Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cum sa scap de ''Teama'' ''Frica'' de a ma bate?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
darkmx

darkmx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.07.2007
Pentru inceput respectele mele..

Am sa incep cu inceputu.... am 20 de anii si nu am avut norocu de a ma bate cu cineva..pana la aceasta varsta..
in ciuda faptului ca am practicat Karate cateva lunii bune.. ba chiar am participat la un campionat..
Dar de fiecare daca cand apuc intr-un scandal, altercati orice.. ezit sa lovesc.. ma apuca un oare care tremurat.. numai sunt apt sa duc o fraza pana la cap si pur si simplu clachez.. nu ma pot concentra deloc... ma pierd cu totu..
Ce pot face sa imi infrunt ''teama'' si ''frica'' ??
Chiar daca pentru multi pare amuzant.. pt mine e o problema... destul de serioasa..!

#2
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Uită-te la filmul Fight Club.
Am auzit că s-a înființat așa ceva (chiar de către niște “șoareci” din Silicon Valley).

On: Trebuie să înțelegi că prin bătaie nu ajungi absolut nici unde. Dacă îți este foarte frică de siguranța proprie fă rost de o armă (numa sa iei psihologicul).

#3
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 darkmx, on Aug 28 2008, 22:31, said:

Pentru inceput respectele mele..

Am sa incep cu inceputu.... am 20 de anii si nu am avut norocu de a ma bate cu cineva..pana la aceasta varsta..
in ciuda faptului ca am practicat Karate cateva lunii bune.. ba chiar am participat la un campionat..
Dar de fiecare daca cand apuc intr-un scandal, altercati orice.. ezit sa lovesc.. ma apuca un oare care tremurat.. numai sunt apt sa duc o fraza pana la cap si pur si simplu clachez.. nu ma pot concentra deloc... ma pierd cu totu..
Ce pot face sa imi infrunt ''teama'' si ''frica'' ??
Chiar daca pentru multi pare amuzant.. pt mine e o problema... destul de serioasa..!
Incepe si tu cu unul care iti e evident inferior, pana mai capeti curaj. Desi daca spui ca te cam ia tremuratul cand e la o adica.
Stai ca nu pricep ceva: Cand apuci intr-un scandal eziti sa lovesti si nu mai esti apt sa termini fraze?! Pai cam pe aici e problema, daca e scandal si tu stai de speech-uri s-ar putea sa ramai vesnic partea incasatoare...

Si ce au alea "cateva luni bune" de karate cu curajul? Credeai ca dupa cateva luni o sa ai sange sa iei tot cartierul la mawashi peste cap? :lol:


 m3th0dman, on Aug 29 2008, 00:00, said:

On: Trebuie să înțelegi că prin bătaie nu ajungi absolut nici unde.
Nu ca e recomandabila, dar uneori ajungi... Si omu' oricum intreba cum sa scape de teama de a se bate, nu daca sa se bata sau nu...

LE: ce cauta topicul asta in Stiinta? Oare se astepta la vreun leac stiintific?

Edited by Gabi73C, 28 August 2008 - 23:14.


#4
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006

 Gabi73C, on Aug 29 2008, 00:13, said:

Incepe si tu cu unul care iti e evident inferior, pana mai capeti curaj.

:))))))

#5
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 darkmx, on Aug 28 2008, 22:31, said:

Pentru inceput respectele mele..

Am sa incep cu inceputu.... am 20 de anii si nu am avut norocu de a ma bate cu cineva..pana la aceasta varsta..
in ciuda faptului ca am practicat Karate cateva lunii bune.. ba chiar am participat la un campionat..
Dar de fiecare daca cand apuc intr-un scandal, altercati orice.. ezit sa lovesc.. ma apuca un oare care tremurat.. numai sunt apt sa duc o fraza pana la cap si pur si simplu clachez.. nu ma pot concentra deloc... ma pierd cu totu..
Ce pot face sa imi infrunt ''teama'' si ''frica'' ??
Nu e vorba de teama de a te bate ci te teama de a fi batut. Si probabil te-ai apucat de martiale tot dintr-o teama ca ai putea fi batut. Insa asta se pare ca nu ti-a rezolvat problema.
Era o vorba intr-un film: "guns ain't for pussies". :P

#6
bazooky4me

bazooky4me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.09.2006
poate fi si teama de a te bate. eu cel putin am patit-o de multe ori, mi frica sa lovesc primul  deoarece imi trece prin gand ca as putea sa il nenorocesc(nu ma refer la faptul ca eu lovesc foarte bine si foarte puternic dar daca nimeresti in anumite zone poate fi nasol). si eu am practicat aproape doi ani kickboxul. la concursuri e alta situatia insa pe strada ala nu da in scris ca tu nu patesti nimic  daca ii dai una de il lasi lat si pateste ceva. de multe ori cand m-am batut cu cineva evitam sa il lovesc pana nu dadea respectivul in mine(atunci ma gandeam eu ca daca nu dau inapoi s-ar putea sa o iau "in freza" urat de tot) insa exista si riscuri daca astepti sa dea el primu, tot ce se poate sa nimereasca el un punct X si sa patesti tu ceva nasol...

#7
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 darkmx, on Aug 28 2008, 22:31, said:

Pentru inceput respectele mele..

Am sa incep cu inceputu.... am 20 de anii si nu am avut norocu de a ma bate cu cineva..pana la aceasta varsta..
in ciuda faptului ca am practicat Karate cateva lunii bune.. ba chiar am participat la un campionat..
Dar de fiecare daca cand apuc intr-un scandal, altercati orice.. ezit sa lovesc.. ma apuca un oare care tremurat.. numai sunt apt sa duc o fraza pana la cap si pur si simplu clachez.. nu ma pot concentra deloc... ma pierd cu totu..
Ce pot face sa imi infrunt ''teama'' si ''frica'' ??
Chiar daca pentru multi pare amuzant.. pt mine e o problema... destul de serioasa..!
Eu am practicat 5 ani arte martiale si in afara de luptele organizate nu m-am batut niciodata si am avut ocazia de cateva ori, dar m-am rezumat in a-l impinge pe dobitoc intr-un perete sau pur si simplu la o parte. De ce nu dau? Simplu: dintr-un pumn bine plasat poate sa nu se mai ridice; ever. Am invatat sa rup coastele din zona inimii dintr-o lovitura de 2 degete(stiu ca suna SF, dar nu cu degetele intinse), am invatat sa ma apar de lovituri din orice directii + contraatac, dar niciodata nu m-am folosit pe strada de ce stiu; de ce? pentru ca stiu cat de devastatoare poate fi o singura lovitura(la un campionat cineva a primit un singur pumn - in ficat=> pe targa->ambulanta->operatie[ruptura de ficat]) si pentru ca am un viitor, iar viitorul ala nu include cazier.

#8
darkmx

darkmx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.07.2007
Mda in primul rand multumesc pentru sfaturi..chiar daca sunt putine si neconcludente!
Iar acum sa incer sa va raspund...
m3th0dman e o idee totusi daca pe tine te poate inspira un film..dar din cate stiu eu filmu iti da reacti adverse doar pe moment..la cateva zile ai uitat partial ce se petrecea in acel film..iar euforia pe care ti-o tranzmite un film bun este doar de moment..atata tot.. parerea mea..


Cat despre mwlambo... eu cred ca te crezi Bruce Lee...Tu ce crezi ca dupa 5 anii de karate esti imbatabil?
Cred ca ai nevoie de umpic de relaxare mintala..!

Revin la meth0dman.. eu te inteleg perfect ca violenta nu are nici un rost.. dar totusi esti supus la tot felul de intamplari in viata asta...mai ales in adolescenta cand toti incearca sa isi masoare puterile..!

Gabi73C.. hai ca esti tare.. :)))) =)) Ce ai vrea? sa dau iama in gradinite si sa mutilez copii..??Sau sa prind bosketari si sa ii bat?.. stai relax nu sunt asa slab si de incult incat sa incep sa bat Pusti!!

Bean sa sti ca tu chiar ai dreptate.. cand il vad pe unu cu un cap mai mare de cat mine si vreo cateva kg bune peste mine.. ce dracu sa ii fac.. sa il salut si sa plec,eventual sa fug :)))!

#9
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Mergi la o sala de antrenamente. Eu am un prieten care mereu vine cu vanatai si dureri, de la bataia pe care o ia (intai ii antreneaza si apoi ii pune sa se bata intre ei). Apoi, in functie de ce stabilesc cei doi adversari, se bat cu sau fara restrictii. Nu recomand, doar te informez.

#10
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
ia un sac de box si da in el pana iti zboara frica de a te bate,imagineaza-ti ca acel sac este o persoana ;)

Edited by cosmin_17, 29 August 2008 - 13:52.


#11
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 darkmx, on Aug 29 2008, 14:31, said:

Cat despre mwlambo... eu cred ca te crezi Bruce Lee...Tu ce crezi ca dupa 5 anii de karate esti imbatabil?
Cred ca ai nevoie de umpic de relaxare mintala..!
sunt arte martiale, nu karate; e o diferenta. nu ma cred bruce lee, ci doar sunt constient de ce sunt capabil.

 C.F.S., on Aug 29 2008, 14:42, said:

Mergi la o sala de antrenamente. Eu am un prieten care mereu vine cu vanatai si dureri, de la bataia pe care o ia (intai ii antreneaza si apoi ii pune sa se bata intre ei). Apoi, in functie de ce stabilesc cei doi adversari, se bat cu sau fara restrictii. Nu recomand, doar te informez.
asa ajungeam si eu acasa; era lupta tehnica(unde conta mai mult corectitudinea loviturilor folosite) si lupta competitionala(aici mi-am primit n picioare in cap, pumni in stomac, ficat, etc). Cel mai nasol era in preajma competitiilor ca toti vroiam sa ne evidentiem cumva si atunci veneam mai cu vanatai.

PS: am practicat Quan Ki Do sau Quan Ki Dao sau Kwan Ki Do (denumirea se poate scrie in mai multe feluri).

Edited by mwlambo, 29 August 2008 - 16:38.


#12
messiluzie

messiluzie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.08.2007
Aceeasi problema o am si eu, tu o mai ai sau ai rezolvat-o ? Presupun ca si tu esti inofensiv dar gandul tau e criminal ? Asa-i :D ? I-ai pocni pe toti dar nu poti. Totul e din psihic, dupa care vine fizicul daca are cu ce sa te ajute. Daca pana acuma toti merg la doctor pt probleme fizice gen: am racit, mi-am rupt aia, ma doare aia, sa stii ca se poate merge la fel de bine si pt probleme psihologice (asa tin sa atrag atentia ca nu am vazut sau auzit pe nimeni, e si normal pt ca se feresc - din simpla propriei asumari ca e ceva nasol daca afla ceilalti). Spun asta pt frica de bataie se bazeaza in totalitate pe Increderea In Sinele Tau: adica daca tu crezi cu certitudine ca tu poti sa incepi macar o bataie atunci treci la treaba, daca nu crezi ca poti si zici mai mult Nu si ca ti-o iei, ca nu ai sanse, atunci nu ai de ales. Si increderea in sine depinde foarte mult de educatie. Macar gura e de tine sau nici aia nu e ? daca nu e nici aia atunci ai acesta problema. Asta e raspunsul meu la problema mea, poate si a ta ?
Oare o sa raspunda cineva? Daca vrei ne putem chiar intalni daca esti in Bucuresti, facem si noi un Fight Club al fricosilor :). Mie mi-ar face placere sa mai dezbatem problema. Hai bafta

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
fa-te prastie si ia-te de niste  tigani cateva nopti la rand prin zonele de lux ale capitalei
dupa cateva reprize de luat in gura si stat prin spital cu fracturi o sa incepi sa dai si tu si-o sa se duca teama.

lasa-te de figuri de-astea cu educatie, sine, incredere...
bai baiatule, sa-ti zic eu ceva ca m-ai enervat...nu-ti trebuie incredere sa "incepi" o bataie din senin doar ca sa arati ce smecher esti tu.
intelegi ? iti trebuie incredere ca se te aperi, pe tine sau pe altii...si mai si spuneti in gura mare ca faceti karate.

+ ca un om inteligent intai evita o lupta si daca n-are de ales ia parte la ea...dar aici se pare ca nu e cazul. se intreaba 2 timorati de ce n-au tupeu sa-i dea un pumn in gura lu' unu.
pentru ca sunteti praf...cu tot karatele vostru. ca va e frica si sa va ganditi cum ar fi sa dea ala una inapoi, astadaca-l atingeti !

chiar nu pot sa cred ca s-ar putea infiinta un fight club al 'jmekerilor' prea lasi sa se bata si care se intalnesc la club sa "dezbata"
suna atat de lame si de gay !

P.S - SFAT : vezi ca "a fi bun de gura" + "a fi prost la bataie", nu se pupa.
imbunatateste macar unul din factori, ca altfel risti sa stai multa vreme prin spitale

auzi cica "nu te bati, dar macar gura  e de tine ?" :death: :lol:

Edited by spare-me, 25 May 2009 - 22:24.


#14
choppermaster

choppermaster

    The Mechanic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,498
  • Înscris: 08.07.2008
Asa eram si eu in clasele 1-3 si m-am intarit atat fizic si psihic si in clasa 4 am batut pe 5 din aia care ma tot "maltratau" si dupa aia am plecat din scoala aia de cacat.. si de atunci viata o fost o bucurie:)) cand ma mai supara careva se alegea in cel mai fericit caz cu un genunchi in stomac sau barbie:)

Aia i cea mai buna lovitura....

Edited by choppermaster, 25 May 2009 - 22:31.


#15
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009
ce ai face daca individul in loc sa se dea la tine ar da in mama ta? in tatal tau? daca i'ar fura salariul mamei tale? pensia bunicii tale? daca vii acasa.. si iti vezi unul din parinti in genunchi pe strada.. ? ti'ar mai trebura pumnii?

#16
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Băi, băieți.. calmați-vă. Asta vă trebuie dacă n-ați făcut armata! Nu mai sunteți bărbați! :lol: Nu că eu aș fi făcut-o, dar măcar nu mă plâng. -_-

Până acum vreo 6-7 ani mă credeam mare și tare, până am dat o "gorilă" de coleg cu capul de calorifer, în clasă. Scandal cu director, părinți, gata să fiu exmatriculat. De atunci nu mi-a mai trebuit. Sper să nu treceți și voi prin chestii de genul. Vedeți-vă de priorități, când întâmpinați dificultăți încercați să le combateți pe cale amiabilă.

Toate cele bune!

#17
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
e normal sa iti fie frica daca nu ai luat bataie de la nimeni pana acum.

#18
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

 Aladin66, on May 26 2009, 11:24, said:

e normal sa iti fie frica daca nu ai luat bataie de la nimeni pana acum.
daca te'o trosni morosanu' o sa'ti zboare toata frica.. printre altele  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate