Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

ONKYO sau DENON ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
Salut!

Am su eu o pereche de boxe Jamo S708. Boxele sunt foarte puternice dar nu am de gand sa le folosesc la petreceri, vreau doar sa ascult muzica si prefer calitatea sunetului in schimbul puterii.

Sunt nedumerit ce amplificator sa imi cumpar
http://www.dvdplanet.ro/detalii/4632
http://www.dvdplanet.ro/detalii/2818

Ma orientasem initial catre denon dar am vazut ca raportul semnal/zgomot este de 84db si am considerat ca este cam mic. Astept pareri despre cele doua amplificatoare, si eventual sugestii noi care sa nu depaseasca gama de pret a celor doua.

Va multumesc anticipat,
alex

#2
cristifettik10

cristifettik10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.11.2007

 alexqaws, on Aug 17 2008, 21:18, said:

Salut!

Am su eu o pereche de boxe Jamo S708. Boxele sunt foarte puternice dar nu am de gand sa le folosesc la petreceri, vreau doar sa ascult muzica si prefer calitatea sunetului in schimbul puterii.

Sunt nedumerit ce amplificator sa imi cumpar
http://www.dvdplanet.ro/detalii/4632
http://www.dvdplanet.ro/detalii/2818

Ma orientasem initial catre denon dar am vazut ca raportul semnal/zgomot este de 84db si am considerat ca este cam mic. Astept pareri despre cele doua amplificatoare, si eventual sugestii noi care sa nu depaseasca gama de pret a celor doua.

Va multumesc anticipat,
alex
Amandoua sant entry-level,eu ti-as recomanda sa mai pui o mica diferenta si sa incerci  Nad-ul (nu este asa fatos,dar ca sunet este cu 2 clase peste)  http://www.artson.ro...-amplifier.html

Edited by cristifettik10, 17 August 2008 - 21:27.


#3
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
Nu ma pricep prea bine, asa ca poti sa imi definesti te rog "entry-level" ?
Precizez ca mai am si o placa audio externa e-mu 0202, care la randul ei mai are niste convertoare daca nu ma insel. Nu stiu daca la asta te refereai asa ca te'as ruga sa imi explici daca se poate :D

Si inca ceva, nu am inteles ce face butonul de "loudness" de pe amplificator, si as mai dori sa stiu si in ce masura influenteaza SNR-ul calitatea sunetului. Adica la boxe am cam inteles(cred) dar la amplifuri inca nu imi e clar deloc.

Edited by alexqaws, 17 August 2008 - 21:43.


#4
cristifettik10

cristifettik10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.11.2007

 alexqaws, on Aug 17 2008, 21:33, said:

Nu ma pricep prea bine, asa ca poti sa imi definesti te rog "entry-level" ?
Precizez ca mai am si o placa audio externa e-mu 0202, care la randul ei mai are niste convertoare. Nu stiu daca la asta te refereai asa ca te'as ruga sa imi explici daca se poate :D

Si inca ceva, nu am inteles ce face butonul de "loudness" de pe amplificator, si as mai dori sa stiu si in ce masura influenteaza SNR-ul calitatea sunetului. Adica la boxe am cam inteles(cred) dar la amplifuri inca nu imi e clar deloc.
Entry-Level Pret mic calitate de asemanea mai scazuta,Loudness-ul amplifica gama de sunete joase(basul) in general nu are influenta asupra calitatii sunetul-ui(sa-u cel putin asa ar trebui)   Si Denon-ul si Onkyo au amplificatoare bune dar in clasa superioara(adica ff.scumpe) in schimb Nad-ul este recunoscut de Audiophili ca avand raport pret-calitate excelent

#5
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
Oricum, problema e si bugetul. M-a gandeam si la ceva S-H cu conditia sa nu fie prea "batrane".
O sa ma interesez si de NAD-uri, dar pana una alta imi poti da un sfat legat de celelalte doua? Adica daca ar fi sa aleg dintre ele care ar merita cel mai mult? Si daca Onkyo-ul este cu ceva mai prejos decat Denenon-ul?
Asa am gasit tot felul de amplifuri foarte interesante dar foarte scumpe.... :-<

#6
cristifettik10

cristifettik10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.11.2007

 alexqaws, on Aug 17 2008, 21:56, said:

Oricum, problema e si bugetul. M-a gandeam si la ceva S-H cu conditia sa nu fie prea "batrane".
O sa ma interesez si de NAD-uri, dar pana una alta imi poti da un sfat legat de celelalte doua? Adica daca ar fi sa aleg dintre ele care ar merita cel mai mult? Si daca Onkyo-ul este cu ceva mai prejos decat Denenon-ul?
Asa am gasit tot felul de amplifuri foarte interesante dar foarte scumpe.... :-<

Onkyo are un sunet mai cald, dintre cele doua alege Onkyo

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Dupa parea mea Onkyo.
Onkyo are un sound specific cu bas amplu, medii fluide si inalte fine ce merge la fix pe incintele Jamo neutre, distante si monotone.
Sunetul rezultat este muzical si are ceva clasa si rafinament.
Denon suna mai dinamic dar si mai agresiv  avand ceva coi pe rock dar uneori e strident si obositor.

#8
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
Okey....pai....m'ati cam convis atunci :D
Sa vad ce pot face, in functie de buget. Daca mai fac rost de niste bani poate ma arunc la NAD...daca nu ramane Onkyo.

Multumesc pentru sfaturi!

#9
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
Ok, stiu ca probabil sunt niste intrebari tampite si putin offtopic...dar totusi...
http://www.eu.onkyo...._1dafb5e382.jpg
La ampliful de mai sus, avand in vedere ca am o placa audio externa, ce intrare folosesc? cd, line?
Si a doua intrebare, daca boxele mele au cablu nemufat presupun ca trebuie sa il mufez, dar din poza nu imi dau seama cu ce mufa. imi puteti spune cum se numeste?

multumesc

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Iesirea de la placa ta de sunet este bine sa o bagi in CD-In (are nivelul compatibil).
Mufe pentru boxe poti folosi ori pin, ori spade, ori banana ori... nimic (le infasori si strangi surubul).
Despre alegere, intre Onkyo si Denon, personal prefer Harman Kardon :) Nici Onkyo nu sunt rele.
Insa... stereo este pentru bunici. Ia-ti un receiver surround, adauga 2 boxe decente pe surround si eventual un center, ia un DVD-player care stie sa decodeze DVD-A si SACD si asculta muzica. Pune urechea pe niste discuri originale surround, matritate in studio asa cum au vrut trupele respective sa se auda, nu downmixuri stereo care s-au vandut asa in anii '70-'90 din motive de pret/tehnologie insuficient dezvoltata.
Si lasa PC-ul pentru internet browsing, jocuri si solitaire...

Edited by SuperDuper, 18 August 2008 - 02:15.


#11
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008

 SuperDuper, on Aug 18 2008, 03:05, said:

Despre alegere, intre Onkyo si Denon, personal prefer Harman Kardon


Cred si eu! Daca gasesti vreunul la reduceri de vara (peste -30% ) lasa'mi si mie un post :D

Oricum ms pt sfat!

Dar dintre NAD si onkyo presupun ca NAD-ul ar fi de preferat nu?

Edited by alexqaws, 18 August 2008 - 07:40.


#12
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
oK...am comandat nad-ul.... abia astept

#13
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008
A sosit. E nemaipomenit, infinit mai bun decat ce am avut inainte(nici sa nu intrebati). Basii sunt profunzi, inaltele se aud excelent, au un contur foarte placut, si dinamismul este excelent. Deasemenea accentul pare sa cada mai degraba pe instrumente decat pe vocal. Nu ma pricep prea bine, dar nu am absolut niciun repros.

Multumesc inca odata pt sfaturi!

Edited by alexqaws, 18 August 2008 - 17:47.


#14
cristifettik10

cristifettik10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.11.2007

 alexqaws, on Aug 18 2008, 17:44, said:

A sosit. E nemaipomenit, infinit mai bun decat ce am avut inainte(nici sa nu intrebati). Basii sunt profunzi, inaltele se aud excelent, au un contur foarte placut, si dinamismul este excelent. Deasemenea accentul pare sa cada mai degraba pe instrumente decat pe vocal. Nu ma pricep prea bine, dar nu am absolut niciun repros.

Multumesc inca odata pt sfaturi!

Ai facut o alegere buna bine ai venit in lumea Hi-Fi

#15
saureign

saureign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 19.07.2004
Eu am un Onkyo A-9555 de care sunt absolut incantat, desi sunt constient ca fiecare valorizeaza pozitiv ce detine. Eu l-am luat dupa serioase documentari si nu regret deloc alegerea, chiar daca a costat ceva.
Felicitari pt achizitie si bucura-te de sunete!

#16
alexqaws

alexqaws

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.03.2008

 saureign, on Aug 19 2008, 16:16, said:

Eu am un Onkyo A-9555 de care sunt absolut incantat, desi sunt constient ca fiecare valorizeaza pozitiv ce detine. Eu l-am luat dupa serioase documentari si nu regret deloc alegerea, chiar daca a costat ceva.
Felicitari pt achizitie si bucura-te de sunete!

Multumesc. Sunt mai mult decat incantat, parca vechiile melodii nu mai sunt aceleasi, au prins viata :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate