Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#271
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 29.10.2007
Auschwitz II Birkenau

Attached Files



#272
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
In perioada 15-18 august o sa fim si noi la Cracovia. N-o sa mergem la mina, dupa ce am vazut-o pe cea de la Turda, mi se pare ca nu merita cea de acolo. Sotul vrea neaparat Auschwitz, eu nu-mi doresc in mod neaparat, suntem si cu copilul de 9 ani cu noi, o sa vedem daca mergem sau nu.
Am in plan castelul, centrul vechi, zoo, poate si botanica, fabrica lui schindler, daca om mai avea timp.

#273
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 29.10.2007
Pentru copiii sub 14 ani este nerecomandată vizita la Auschwitz. Indiferent dacă alegeți tur cu ghid sau fără să aveți în vedere că trebuie să faceți rezervare pe site-ul lor înainte de vizită. Turul fără ghid se poate rezerva doar de la ora 16.

#274
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Oh nu, la 9 ani nu l-as duce la Auschwitz...

#275
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Puteti sa va impartiti in ziua aia: sotul sa mearga la Auschwitz iar tu si copilul la ceva mai potrivit pentru el gen zoo.

#276
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Sau Energylandia, ca tot e aproape de Auschwitz

#277
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 28.11.2022
Salutare,
La inceput de octombrie avem aproape 4 zile in Varsovia si vreo doua zile si jumatate in Cracovia.
Tinand cont ca mergem cu juniorul de 2 ani si 3 luni,nu vom alerga ca nebunii sa vedem cat mai multe.Mergem sa ne relaxam.
Care ar fi obiectivele cele mai importante,din cele doua orase?


#278
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Ne-am intors de 2 saptamani, a fost o vacanta reusita. Am fost cu copilul doar la Birkenau, i-am explicat eu ce si cum, nu stiu cat a inteles dar mi s-a parut ok. Am fost la zoo, am vizitat castelul, centrul vechi, ne-am plimbat pe malul Vistulei, a fost foooarte cald, doar la Auschwitz ne-a prins o furtuna puternica.
Aglomerat orasul, plin de turisti, preturi cam ca la noi, am platit peste tot cu cardul, inclusiv la toalete, berea buna, inghetata la fel. Am mancat la Morskie Oko, foarte buna mancarea, servirea, aveau un panou cu bani de prin diverse tari, lei erau doar una de 1 leu, am contribuit si noi cu una de 5 si una de 10.
In piata din centrul vechi era un targ cu diverse produse artizanale sau mai putin, un concert al unor coruri de copii, terasele pline, lume pestrita, chiar placut! Am platit in 90%din cazuri cu cardul, am lasat bacsis cash si am ramas uimita de cat de bucurosi erau cand primeau tips. Vreo 2 ospatari am gasit mai acri, in rest lumea cu zambetul pe buze.
Am mers in fiecare seara pe maul Vistulei, la Forumprzestrzenie, am baut bere,suc, stat pe sezlong si admirat raul.
Am vrut sa ne ducem si la Varsovia, doar ca era avertizare meteo de vreme ploioasa si furtuni, nu avea rost sa batem atata drum ca sa stau in masina. N-am avut nici foarte mult timp la dispozitie...

Attached Files



#279
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare tuturor.

Daca anul trecut am fost in Cracovia, iar la anul avem de gand sa mergem la Wroclaw, anul acesta ne gandim sa ne facem concediul de vara la Lublin. Vom pleca pe final de iunie si vom sta acolo 7-10 zile. Intr-una din zile vrem sa facem o excursie pana la Varsovia (un fel de preview pentru concediile viitoare). Drumul la dus spre Polonia si cel de intors in Romania vor fi din 2 etape, cu pauza in zona Oradea/Satu Mare.

Am nevoie de ajutorul vostru cu cateva sfaturi:
- A fost careva acolo? Este ok orasul pentru cateva zile? Avem ce face?
- Ce locuri interesante sunt la distanta de 1-2 ore mers cu masina de Lublin?
- Aveti alta recomandare in loc de Lublin? Conditia este sa fie la ~600 km de Oradea si sa nu fie Cracovia/Wroclaw/Varsovia.

Multumesc.

#280
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 29.10.2007
Ne-am răzgândit. Vom merge la vară în Wroclaw în loc de Lublin.

Dacă are cineva sfaturi / idei pentru o vacanță frumoasă în Wroclaw, mulțumiri anticipate.

#281
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Lublin pare interesant ca oras de vizitat (pe langa Gdansk, Varsovia, Cracovia, etc) mai ales ca din Lublin poti lua un autocar spre Liov, oras de top din Ucraina.
Eu luna trecuta am fost mai la vest, in Poznan (am facut 3 ore si ceva din Berlin) si chiar mi-a placut insa vremea nu a fost tocmai calumea... revin oricum in Polonia!.

Attached Files


Edited by rz, 12 February 2024 - 10:50.


#282
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 29.10.2007
Avem în plan 2 excursii de câte o zi din Wroclaw, la Poznan și la Lodz.

Lublin l-am amânat pe 2025-2026 când îl vom lega de Varșovia.

#283
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postbikermanro, on 09 februarie 2024 - 08:34, said:

Daca anul trecut am fost in Cracovia, iar la anul avem de gand sa mergem la Wroclaw, anul acesta ne gandim sa ne facem concediul de vara la Lublin.

Pentru cineva ca mine ca vede orasele din Polonia maxim ca pe niste citybreakuri de primavara sau de toamna, e interesanta ideea asta de a-ti face concediile (nu unul, ci 3 ani la rand!) in orase poloneze. Cum ai ajuns la destinatia asta, de curiozitate? Adica ce te atrage acolo? Aveti rude, prieteni acolo sau? E pura curiozitate. Pentru mine ORICE oras european e exclus cand vine vorba de concediul de vara. Betoanele cu temperaturile mari nu-mi inspira vacanta. De aia intreb, poate au astea din Polonia ceva special?

Edited by camelia19, 13 February 2024 - 12:36.


#284
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Pai nu stai doar in oras, sunt multe de facut si pe langa.

Eu locuiesc in Krakow de exemplu, e foarte frumos, curat, civilizat. Pe langa Krakow ai: Wieliczka, Oswiecim, Zakopane si altele, colegul a fost pana la Czestochowa anul trecut. Doar in Krakow poti pierde minim 4-5 zile, inchiriezi o bicicleta si de plimbi prin tot orasul + imprejurimi. Orasul in sine are multe parcuri si rezerve naturale mari, ca suprafata e mai mare decat Bucurestiul (la jumatate din populatie), betoane sunt, dar sunt "frumoase", pentru ca-s ingrijite.

Pe langa asta, desi mancarea polona ii nasoala rau (dpmdv), sunt multe restaurante misto. Pai eu as veni o saptamana doar ca sa fac turul restaurantelor in Krakow: Kolanko 6, Fiorentina, Argentin, Qrudo, Alebriche, Pimiento, Karakter, Bottiglieria, Molam... si multe altele.


Apoi, avem si bere buna prin tot orasul.

Si pe langa asta se adauga Muzeul National, Schindler's, Wawel, sub Rynek, Muzeul orasului, muzeul de arta contemporana si alte activitati indoor. Uite cum, 7 zile, ai zilnic o activitate indoor, un restaurant misto, o activitate outdoor si o piwa (bere) buna seara. Eu is aici de 5 ani si inca nu m-am plictisit :lol:

#285
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Cand locuiesti acolo e altceva. Dar eu nu mi-as face concediul de vara nici la Roma, dar mai in Cracovia. Nu zic ca n-ai ce face, stiu ca sunt multe de vazut si orasul e foarte fain, am fost in Cracovia de doua ori, o data intr un circuit care a cuprins muntii Tatra din Slovacia si o data la targul de Craciun. Am vizitat cam tot ce e mai fain in jur. De 2 ori am fost si in Zakopane de 1 decembrie si as mai merge. Chiar e super statiunea aia. Dar pentru a-mi face intreg concediul de vara intr un oras de sute de mii sau milioane de locuitori...nu stiu, pe mine una nu ma atrage, cu toate castelele, muzeele si restaurantele lui. In cadrul unui circuit care sa cuprina si orase (2-3 zile) si natura, munte sau mare, da. Aia am facut de cateva ori. Sunt mare fan Praga, as merge oricand, in orice anotimp, exceptie vara cand e mult prea cald.

#286
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Unii vor sa calatoreasca lejer, nu sa stea prin circuite in autocare.

Fiecare cum crede :) Eu cand merg in concediu prefer sa vad 2-3 orase in 2-3 saptamani, sa am timp linistit, inclusiv zile de relaxare

#287
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Nu ma refeream la circuit cu autocarul, ci cu masina. Dar da, fiecare calatoreste cum si unde doreste. Eu am renuntat la concediile de genul dupa primii 2-3 ani, acum pt mine concediul inseamna relaxare la mare sau la munte. Nu orase, nu betoane, nu aglomeratie, nu poluare. Nu mai am nervii pt asta si nici nu ma mai trage ata spre Europa cea civilizata. Posted Image Dar un citybreak merge oricand, in Polonia si pe oriunde.

Edited by camelia19, 14 February 2024 - 08:22.


#288
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 29.10.2007

 camelia19, pe 13 februarie 2024 - 12:35, a scris:

Pentru cineva ca mine ca vede orasele din Polonia maxim ca pe niste citybreakuri de primavara sau de toamna, e interesanta ideea asta de a-ti face concediile (nu unul, ci 3 ani la rand!) in orase poloneze. Cum ai ajuns la destinatia asta, de curiozitate? Adica ce te atrage acolo? Aveti rude, prieteni acolo sau? E pura curiozitate. Pentru mine ORICE oras european e exclus cand vine vorba de concediul de vara. Betoanele cu temperaturile mari nu-mi inspira vacanta. De aia intreb, poate au astea din Polonia ceva special?

Neata.

In primul rand nu mi-au placut niciodata citybreakurile. Sa petreci 2-3 zile intr-un oras mare inseamna sa bifezi doar obiectivele turistice principale, cele prezentate in orice filmare/articol despre respectivul oras. Nu apuci sa explorezi orasul, sa descoperi lucrurile speciale. Imi amintesc cand am fost 2.5 zile in Paris. Lista cu ce am ratat a fost mai mare decat cea cu ce am vizitat. Si am alergat mult. In ultima instanta nu suntem (eu + familia) genul care sa putem sa stam in acelasi loc mai mult de 2-3 zile (gen la mare unde programul este somn + papa + plaja).

Dar asta este parerea mea.

In al doilea rand, am ajuns prima oara in Polonia anul trecut, fara rude/prieteni prin zona. Doream de mai multi ani sa ajung sa vizitez lagarul de la Auschwitz. Cracovia fiind aproape am decis sa ne cazam acolo. Sa vizitam orasul, iar intr-o zi sa merg la Auschwitz. Am stat 7 zile si nu pot spune ca am vazut tot ce mi-am propus. Avand ocazia sa ies din oras de 2 ori (Auschwitz si Jasna Góra / Częstochowa) am descoperit Polonia aia mai putin promovata (civilizatie, curatenie, oameni amabili, etc). De aici a aparut decizia fireasca de a continua explorarea Polonie. Anul asta Wroclaw + Poznan (1 zi) + Lodz (1 zi). In urmatorii 2 ani vor urma: Lublin + Varsovia si Szczecin + Gdańsk + Gdynia + Sopot. Iar in Polonia am observat ca au parcuri multe prin orase. In Cracovia de exemplu puteai inconjura centrul vechi mergand prin parc. Mai ales ca pe final de iunie - inceput de iulie vremea este cum trebuie.

Edited by bikermanro, 14 February 2024 - 10:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate