Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Nu imi mai merge microfonul

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008
Nu stiu ce s-a intamplat, pe unde am umblat sau ceva, dar am doua microfoane si ambele daca le bag, nu imi merg. Se aude doar un fasait enervant, dar vocea mea nu.
Este de la mufa, dar nu stiu cum sa rezolv asta.
Ma puteti ajuta?
Multumesc!

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Daca este de la mufa nu te mai chinui , un microfon bunicel costa pina in 10 ron . Daca cumperi mufa , cablu , fludor tot cam pe acolo ajungi plus ca va iesi o cirpeala .
numai bine

#3
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

View PostNeohori, on Aug 25 2008, 20:48, said:

Daca este de la mufa nu te mai chinui , un microfon bunicel costa pina in 10 ron . Daca cumperi mufa , cablu , fludor tot cam pe acolo ajungi plus ca va iesi o cirpeala .
numai bine

Nu inteleg cum de mi s-au stricat ambele microfoane, dar o sa incerc cu unul nou.

Iti multumesc.
O zi buna!

Edited by alina_ioana, 26 August 2008 - 10:58.


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
Înainte să cumperi alt microfon, ncearcă-le pe astea și pe alt calculator, e posibil ca problema să nu fie la ele, ci la placa de sunet.

#5
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

View Postantinari, on Aug 26 2008, 13:18, said:

Înainte să cumperi alt microfon, ncearcă-le pe astea și pe alt calculator, e posibil ca problema să nu fie la ele, ci la placa de sunet.

Am incercat pe alt calculator si acolo imi merg. Nu cred sa fie de la placa de sunet intrucat ambele calculatoare au aceleasi componente.
Este de la acea gaura din unitatea centrala. Aceea imi face figuri. Microfoanele nu au nimic, se aud sunete in ele, insa nu inregistreaza vocea.

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
Acea "gaura" este pe placa de sunet. Dacă este onboard, este pe placa de bază, pe care se află integrată placa de sunet. În ambele cazuri ai nevoie de o altă placă de sunet.
Dacă discutăm de "gaura" de pe partea din față a carcasei, e posibil să fie o problemă de conectică, ar trebui să încerci, în acest caz, mufa (gaura) existentă pe panoul din spate.
Dacă propoziția "Microfoanele nu au nimic, se aud sunete in ele, insa nu inregistreaza vocea." se referă la calculatorul tău, și nu la un alt calculator pe care le-ai probat, înseamnă că nu ai de fapt o problemă, pentru a înregistra vocea trebuie să selectezi intrarea de microfon din mixer (click dreapta pe difuzorul din dreapta jos, de lângă ceas, open volume control, options > properties > recording).

#7
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Poate că e bifat Mute la microfon. Debifați în Mixer.

#8
alina_ioana

alina_ioana

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 326
  • Înscris: 19.04.2008

Quote

Acea "gaura" este pe placa de sunet. Dacă este onboard, este pe placa de bază, pe care se află integrată placa de sunet. În ambele cazuri ai nevoie de o altă placă de sunet.
Dacă discutăm de "gaura" de pe partea din față a carcasei, e posibil să fie o problemă de conectică, ar trebui să încerci, în acest caz, mufa (gaura) existentă pe panoul din spate.
Dacă propoziția "Microfoanele nu au nimic, se aud sunete in ele, insa nu inregistreaza vocea." se referă la calculatorul tău, și nu la un alt calculator pe care le-ai probat, înseamnă că nu ai de fapt o problemă, pentru a înregistra vocea trebuie să selectezi intrarea de microfon din mixer (click dreapta pe difuzorul din dreapta jos, de lângă ceas, open volume control, options > properties > recording).

:D Imi cer scuze pentru termenii si exprimarile nu tocmai adecvate. Se observa ca nu sunt experta in de-ale calculatorului. Poate de aceea am si atat de multe probleme, unele mici si neimportante. Inca o data, scuze.
Va apreciez pentru rabdare. :)

Quote

Poate că e bifat Mute la microfon. Debifați în Mixer.

Nu-mi aparea microfonul si de accea nu stiam de unde sa opresc acel mute. Am selectat microfonul din Options - Properties si am reusit.
Va multumesc pentru ajutor !

Edited by alina_ioana, 30 August 2008 - 13:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate