Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cum sa scap de ''Teama'' ''Frica'' de a ma bate?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Au fost scoase niste cuvinte din context, sa ne intelegem, nu e vorba de nici un super moderator, cu atat mai putin de unul numit mufa.

Azi avem simtul umorului ;)

#38
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 maltese, on May 28 2009, 14:13, said:

Au fost scoase niste cuvinte din context, sa ne intelegem, nu e vorba de nici un super moderator, cu atat mai putin de unul numit mufa.

Azi avem simtul umorului ;)

si chiar era nevoie de precizarea asta :)

#39
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

 ciureanuc, on May 28 2009, 14:04, said:

Mi-e atat de straina actiunea "bataie pe strada" incat in visurile mele de tipul asta nu reusesc sa-mi lovesc adversarii (in vis, pumnii mei se opresc la 2mm de figura, fara sa atinga).. :)
Ce coincidență, credeam că numai mie mi se întâmplă asta. :huh: Băi și ce mă ofticam... :cursing:

#40
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Da, tare enervante visele de genul asta. Indiferent ca te chinui sa lovesti tare si repede, nu iti iese, si te ia o frustrare  :lol:

#41
moi_eu

moi_eu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.05.2009

 BadBoyBlue, on 28th May 2009, 15:09, said:

Ce coincidență, credeam că numai mie mi se întâmplă asta. :huh: Băi și ce mă ofticam... :cursing:
e ceva comun si mie mi s-a intamplat,pana ti-o iei in fata si poate la a 2-4 bataie luata ii arunci si tu un pumn in coaie macar .

#42
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008
Incerca sa iei legatura cu un japonez kamikaze( el sigur iti va raspunde).

#43
BTN

BTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 05.11.2008
teama de bataie dispare odata cu primul pumn dat :) cea mai mare prostie e sa cauti bataie sau sa iti doresti asta..scandalul o sa vina singur..vine in discoteca cineva (mai bun,mai prost) ca tine,ii pune mana pe fund prietenei tale lovestel..ardei un pumn sa-i innegrest toata fatza..lasa consecintele,nu te mai gandi la nimic..totul e curajul,multi zic "ba dar daca vine cu altii?" si daca vine ce?:)) ce iti fac? nu cred ca o sa te omoare,in cel mai rau cazi o sa te plimbi prin spital..dar o sa traiesti..dai,lasa-l lat apoi vezi tu cu cine vine :)) important e sa lovesti,sa lovesti mai ales primul

#44
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007
Din ceva experiente iti pot da si eu ceva sfaturi. Cel mai bine e clar, sa eviti. Din 2 motive care se pot intampla in proportie de 50%: plange maicasa sau plangi tu. Oricat cat ai fi tu de tare/slab, poti sa-ti iei un sa cazi lat, sau sa-i dai lui una. Bine, problema nu ar fi ca, cazi lat..sunt multe complicatii aici.
Dar sa consideram ca nu poti evita o bataie. Se intampla. De multe ori!
- uite'te mereu la el. nu-l scapa. vezi ce pozitie isi ia. in functie de distanta iti poti da seama daca te loveste cu pumnul, piciorul sau cotul. loviturile cu cotul sunt cele mai greu de suport. poate sa-ti sparga si nasul si arcada si sa-ti "miste" si maxilarul.
-pastreaza-ti calmul. chiar daca e adrenalina, RESPIRA DES si pastreaza-ti calmul. daca iti pierzi controlul si uiti sa respiri, din start esti 0.
- daca esti speriat, ai grija cum dai. ai putea sa-l nenorocesti. din frica lovesti cel mai tare.
- Nu te gandi ca is 1 sau 5. Daca ai vazut ca sunt 5, si te-ai speriat nu ai nicio sansa. nu trebuie sa-ti fie frica de nimeni. ti-o vei lua si mai urat. asa, daca lovesti pe unul puternic, deja ceilalti au o reactie la nivelul creierului si o sa aiba o reactie de genu: ba, dar de ce ai dat in asta? ce ti-a facut?
- incoarda bine pumnul si indoaie putin genunchi cand stai sa te bati. daca sunt incordati, incheieturile sunt mult mai fragile, si o talpa la nivelul genunchiului e urat. daca stai cu el putin arcuit vei suporta durerea si nu-ti vei rupe nimic.
- e bine sa sti sa primesti si pumni. daca sti cum sa primesti, vei vedea ca in maxim 5 secunde corpul tau e capabil sa vindece orice durere. un sfat ar fi sa stai cu fruntea inainte.
- garda sus neaparat.
- el vine sa te bata? incearca sa-l sperii. il vei lua prin surprindere numai cu vorbe.

Cel mai important lucru e sa RESPIRI!
Dar din nou, evita bataia.
Stiu, cateodata nu se poate, dar cat se poate, evita!

 BTN, on 29th May 2009, 19:54, said:

teama de bataie dispare odata cu primul pumn dat :) cea mai mare prostie e sa cauti bataie sau sa iti doresti asta..scandalul o sa vina singur..vine in discoteca cineva (mai bun,mai prost) ca tine,ii pune mana pe fund prietenei tale lovestel..ardei un pumn sa-i innegrest toata fatza..lasa consecintele,nu te mai gandi la nimic..totul e curajul,multi zic "ba dar daca vine cu altii?" si daca vine ce? :) ) ce iti fac? nu cred ca o sa te omoare,in cel mai rau cazi o sa te plimbi prin spital..dar o sa traiesti..dai,lasa-l lat apoi vezi tu cu cine vine :) ) important e sa lovesti,sa lovesti mai ales primul

Nu trebuie neaparat sa traiesti. Insa, daca ii dai somn unui "smecher", e putin probabil sa vina cu ceilalati. In capul lui deja are o frica.

#45
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

 ciureanuc, on 28th May 2009, 13:04, said:

Desi vreau sa ma duc la un curs de "anger management" pentru ca am niste stari de nervi cumplite

Heh, si eu mi-am promis asta. Nu-s prea mare, nu am cine stie ce trecut violent, dar cand imi sare capsa imi sare bine, si nu-mi trece mai repede de minim 20 de minute. Si culmea, am vazut ca in general o bataie, un conflict ma calmeaza pentru o vreme, fie ca dau sau o mai fur si eu.
Ultima data cand m-am incaierat m-am trezit ca-i dau cateva la un taximetrist la cativa metri de colegii lui.

#46
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Cauta si tu unu pe care sigur il bati si capati curaj.Cateva luni de karate nu te ajuta cu nimic....dute mai degraba la sala.Acolo te formezi da inveti si bataie de strada (daca ai noroc sa gasesti un pro) sau macar continua cu karate-le tale da ce stil practici?
Eu unu am batut bine pe unu in prima zi de liceu si nici ca o mai sarit vreunu la mine.
Piciore la cap si pumni la coaste ( sa nu ramana urme externe).

Oricum cand ai sa ajungi sa iei bataie sigur n-ai sa stsai sa te uiti cum iei bataie si ai sa-ti depasesti frica!

#47
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 portugalkix, on 30th May 2009, 03:00, said:

- uite'te mereu la el. nu-l scapa. vezi ce pozitie isi ia. in functie de distanta iti poti da seama daca te loveste cu pumnul, piciorul sau cotul. loviturile cu cotul sunt cele mai greu de suport. poate sa-ti sparga si nasul si arcada si sa-ti "miste" si maxilarul.

Asta nu merge tot timpu'. Poate sa te ia prietenos de dupa cap, sa-ti vorbeasca inpaciuitor si sa-ti dea un cot/cap in gura cand nu te astepti.

Quote

daca esti speriat, ai grija cum dai. ai putea sa-l nenorocesti. din frica lovesti cel mai tare.

... sau te ranesti cel mai tare. Daca lovesti cu pumnul (si pumnul nu este strans) si il lovesti intr-un os "dur" (cot, frunte, etc) s-ar putea sa te doara mai tare decat pe el.

Quote

- Nu te gandi ca is 1 sau 5. Daca ai vazut ca sunt 5, si te-ai speriat nu ai nicio sansa. nu trebuie sa-ti fie frica de nimeni. ti-o vei lua si mai urat. asa, daca lovesti pe unul puternic, deja ceilalti au o reactie la nivelul creierului si o sa aiba o reactie de genu: ba, dar de ce ai dat in asta? ce ti-a facut?

Asta nu functioneaza intotdeauna. Au fost faze "vs. 5" cand au functionat (l-am lovit pe unu' care a cazut gramada si eu peste el deoarece era zapada si m-a prin de maneca, instinctiv mi-am acoperit capul cu mainile si spre surpriza mea ma tragea unu' de geaca "lasa-l baiatu' ca-i beat si nu stie ce vorbeste"), dar in general faza merge doar la pustanii teribilisti cu figuri de gangsteri, la cativa baieti versati ai surpriza sa te umfle vreo doi din spate.

#48
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Sunt de părere că în problema ridicată pe topicul ăsta, nu doar psihologul ar putea să dea un răspuns edificator, ci și un endocrinolog.

Ce se întîmplă cu o gazelă fugărită de un leu ? Brusc intră în stare de alertă (luptă sau fugi). Glandele suprarenale sunt cele care trebuie să ofere niște hormoni importanți. Nu e mare lcuru să secreți adrenalina din zona medulară a suprarenalei, cît cortizolul din zona corticală. Proporțional cu nivelul de alertă, crește nivelul de cortizol, iar dacă există rezerve de glicogen sunt transformate eșalonat în glucoză pentru a face față situației. Evident, cortizolul mai intervine și în moderarea răspunsului imun, pentru a permite organismului să se focalizeze pe obiectivul supraviiețuirii.

Totul durează cel mult cîteva minute și dacă gazela scapă bine mersi, urmează o binevenită perioadă de relaxare. Următorul episod "luptă sau fugi" va mai fi poate peste 4 zile sau peste 14 zile, cine poate ști. Adică timp de recuperare există berechet.

Ce se întîmplă în cazul omului (modern!). Stimulii sn simpatic (axa HPA - suprarenale) sunt incomparabil mai mulți față de viața unui animal sălbatic sau a unui om din paleolitic. Probabil unul foarte important este actul sexual, gradul maxim de solicitare a supreranalelor fiind atins în momentul ejaculării, apoi toată paleta de alimente cu indice glicemic ridicat : cola, înghețate, dulcele în general - cortizolul avănd un rol central în compensarea hipoglicemiei.
Nu mai zic de tot ce conține cofeină, energizante, redbull, toate creînd o cerere în plus către suprarenale. Peste toate acestea se adaugă stresul cotidian specfic mediului urban, gînduri negative, mici certuri de familie etc.

Este o adevărată artă să îți fortifici sn simpatic:
  • asigurarea unei întregi game de compuși ce susțin producția de hormoni, inclusiv nivelul de colesterol HDL
  • optimizarea răspunsului axei HPA prin menținerea îndelungată a unui nivel redus de cortizol și odihna la ore potrivite și fără lumină etc
  • eliminarea concretă a factorilor ce cresc cererea de cortizol
  • Utilizarea unor metode de destresizare eficiente ce acționează pe sn parasimpatic: meditație, relaxare pe muzică etc.

Viața ta poate merge aparent normal, dar dacă te pierzi în situații de alertă (lupte de stradă, prins la borcanu cu miere, depistat cînd copiezi la teză la mate) toate sunt situații limită care îți pun la încercare capacitatea de a oferi niște hormoni antistress, atunci cînd ai cu adevărat nevoie.

 Mirovaia_Scorb, on 2nd June 2009, 23:40, said:

(axa HPA - suprarenale)
De fapt ăsta e un pleonasm, fiindcă A vine de la adrenals adică suprarenale. greșeala mea.

Edited by maltese, 03 June 2009 - 07:42.


#49
Davoss

Davoss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.03.2009
totul e sa crezi in tine.

#50
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

 Mirovaia_Scorb, on 2nd June 2009, 23:40, said:

Ce se întîmplă cu o gazelă fugărită de un leu ?

Depinde, că de obicei e și africanul la mijloc, adică între ei. Altfel n-are cum să vâneze gazela, dacă nu găsește și leul, să-l aibă în spate, ca să aibă demaraj ca lumea...

Edited by mossel, 09 June 2009 - 00:25.


#51
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Revenind la problema ridicata initial, in primul rand, un practicant de arte martiale face tot ce este posibil sa evite conflictele, nu sare la bataie decat daca este in joc viata, sanatatea, bunurile sale, ori ale unei alte persoane si daca nu este posibila o rezolvare amiabila, ori fuga. Nu te bati niciodata la nervi.
In al doilea rand, la antrenamente iti educi atat controlul si te obisnuiesti s-o incasezi; un punct important este tocmai ridicarea pragului de rezistenta la durere.

#52
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008
Sa stiti si voi asa, unii oameni se apuca de Karate doar ca sa-si controleze lovitura sa nu omoare.
Am o cunostiinta care dupa ce a rupt vreo 2-3 maxilare in batai s-a speriat asa de tare ca s-a dus la Karate doar sa invete sa-si controleze/calculeze lovitura, a zis ca vrea o constiinta curata  B)
Si referitor la topic, tu de ce vrei sa te bati ? Sau cu cine vrei sa te bati ?Stai linistit mai bine, ca cine stie sa bata nu la karate a invatat sa dea.
Daca pui un campion la orice fel de sport de bataie ( la box mai putin ) vs un smardoi de cartier sau vs o stanca de om de la natura... cred ca iti dai seama si tu. Ce inveti la karate este egal cu zero, te ajuta doar sa ai conditie fizica, o foarte buna parere despre sine, si eventual sa sti sa te aperi sa nu ti-o iei prea tare sau chiar deloc.
Ca sa sti ca 1 la 1 nu se mai poarta de cam foarte mult timp.

Edited by bfg2008, 11 June 2009 - 09:08.


#53
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008

 bfg2008, on 11th June 2009, 06:42, said:

Am o cunostiinta care dupa ce a rupt vreo 2-3 maxilare in batai s-a speriat asa de tare ca s-a dus la Karate doar sa invete sa-si controleze/calculeze lovitura, a zis ca vrea o constiinta curata  B)
cunostiinta ta a gresit locul. de ce nu s-a dus la un psiholog?

#54
fir_de_soare

fir_de_soare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 31.08.2008

 Aladin66, on 11th June 2009, 15:01, said:

cunostiinta ta a gresit locul. de ce nu s-a dus la un psiholog?

Neah, vorba buna nu face mai nimic, crede-ma. La un nene doctor cu halat alb si cu retete de xanax in buzunar ar trebui sa se duca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate