Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Vreau sa leg in paralel 2 acumulatoare de tel mob

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Am 2 acumulatoare de tel mobil folosite. Vreau sa le leg in paralel pentru a obtine un acumulator cu o capacitate mai mare. Am desfacut unul dintre ele si am observat ca in interior este un circuit elecronic cu 2 integrate mici (nu stiu ce rol are circuitul) si elementul capacitiv intr-o capsula metalica. Vreau sa desmembrez ambele acumulatoare si sa renunt la unul dintre circuitele elecronice(banuiesc ca au rol de protectie si stabilizare), urmand sa leg in paralel doar capsulele metalice in care se afla electrolitul, apoi, aceste capsule legate in paralel sa le leg printr-unul din circuitele respective la lamelele de contact.
Prin legarea in paralel o sa micsorez mult rezistenta interna a acumulatorului. Va constitui asta o problema care sa impiedice functionarea? Ce alte probleme pot aparea?

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
booom....

#3
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Care e explicatia?

#4
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Eu am facut asa ceva la laptop si nu sa intamplat nimic rau. Acumulartorii Li-ion 7.2V/3300 mAh , conectati in paralel si cu electronica de la unul singur. Si nu erau tare obositi , deci rezistenta interna nu era cine stie ce marita. Partea electronica din accu LI-ion e foarte importanta si nu se poate renunta la ea fiindca are mai multe 'roluri'.
Nu stiu ce se intampla daca exista diferente mari intre celule (un accu mai obosit decat celalalt - din pct de vedere al tensiunii si rezistentei interne)

#5
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
evident ca nu se intampla nimic. bateriile de laptop sunt formate din acumulatori pusi in serie si paralel, deci care e problema aici?

#6
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

mister_rf, on Dec 15 2004, 23:49, said:

Te rog, justifica afirmatia.

#7
electroniq

electroniq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.01.2004
Daca acumulatorii sunt Li-ION , integratu de acolo are si rol de incarcare in impulsuri (asa trebuie incarcate toate acumulatoarele Li-ION)

#8
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

electroniq, on Dec 21 2004, 18:13, said:

Daca acumulatorii sunt Li-ION , integratu de acolo are si rol de incarcare in impulsuri (asa trebuie incarcate toate acumulatoarele Li-ION)

<{POST_SNAPBACK}>

Te rog, spune-mi ce influenta are aceasta asupra a ceea ce vreau sa fac eu?

#9
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
man, ce vrei sa faci tu va functiona perfect

eu am inlocuit acumulatorul original Li-Polymer din iPAQ 3660 cu 2 acumulatori de Synertek S-200 (Zapp) Li-Ion (tot aia e, doar ca ala pe polimer e flexibil si se "muleaza" mai bine). Capacitatea este putin mai mare (de la 950 la 1160), comportamentul este perfect (cu exceptia unui mic scurcircuit eliminat prin introducerea acumulatorilor intr-o punga de plastic)

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sigur va merge ok si vei avea un acumulator de putere mai mare..dar mai voluminos :)

#11
Energie

Energie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.09.2005
Te rog sa ne anunti (sa ma anunti) cum iti merge noul acumulator.
Sa stim daca logica e buna in acest caz.


#12
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Deci merge ???

#13
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
nu are de ce sa nu mearga. doar ca nu e accesoriu original, si in caz de
probleme
nu se ofera despagubire  :w00t:

#14
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
daca intre 2 incarcari nu trec decat cateva zile nici o problema (daca consumul este relativ mare) dar daca vrei sa te tina o saptamana sau mai mult acumulatorii se vor descarca reciproc, fiecare reprezentand un consumator pentru celalalt datorita rezistentei interne.
deci poti avea putere mai mare dar nu te va tine neaparat6 mai mult.
ai putea totusi sa-i separi cu diode dar trebuie refacut si circuitul de incarcare

#15
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

danutgalati81, on Sep 29 2005, 07:51, said:

...fiecare reprezentand un consumator pentru celalalt datorita rezistentei interne.
Adica cum?!.. ''rezistenta interna'' ( denumirea este gresita  se refera probabil la rezistenta de pierderi in dielectric, deci la o rezistenta paralela in circuitul echivalent si nu cea serie=rezistenta interna) are efect numai  asupra acumulatorului extern?...  si nu are efect si asupra acumulatorului care o genereaza?   :D
Fa o schema echivalenta a unui acumulator cu rezistenta serie, paralela si tensiunea echivalenta si abia atunci conecteaza acumulatorii  paralel si da o solutie...

#16
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

danutgalati81, on Sep 29 2005, 07:51, said:

daca intre 2 incarcari nu trec decat cateva zile nici o problema (daca consumul este relativ mare) dar daca vrei sa te tina o saptamana sau mai mult acumulatorii se vor descarca reciproc, fiecare reprezentand un consumator pentru celalalt datorita rezistentei interne.
deci poti avea putere mai mare dar nu te va tine neaparat6 mai mult.
ai putea totusi sa-i separi cu diode dar trebuie refacut si circuitul de incarcare

<{POST_SNAPBACK}>


La faptul ca se va dubla curentul te-ai gandit??? :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate