Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...
 ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 

Trebuie sa platesc taxa de poluare?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005
Buna.
Tocmai la ultimul pas al lungii inmatriculari a masinii m-am impiedicat. Am fost joi la Finante sa imi calculeze taxa de poluare. Merg azi acolo si vad ca in loc de 700 RON mi-a iesit peste 7000 RON. Intreb acolo si aflu ca nu se ia in considerare data fabricatiei masinii, ci data primei inmatriculari, trecute pe brief. Care in cazul meu este 2002 (inmatriculata atunci in Ungaria, adusa din Germania), masina fiind din 1992. Vechile acte nemtesti cine stie pe unde sunt. Probabil le-au dat foc autoritatile din Ungaria la inmatriculare. Deci practic am o Vectra A din 2002  :huh: .
Intrebarea este: in caz ca nu reusesc sa-i "conving" sa platesc 700 RON, sunt fi obligat sa platesc acea taxa deja calculata? Ca nu vreau sa ma trezesc ca-mi confisca casa  :P
Pe decizie scrie asa la un moment dat : "Prezenta reprezinta titlu de creanta si constituie instiintare de plata conform legii". Am intrebat la o firma de inmatriculari cu care am colaborat si doamna de acolo mi-a zis ca n-am nicio obligatie sa o platesc, decat daca vreau sa inchei inmatricularea. Dar citatul de mai sus suna destul de dur  :confuzzled:

Edited by mc_h, 26 August 2008 - 17:56.


#2
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007
Daca nu platesti taxa, nu poti inmatricula masina. Atat!

#3
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Poti sa stai linistit. Nu esti obligat sa o platesti, dar o sa stai cu ea in fata blocului.
Parerea mea e ca ar trebui sa verifici totusi, poate e o greseala de traducere a actelor unguresti. Eu am inmatriculat anul trecut o masina in BG, pt ca la noi era taxa f mare, si imi scrie si pe cartea mare si pe certificat data primei inmatriculari. Anul acesta am cumparat o Vectra din Austria si in brieful ei scrie data primei inmatriculari. Ma gandesc ca ar trebui sa scrie si la cea pe care ai cumparat-o tu, chiar daca e din alta tara. Mi se pare normal ca in fiecare tara sa se specifice in acte acest lucru.
Succes!

Edited by Mannion, 02 September 2008 - 08:23.


#4
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005
Pe actele unguresti pomeneste intr-un singur loc de 1992 si anume "Gyartasy ev = 1992"...adica tradus mot-a-mot "technological year=1992". Poate pentru ca in 2002 cand a fost inmatriculata acolo, Ungaria nu facea parte din UE si de aceea nu erau valabile datele vechi din Germania. Nu stiu...zic si eu. Sper sa fac rost de ceva acte de acolo pe care sa pomeneasca 1992 ca data a primei inmatriculari din viata masinii.

#5
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Cauta dupa seria caroseriei sa obtii informatii privind prima inmatriculare. Teoretic ar trebui sa poti face lucrul acesta si la noi in tara, poate la reprezentanta Opel cea mai aproape de tine. Daca nu, printr-o cunostinta sa obtii informatia asta din Germania sau unde crezi ca a fost prima data inmatriculata. Succes!

#6
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005
Am facut rost de o copie dupa contractul de vanzare-cumparare din Germania. Si acolo la Baujahr (anul fabricatiei) scrie "Ez' 01.Juli 1992". Stie cineva care se ocupa cu asta daca Ez-ul acela inseamna cumva Erste Zulassung (initial registration, first registration, first licensing) ?  :) . Ca ar fi tare bine daca asta ar insemna.
Pe langa aceasta copie mai am acum o hartie de la radierea din Germania (deci confirmare ca a fost inmatriculata), pe care scrie si seria brief-ului. O sa trimit si un E-mail la Opel in Germania cu seria de caroserie si cea de la brief ... poate sunt binevoitori si-mi trimit o copie de la brief sau ceva
Sper insa sa fie suficient acel contract de V-C. :peacefingers:

#7
Blu33y3s

Blu33y3s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.04.2008

View Postmc_h, on Sep 2 2008, 18:08, said:

Pe actele unguresti pomeneste intr-un singur loc de 1992 si anume "Gyartasy ev = 1992"...adica tradus mot-a-mot "technological year=1992". Poate pentru ca in 2002 cand a fost inmatriculata acolo, Ungaria nu facea parte din UE si de aceea nu erau valabile datele vechi din Germania. Nu stiu...zic si eu. Sper sa fac rost de ceva acte de acolo pe care sa pomeneasca 1992 ca data a primei inmatriculari din viata masinii.


vorbesc limba maghiara...shi "Gyartasy ev" inseamna anul fabricatiei

Bafta la inmatriculare!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate