Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Acoperirea Connex

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
oricum in Arad, orange a lucrat mai mult decat connexul anul aceasta...cred ca pe centru au instalat 2 statii noi...

offtopic : recunosc, lucrez la connex, de fapt sunt chiar vecin de birou cu teddy, lucrez deja de vreo 2 ani la ei, dar acum ca am implinit 19 ani cica ma vor promova...astept cu nerabdare...

#20
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 14.11.2003
ba connex , ba orange arata pe harta loc cum ca zona Negulesti (Piatra Soimului - Piatra Neamt apare sub acoperire . De anul trecut nu sa montat nika  :cursing: astfel cand ma duc la socri tre sa bag ambele telefoane pe deviere de apel si :death: ma termina la facturi, ( ca sa nu zic ca este atata lume care , daca ar aparea semnal pe o retea s-ar baga in secunda 2, poate aude cine trebuie :coolspeak:

#21
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

geo2001, on Dec 21 2004, 21:25, said:

oricum in Arad, orange a lucrat mai mult decat connexul anul aceasta...cred ca pe centru au instalat 2 statii noi...

<{POST_SNAPBACK}>


Poate au facut doar upgrade, pentru a instala 1800Mhz. Stiu ca la Arad am vazut canale 1800 Mhz asta-vara.

#22
TorX

TorX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 03.11.2004
Acuma ca tot m-am pus pe numarat site-uri noi CNX (ca sa treaca mai repede timpul la volan ), tot in vara asta au mai aparut 4 in Cluj-N, un site  langa Hotel Transilvania, un site pe cladirea Politehnicii din cartierul Zorilor, unul in livada dinspre localitatea Chinteni care acopera zona industriala si unul in cartierul Gheorghieni pe strada Detunata.
In Tg Mures am vazut un site nou in zona Cornisa pe undeva pe langa spitalul judetean iar prin judetul Mures a rasarit un site peste drum de aeroportul Tg Mures, unul la Acatari pe soseaua Tg Mures -Brasov. Am mai observat tot in acelasi judet site-uri  la Eremitu si Miercurea Nirajului.

#23
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004

TorX, on Dec 22 2004, 10:04, said:

In Tg Mures am vazut un site nou in zona Cornisa pe undeva pe langa spitalul judetean iar prin judetul Mures a rasarit un site peste drum de aeroportul Tg Mures, unul la Acatari pe soseaua Tg Mures -Brasov. Am mai observat tot in acelasi judet site-uri  la Eremitu si Miercurea Nirajului.

<{POST_SNAPBACK}>

Site-ul de linga Aeroport e Orange are CID:12806 si 22806 LAC6500. La Acatari e si site Orange si Connex (si o multime de alte antene) , e site-ul 10186 , 20186 si 30186. Intre Reghin si Toplita e acoperirea Orange e buna. De la Reghin pina la Deda bate antena de la Reghin 12746, dupa care intra antena 12006 si 22006 de la Deda -Bistra, dupa care e un microsite inainte de Lunca Bradului 6006 (cred ca e o antena omni) , dupa care site-ul de la Stinceni Neagra120026 si 22026,in apropiere la Stinceni e site-ul 12036 si 22036 si la Toplita 10496 si 20496. Deci acoperirea orange e foarte buna.
  La Gornesti am vazut un lucru interesant. Acolo nu ajungea nici antena de la Reghin nici de la Selgros (Tg.Mures) fiind situat la mijloc. Insa ajungea o antena din judetul Bistrita de la o distanta de 20 km 22533 , care apartine regionalei Cluj ultima cifra fiind 3, dar intra in LAC 6600. ( LAC 6600  e valea Muresului pina la Izvorul Muresului, si soseaua Reghin Bistrita pina la saua care desparte judetul Mures de Bistrita. Masuratorile am facut cu NETMONITORUL. O zona neacoperita nici de Connex nici de Orange e linia de cale ferata Razboieni- Apahida c-am 60 de km. Semnalul apare numai la Cimpia Turzii. Deci o ora de mers cu trenul fara semnal.

#24
Vlaicu

Vlaicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 29.08.2004

jano, on Dec 22 2004, 17:00, said:

Site-ul de linga Aeroport e Orange are CID:12806 si 22806 LAC6500. La Acatari e si site Orange si Connex (si o multime de alte antene) , e site-ul 10186 , 20186 si 30186. Intre Reghin si Toplita e acoperirea Orange e buna. De la Reghin pina la Deda bate antena de la Reghin 12746, dupa care intra antena 12006 si 22006 de la Deda -Bistra, dupa care e un microsite inainte de Lunca Bradului 6006 (cred ca e o antena omni) , dupa care site-ul de la Stinceni Neagra120026 si 22026,in apropiere la Stinceni e site-ul 12036 si 22036 si la Toplita 10496 si 20496. Deci acoperirea orange e foarte buna. 
<offtopic>
Ai vazut, nene AirBoy, ca acoperirea Orange e totusi buna in zona aceea?
</offtopic>

#25
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

jano, on Dec 22 2004, 16:00, said:

Site-ul de linga Aeroport e Orange are CID:12806 si 22806 LAC6500. La Acatari e si site Orange si Connex (si o multime de alte antene) , e site-ul 10186 , 20186 si 30186. Intre Reghin si Toplita e acoperirea Orange e buna. De la Reghin pina la Deda bate antena de la Reghin 12746, dupa care intra antena 12006 si 22006 de la Deda -Bistra, dupa care e un microsite inainte de Lunca Bradului 6006 (cred ca e o antena omni) , dupa care site-ul de la Stinceni Neagra120026 si 22026,in apropiere la Stinceni e site-ul 12036 si 22036 si la Toplita 10496 si 20496. Deci acoperirea orange e foarte buna.
  La Gornesti am vazut un lucru interesant. Acolo nu ajungea nici antena de la Reghin nici de la Selgros (Tg.Mures) fiind situat la mijloc. Insa ajungea o antena din judetul Bistrita de la o distanta de 20 km 22533 , care apartine regionalei Cluj ultima cifra fiind 3, dar intra in LAC 6600. ( LAC 6600  e valea Muresului pina la Izvorul Muresului, si soseaua Reghin Bistrita pina la saua care desparte judetul Mures de Bistrita. Masuratorile am facut cu NETMONITORUL. O zona neacoperita nici de Connex nici de Orange e linia de cale ferata Razboieni- Apahida c-am 60 de km. Semnalul apare numai la Cimpia Turzii. Deci o ora de mers cu trenul fara semnal.

<{POST_SNAPBACK}>


Hmm, câte detalii tehnice ! Topic-ul asta devine din ce în ce mai interesant ! :coolspeak:

#26
TorX

TorX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 03.11.2004

jano, on Dec 22 2004, 17:00, said:

Site-ul de linga Aeroport e Orange are CID:12806 si 22806 LAC6500. La Acatari e si site Orange si Connex (si o multime de alte antene) , e site-ul 10186 , 20186 si 30186. Intre Reghin si Toplita e acoperirea Orange e buna. De la Reghin pina la Deda bate antena de la Reghin 12746, dupa care intra antena 12006 si 22006 de la Deda -Bistra, dupa care e un microsite inainte de Lunca Bradului 6006 (cred ca e o antena omni) , dupa care site-ul de la Stinceni Neagra120026 si 22026,in apropiere la Stinceni e site-ul 12036 si 22036 si la Toplita 10496 si 20496. Deci acoperirea orange e foarte buna.
  La Gornesti am vazut un lucru interesant. Acolo nu ajungea nici antena de la Reghin nici de la Selgros (Tg.Mures) fiind situat la mijloc. Insa ajungea o antena din judetul Bistrita de la o distanta de 20 km 22533 , care apartine regionalei Cluj ultima cifra fiind 3, dar intra in LAC 6600. ( LAC 6600  e valea Muresului pina la Izvorul Muresului, si soseaua Reghin Bistrita pina la saua care desparte judetul Mures de Bistrita. Masuratorile am facut cu NETMONITORUL. O zona neacoperita nici de Connex nici de Orange e linia de cale ferata Razboieni- Apahida c-am 60 de km. Semnalul apare numai la Cimpia Turzii. Deci o ora de mers cu trenul fara semnal.

<{POST_SNAPBACK}>


Cel pe care l-am vazut eu cu Net Monitor-ul in zona  Aeroport Tg Mures are codul 4609 si este pe partea dreapta cum mergi spre Mures   si in plus mi-a mai intrat un site cu codul 4612 mai inainte de aeroport care se pare ca este la Vidrasau.

#27
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Asta e nasol la Orange, ca nu stii exact unde este amplasat un site daca nu l-ai vazut. La Connex, iti spune Busola. E mult mai simplu si eficace.

Eu la Crampoia (Olt), am prins niste canale pe care nu as fi putut niciodata sa le identific, fiind muuult prea departe : Cota 2000, Babele, Dragasani, Craiova, Soseaua de centura Bucuresti... Prin aer sunt distante de mai mult de 150km (pana la Babele, de exemplu, si in plus, canalul asta il prind tot timpul, nu depinde de ionizare).
Cum stiu unde sunt amplasate, mai ales ca la asa dista,ta, desigur ca nu pot sa se sincronizeze, deci Busola nu functioneaza : le tragi un BTS Test, iar se sincronizea a corect (!) timp de vreo 6-7 secunde, deci apare CONNEX pe ecran si liniutzele de semnal, si apare si locatia !

#28
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004

TorX, on Dec 23 2004, 09:51, said:

Cel pe care l-am vazut eu cu Net Monitor-ul in zona  Aeroport Tg Mures are codul 4609 si este pe partea dreapta cum mergi spre Mures   si in plus mi-a mai intrat un site cu codul 4612 mai inainte de aeroport care se pare ca este la Vidrasau.

<{POST_SNAPBACK}>


Scuze. Azi chiar am trecut pe acolo, sunt doua piloane aproape unul de celalalt, unul e Connex, celalalt e Orange. Sunt in apropierea aeroportului, aproaope de calea ferata, spre radiobalizee. Eu am numai cartela de Orange, si pe canale Connex pot intra numai daca nu am pe nici un canal Orange semnal (sau daca stiu numarul canalului -cu Test 17. ) . Azi unde nu era nici semnal Connex, nici Orange mi-a intrat un canal 1800 MHZ, cred ca era Cosmorom, ca avea CC226, NC 03.

#29
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005
Am trecut ieri cu trenul pe ruta Craiova - Filiasi - Targu Carbunesti -Targu Jiu si pana acuma intre Filiasi si Targu Carbunesti era putin semnal la plecare din cele 2 orase dar intre ele nu mai era semnal connex
ma inarmasem cu o cartela de Orange pt ca stiu ca ei aveau semnal acolo si surpriza intre timp de cand nu am mai fost eu din Mai a acoperit si connex acolo
foarte frumos pe acolo trece magistrala feroviara 202 cu trenuri internationale rapide si accelerate si sa tii clienti in jur de 20-30 de minute fara semnal pana treceai de zona respectiva era chiar pacat
inca odata felicitari connex

#30
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004

vodafone_ro, on Sep 5 2005, 09:25, said:

Am trecut ieri cu trenul pe ruta Craiova - Filiasi - Targu Carbunesti -Targu Jiu si pana acuma intre Filiasi si Targu Carbunesti era putin semnal la plecare din cele 2 orase dar intre ele nu mai era semnal connex
ma inarmasem cu o cartela de Orange pt ca stiu ca ei aveau semnal acolo si surpriza intre timp de cand nu am mai fost eu din Mai a acoperit si connex acolo
foarte frumos pe acolo trece magistrala feroviara 202 cu trenuri internationale rapide si accelerate si sa tii clienti in jur de 20-30 de minute fara semnal pana treceai de zona respectiva era chiar pacat
inca odata felicitari connex

<{POST_SNAPBACK}>


Prietene,
E bine sa le faci un mausoleu,ceva, sa ramina in istorie..nu de alta, doar merita ! :puke:

Edited by Philips, 05 September 2005 - 10:38.


#31
danutzzz

danutzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 06.05.2002
cu toata extinderea lor de acoperire azi sunt / au fost ceva probleme prin militari / dr. taberei .... cred. am sunat mai multe numere, din zonele amintite si .... suna ocupat .... deja se fac 2 ore de cand suna ocupat. a mai sesizat cineva asta ??

#32
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

danutzzz, on Sep 12 2005, 12:52, said:

cu toata extinderea lor de acoperire...

<{POST_SNAPBACK}>

Aici e mai mult o problema de densificare a acoperirii, nu de extensie. De extins s-au extins, de densificat nu stiu.

#33
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

Cosconor, on Sep 12 2005, 15:21, said:

Aici e mai mult o problema de densificare a acoperirii, nu de extensie. De extins s-au extins, de densificat nu stiu.
Oricat de densa ar fi reteaua, in anumite zone urbane tot cade in ore de varf.
Pur si simplu nu sunt atatea canale cati utilizatori incearca sa foloseasca reteaua
in locul acela.

#34
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
vrem si tarife ieftine si retea de calitate. un raport intre calitate si nr de clienti ar fi putut fi facut prin mentinerea unui pret cat de cat ridicat.
Asa n-or sa reuseasca sa densifice folosind repetoare si microcell uri. ventual sa poata face mai repede trecerea la 3g.

#35
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

AcidMan, on Sep 12 2005, 17:02, said:

Asa n-or sa reuseasca sa densifice folosind repetoare si microcell uri. ventual sa poata face mai repede trecerea la 3g.

<{POST_SNAPBACK}>

Hmm... pot sa va spun ca în Franta am 2 teleuri 3G, pe Orange si SFR, si de când m-am întors (vreo luna), în fiecare zi am Network Busy... pe 3G ! Telefonul ori nu suna si apelurile ajung direct pe mesajerie, ori când sun eu pein Network Busy sau "Eroare conexiune".

Ieri de exemplu am fost la aeroportul Orly din Paris, si Nokia 6630 pe Orange 3G era complet inutilizabil : "Eroare conexiune" tot timpul. Persoane pe care o asteptam avea un Sony-Ericsson V800 pe 3G SFR : nici ea nu putea sa dea nici un apel, "Retea ocupata" ! :P Ambele telefoane trecute în 2G only functionau din nou perfect.

Edited by Cosconor, 12 September 2005 - 17:14.


#36
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

AcidMan, on Sep 12 2005, 18:02, said:

vrem si tarife ieftine si retea de calitate. un raport intre calitate si nr de clienti ar fi putut fi facut prin mentinerea unui pret cat de cat ridicat.
@AcidMan: au mai incercat-o si altii, din practica rezulta ca nu a reusit la nimeni. Tarife ieftine si retea de calitate nu sunt insa obiective de neatins.

Quote

Ieri de exemplu am fost la aeroportul Orly din Paris, si Nokia 6630 pe Orange 3G era complet inutilizabil : "Eroare conexiune" tot timpul. Persoane pe care o asteptam avea un Sony-Ericsson V800 pe 3G SFR : nici ea nu putea sa dea nici un apel, "Retea ocupata" !  Ambele telefoane trecute în 2G only functionau din nou perfect.
@Cosconor: O sa razi dar acolo (ca si la celalalt aeroport) da network busy sau eroare de conexiune si pe 2 G.

Edited by tiff, 12 September 2005 - 18:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate