Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#1
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postovy111, on Jul 20 2007, 17:14, said:

As vrea sa merg acolo si as vrea sa stiu cum, unde ma cazez, preturi, etc
A fost cineva?????

se numeste auschwitz, se afla in polonia, langa oswiecim, nu departe de cracovia. daca nu mergi cu masina personala si te descurci sa ajungi la cracovia, de-acolo e usor, sunt tot felu' de oferte. mi se pare ca o excursie de-o zi acolo te costa din cracovia cam 80-110 zloti (nu mai stiu exact, am fost cu masina personala). adica 20-25 de euro. exista auschwitz si auschwitz-birkenau. cred insa ca turul le include pe amandoua. intrarea este libera.

Edited by DeathRipple, 20 July 2007 - 17:08.


#2
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,265
  • Înscris: 27.07.2006

View Postovy111, on Jul 20 2007, 16:14, said:

As vrea sa merg acolo si as vrea sa stiu cum, unde ma cazez, preturi, etc
A fost cineva?????
Salut !
Am fost in mai 4 zile in Polonia, cu masina personala, cazare in Cracovia si de aici trasee...In Cracovia am stat la pensiunea Tournet, in fostul cartier evreiesc (buricul targului), cu 43 euro/noapte, mic dejun inclus.
Auschwitz este la 40 km de Cracovia, asa cum a spus si DeathRipple se afla langa Oswiecim. daca esti cu masina, du-te pe cont propriu, nu merita sa platesti excursie. Despre lagare...depinde de firea fiecaruia...eu consider ca nu sunt chiar asa usor de impresionat, dar ce este acolo...si nu neaparat ce vezi, ci cand iti inchipui ce s-a intamplat acolo...un tur complet dureaza cateva ore (locul este imens), asa ca ia-ti lichide cu tine. Ai de vazut asa: la Auschwitz-Birkenau - baracile, camerele de gazare (nu poti intra in ele), crematoriile sunt o ruina; bazine cu apa unde se arunca cenusa; un monument international unde vei gasi o inscriptie si in limba romana; si cel mai impresionant, o "expozitie" de fotografii gasite asupra victimelor, in care apar insasi prizonierii si rudele lor; "the main gate" sau "the gate of death" - poarta pe unde intrau trenurile, si la capatul celalalt al liniei platoul unde se facea "trierea". In cateva baraci se poate intra, sa vezi cum ii inghesuiau pe amaratii aia.
Apoi mai este si Auschwitz, care era lagar de munca. Aici ne-am limitat doar la celebra intrare cu inscriptia "arbeit macht frei", deoarece eram deja obositi si sotia a zis ca nu mai intra sa vada alte baraci intinse pe kilometri...si avea dreptate.
Nu se plateste intrare la nici unul din lagare, sunt inscriptii cu fotografiatul interzis dar toata lumea facea poze, nu te intreaba nimeni nimic.
Daca ai timp, cazati-va in Cracovia, este un oras superb ! Ai ce vedea: piata centrala cu catedrala St. Mary, fostul palat regal, un muzeu ce adaposteste un Rembrandt si un Da Vinci, si multe altele !
A, si mai ai la cca 10 km de Cracovia minele de sare Wielickza - musai ! Cam scumputa intrarea - pentru doua persoane cu ghid in engleza am dat 60 euro, dar merita fiecare banut !
La 120 km de Cracovia se afla orasul Chestochowa cu a sa manastire ce adaposteste Madona Neagra...simbolul polonezilor si al catolicilor de peste tot care vin aici in pelerinaj. Aici nu se poate povesti, trebuie sa mergi sa vezi cu ochii tai !
Cam asta e...Polonia m-a surprins intr-un mod cat se poate de placut, din pacate sunt cu mult inaintea noastra...te descurci cu engleza peste tot...preturile aproape identice cu ale noastre...foarte ieftine restaurantele micute de cartier (30 - 40 RON doua persoane, plecat cu rotile in sus, mancare excelenta) - musai sa incercati "pierogi" !
Scuze pentru polologhie si vacanta placuta !
Si, cu permisiunea moderatorilor, un link unde vei gasi mai multe detalii si fotografii: Cracovia

Edited by ergon, 23 July 2007 - 08:38.


#3
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postovy111, on Jul 20 2007, 15:14, said:

As vrea sa merg acolo si as vrea sa stiu cum, unde ma cazez, preturi, etc
A fost cineva?????

Eu am fost intr-o excursie de o zi acolo acum vreo 18 ani. Caci am fost in tabara in Polonia si cu un drum aia s-au gandit ca ce misto ar fi ca niste copii de 12 ani sa vada lagarele. Noua ne-au aratat tot, ca am stat o zi buna acolo: crematoriul, dusurile, muzeele - niste gramezi de tot soiul de obiecte ramase de la victime, baracile in care dormeau etc. E oribil. Nu m-as mai intoarce acolo nici daca mi-ai da bani. Pur si simplu miroase a moarte peste tot, ti se increteste pielea pe tine. Cel putin acum 18 ani, locul nu era aranjat ca sa cinsteasca memoria victimelor, ci sa ii inspaimante pe vizitatori.

#4
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postcodruta, on Jul 23 2007, 17:42, said:

Eu am fost intr-o excursie de o zi acolo acum vreo 18 ani. Caci am fost in tabara in Polonia si cu un drum aia s-au gandit ca ce misto ar fi ca niste copii de 12 ani sa vada lagarele. Noua ne-au aratat tot, ca am stat o zi buna acolo: crematoriul, dusurile, muzeele - niste gramezi de tot soiul de obiecte ramase de la victime, baracile in care dormeau etc. E oribil. Nu m-as mai intoarce acolo nici daca mi-ai da bani. Pur si simplu miroase a moarte peste tot, ti se increteste pielea pe tine. Cel putin acum 18 ani, locul nu era aranjat ca sa cinsteasca memoria victimelor, ci sa ii inspaimante pe vizitatori.

exagerezi :)

#5
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View PostDeathRipple, on Jul 24 2007, 06:09, said:

exagerezi :)

Probabil ca da. Dar stiu cu siguranta ca am fost trista o saptamana dupa ziua aia. E drept ca eram mica, si poate mai usor impresionabila  :P

#6
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
se poate ajunge cu autobuzul cum spunea cineva din cracovia.

#7
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Merita sa mergi sa vizitezi Cracovia si Oswiecim (in aceasta ordine). Sa intri pe poarta cu "Arbeit macht Frei", sa intri in dusurile-camerele de gazare, cuptoare - este ceva ce trebuie vazut si analizat macar pentru a da o replica celor care trancanesc de la distanta.

Costuri? Dupa ce ajungi acolo o sa constati ca nu prea conteaza banii.

#8
Subaru WRX STI

Subaru WRX STI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 05.05.2007
Am fost acum 2 saptamani cu masina in Polonia si am vizitat lagarul Auschwitz.Intrarea e libera,tristetea apasatoare;am luat si eu o caramida dintr-n lagar care il daramasera mai demult.E trist dar merita vizitat acest loc istoric.Cazarea in zona e acceptabila:50euro la un han langa Opole(200km de Auschwitz)camera cu 2 paturi,baie mic dejun,cina si 8 beri poloneze la halba.

#9
cristinalelia

cristinalelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 23.09.2007
Nu va fi totusi o vacanta, dar nu am stiut unde sa postez
  Vreau sa va intreb daca stiti cum e viata in polonia, daca aveti neamuri/prieteni/cunostinte care traiesc si muncesc acolo, pt ca peste o luna ne vom muta si noi carutza in Bydgoszcs, si nu stim la ce sa ne asteptam.
  Preturile la chirii le-am vazut, dar as fi f interesata sa vorbesc cu cineva care traieste acolo, sau cel putin stie cum e.............
  Multumesc anticipat

#10
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Am fost de cateva ori in Varsovia si Cracovia, insa nu am stat mult. Ca impresie, pare o tara mai dezvoltata ca Romania, oamenii sunt deschisi, la munca respecta mult mai cu strictete programul de lucru - fara ore suplimentare.

#11
senve

senve

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 21.10.2007

View Postcristinalelia, on May 14 2008, 07:34, said:

Nu va fi totusi o vacanta, dar nu am stiut unde sa postez
  Vreau sa va intreb daca stiti cum e viata in polonia, daca aveti neamuri/prieteni/cunostinte care traiesc si muncesc acolo, pt ca peste o luna ne vom muta si noi carutza in Bydgoszcs, si nu stim la ce sa ne asteptam.
  Preturile la chirii le-am vazut, dar as fi f interesata sa vorbesc cu cineva care traieste acolo, sau cel putin stie cum e.............
  Multumesc anticipat

am mers de foarte multe ori in Polonia, am si stat acolo, cu ce ocazie mergeti in Bydgoszcs si cat veti locui acolo?

#12
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
eu am fost decat in vacanta acolo,ce sa iti spun,polonia este o tara frumoasa.
preturile sunt ca la noi,poate mai mici,sper sa nu ma insel.
cracovia si varsovia sunt orase frumoase,merita vizitate,mai ales ca o sa stai ceva in polonia,macar o zi sa ajungi in fiecare.\
sora are o prietena poloneza,de treaba tipa,desi nu m-am inteles eu asa bine,dar fata de englezi,este mai bine.

#13
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2007

View Postcristinalelia, on May 14 2008, 07:34, said:

Nu va fi totusi o vacanta, dar nu am stiut unde sa postez
  Vreau sa va intreb daca stiti cum e viata in polonia, daca aveti neamuri/prieteni/cunostinte care traiesc si muncesc acolo, pt ca peste o luna ne vom muta si noi carutza in Bydgoszcs, si nu stim la ce sa ne asteptam.
  Preturile la chirii le-am vazut, dar as fi f interesata sa vorbesc cu cineva care traieste acolo, sau cel putin stie cum e.............
  Multumesc anticipat

daca stati in bydgoszcs , sa mergeti la torun , e la 50 km . un oras foarte frumos, merita vazut . ca sa nu mai zic de gdansk , poznan , care nu sunt foarte departe . krakaw si warsaw merita si ele, sunt ceva mai departe .
despre viata de acolo , cum s-a spus mai sus : tara curata , linistita (in special in orasele mici) , civilizata , oameni seriosi la munca (si in general , poate cam reci pentru firea noastra) . mancare buna , cam ca la noi , putin mai dulce  . preturi , ca si la noi : si scump si ieftin . doar ca la servicii (calitate/pret) stau mai bine ca noi .
sa nu va asteptati la un soc cultural ( in afara de cel lingvistic , daca e cazul) . una peste alta , cred ca o sa va placa .

#14
cristinalelia

cristinalelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 23.09.2007

View Postcccbbb_2, on May 16 2008, 19:19, said:

daca stati in bydgoszcs , sa mergeti la torun , e la 50 km . un oras foarte frumos, merita vazut . ca sa nu mai zic de gdansk , poznan , care nu sunt foarte departe . krakaw si warsaw merita si ele, sunt ceva mai departe .
despre viata de acolo , cum s-a spus mai sus : tara curata , linistita (in special in orasele mici) , civilizata , oameni seriosi la munca (si in general , poate cam reci pentru firea noastra) . mancare buna , cam ca la noi , putin mai dulce  . preturi , ca si la noi : si scump si ieftin . doar ca la servicii (calitate/pret) stau mai bine ca noi .
sa nu va asteptati la un soc cultural ( in afara de cel lingvistic , daca e cazul) . una peste alta , cred ca o sa va placa .


Va multumesc mult :)

#15
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
eu zic ca mancarea e mai ieftina decat la noi. si mai buna. peste tot pe unde am fost am facut comparatii de acest fel. berea e mai ieftina (apropos, recomand dog in the fog :) ) in piata din cracovia decat la o crasma din drumul taberei - sau cel mult cam la acelasi pret. foarte multe camioane pe drumuri cu o singura banda pe sens si prea putine autostrazi, la cat de mare e tara. intr-adevar, foarte frumos torun. neaparat malbork :) foarte frumoase peisaje in polonia. dar oricum, daca vei ajunge acolo, vei descoperi si singura toate acestea. polonia mi se pare mult peste romania cam la orice capitol.

#16
belceanu

belceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 19.03.2008
am dat un search si nimic.......
Varsovia.....
Cracovia..........
Chia si Auschwitz  sau cum ii zic polonezii O¶wiêcim!!!

poate lasa cineva o "idee"

#17
octa74

octa74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.11.2006

View Postbelceanu, on Aug 12 2008, 10:17, said:

am dat un search si nimic.......
Varsovia.....
Cracovia..........
Chia si Auschwitz  sau cum ii zic polonezii O¶wiêcim!!!

poate lasa cineva o "idee"
Am trecut vara asta (sfarsitul lui iunie) prin Polonia.
Prima impresie.. dupa ce intri din Cehia/Germania.. destul de neplacuta (am intrat din Cehia, chiar pe malul raului Neisse, la granita cu Germania, unde se intalnesc cele 3 tari). Am regretat ca n-am luat-o pe partea din Germania, tot pe malul raului Neisse, pana la Gorlitz/Zgorzelec. Drumul (pe harta aparea ca "judetean") destul de rau. De la Zgorzelec am intrat pe drum national, care era cu o banda pe sens si foarte aglomerat.. cam cum e la noi drumul Sibiu-Sebes-Arad. Trece si prin localitati, limitari de viteza etc. Destul de neplacut. Apoi am intrat pe autostrada, A4 parca, ce trece prin sudul Poloniei. Era ok, a fost o usurare mai ales dupa drumul de dinainte. Din cauza ca nu are banda de urgenta, limita de viteza este 110 km/h, pe care nu o respecta nimeni (dintre cei pe care-i "duce" masina). Erau din loc in loc panouri care te avertizau ca depasesti limita (clipeau daca treceai pe sub ele cu peste 110 km/h) dar sper sa nu-mi vina nici o amenda acasa. Autostrada asta nu se plateste, se plateste doar o bucata inspre Cracovia. Daca vrei sa platesti in euro, nu poti decat cu bancnote, la un curs sub cel "oficial", iar restul il primesti in zloti.
Cracovia.. un oras frumos, cu multe cladiri vechi, in mare parte in renovare. E curat. Piata mare din centru, cu biserica sf. Maria, impresionante. Ca sa nu am probleme cu parcarea in Cracovia am parcat in parcarea subterana a unui hotel din centru (10 zloti pe ora - aproximativ 3 euro)
Am fost si la Zakopane, statiunea lor faimoasa de schi. Drumul pana acolo destul de aglomerat, portiunea de dupa Cracovia e in reparatii se se trece frecvent de la 4 benzi pe sens la doua, ceea ce cauzeaza blocaje.
Zakopane.. oras mare situat intr-o zona superba, in muntii Tatra. Foarte multe constructii noi.

#18
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,265
  • Înscris: 27.07.2006
Am fost anul trecut in primavara.
Cu permisiunea moderatorilor, Cracovia

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate