Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Suzuki Grand Vitara vs Suzuki Jimny vs Daihatsu Terios

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
Salut,

Trebuie sa cumpar pentru sotie o masina 4x4, cat mai micuta si foarte buna pe off-road si nu fiindca este innebunita dupa iesiri in off-road ci pentru ca ne-am construit o casa ( locuinta permanenta ) in Brasov, intre Drumul Poienii si Schei. Drumul este un dezastru, nu il poti numi nici macadam macar, sleauri adanci din pamant si roca, iar pe acest drum trebuie sa urc si sa cobor, problema mare este mai ales iarna. Vecinii mei au BMW X5, Audi Q7 si Subaru Forester, masini cu care se poate circula rezonabil in orice conditie pe acel drum. Nu imi permi sa achizitionez nici una dintre masinile enumerate mai sus si astfel trebuie ca masina pe care o voi achizitiona sa fie 4x4, sa aiba ABS si ESP - decuplabil, un pret acceptabil (7.000 - 15.000 Euro) si sa fie o masina pe care sa o poata folosi si in oras. Inca nu sunt hotarat daca sa fie noua sau second-hand. Eu m-am gandit la trei variante toate pe benzina : a.) Grand Vitara in 3 usi; b.) Daihatsu Terios; c.) Suzuky Jimny.
Oricare dintre aceste masini va fi achizitionata din Germania, datorita preturilor mult mai scazute decat la noi..
Va rog sa va exprimati parerile, opiniile si poate alta varianta de autoturism.
Multumesc anticipat.

Edited by fotojunior, 26 August 2008 - 00:46.


#2
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Dintre cele 3, cred ca cea mai competenta e Grand Vitara.

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
tot grand Vitara. e un compromis mai bun intre on si off road. parerea mea

#4
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Jimny iese din start, neavand ESP.

#5
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007
As opta ptr variantele mai mici , care sunt mai fasnetze in oras si in afara drumurilor , deoarece sunt mici si scurte. Vitara oferra mai multa clasa , dar parca te si doare mai tare ca e mai vagon si e mai dificila de manevrat (ptr o femeie).

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
era vb de varianta scurta de grand Vitara care e mai... scurta decat terios. nu mai conteaza cu cat  :P dar e de ajuns cat sa nu o zgarii. oricum, lungimea e de clasa mica.

doar ca e ceva mai lata. oricum cu masini de genul asta te strecori mult mai usor in locuri aglomerate decat cu o compacta pt ca ai uglinzile sus.

ce il ajuta pe terios in plus fata vitara este "alonja"(in lipsa de alt termen cred ca merge) scurta a botului care te ajuta sa iesi usor cand te blocheaza cineva. sau sa parchezi pe un loc f mic si pe care cu o masina de aceleasi dimensiuni dar cu rotile din fata asezate ceva mai spre spate nu ai fi reusit.

Edited by undercoverbrother, 26 August 2008 - 14:19.


#7
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Si eu as opta pentru Grand Vitara 3 usi. E o masina buna si, in plus arata si bine.
Dat fiind faptu ca nou, este pe la 21.500 Euro DDP, in jur de 15k trebuie sa gasesti una buna si putin rulata.

Totusi, fiind vorba de masina pentru sotie (prin urmare a doua masina in familie - deci nu e nevoie de spatiu interior) nu ar fi de neglijat nici Jimny.
Are avantajul pretului - cca. 15.500 Euro DDP - nou.
In plus, este extrem de usor de condus datorita dimensiunilor, motorasul este extrem de vivace si putin gurmand. Si are o capacitate foarte buna de trecere prin zone ”grele”.
Contabilul meu are una - adusa la SH din Germania de vre-o 3 ani.
O freaca de atunci de o innebuneste si masina merge brici. A trecut cu ea si iarna, prin nameti, cand altii cu masini mai ”tzapene” s-au resemnat sa astepte plugurile ...
Omul este foarte incantat de ea - initial a adus-o cu gandul sa o vanda dupa cateva luni. A trecut o iarna cu ea si de atunci nu vrea sa o mai dea ...

#8
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Eu nu mi-as lua asa ceva dar o alternativa "exotica" ar putea fi considerata Lada Niva 4X4. Nu cred ca are ESP, dar asa cum se poate vedea in clipul video, este complet submersibila. :) Unii zic ca e o masina foarte buna, eu cred ca e doar urata.

Edited by EXIT, 26 August 2008 - 21:14.


#9
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Submersibila e cam orice masina cu snorkel.
Lada Niva, din cate am inteles, e buna in teren greu, da' se strica repede. :)

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
aia e masina pe care i-o iei nevestei daca iti doresti un divort.
de aro nu zice nimeni?

#11
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007
Ce zici totusi de consumul care il are o Niva? Ce faci totusi cu portbagajul lui  Grand Vitara in 3 usi , care este parca si mai mic decat a lui Jimny?La Terios macar ai 5 usi  si 390l portbagajul. ;)

#12
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
motoarele diesel de la Suzuki, in speta pt. grand Vitara, cine le produce?!

LE: Multumesc oricum. Sunt facute de Fiat.

Edited by punkt, 24 September 2008 - 12:43.


#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
GV are motor reno

la restul modelelor e motor Fiat.

#14
LC_TM

LC_TM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 02.10.2007
Diesel-ul de pe Jimny e tot Reno.

#15
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 undercoverbrother, on Sep 24 2008, 14:29, said:

GV are motor reno
nu mai inteleg nimic, dar te cred pe cuvint. deci GV are 1.9 dci de la Renault.

Japonejii astia un diesel nu stiu sa faca.

#16
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Ba stiu, vezi 2.2 de la Honda care e cel mai premiat.

#17
LC_TM

LC_TM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 02.10.2007

 punkt, on Sep 24 2008, 14:31, said:

nu mai inteleg nimic, dar te cred pe cuvint. deci GV are 1.9 dci de la Renault.

Japonejii astia un diesel nu stiu sa faca.
:lol:

  Mitsubishi au motoarele diesel de 2.5(L200) si 3.2(Pajero),facute de ei.
  Toyota au 1.4D4d,2.0D4D si 3.0 D4D,iarasi facute de ei. + Noul V8 diesel, plus 4.2 6 in linie aspirat sau turbo care se pune pe HZJ-uri.
  Nissan are 2.5dci si 3.0dci cu toata gluma dci pusa acolo de rino sunt de fapt motoare proiectate si facute de Nissan.
  Honda...cu 2.2 lor,cum spunea si Kork.
  Subaru cu motorul lor 2.0 boxer diesel,facut de ei evident.
  Exemple ar mai fi ;).

  Daca dupa parerea ta astea nu sunt motoare si sunt doar niste rasnite...ok.
  Stau acuma si ma gandesc acuma din care put al gandirii a aparut replica aia. :lol:

Edited by LC_TM, 24 September 2008 - 15:15.


#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Mitsu, Nissan, Suzuki folosesc dieseluri europene. Toytoa si Honda, corect, ale lor. Dieselul de la Subaru este abia acum intrat in hora. Desi un motor care promite mult NU a convins inca pe teren, normal, din lipsa de timp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate