Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Preturi Lenovo

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
dalis44

dalis44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.05.2009

View PostCipsu, on 26th November 2008, 11:28, said:

As adauga fiabilitatea excelenta.
Sunt fericitul utilizator al unui T61 de peste 1 an, in conditii office, fara nici un fel de probleme.
Calitatea wirelessului e un alt puct forte, cred eu, fata de Dell-ul anterior sta mult mai bine in conditii de semnal mai slab.

Ne poti spune si noua ce magazine sunt mai sigure pentru procurarea unui ThankPad seria T  ???

#20
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Emag, de ex.
Sunt ai lui Asesoft, care e distribuitor oficial.

#21
psn

psn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.09.2009
seria T este demult apusa...la fel si R si U si X. game over! nu mai exista lenovo. sunt posesor de T40, fost posesor de 3000nx00 si nu as da lenovo meu pt nimic! (asta dupa ce il voi repara iar...venit cu pb in NB, reparat, apoi din cauza utilizarii in conditii total nemiloase a generat pb in video, reparat, acum ingheata cand beau cafeaua dimineata, il voi repara...poate in primavara, il voi folosi pana atunci asa). bateria extinsa de 7200mAh, interfata serial si paralel, poate reprograma si interfata orice computer de bord de auto, echipaj industrial samd! pana acum m-a ajutat la diagnoza si repararea multor mobo, dar...seriile noi de lenovo nu sunt recomandate, cel putin nu de mine...
pana acum am reusit sa cea mai buna reparatie la un T43p pt o inlocuire de http://img.diytrade....6CLS3BGA21H.jpg
si reball-ul inca tine...cip cu bile sub el, pcb, bile peste si apoi memoriile dedicate...
seriile noi...nici macar nu viseaza la asa proiectare. pe vremea bunicilor se faceau laptouri fiabile, nu de duzina pt a urmari profit

#22
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
psn. nu stiu cu cate T-uri moderne te-ai jucat dar te informez ca in afara de un rateu numit T61, seria e alive and kicking. T420-ul modern e comparabil din toate punctele de vedere cu T4x-urile mai vechi dpdv calitate, cu adaosuri mari de performanta.

#23
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
seria T nu mai este flagship. seria W este flagshipul. intrati pe site la ei si uitati va... e f simplu.


de cand lenovo a preluat divizia de computere personale a IBM , seria Thinkpad a primit imbunatatiri multe. pe langa asta , inovatia si research ul nu s a oprit deloc. lenovo testeaza si inoveaza in continuare seria TP pentru ca ei sunt cei mai tari pe laptopuri profesionale din lume. ei au cele mai mari contracte din lume cu firmele conglomerat si cu multinationalele. ba mai mult , Thinkpad sunt singurele laptopuri certificate de NASA sa mearga in spatiu. pe langa asta au trecut cu brio testewle armatei americane pentru duritate si fiabilitate in conditii extreme , desi nu au fost niciodata proiectate pentru asa ceva.

printre ceea ce separa un TP de restul se numara:

- carcasa interioara de aliaj de magneziu flexibila.
- balamale de inox
- tastatura exceptionala la ergonomie , cat si rezistenta
- tastatura rezistenta la apa sau alte lichide (lichidul are gauri de scurgere din laptop)
- accelerometru pentru hdd pentru preventia stricarii , se opreste la socuri
- are si trackpoint (foarte util la serviciu) , defapt eu fara trackpoint nu as mai lucra pe laptop , urasc touchpadul.
- incorporeaza tehnologie soft si hard foarte smechera pentru firme , cum ar fi Trusted Platform care e necesar pentru marile firme pentru siguranta.
- monitorul este mult mai flexibil decat la alte laptopuri si are protectie de magneziu pentru a rezista la presiuni mai mari de apasare.

pe langa astea a primit nenumarate premii pentru inovatii , tastatura de cea mai buna calitate , etc.

designul thinkpad a ramas la fel inca din 1991 , de la lansare. sobru si industrial.

mentionez ca Thinkpad Edge nu este un thinkpad autentic. thinkpad autentic sunt cele care au tastatura ca la seria T. vechi sau noi , IBM sau Lenovo , eu nu am avut pana acum un TP care sa se strice macar o data. si am avut numai thinkpaduri.

lenovo ideapad nu sunt scumpe , ba mai mult sunt f ieftine pentru ca sunt comparabile cu acer , dell , hp , toate laptopurile comune.

TP sunt scumpe pentru ca fac parte din alta serie... seria Thinpad , Precizion , EliteBook... si toate costa mult.

Attached Files



#24
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
I beg to differ, voposphere. T ramane flagshipul, W e mobile worlstation. Am avut de aface cu cateva, iti trebuie ruxac cu troller sa cari monstruozitatea dupa tine. Numai incarcatorul are 120W si e greu rau.
Daca faci grafica, proiectare and stuff, W e pentru tine. Pentru restul exista T.

#25
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostdanX, on 28th January 2012, 19:27, said:

I beg to differ, voposphere. T ramane flagshipul, W e mobile worlstation. Am avut de aface cu cateva, iti trebuie ruxac cu troller sa cari monstruozitatea dupa tine. Numai incarcatorul are 120W si e greu rau.
Daca faci grafica, proiectare and stuff, W e pentru tine. Pentru restul exista T.

fie si asa... nu conteaza prea mult , insa nu e diferenta de greutate intre seria T510 si W510 sau intre seria t520 si seria w520. au aceleasi greutati si mai mult au acelasi sasiu. si mai mult placile de baza sunt similare ca si constructie. singura diferenta intre seria T5XX si seria W5XX e la componente si e una mica.

daca se face comparatie intre seria T4xx si seria T5xx atunci intervine diferenta de greutate. cat despre incarcatoarele de la seria T5XX nu stiu prea multe insa mai mult de 200 de grame nu are cum sa fie diferenta.

am avut si seria T4XX si intradevar e diferenta mare de greutate , insa intre t5xx si w5xx nu e nici o diferenta.

nu am inclus seria w7xx care sunt de 17 inch... vad ca nu le mai au la vanzare pe site insa alea aveau peste 5 kg. sunt foarte puternice insa alea se folosesc mai mult la statii meteo sau eu mai stiu ce chestii f importante ce cer putere mare de procesare sau pentru cei care fac autocad pentru ca seria W7xx are si model cu senzor din ala pentru stylus.

e primul meu w pana acum. am avut numai seria T pana acum... sincer nu am nevoie de puterea i7 pentru filmele si jocurile mele insa cand am luat eu laptopul nu am gasit nici un t510 care sa mi convina la pret si la specificatii. gasisem unul dar nu avea ecran hd, ba mai mult avea 1378 cu 768 iar in conditiile astea mai bine nu cumpar deloc.

avantajul seriei T fata de W este ca seria T ofera switchable graphichs... ce i drept placa video pe seria T e o optiune extra si cand am luat eu gasisem doar unul cu 512 mega de ram la placa video. seria W510 vine cu placa video de 1 gb ram Fx880m standard. si cum pe t400 aveam placa video ATI nu puteam sa dau inapoi cu mizeria aia de Intel Hd graphics care o urasc din toata inima , dar care e buna cand ai switchable graphics sa nu consume mult si sa nu se incalzeasca laptopul.

per total merita schimbarea chiar daca laptopul e mai cald putin , oricum nu are nici dracu grija prea mare de el.

tu parca ai un t43 daca nu ma insel... un laptop excelent , am avut si eu unul de la IBM dat de o firma... era folosit la greu si tremura din toate suruburile si balamalele insa mergea fara probleme si dupa ce am plecat din firma... cred ca avea vreo 7 ani de folosire in firma respectiva... si era folosit la greu.

View Postvoposphere, on 28th January 2012, 19:42, said:

fie si asa... nu conteaza prea mult , insa nu e diferenta de greutate intre seria T510 si W510 sau intre seria t520 si seria w520. au aceleasi greutati si mai mult au acelasi sasiu. si mai mult placile de baza sunt similare ca si constructie. singura diferenta intre seria T5XX si seria W5XX e la componente si e una mica.

daca se face comparatie intre seria T4xx si seria T5xx atunci intervine diferenta de greutate. cat despre incarcatoarele de la seria T5XX nu stiu prea multe insa mai mult de 200 de grame nu are cum sa fie diferenta.

am avut si seria T4XX si intradevar e diferenta mare de greutate , insa intre t5xx si w5xx nu e nici o diferenta.

nu am inclus seria w7xx care sunt de 17 inch... vad ca nu le mai au la vanzare pe site insa alea aveau peste 5 kg. sunt foarte puternice insa alea se folosesc mai mult la statii meteo sau eu mai stiu ce chestii f importante ce cer putere mare de procesare sau pentru cei care fac autocad pentru ca seria W7xx are si model cu senzor din ala pentru stylus.

e primul meu w pana acum. am avut numai seria T pana acum... sincer nu am nevoie de puterea i7 pentru filmele si jocurile mele insa cand am luat eu laptopul nu am gasit nici un t510 care sa mi convina la pret si la specificatii. gasisem unul dar nu avea ecran hd, ba mai mult avea 1378 cu 768 iar in conditiile astea mai bine nu cumpar deloc.

avantajul seriei T fata de W este ca seria T ofera switchable graphichs... ce i drept placa video pe seria T e o optiune extra si cand am luat eu gasisem doar unul cu 512 mega de ram la placa video. seria W510 vine cu placa video de 1 gb ram Fx880m standard. si cum pe t400 aveam placa video ATI nu puteam sa dau inapoi cu mizeria aia de Intel Hd graphics care o urasc din toata inima , dar care e buna cand ai switchable graphics sa nu consume mult si sa nu se incalzeasca laptopul.

per total merita schimbarea chiar daca laptopul e mai cald putin , oricum nu are nici dracu grija prea mare de el.

tu parca ai un t43 daca nu ma insel... un laptop excelent , am avut si eu unul de la IBM dat de o firma... era folosit la greu si tremura din toate suruburile si balamalele insa mergea fara probleme si dupa ce am plecat din firma... cred ca avea vreo 7 ani de folosire in firma respectiva... si era folosit la greu.


ps: la w510 eu am primit incarcator de 135W :P

#26
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Vopo, acum folosesc T420 ca "business workhorse" (mail, office, ceva aplicatii de business, 1-2 masini virtuale) , T60 ca laptop de acasa (Windows 8) si T43p ca linux box/selfteaching notebook.

Am incercat W, pentru nevoile unui notebook pe care nu ma joc si nu fac proiectare mi se pare prea mult. Portabilitatea e cheie pentru mine, motiv pentru care folosesc T420, nu T520.

Referitor la display, la T-Series, ca si la HP-ul de care se plangea cineva aici pe forum, sunt mai multe variante de display. La al meu am 1600x900 si e destul pentru lucru mobil. Pentru desktop fac dual display cu un LCD de 22".

Dar nimic nu se compara cu un T43p folosit la un moment dat, cu al sau 15" UXGA IPS. Cel mai bun display de notebook ever.

#27
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010
clar ca Lenovo ii altceva(T-urile si W-urile) am un T500 Core 2 Duo si mai nou un Vaio I3 SandyBdridge, ce mai mare diferenta, la sunten, vaio zici ca decoleaza pe cand ThinkPad-u nici nu simti ca lucreaza, mult mai comod pentru palme, mut mai tare tastatura, etc.

#28
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostdanX, on 29th January 2012, 11:28, said:

Vopo, acum folosesc T420 ca "business workhorse" (mail, office, ceva aplicatii de business, 1-2 masini virtuale) , T60 ca laptop de acasa (Windows 8) si T43p ca linux box/selfteaching notebook.

Am incercat W, pentru nevoile unui notebook pe care nu ma joc si nu fac proiectare mi se pare prea mult. Portabilitatea e cheie pentru mine, motiv pentru care folosesc T420, nu T520.

Referitor la display, la T-Series, ca si la HP-ul de care se plangea cineva aici pe forum, sunt mai multe variante de display. La al meu am 1600x900 si e destul pentru lucru mobil. Pentru desktop fac dual display cu un LCD de 22".

Dar nimic nu se compara cu un T43p folosit la un moment dat, cu al sau 15" UXGA IPS. Cel mai bun display de notebook ever.

1600 cu 900 e o rezolutie cat se poate de decenta. cred ca ar trebuii sa fie standardul minim in ziua de azi. in schimb , cand aud de 1378 cu 768 o iau pe pereti. aia e rezolutie pentru ecran de 11 inch , nicidecum pentru 14 inch +. si vad laptopuri cu ecrane de 17 cu rezolutia asta.

ibm si lenovo fac si monitoare desktop foarte smechere cu led care se vede din orice directie , sunt foarte smecheri , insa un monitor din ala costa destul de mult...

View Postmotu-tm, on 29th January 2012, 11:37, said:

clar ca Lenovo ii altceva(T-urile si W-urile) am un T500 Core 2 Duo si mai nou un Vaio I3 SandyBdridge, ce mai mare diferenta, la sunten, vaio zici ca decoleaza pe cand ThinkPad-u nici nu simti ca lucreaza, mult mai comod pentru palme, mut mai tare tastatura, etc.

sa incerci un un w520 cu i7 sandybridge si cu 16 giga de ram... sa vezi acolo cum zboara... si pe langa asta ai si toate avantajele unui TP. am vazut unul la display in Londra si am ramas impresionat. arata exact ca un w510 insa e diferenta mare la performante. totusi am luat mana repede de pe el pentru ca pretul afisat era de 2300 de lire. si aia nu era configuratia cea mai puternica.

#29
motu-tm

motu-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 14.12.2010

View Postvoposphere, on 29th January 2012, 11:53, said:

1600 cu 900 e o rezolutie cat se poate de decenta. cred ca ar trebuii sa fie standardul minim in ziua de azi. in schimb , cand aud de 1378 cu 768 o iau pe pereti. aia e rezolutie pentru ecran de 11 inch , nicidecum pentru 14 inch +. si vad laptopuri cu ecrane de 17 cu rezolutia asta.

ibm si lenovo fac si monitoare desktop foarte smechere cu led care se vede din orice directie , sunt foarte smecheri , insa un monitor din ala costa destul de mult...



sa incerci un un w520 cu i7 sandybridge si cu 16 giga de ram... sa vezi acolo cum zboara... si pe langa asta ai si toate avantajele unui TP. am vazut unul la display in Londra si am ramas impresionat. arata exact ca un w510 insa e diferenta mare la performante. totusi am luat mana repede de pe el pentru ca pretul afisat era de 2300 de lire. si aia nu era configuratia cea mai puternica.

"decoleaza" ma refeream la zgomotul mare care il face vaio, sau alte laptop-uri fata de T500. De asta zic T500 un laptop de 3-4 ani si acum ii peste multe i3-uri Vaio sau Inspiron.
Backup-ul la Lenovo inca ii foarte simplu de folosit.

#30
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
apropos de W series.... it was 3 years ago!
w700

#31
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostdanX, on 29th January 2012, 19:45, said:

apropos de W series.... it was 3 years ago!
w700

nu mi ar fi rusine cu unul nici acum la performante. totusi , ala e laptop pentru ceva firme care se ocupa cu autocad sau procesari sau desene digitale... e mult prea mare pentru uz de zi cu zi si nu are mobilitate buna. au fost foarte scumpe in variantele de top pentru ca aveau quad core... placa video de 512 sau 1gb... adica in ziua de azi cu unul din ala nu te faci de ras la performante deloc. daca ai versiunea de top stai chiar bine.

W Series
The W Series was introduced in 2008 to replace the p-suffixed performance T Series (e.g. T61p), and are geared towards CAD users, photographers, hardcore gamers, and others, who need a high-performance system for demanding tasks.
The only current model in the W series is the W520, released in March 2011. Standard equipment includes an Nvidia Quadro 1000M graphics processor and 4 DIMM slots capable of running 32GB memory.
Previously available are the W7xx series (17" widescreen model), the W500 (15.4" 16:10 ratio model), and the W510 (15.6" 16:9 ratio model). The W700DS and the W701DS both had two displays: a 17" main LCD and a 10" slide-out secondary LCD. The W7xx series were also available with a Wacom digitizer built into the palm rest. These high-performance workstation models offer better screens and faster components, such as quad core CPUs and higher-end workstation graphics compared to the T-series, and are the most powerful ThinkPad laptops available. These retain the ThinkLight, Ultrabay, roll cage, and lid latch found on the T-series. The W7xx line has been discontinued.

#32
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
@danX: de ce e un rateu T61 ? (nu te contrazic, intreb sa ma informez)

#33
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Oameni buni, 2 chestii:

- Problema cu placile video nu e doar de la Lenovo, TOTI producatorii au avut probleme in 2007/2008 cu chipurile Nvidia (in cazul Lenovo T61, cred ca NVS 140 a fost montat), am avut-o si eu pe un Dell Latitude din aceeasi generatie.

- Seria W e doar o serie T cu placi video dintr-o gama superioara si 4 sloturi de RAM disponibile in loc de 2. Atat. Era sa uit, mai are si optiunea de colorimetru incorporat, care nu stiu daca se gaseste si la seria T.

#34
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
ah ... daca asta e problema, sint si modele cu video onb. intel

#35
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostAlexIP, on 10th February 2012, 18:48, said:

Oameni buni, 2 chestii:

- Problema cu placile video nu e doar de la Lenovo, TOTI producatorii au avut probleme in 2007/2008 cu chipurile Nvidia (in cazul Lenovo T61, cred ca NVS 140 a fost montat), am avut-o si eu pe un Dell Latitude din aceeasi generatie.

- Seria W e doar o serie T cu placi video dintr-o gama superioara si 4 sloturi de RAM disponibile in loc de 2. Atat. Era sa uit, mai are si optiunea de colorimetru incorporat, care nu stiu daca se gaseste si la seria T.

cand o serie de chip uri au probleme , au probleme indiferent de  brandul de laptop care le vinde.

seria w este 99% seria T. are in plus cateva optiuni. si aici e vb mai mult de componente. adica , iti dau o placa video mai buna , procesoare mai bune si rami mai multi in echiparea standard.

PS: si pe seria T parca e optiune de colorimetru. am avut si eu unul cu colorimetru... iti garantez ca nu e nevoie de el.

PS2: toate laptopurile din lume , de la orice firma, care au DOAR placa video onboard intel sunt mizerii. in afara de office si internet nu ai ce face cu el.

#36
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Dude, e 2012. :)

Intel HD 3000 care e on-board iti ajunge sa decodezi video FHD si sa joci jocuri mai vechi la nivel comparativ cu (let me check) GT 220M sau ATI HD5470.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate