Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Vreau sa conectez come cinema-ul la calc

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007
Salut ... vreau si eu sa conectez un come cinema la calculator ... astfen incat atunci cand vreau sa ascult o melodie ceva sa nu mai trebuiasca sa o bag intai pe cd apoi sa bag cd-ul in home cinema.
Spuneti-mi va rog frumos ce programe si cabluri imi trebuiesc si ce trebuie sa fac:)

#2
Andreea

Andreea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 26.08.2005
Salut, eu l-am conectat cu un cablu ca acesta , cu plug de 3,5mm la ambele capete. L-am luat de la hypermarket. Apoi am setat home cinema-ul pe functia "Audio". Succes.

#3
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007
are ceva daca home cinema-ul este la o distanta mai mare de pc ? (ar trebui un cablu de vreo 10 m)

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
Da, e foarte posibil să fie o problemă, mai mare sau mai mică în funcție de calitatea cablului. Ar fi totuși bine să găsești o soluție pentru scurtarea acelei distanțe.

#5
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007
Nu prea cred ca am cum sa scurtez distanta.
Dar prin cablul respectiv pot sa vad si filme sau numai sa ascult muzica ?
Cam cat ar costa un cablu mai bun din punct de vedere calitativ sa fiu sigur ca distanta nu va fi o problema ?
Dar niste instructiuni ceva unde gasesc ? ca banuiesc ca nu trebuie doar sa conectez cablul si ... gata, nu trebuiesc facute si niste setari ?

#6
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postcr1s71_13, on Aug 26 2008, 20:41, said:

Nu prea cred ca am cum sa scurtez distanta.
Dar prin cablul respectiv pot sa vad si filme sau numai sa ascult muzica ?
Cam cat ar costa un cablu mai bun din punct de vedere calitativ sa fiu sigur ca distanta nu va fi o problema ?
Dar niste instructiuni ceva unde gasesc ? ca banuiesc ca nu trebuie doar sa conectez cablul si ... gata, nu trebuiesc facute si niste setari ?
  

   Pai daca eu am un cablu ftp la o camera de supraveghere care este la circa 18 m distanta,( audio-video-alimentare) e clar ca si la tine tre sa mearga un astfel de cablu.Sa vezi filme...sper ca ai un TV tuner cu mufa video aut.
  Si cum a zis colegu sa-l pui pe functia "audio".

#7
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007
Chiar nu stiu daca am tv tuner.
S-ar putea sa nu ... placa video e praf dar o sa imi cumpar una curand.
De ... nefiind gamer nu prea dau importanta placii video :) chiar mai deloc

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
Poți face experimente cu cablu ftp pentru semnalul audio, nu știu dacă vei fi mulțumit... Un cablu bun e de obicei un cablu mai scump. Ai putea să-l testezi chiar în magazin, prin comparație cu un cablu de 1,5-3m. Cu cât cablul e mai lung tinde să crească zgomotul de fond (fâșâit) și pot apărea interferențe. Poate apărea și brum (un bâzâit constant) dar ăsta apare și la  cablurile mai scurte, dacă sunt de calitate proastă.

View PostE_manuel1, on Aug 26 2008, 22:41, said:

Pai daca eu am un cablu ftp la o camera de supraveghere care este la circa 18 m distanta,( audio-video-alimentare) e clar ca si la tine tre sa mearga un astfel de cablu.
Ce calitate are semnalul audio respectiv?

#9
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007
deci pana la urma ce bag si unde ??

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
Cablu audio, de la placa de sunet la home cinema.

#11
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Foloseste un device wireless, daca nu vrei cine stie ce calitate; de exemplu, asta. Stiu ca se gasesc si pe la noi, dar nu am timp sa caut acum.

Daca vrei calitate HD, poti folosi cablu HDMI (eu am folosit unul de 10m, prin care transport A + V) insa iti trebuie placa video cu HDMI-Out, sau macar cu DVI si folosesti convertor DVI->HDMI.

Daca nu intelegi nimic din ce am scris, muta calculatorul mai aproape de come sau home cinema (  :P  ) si foloseste un cablu Jack-Jack, sau Jack-2RCA de max. 2-3 m.

#12
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007
ceva mai ieftin decat ala exista ?
a 2-a varianta cu cablul HDMI cam cat m-ar costa ?? placa asta video e buna ?

edit: am vazut cat costa ... mi-ar trebui unu de 15 metri ... mi-a venit alta idee: am un televizor la 2 metri de calculator (altul) si vreau asa:
-sa pot sa vad filme de la calculator la televizor
-sa mai iau un sistem audio 5.1 sau 2.1 (vreau sa se auda numai in camera mea si cred ca ajunge si 2.1) care sa il bag la calculator si cand vad un film ceva sa se auda si boxele si televizorul

si vreau asa:
1. sa vad daca calculatorul meu suporta un sistem 5.1 si daca merge sa il bag la tv
2. sa imi recomandati si mie un sistem audio 5.1 sau 2.1 (depinde ce o sa mearga la calculatorul meu)
3. ce cabluri si ce trebuie sa setez la calculator

o sa radeti dar ma costa mai putin sa cumpar un sistem 5.1 sau 2.1 si cablurile decat sa incerc sa leg sistemul meu la home cinema  :lol:

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
merge linistit un HC legat cu 10 metri de cablu. chiar si mai mult. eu i-am dat mult timp semnal printr-un cablul de telefon cu 4 fire. ne ecranat, ne nimic.

#14
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

View Postcr1s71_13, on Aug 28 2008, 23:36, said:

..
Eu am folosit un cablu HDMI de 10m pe care am dat destul de putin, nici nu mai stiu, parca vreo 10 lei...  :huh: si merge super ok; verifica sa ai la TV intrare HDMI, altfel il iei degeaba. Il poti folosi doar pt. imagine, iar la PC sa conectezi un  2.1 - chiar mi se pare buna ideea.

View Postundercoverbrother, on Aug 29 2008, 01:54, said:

merge linistit un HC legat cu 10 metri de cablu. chiar si mai mult. eu i-am dat mult timp semnal printr-un cablul de telefon cu 4 fire. ne ecranat, ne nimic.
de "mers" multe merg pe lumea asta, dar asta nu inseamna ca e si recomandat; nu degeaba exista standarde, insa fiecare face cum vrea si e bine pentru el.

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcr1s71_13, on Aug 28 2008, 23:36, said:

ceva mai ieftin decat ala exista ?
a 2-a varianta cu cablul HDMI cam cat m-ar costa ?? placa asta video e buna ?

edit: am vazut cat costa ... mi-ar trebui unu de 15 metri ... mi-a venit alta idee: am un televizor la 2 metri de calculator (altul) si vreau asa:
-sa pot sa vad filme de la calculator la televizor
-sa mai iau un sistem audio 5.1 sau 2.1 (vreau sa se auda numai in camera mea si cred ca ajunge si 2.1) care sa il bag la calculator si cand vad un film ceva sa se auda si boxele si televizorul

si vreau asa:
1. sa vad daca calculatorul meu suporta un sistem 5.1 si daca merge sa il bag la tv
2. sa imi recomandati si mie un sistem audio 5.1 sau 2.1 (depinde ce o sa mearga la calculatorul meu)
3. ce cabluri si ce trebuie sa setez la calculator

o sa radeti dar ma costa mai putin sa cumpar un sistem 5.1 sau 2.1 si cablurile decat sa incerc sa leg sistemul meu la home cinema  :lol:


View Postundercoverbrother, on Aug 29 2008, 01:54, said:

merge linistit un HC legat cu 10 metri de cablu. chiar si mai mult. eu i-am dat mult timp semnal printr-un cablul de telefon cu 4 fire. ne ecranat, ne nimic.
În condițiile în care trece pe lângă televizor, chiar un cablu (bine) ecranat poate produce surprize. Dar... e adevărat că pe un home cinema e foarte posibil să nu prea conteze, nu e chiar un standard de referință în domeniul calității audio.
Dacă vrei să vezi filmele de pe comp la tv ai nevoie ca placa video să aibă tv out, cam toate plăcile cât de cât noi au (cel puțin așa cred). Nu știu însă la ce calitate va fi imaginea, comparativ cu cea de la un player dedicat. Dacă e vorba doar de filme, alea se pot pune pe cd/dvd și rula de pe home cinema. Oricum discuția e teoretică atâta timp cât habar n-avem despre ce discutăm (ce hc e ăla, ce intrări/ieșiri are, ce placă de sunet ai etc)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate