Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...
 Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral
 IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...
 Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina
 

autorizatie inchidere balcon

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
24 răspunsuri în acest subiect

#1
Dizzy.exe

Dizzy.exe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 133
  • Înscris: 12.08.2003
Salutare,

Sunt interesat de obtinerea autorizatiei de inchidere balcon cu geam termopan. Poate sa-mi spuna cineva care sunt pasii de urmat?

Multumesc.

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 19.07.2007
autorizatie!?   :huh:
Unde scrie?ce drac de lege mai e si asta?

#3
Dizzy.exe

Dizzy.exe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 133
  • Înscris: 12.08.2003
eu am citit aici si aici

Din pacate, pare sa fie pe bune.

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 19.07.2007
Atunci va trebuii sa mergi la primaria de care apartii si sa ceri delatii amanuntite.
Nu stiam ca le va trece prin cap sa scoata o astfel de lege!Oare ce se va intampla cu cei care au facut pasul in ultimii 10 ani?O intrebare prosteasca dar fireasca.

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
cred c-ai citit prost...
ca ma uit pe linkul dat de tine si de sus pana jos scrie ca nu-ti trebuie, ba-ti mai da si articolele de lege

#6
Dizzy.exe

Dizzy.exe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 133
  • Înscris: 12.08.2003
Eu cred ca tu ai citit prost.

Articolul din Adevarul e intitulat "Amendă 10.000 de lei pentru închiderea neautorizată a balconului" iar pe avocatnet.ro spre sfarsit e aceeasi concluzie.

Problema e ca pentru a obtine autorizatia respectiva iti trebuie zeci de acte (de la constructor, de la un arhitect, de la cadastru, etc.) incat mai degraba imi vine sa renunt decat continui. As fi vrut sa aflu parerea cuiva care a trecut prin asta, sa-mi spuna cam cat a durat...

#7
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 22.03.2006
Stiu ca mai era o portita de scapare: declari ca asa ai cumparat si daca mai aduci si 2 martori (vecini)care sprijina asta, te ai scos.
Cred ca 90% din apartamente au balconul inchis , e o prostie ca cineva sa ia amenda.

#8
GaiusBaltar

GaiusBaltar

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 665
  • Înscris: 20.10.2007
Eu cand mi-am inchis balconul nici nu m-am gandit ca am nevoie de autorizatie,mi-am inchis-o si gata,nici probleme nu am avut.

#9
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008
DOVADA.....
art 11 lg.50/91:
Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:

  reparatiile de tamplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tamplariei, inclusiv in situatia in care se schimba materialele din care sunt realizate respectivele lucrari, cu exceptia cladirilor declarate monumente istorice, in conditiile legii.
Înainte de toate, executarea lucrărilor de închidere a balconului unei locuințe situate la bloc este permisă numai în baza unei autorizații de construire, eliberată de serviciile abilitate ale primăriei. Pentru obținerea autorizației de construire, ca prim pas, trebuie obținut certificatul de urbanism de la primărie.

„Actele necesare eliberării acestuia sunt: cerere tip și două formulare-tip certificat de urbanism, act deținere teren - copie xerox; planuri topografice la scara 1:500 și 1:2000, actualizate, în câte două exemplare, chitanță cu care s-a achitat taxa legală – în original"

După obținerea tuturor avizelor, împreună cu certificatul de urbanism, actul de proprietate în copie legalizată, certificatul de impunere de la Serviciul public pentru finanțe publice locale, titlul de proprietate pentru cota indiviză aferentă apartamentului, cetățenii vor depune la Serviciul autorizații de construire un Proiect de obținere a Autorizației de Construire (P.A.C.).
Realizarea lucrării necesită și obținerea acordului scris al asociației de proprietari, obținut în ședința organizată potrivit Legii locuinței. Pentru executarea acestei lucrări fără autorizație de construire, Legea 50/1991, modificată și republicată, prevede aplicarea unor sancțiuni cuprinse între 1.000 și 10.000 RON.
DECI.............CONCLUZIA..............

Editat de matzu_2003, 15 august 2008 - 15:48.


#10
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.270
  • Înscris: 19.07.2007
E cu semnul intrebarii!
Caci proiectul initial la majoritatea balcoanelor este de balcon deschis !
Sa-r putea invoca modificarea fatadei fara autorizatie.
Chestia asta ma depaseste.........tine de juridic.

#11
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 adi_master, on Aug 15 2008, 15:51, said:

E cu semnul intrebarii!
Caci proiectul initial la majoritatea balcoanelor este de balcon deschis !
Sa-r putea invoca modificarea fatadei fara autorizatie.
Chestia asta ma depaseste.........tine de juridic.



mda este cu dus si intors asa am zis si eu legea este lege

#12
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 220
  • Înscris: 12.12.2007
vreau sa l cunosc si eu pe ala care a platit amenda pt ca si-a inchis balconul cu termopan. :))) nu cred ca va fi nimeni ever... care i faza? imi schimb doar geamul cu unu mai bun. pt ce mi trebuie autorizatie? in plus inbunatatesc starea blocului nu o stric

#13
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 am-draci, on Aug 26 2008, 22:19, said:

vreau sa l cunosc si eu pe ala care a platit amenda pt ca si-a inchis balconul cu termopan. :) )) nu cred ca va fi nimeni ever... care i faza? imi schimb doar geamul cu unu mai bun. pt ce mi trebuie autorizatie? in plus inbunatatesc starea blocului nu o stric

da dar daca inlocuiesti tamplaria existenta cu alta tamplarie nu iti trebuie aprobare din ce reiese  din articloul de lege....dar tu ai citit printre randuri si nicidecum tot articolul de lege prezentat mai sus


art 11 lg.50/91:
Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:

reparatiile de tamplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tamplariei, inclusiv in situatia in care se schimba materialele din care sunt realizate respectivele lucrari, cu exceptia cladirilor declarate monumente istorice, in conditiile legii.

dar daca in momentul de fata nu avem tamplarie la balcon si vrem sa montam o tamplarie noua,trebuiesc o  serie de aprobari pentru ca se invoca motivul.....caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:

aceiasi situatie se intampla si cu unitatile AC(split)
care de asemenea trebuiesc proiecte aprobate pentru motaj.......In ciuda caracterului evident aberant al acestor prevederi legale, au fost inregistrate cazuri in care unor cetateni li s-a cerut demontarea instalatiilor de aer sau a antenelor parabolice, precum s-a intamplat nu de mult cu 400 de oradeni.

#14
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 220
  • Înscris: 12.12.2007

 matzu_2003, on Aug 27 2008, 01:22, said:

da dar daca inlocuiesti tamplaria existenta cu alta tamplarie nu iti trebuie aprobare din ce reiese  din articloul de lege....dar tu ai citit printre randuri si nicidecum tot articolul de lege prezentat mai sus


art 11 lg.50/91:
Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:

reparatiile de tamplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tamplariei, inclusiv in situatia in care se schimba materialele din care sunt realizate respectivele lucrari, cu exceptia cladirilor declarate monumente istorice, in conditiile legii.

dar daca in momentul de fata nu avem tamplarie la balcon si vrem sa montam o tamplarie noua,trebuiesc o  serie de aprobari pentru ca se invoca motivul.....caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:

aceiasi situatie se intampla si cu unitatile AC(split)
care de asemenea trebuiesc proiecte aprobate pentru motaj.......In ciuda caracterului evident aberant al acestor prevederi legale, au fost inregistrate cazuri in care unor cetateni li s-a cerut demontarea instalatiilor de aer sau a antenelor parabolice, precum s-a intamplat nu de mult cu 400 de oradeni.
sa spunem ca ....30 % din balcoane au fost schimbate asa ...si la  toti nici macar nu le trece prin cap ca le trebuie autorizatie, dar sa mai si aiba , zic 30% pt ca nu s-au montat inca toate (poate nu au toti bani de asa ceva) insa vor fi si mai multe pe zi ce trece.

#15
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.961
  • Înscris: 12.10.2004
deci e bine sa iti iei autorizatie pentru inchiderea balconului nu doar de frica amenzii (care se poate lasa si cu desfiintarea lucrarii...daca ai un vecin mai al draq)  ci si pentru viitor...daca vrei sa vinzi: cadastristul nu iti va face cadastrul daca nu ii arati autorizatia de inchidere balcon. Pasul 1 este solicitarea certif.de urbanism de la primarie si apoi depunerea documentatiei pentru obtinerea autorizatiei de constructie (proiect plus toate avizele solicitate in certif.de urbanism)

#16
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 220
  • Înscris: 12.12.2007

 anknic, on Aug 29 2008, 18:21, said:

deci e bine sa iti iei autorizatie pentru inchiderea balconului nu doar de frica amenzii (care se poate lasa si cu desfiintarea lucrarii...daca ai un vecin mai al draq)  ci si pentru viitor...daca vrei sa vinzi: cadastristul nu iti va face cadastrul daca nu ii arati autorizatia de inchidere balcon. Pasul 1 este solicitarea certif.de urbanism de la primarie si apoi depunerea documentatiei pentru obtinerea autorizatiei de constructie (proiect plus toate avizele solicitate in certif.de urbanism)
cand vinzi o casa nu se uita nimeni la balcon. si din ce e facut. se uita sa arate bine atat. daca e la parter si pare a fi construit de proprietar poate atunci sa ceara actele de constructie

#17
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008

 am-draci, on Sep 1 2008, 08:40, said:

cand vinzi o casa nu se uita nimeni la balcon. si din ce e facut. se uita sa arate bine atat. daca e la parter si pare a fi construit de proprietar poate atunci sa ceara actele de constructie

o sa vina vremea cand chestiilea astea nesemnificative o sa coste pe multi....nu stiu daca intr-o tara civilizata se poate spune lucrul acesta ca aia nu conteaza aia nu....teoretic legea exista dar ca nu se aplica asta este o alta problema.....normal intr-o tara civilizata in momentul cand construiesti ceva cu autorizatie un inspector de la primarie vine si inspecteaza lucrarea daca a fost efectuata corect in caz contrar nu iti semneaza toate actele...pentru ca sunt raspunzatori...te pun sa mai chemi o data firma sa iti faca lucrarea cum trebuie iar alta inpectie pana cand acea lucrare corespunde normelor in vigoare


ca vine un nenea fara scoala instaleaza tamplaria la balcon dupa cum il duce pe el capul si nu dupa niste norme aflate in vigoare ....a doua zi poate ii cade unui om in cap acel om moare si ce se intampla cine este raspuzator.....o chestie care la prima vedere nu pare importanta dar daca studiezi situatia apar probleme...

legi sunt dar cine sa le respecte????

dar cum ne-am invatat noi romanii lasa ba ca merge asa

acum dupa ce citesti toate astea poate nu o sa mai gandesti ca nu conteaza sa iei o autorizatie pentru o simpla tamplarie......

#18
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 220
  • Înscris: 12.12.2007

 matzu_2003, on Sep 1 2008, 09:23, said:

o sa vina vremea cand chestiilea astea nesemnificative o sa coste pe multi....nu stiu daca intr-o tara civilizata se poate spune lucrul acesta ca aia nu conteaza aia nu....teoretic legea exista dar ca nu se aplica asta este o alta problema.....normal intr-o tara civilizata in momentul cand construiesti ceva cu autorizatie un inspector de la primarie vine si inspecteaza lucrarea daca a fost efectuata corect in caz contrar nu iti semneaza toate actele...pentru ca sunt raspunzatori...te pun sa mai chemi o data firma sa iti faca lucrarea cum trebuie iar alta inpectie pana cand acea lucrare corespunde normelor in vigoare


ca vine un nenea fara scoala instaleaza tamplaria la balcon dupa cum il duce pe el capul si nu dupa niste norme aflate in vigoare ....a doua zi poate ii cade unui om in cap acel om moare si ce se intampla cine este raspuzator.....o chestie care la prima vedere nu pare importanta dar daca studiezi situatia apar probleme...

legi sunt dar cine sa le respecte????

dar cum ne-am invatat noi romanii lasa ba ca merge asa

acum dupa ce citesti toate astea poate nu o sa mai gandesti ca nu conteaza sa iei o autorizatie pentru o simpla tamplarie......
daca nu ar fi atata nebunie pt o autorizatie si nu ar trebuii sa pletesti o gramada de bani poate ar face tot omu !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate