Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cat ar trebui sa fie nivelul semnalului in conditii normale?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
Nu am gasit nici unde niste informatii mai exacte la capitolul nivel de semnal/calitate. Si deci nu pot sa imi dau seama daca ce se intampla la mine este in limite normale sau nu. Eu sper ca nu.
Am o farfurie offset de 0.8, aluminiu, si un lnb (asa arata configuratia actuala; inainte, la max, aveam 2 lnb-uri). "Providerul" e akta, ex-max.
Farfuria are o pozitie foarte buna as spune eu, nu are practic nimic in cale.
Totusi, semnalu e mai tot timpul la 60-62% Am incercat miscari finute in toate directiile, se strica. La fel si cu rotirea lnb-ului. Acest nivel e maximul pe care am reusit sa il prind pe cer aproape senin. Nu mi se pare normal, avand in vedere ca pe vremea cu max, stateam in alta parte si mai aveam si un bloc in fata care cam ofusca vizibilitatea si cu toate astea am avut nivelu de semnal la 72% (m-am mutat exact cand s-a facut schimbarea tp-urilor sau ce max->akta, mama ei de treaba)
Intr-adevar, acuma lnb-u sta in suportu de 3 lnb-uri (asta: http://www.elstar.ro...e8bb6b7ded5bd54 ), in mijloc. dar ma gandesc ca asta nu ar trebui sa fie un factor asa de mare... nu? (n-am reusit sa imi gasesc inca suportu simplu de lnb ca sa testez)

Problema mea este asa: se poate prinde siriusu, din zona cluj, cu un semnal de peste 90%? daca da, in ce conditii? (si nu ma refer la vreme. considerm cer senin si nici un avion)
Pe mine nu ma intereseaza toate mismasurile legate de tarasenia asta cu satelitii, chei si radio si mai stiu eu ce alte prostii. sunt omu de rand, client "normal": vreau doar sa ma uit la televizor si cand vine o ploaie sa nu imi cada semnalu. cum s-a intamplat acuma. E enervant. Pe linga faptul ca dau o tona de bani pe echimapent sa stiu ca am ceva bun, totusi merge ca prastia. Pai nu mai bine revin la cablu?
De atata ori am dat jos antena aia si remontat-o, ca m-am saturat. Acuma e prinsa bine in perete, sa nu miste nimic. Si prind satelitul in cateva minute, dar si sa stau o ora, nu reusesc sa prind un semnal mai puternic. Tot echipamentul ce il am este luat la sugestiile unui vanzator dintr-un magazin de specialitate (prosat cluj, pt cine stie) de acum aproape 2 ani. S-a invechit ceva din echipament? Trebuie schimbat ceva? Receptorul globo 6010 cr l-am dus la resoftat de cateva ori si in final, nu demult, l-am dus la altii si aia cica au pus cel mai stabil soft pe el. tot degeaba.

Vreau si eu sa stiu pt ce ma chinui atat. daca normal inseamna pina la 75% atunci nu prea ma incanta sa imi stric nervi si mai bine revin la cablu. 75% pe cer senin inseamna poate 45% pe ploaie/ninsoare (din moment ce aia 60% la mine pica la 30-37% pe ploaie), adica fix pix. Dar daca vorbim de 90%, atunci sunt interesat, chiar cu o cadere de 40% a semnalului tot imi ramane suficient incat sa vizionez bine.

Deci cum sta treaba?

#2
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007
La setari in receiver ai 2 indicatori;
1 semnal/L
2 calitatea/Q
semnalul ramane constant undeva intre 65%-72% depinde de satelit si transporder
calitatea in schimb trebuie sa fie undeva la 85-92% calitatea este cea care iti indica "semnalul" maxim pe satelit deci daca ajungi cu calitatea la 85-92% este ok,dupa cum spui antena e bine pozitionata nu ai obstacole etc. mai exista un aspect,orce antena mai ales cele din fier in timp se deformeaza deci daca o ai de 2 ani sau mai mult e cazul sa cumperi alta antena.

#3
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
conform ce spui tu:
- L e in undeva la 60-64% (in functie de vreme)
- Q e undeva la 64%-74% in functie de tp (iar in functie de vreme scade drastic cand vremema nu e buna)

deci semnalu e in limite normale, dar calitatea mai are de crescut. si ar trebui, pt ca in timp de furtuna scade la 37% sau chiar mai jos, ceea ce face vizionarea imposibila.

deci chiar si o antena de aluminiu trebuie schimbata dupa 2 ani? nu de alta dar ... is cam scumpe ca sa fie consumabile in halu asta. tocmai de aia am ales aluminiu ca am intles ca tin mai mult.

#4
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 ciuly, on Aug 24 2008, 17:10, said:

deci chiar si o antena de aluminiu trebuie schimbata dupa 2 ani? nu de alta dar ... is cam scumpe ca sa fie consumabile in halu asta. tocmai de aia am ales aluminiu ca am intles ca tin mai mult.
Alumuniu nu. S-a referit la antenele mai ieftine din fier. Aluminiu cred ca e mai usor si nu e supus la aceleasi eforturi
La fel am auzit si eu ca ar tine f. mult

Edited by Blackhawk, 24 August 2008 - 16:19.


#5
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Salut Ciuly

Imi amintesc chiar acum ca ai vorbit aci pe forum despre problemele tale cu receptorul globo.Seria 6xxx este una invechita recomand 7100 cx .Dar, totusi, resoftarea nu prea ajuta la obtinerea unui semnal mai bun in cazul rec, globo-opticum.Toate testele pe care le vezi aci pe forum facute de mine sunt pe opticum 7100cx.Limita minima a calitatii semnalului este 40 la receptoarele globo-opticum exceptie facand doar eurobird1 @ 28,5E *merge perfect si la 33-34* si abs1@ 75E *minim 50*

In cazul tau iti recomand urmatoarele:

1 interventie: schimbi cablul si disecul cu ceva de calitate si nou
dc treaba ramane la fel treci la
a2a interventie: testezi cu un lnb si vezi ce Q semnal scot pe totzi cei 3 sateliti

daca e idem

schimbi cu o antena de 1,1 m Fe


 Blackhawk, on Aug 24 2008, 17:18, said:

Alumuniu nu. S-a referit la antenele mai ieftine din fier. Aluminiu cred ca e mai usor si nu e supus la aceleasi eforturi
La fel am auzit si eu ca ar tine f. mult


'Blackhawk'  atit la al cat si la fe exista antene slabe.
Al e bine sa-lpui pe h-h pt ca e mai usor sa-l duca motorul dar si acesta se deformeaza datorita intemperiilor
Antene din Fe nu mai sunt fabricate ca acum 8-10 ani, asta e adevarul.Am antene fixe pe 13e si 28,5 de vreo 9-10 ani si doar vara asta le-am retusat pt 1 data si drept sa zic erau doar putin ruginite.Pe cand la stea noi 2-3 ani si sunt varza :)

#6
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
eu folosesc doar sirius. are sens sa ma complic cu restu satelitilor?

am eliminat diseqcul (si cablu lnb-diseqc) din ecuatie (ca doar folosesc numa un singur satelit), si parca am observat o mica imbunatatire pe tp-urile unde aveam 60 cu 65 acuma e 64-65 cu 65. adica semnalu a crescut un pic. in schimb a scazut un pic calitatea de la 74 la 70 pe allante tp-uri. asta se poate si pt ca am miscat lnb-u din loc. acuma e innorat asa ca las pe zile mai senine finisajele.

daca e sa schimb antena sau receiveru, o sa fac o analiza atenta a produselor. dar asta nu se va intampla decat eventual in toamna. pina atunci tre sa scot cumva mai bine cu ce am.

#7
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

 ciuly, on Aug 24 2008, 18:15, said:

eu folosesc doar sirius. are sens sa ma complic cu restu satelitilor?

am eliminat diseqcul (si cablu lnb-diseqc) din ecuatie (ca doar folosesc numa un singur satelit), si parca am observat o mica imbunatatire pe tp-urile unde aveam 60 cu 65 acuma e 64-65 cu 65. adica semnalu a crescut un pic. in schimb a scazut un pic calitatea de la 74 la 70 pe allante tp-uri. asta se poate si pt ca am miscat lnb-u din loc. acuma e innorat asa ca las pe zile mai senine finisajele.

daca e sa schimb antena sau receiveru, o sa fac o analiza atenta a produselor. dar asta nu se va intampla decat eventual in toamna. pina atunci tre sa scot cumva mai bine cu ce am.

Mai incearca o ultima varianta,pune un alt receiver si un alt lnb daca la fel se comporta schimbi antena daca nu... ori lnb-ul ori receiverul iti creeaza probleme!

#8
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
asta nu stiu daca o sa reusesc sa fac. o sa fac testu cu cellalt lnb pe care il am, dar daca lucrurile raman la fel, asta nu exclude ca lnb-u e problema (ambele putand fi problematice, fiind acelasi model, luate din acelasi loc)

#9
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

 ciuly, on Aug 24 2008, 20:44, said:

asta nu stiu daca o sa reusesc sa fac. o sa fac testu cu cellalt lnb pe care il am, dar daca lucrurile raman la fel, asta nu exclude ca lnb-u e problema (ambele putand fi problematice, fiind acelasi model, luate din acelasi loc)

Pai tocmai asta insinuam,sa iei de la un prieten/vecin pentru 10 min un receiver si un lnb si vezi ce se intampla,prima oara incerci cu receiverul apoi cu lnb-ul.,nu conteaza ce marca e receiverul doar sa iti permita sa intri in lista de transporderi sa vezi semnalul pe un transporder ca sa poti face comparatia!

#10
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
din cate stiu eu, n-am nici un cunoscut care sa aibe akta. dar am unu care are dolce. ar merge sa folosesc receiveru/lnb-u de la el?

#11
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
receptorul de ladulce mergedoar cu canalele de la dulce si atit

vezi Spaniolule ar fi bine sa deschidem un topic despre receptoarele dth-urilor ro si ale lor dragi aparaturi ca sa mai evitam astfel de confuzii :lol: normal acesta sa ajunga sticky ca altcumva nu are rost.Oricum tu fiind antenist la 3 dth uri ai avea ce sa scrii acolo

#12
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

 ciuly, on Aug 24 2008, 21:39, said:

din cate stiu eu, n-am nici un cunoscut care sa aibe akta. dar am unu care are dolce. ar merge sa folosesc receiveru/lnb-u de la el?
Orce receiver in afara de boom si dolce,tu trebuie sa intri in meniu la transpordere sa alegi de acolo transporderul maxx si sa vezi nivelul/calitatea semnalului,lucru imposibil la boom si dolce la restul e OK!

#13
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
ciuly cel mai util ti=ar fi o conserva de digi :D

#14
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

 spaniolul, on Aug 24 2008, 21:48, said:

Orce receiver in afara de boom si dolce,tu trebuie sa intri in meniu la transpordere sa alegi de acolo transporderul maxx si sa vezi nivelul/calitatea semnalului,lucru imposibil la boom si dolce la restul e OK!

merge si cu alea de boom si dolce. la setari la user1 sau 2 bagi manual si vezi cat semnal ai. ;)

#15
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
nu schimb provideru :)

deci pina la urma merge ori ba cu receiver de la dolce?

#16
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

 ciuly, on Aug 24 2008, 23:00, said:

nu schimb provideru :)

deci pina la urma merge ori ba cu receiver de la dolce?

merge sa vezi daca ai semnal. nu sa vezi si programele. settings-semnal-user1- o combinatie cu tasta + parca-introduci frecventa transponderului, fec, etc-ok si apoi freci antena pana prinzi semnal ;)

#17
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

 dan b., on Aug 24 2008, 23:45, said:

merge sa vezi daca ai semnal. nu sa vezi si programele. settings-semnal-user1- o combinatie cu tasta + parca-introduci frecventa transponderului, fec, etc-ok si apoi freci antena pana prinzi semnal ;)
Isi prinde degetele in el iar daca e sa frece antena il prinde dimineata,coshipurile au o intarziere de semnal de 2-3 secunde,asa ca el poate trece lejer pe langa satelit nestiind daca are ori ba semnal,asa ca lasati omul sa faca cum iam explicat mai sus nui bagati pe gat setari de la receivere dedicate exclusiv dth-urilor cu setari inchise.

#18
dan b.

dan b.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 28.11.2005

 spaniolul, on Aug 25 2008, 02:32, said:

Isi prinde degetele in el iar daca e sa frece antena il prinde dimineata,coshipurile au o intarziere de semnal de 2-3 secunde,asa ca el poate trece lejer pe langa satelit nestiind daca are ori ba semnal,asa ca lasati omul sa faca cum iam explicat mai sus nui bagati pe gat setari de la receivere dedicate exclusiv dth-urilor cu setari inchise.

era o solutie "de avarie" ;) (in caz ca nu avea de unde sa ia alt rec).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate