coastele din zona inimii dintr-o lovitura de 2 degete(stiu ca suna SF, dar nu cu degetele intinse), am invatat sa ma apar de lovituri din orice directii + contraatac, dar niciodata nu m-am folosit pe strada de ce stiu; de ce? pentru ca stiu cat de devastatoare poate fi o singura lovitura(la un campionat cineva a primit un singur pumn - in ficat=> pe targa->ambulanta->operatie[ruptura de ficat]) si pentru ca am un viitor, iar viitorul ala nu include cazier.

Imi pare rau ca intervin si eu, dar vreau sa-l felicit pe tipul care a scris mai sus: ?stiu cat de devastatoare poate fi o singura lovitura?! si el chiar vorbeste serios!  :roflmaofast:

Eu indraznesc sa privesc si din prisma relativitatii si a tot ce poate conta intr-o confruntare cinstita sau nu. Ca esti antrenat, ca esti inzestrat de natura sau ca n-ai niciuna, poti sa fii batut cand te astepti mai putin si cand esti mai sigur pe tine. Iar daca chiar crezi ca ai lovituri calculate si gandite sa rupa coaste in zona inimii si asta constituie motivul pentru care nu te-ai incaierat niciodatata, probabil nu-ti imaginezi ce inseamna sa pui asta in practica atunci cand adversarul nu-i o papusa de antrenament pe care-ti descarcai frustrarile la cursurile care-ti promiteau ca-ti vei invinge adversarul dintr-o singura lovitura.

Edited by maltese, 27 May 2009 - 23:09.


#33
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008

 Finnerty, on May 27 2009, 23:46, said:

Imi pare rau ca intervin si eu, dar vreau sa-l felicit pe tipul care a scris mai sus: ?stiu cat de devastatoare poate fi o singura lovitura?! si el chiar vorbeste serios!  :roflmaofast:

Eu indraznesc sa privesc si din prisma relativitatii si a tot ce poate conta intr-o confruntare cinstita sau nu. Ca esti antrenat, ca esti inzestrat de natura sau ca n-ai niciuna, poti sa fii batut cand te astepti mai putin si cand esti mai sigur pe tine. Iar daca chiar crezi ca ai lovituri calculate si gandite sa rupa coaste in zona inimii si asta constituie motivul pentru care nu te-ai incaierat niciodatata, probabil nu-ti imaginezi ce inseamna sa pui asta in practica atunci cand adversarul nu-i o papusa de antrenament pe care-ti descarcai frustrarile la cursurile care-ti promiteau ca-ti vei invinge adversarul dintr-o singura lovitura.
  


cred ca i fan kill bill :lol:

#34
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008

 mwlambo, on Aug 29 2008, 09:50, said:

Eu am practicat 5 ani arte martiale si in afara de luptele organizate nu m-am batut niciodata si am avut ocazia de cateva ori, dar m-am rezumat in a-l impinge pe dobitoc intr-un perete sau pur si simplu la o parte. De ce nu dau? Simplu: dintr-un pumn bine plasat poate sa nu se mai ridice; ever. Am invatat sa rup coastele din zona inimii dintr-o lovitura de 2 degete(stiu ca suna SF, dar nu cu degetele intinse), am invatat sa ma apar de lovituri din orice directii + contraatac, dar niciodata nu m-am folosit pe strada de ce stiu; de ce? pentru ca stiu cat de devastatoare poate fi o singura lovitura(la un campionat cineva a primit un singur pumn - in ficat=> pe targa->ambulanta->operatie[ruptura de ficat]) si pentru ca am un viitor, iar viitorul ala nu include cazier.


ai dreptate. și eu știu (numa' în teorie; am auzit când făceam karate).

Sunt 4 zone în care dacă știi sa lovești omori un  om fără prea multă forță ( lovituri cu degetele îndoite...).

în al dolea rând, feriți-vă de bătăi. Cea mai mică lovitură de pumn în față (unde îți curge puțin sânge pe nas și ai buza spartă) poate duce la complicații grave după ani.

#35
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Desi vreau sa ma duc la un curs de "anger management" pentru ca am niste stari de nervi cumplite, nu m-am mai batut din clasa a V-a  (am 30 de ani).
Adrenalina si testosteronul s-au limitat la antrenamente de sala de lupte, culturism, alergari prin jurul orasului (tur de oras dimineata la 7, vai ce chin!).
Starile violente imi trec repede, de cele mai multe ori imi dasu seama ca am fost prost ca m-am enervat.
M-am batut in familie cu fratele meu (eu acum am 100+, frate-miu are 150+, sa intelegeti diferenta si ce s-a intamplat)

Inca mai am frica de bataie (nu de a lua, ci de CONFLICT efectiv) pentru ca am impresia ca nu ma pot controla si voi face orice sa distrug oponentul.
Intr-unul din incidentele de tipul asta, oponentul meu a fost batut (fratele meu are "meritul") cu un bat de a ajuns la spital. Si un penar cu Mickey Mouse dat in cap (le stit pe alea din lemn, in colturi?).

Bataia aiurea e cea mai idioata chestie care se poate intampla. Sa te bati la sala, organizat = sa-ti masori fortele este ok.
Sa incepi sa te caftesti aiurea e ciudat, va dati seama ca nu e "barbateste" sa te duci sa te iei la bataie cu unu' care nu se asteapta la asta. In plus, "lupta dreapta" exclude avantajul terenului (la tine in cartier). In plus, o juma' de caramida poate nimeri aiurea si e posibil sa te ia familia pe brate...

Cred ca in Romania functioneaza principiul: "ma dau smecher daca e mai mic decat mine" pentru ca aud multi colegi de munca ca au avut conflicte (fie si verbale), eu sunt ras pe cap, am 100+, am facut cativa ani buni lupte libere si culturism si observ ca situatiile conflictuale nu se lipesc de mine (bine, nici nu le provoc).
Mi-e atat de straina actiunea "bataie pe strada" incat in visurile mele de tipul asta nu reusesc sa-mi lovesc adversarii (in vis, pumnii mei se opresc la 2mm de figura, fara sa atinga).. :)
Si mi-e frica sa ma bat pentru ca nu stiu cand sa ma opresc. Poate veti rade spunand ca ma dau rotund (bine, la cate kile am sunt rotund :) ) dar "pata" e neagra si nu mai vezi nimic... dai cu ce apuci, lovesti cu ce apuci, il vezi jos il calci pe figura, il lovesti cu podul palmei sub nas, daca e mai usurel il poti prinde de cap si "arunca" cu el, poti sa te apleci sa-l prinzi de picioare si sa-l dai pe spate (faza incercata de un coleg de 65 de kile care a dat jos unul de 80... noroc de boschetii de pe strada)... e foarte greu de controlat ce poti face in momentul in care nu mai gandesti.
Si asta cred ca ar trebui sa fie cea mai mare frica a tutror: un adversar nebun, mai nebun decat tine.

Sfatul meu pentru cel care a initiat topicul: CALM. Ai 20 de ani si nu te-ai batut. Zi multumesc! si continua-ti existenta.
Te simti nesigur pe tine? Mergi la sala, fa niste arte martiale, incrie-te la box, fa rugby - crede-ma e DUR.
Si daca vrei sa incerci "senzatii tari", du-te pe la meciurile cu Steaua, Dinamo, Rapid.  

RESPECT pentru anumiti oameni care veneau la sala de culturism de la Drept: erau niste tipi IMENSI (cand faceau indreptari adunau toate discurile din sala pe o bara) dar atat de discreti incat nu-i vedeai, nu deranjau pe nimeni.

Edit: Pe Gabi  nu l-am auzit niciodata cu batai de strada. Link 2 Link 3
Cel mai simpatic, optimist, vesel om din cati cunosc.

Edited by ciureanuc, 28 May 2009 - 13:29.


#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 ciureanuc, on May 28 2009, 14:04, said:

...
il calci pe mufa, il lovesti cu podul palmei sub nas
...

:w00t:
omg...ce-ai cu el ? :crying:

Edited by spare-me, 28 May 2009 - 13:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate