Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Polonia

- - - - -
  • Please log in to reply
290 replies to this topic

#37
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View PostKeto, on Aug 19 2008, 10:01, said:

Blitz sau trepied (de preferat trepied) pt imagini mai clare pe tp de noapte. Oricum poze superbe!

Edited by SouL, 27 August 2008 - 07:09.


#38
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Imi ajunge un weekend sa vizitez Cracovia si Varsovia( o noapte sa dorm in fiecare)?
In Polonia e legala folosirea detectorului radar?

#39
Keto

Keto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 23.06.2007

View Postanonima1, on Aug 28 2008, 08:03, said:

Imi ajunge un weekend sa vizitez Cracovia si Varsovia( o noapte sa dorm in fiecare)?
In Polonia e legala folosirea detectorului radar?

Cred ca nu e suficient.Varsovia nu e prea aproape de Cracovia(~350Km prin Katowice)- iti va lua ceva timp sa te deplasezi intre orase.
Eventual renunti la Varsovia si cu 2 nopti(2 zile pline) in Cracovia, poti spune ca atingi cam toate punctele interesante.

Referitor la detectorul de radar nu cred ca e permis - dar nici nu e mare nevoie de el. Se circula destul de fluent, inclusiv pe drumurile expres (100-120Km/h)- ceva aglomeratie poate fi in zona oraselor mari.Au putine autostrazi (pe directia est-vest) si slab echipate - pe directia sud-nord, nu au deloc, dar pe drumurile expres se circula bine. Exista limitari la 70 sau 50 numai in zona intersectiilor de drumuri. In localitati, daca nu exista limitare la 50Km/h, se merge cu 70Km/h.  Tot la aceste intersectii sau la intrarea in localitati sunt instalate (si presemnalizate corespunzator) foto-radare. In acest an, desi am circulat ~1400Km in Polonia, nu am intalnit decat un singur echipaj de politie(alta era situatia cu ceva timp in urma).
Am vazut insa foarte multe autoturisme avand instalate statii de emisie-receptie (extrem de multe pe sectorul Varsovia-Gdansk, unul dintre traseele lor catre mare).

Edited by Keto, 28 August 2008 - 08:38.


#40
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
cred prin octombrie ,ma duc la sora mea in vizita,o sa va spun la intoarcere,cum a fost.

#41
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View Postmoschino, on Aug 31 2008, 02:28, said:

cred prin octombrie ,ma duc la sora mea in vizita,o sa va spun la intoarcere,cum a fost.

In ce oras te duci?
Si eu planuiesc iar o iesire pe la mijlocul lui octombrie, tot in Szczecin.

#42
annaiss.derrian

annaiss.derrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.03.2006
Buna,

Peste cateva zile plec si eu in Zakopane, pentru 2 saptamani.
Plec cu trenul Bucuresti Budapesta Bratislava Craciovia si de acolo cu un autobuz pana in Zakopane.
Am vazut poze si este foarte, foarte frumoasa statiunea. Abia astept si cam am emotii  :rolleyes: .
M-a mai speriat si un amic care mi-a povestit de jefuirea turistilor in trenurile care trec prin Ungaria, prin degajarea in compartimentul trenului  a unui gaz care te adoarme  :huh: Well, sa speram ca nu o sa fie cazul :).
Impresii, sfaturi, things I must have orice este bine venit :)  :D

#43
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View Postannaiss.derrian, on Sep 14 2008, 16:20, said:

Buna,

Peste cateva zile plec si eu in Zakopane, pentru 2 saptamani.
Plec cu trenul Bucuresti Budapesta Bratislava Craciovia si de acolo cu un autobuz pana in Zakopane.
Am vazut poze si este foarte, foarte frumoasa statiunea. Abia astept si cam am emotii  :rolleyes: .
M-a mai speriat si un amic care mi-a povestit de jefuirea turistilor in trenurile care trec prin Ungaria, prin degajarea in compartimentul trenului  a unui gaz care te adoarme  :huh: Well, sa speram ca nu o sa fie cazul :).
Impresii, sfaturi, things I must have orice este bine venit :)

Buna !
Interes personal sau de servici ?  ;)
Drum bun si sa ai parte de vreme buna ! Nu am avut ocazia sa vad si alte orase ale Poloniei dar presupun ca e la fel de frumos.. oricum merita vazut. :coolspeak:

Te asteptam cu imagini multe  B)

#44
annaiss.derrian

annaiss.derrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.03.2006

View PostSouL, on Sep 14 2008, 14:35, said:

Buna !
Interes personal sau de servici ?  ;)
Drum bun si sa ai parte de vreme buna ! Nu am avut ocazia sa vad si alte orase ale Poloniei dar presupun ca e la fel de frumos.. oricum merita vazut. :coolspeak:

Te asteptam cu imagini multe  B)


nici, nici :P
ma duc in cadrul unui proiect cultural al unei organizatii.
as inclina sa spun ca este mai mult in interes personal.
Sigur, voi posta o multime de poze. :)

#45
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View Postannaiss.derrian, on Sep 14 2008, 17:18, said:

nici, nici :P
ma duc in cadrul unui proiect cultural al unei organizatii.
as inclina sa spun ca este mai mult in interes personal.
Sigur, voi posta o multime de poze. :)

Superb! Tocmai am cautat niste imagini pe net.. superb locul respectiv..  Sper sa apuci sa vezi cat mai multe.. Ce as da sa plec si eu in toamna asta; ca, pun pariu ca sunt peisaje superbe acolo cu atata vegetatie.. Am amanat "excursia" in Polonia, de Craciun B)

Edited by SouL, 14 September 2008 - 16:25.


#46
Keto

Keto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 23.06.2007

View Postannaiss.derrian, on Sep 14 2008, 17:18, said:

nici, nici :P
ma duc in cadrul unui proiect cultural al unei organizatii.
as inclina sa spun ca este mai mult in interes personal.
Sigur, voi posta o multime de poze. :)

Iti va place Zakopane - din pacate s-a cam racit afara(ar trebui sa te echipezi cam de iarna).
Poate reusesti intr-una din zile sa mergi si la Cracovia (nu e foarte departe).
Drum bun si asteptam poze!

#47
annaiss.derrian

annaiss.derrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.03.2006

View PostKeto, on Sep 14 2008, 15:32, said:

Iti va place Zakopane - din pacate s-a cam racit afara(ar trebui sa te echipezi cam de iarna).
Poate reusesti intr-una din zile sa mergi si la Cracovia (nu e foarte departe).
Drum bun si asteptam poze!

:) da, am vazut ca e cam frig acum la ei. Maine ma duc sa imi fac si asig. medicala, sper sa fie fain.
Multumesc.

#48
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View PostSouL, on Aug 31 2008, 10:26, said:

In ce oras te duci?
Si eu planuiesc iar o iesire pe la mijlocul lui octombrie, tot in Szczecin.
Ma duc in Varsovia,acolo invata ea,sper sa gasesc o garsoniera de inchiriat,as vrea sa stau mai multe zilE;pana acum am fost in Varsovia si Cracovia,su[erbe orase :rolleyes:

#49
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Salut din nou. Am si eu totusi o intrebare.. cine stie.. Nu gasesc pe nicaieri un site sau un loc de unde pot cumpara manual de lb polona.. Asa ciudat.. abia am gasit la mine in oras un ghid de converstie.. D'apoi vreo harta sau ceva d genu.. Vreau un manual.. chestii de baza.. Nu stiu unde sa caut. Daca stie cineva ceva, sunt aici !
merci !

#50
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
stie cineva de ce sunt preturile asa mari,la cazare?vroiam sa gasesc si eu o garsoniera,maxim 500 de eur,in Varsovia,dar sunt numai peste 1200 de eur <_<

#51
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
revin tot eu
pana la urma cred ca plec pe 30 septembrie,cu lot,ce bine ca este zbor direct,o sa stau la sora mea in camera 11 eur pe noapte maxim 7 zile,in rest pot sta tot la ea la camin cu 22 de eur pe noapte,pacat ca nu am gasit o garsoniera pe la maxim 500 de eur,pt o luna.
varsovia este un oras scump la cazare perioada lunga,in fine am rezolvat pana la urma :P
vremea nu este asa frumoasa,dar asta nu ma impiedica sa merg sa ma plimb ,sa vad cat mai multe,o sa fac poze si pt voi :lol:

#52
Keto

Keto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 23.06.2007

View Postmoschino, on Sep 23 2008, 11:41, said:

revin tot eu
pana la urma cred ca plec pe 30 septembrie,cu lot,ce bine ca este zbor direct,o sa stau la sora mea in camera 11 eur pe noapte maxim 7 zile,in rest pot sta tot la ea la camin cu 22 de eur pe noapte,pacat ca nu am gasit o garsoniera pe la maxim 500 de eur,pt o luna.
varsovia este un oras scump la cazare perioada lunga,in fine am rezolvat pana la urma :P
vremea nu este asa frumoasa,dar asta nu ma impiedica sa merg sa ma plimb ,sa vad cat mai multe,o sa fac poze si pt voi :lol:

Iti uram zbor placut (probabil vei zbura tot cu acel Embraer 135 sau 145 - in iarna lui 2005 il pilota o d-na sau d-ra ) - e o cursa comuna LOT&Tarom, cam 2 ore de zbor.
Daca ai timp, sunt tare curios cum se prezinta parcul Lazienkowski acum dupa ce s-a racit vremea.

Drum bun si te asteptam cu poze.

#53
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
eu cred ca am mai zburat cu tipul ala de avion,te referi la un avion de dimensiuni mai micute?si chiar il pilota o domnisoara <dna>
o sa ma duc si in parcul Lazienkowski,poate l-am mai vazut dar am uitat.
daca vrei sa mai stii altceva,dar banuiesc ca ma intrebi la intoarcere.

#54
Keto

Keto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 23.06.2007

View Postmoschino, on Sep 23 2008, 15:24, said:

eu cred ca am mai zburat cu tipul ala de avion,te referi la un avion de dimensiuni mai micute?si chiar il pilota o domnisoara <dna>
o sa ma duc si in parcul Lazienkowski,poate l-am mai vazut dar am uitat.
daca vrei sa mai stii altceva,dar banuiesc ca ma intrebi la intoarcere.

Nu e chiar micut (un rand are 2+1 fotolii, in loc de 3+3 sau 2+3+2, etc.)
Da, era pilotat de o femeie - am observat abia dupa ce am aterizat la Otopeni pe o vreme cam vantoasa.
Ca sa ma exprim corect, am avut un pic de emotii la aterizare - nu numai eu, ci si restul pasagerilor, care au aplaudat (chiar sincer, din toata inima) cand au simtit avionul ruland pe pista.
Oricum, e un aparat mai de incredere decat MD80 sau MD85, care acum sunt folosite destul de frecvent de companiile low-cost.
Zbor si calatorie placuta!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate