Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Cazane PELETI, porumb, deseuri agricole..

* * * * * 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12545 replies to this topic

#11755
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007

View Postgabi_ccl, on 13 martie 2018 - 07:27, said:

Ce fel de centrala ai tu Wormel de mergi cu gazele la 100 de grade, ca eu nu prea am reusit sa scad sub 170-180 la putere nominala???

nu prea exista pe piata cazane cu temperatura gazelor de 100 de grade la puterea nominala si apa in cazan la > 60 grade(ma refer la specificatiile producatorului nu ce raporteaza userii pe forum). unii au temperaturi ale fumului mai mici decat al apei din cazan ceea ce fizic este imposibil.
probabil un cazan cu gazeificare pe peleti are temperaturi sub 100 grade dar costa lejer 10 mii euro.

tu ai curatat cazanul ? 180 la peleti e foarte mult, din cate am vazut prin prospecte nu ar trebui sa ai mai mult de 150. dar diferenta de randament intre 180 si 150 e maxim 1% .

Edited by csi1, 13 March 2018 - 09:19.


#11756
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,306
  • Înscris: 17.01.2012

View PostCAZANE, on 13 martie 2018 - 08:13, said:

Cum sa nu aiba cos de fum? Chiar trebuie unul, intradevar nu foarte mare, acesta trebuie sa indeplineasca cerinta producatorului privind tirajul de 0,26 mbar.
Și crezi, că cu două ventilatoare, nu ai mai mult?

#11757
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,598
  • Înscris: 24.07.2009

View Postgushpi, on 13 martie 2018 - 09:26, said:

Și crezi, că cu două ventilatoare, nu ai mai mult?
Ventilatorul din arzator si exhaustorul cu senzor hall au fost gandite si montate de unii producatori,fiecare avand propriul  rol, tocmai de aceea la aceste cazane cerinta de tiraj a cosului de fum este mai mica si trebuie un cos mic,daca gresesc va rog sa ma corectatati!
La cazanul lui @wormel , cred ca ori am vazut eu gresit, ori datele date pe site sunt eronate deoarece 0,26 mbar inseamna 26Pascali ceea ce este un tiraj destul de mare...m-am uitat si la alte marci similare si cerinta de tiraj este de 0,15- 0,17 mbar.

#11758
gabi_ccl

gabi_ccl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.03.2018

View Postcsi1, on 13 martie 2018 - 09:00, said:



nu prea exista pe piata cazane cu temperatura gazelor de 100 de grade la puterea nominala si apa in cazan la > 60 grade(ma refer la specificatiile producatorului nu ce raporteaza userii pe forum). unii au temperaturi ale fumului mai mici decat al apei din cazan ceea ce fizic este imposibil.
probabil un cazan cu gazeificare pe peleti are temperaturi sub 100 grade dar costa lejer 10 mii euro.

tu ai curatat cazanul ? 180 la peleti e foarte mult, din cate am vazut prin prospecte nu ar trebui sa ai mai mult de 150. dar diferenta de randament intre 180 si 150 e maxim 1% .

Cazan cu gazeificare pe peleti eu unu sincer nu am auzit,iar cu gazele la 100 grade inseamna o tempratura a flacarii foarte mica deci si un randament scazut sau o durata foarte mare de timp pentru incalzirea apei..

#11759
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 05.09.2007
in focar gazele au cateva sute de grade, is "racite" de apa din cazan apoi aruncate pe cos. cu cat temperatura gazelor e mai mica cu atat e randamentul mai mare.(randamentul mai depinde si de procentele de CO,CO2,C, O2 care indica o ardere completa)

uite un exemplu de cazan premium : http://www.herz-ener.../pellet-boiler/

Edited by csi1, 13 March 2018 - 10:09.


#11760
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,598
  • Înscris: 24.07.2009

View Postgabi_ccl, on 13 martie 2018 - 09:55, said:

Cazan cu gazeificare pe peleti eu unu sincer nu am auzit,iar cu gazele la 100 grade inseamna o tempratura a flacarii foarte mica deci si un randament scazut sau o durata foarte mare de timp pentru incalzirea apei..
Gresit !

View Postcsi1, on 13 martie 2018 - 10:01, said:

in focar gazele au cateva sute de grade, is "racite" de apa din cazan apoi aruncate pe cos. cu cat temperatura gazelor e mai mica cu atat e randamentul mai mare.(randamentul mai depinde si de procentele de CO,CO2,C, O2 care indica o ardere completa)

uite un exemplu de cazan premium : http://www.herz-ener.../pellet-boiler/
Foarte corecta explicatia!Posted Image

#11761
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.09.2016

View Postcsi1, on 13 martie 2018 - 09:00, said:

nu prea exista pe piata cazane cu temperatura gazelor de 100 de grade la puterea nominala si apa in cazan la > 60 grade(ma refer la specificatiile producatorului nu ce raporteaza userii pe forum). unii au temperaturi ale fumului mai mici decat al apei din cazan ceea ce fizic este imposibil.
probabil un cazan cu gazeificare pe peleti are temperaturi sub 100 grade dar costa lejer 10 mii euro.

tu ai curatat cazanul ? 180 la peleti e foarte mult, din cate am vazut prin prospecte nu ar trebui sa ai mai mult de 150. dar diferenta de randament intre 180 si 150 e maxim 1% .

înainte de sărbători am avut o perioadă foarte încărcată (combinată cu una de lene maximă...) și am „scăpat” sursa de căldură (am înțeles că nu-i mai spunem centrală) foarte murdară; se dusese temperatura gazelor la 180 grade (120 peste temperatura turului); imediat după ce am curățat, temperatura s-a dus la 50-70 grade peste temperatura turului în sarcină și 45-60 în modulare

#11762
wormel

wormel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 12.06.2011

View Postcsi1, on 13 martie 2018 - 09:00, said:

nu prea exista pe piata cazane cu temperatura gazelor de 100 de grade la puterea nominala si apa in cazan la > 60 grade(ma refer la specificatiile producatorului nu ce raporteaza userii pe forum). unii au temperaturi ale fumului mai mici decat al apei din cazan ceea ce fizic este imposibil.
probabil un cazan cu gazeificare pe peleti are temperaturi sub 100 grade dar costa lejer 10 mii euro.



exista conform specificatiilor oficiale , discutia sa mai purtat ,100 grade am pus de la mine ca se mai murdareste cazanul, maxim e 96 grade Posted Image .

Attached Files

  • Attached File  temp.png   80.66K   55 downloads

Edited by wormel, 13 March 2018 - 11:35.


#11763
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postdcristiand, on 13 martie 2018 - 10:52, said:

... imediat după ce am curățat, temperatura s-a dus la 50-70 grade peste temperatura turului în sarcină și 45-60 în modulare


Adica un 110-130 in sarcina, cu tur de 60grd si un 110-135 in modulare cu tur de 65grd sau 115-130 cu tur de 70grd ?

#11764
buneam

buneam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 15.08.2007

View Postgabi_ccl, on 13 martie 2018 - 07:27, said:

Ce fel de centrala ai tu Wormel de mergi cu gazele la 100 de grade, ca eu nu prea am reusit sa scad sub 170-180 la putere nominala???
Uite un exemplu  centrala eg pellet mini 35kw cu arzator pellas revo x, Attached File  Screenshot_2018-03-13-18-38-41-204_com.android.chrome.png   60.44K   31 downloadsAttached File  Screenshot_2018-03-13-18-39-09-462_com.android.chrome.png   46.96K   27 downloadsAttached File  Screenshot_2018-03-13-18-41-50-067_com.android.chrome.png   46.58K   19 downloads

#11765
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.09.2016

View Postflorin71_skoda, on 13 martie 2018 - 11:56, said:



Adica un 110-130 in sarcina, cu tur de 60grd si un 110-135 in modulare cu tur de 65grd sau 115-130 cu tur de 70grd ?

eu țin turul numai la 60 grade, iar puterea am limitat-o max. la tr. 3 (acum că e mai cald, am limitat la tr. 2 - mulțumesc @gushpi :-)); cu cazanul abia curățat, se termină stabilizarea cu gazele la 80-90 grade și mai urcă până la 130 când ajunge în tr.3; când intră în modulare și ajunge din nou la tr. 1 stă pe la 110 de regulă, max 120.
După câteva zile deja începe să urce încet-încet și, după 3-4 săptămâni, ajunge să treacă de 160 grade; atunci desfac capacul de sus și curăț schimbătorul de căldură dar nu și tuburile de fum descendente. În urma operațiunii, scade temperatura gazelor la 140 grade; cam în 2 săptămâni ajunge iar la 160 și cât de repede fac o curățenie generală.

#11766
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Pararea mea este sa nu mai generalizati pentru ca induceti in eroare anumiti useri.  Temperatura gazelor pe cos difera de la centralal la centrala si depinde de tipul de centrala si de setari. Si asta s-a mai discutat si de fiecare data vine cineva si afirma ca trebuie sa fie doar o anumita temperatura. Daca maresti secundele la alimentarea cu peleti si maresti treapta la ventilator normal ca o sa creasca temperatura si invers o sa scada. Acum depinde si de puterea centralei. Eu de ex. am 46kw cu iesire pe diametru 200 si 190litri de apa in ea. Pai daca tin temperatura gazelor la iesire la 130grade ma plictisesc pana se incalzeste apa... OK .. putem discuta ca o temperatura maim mica inseamna randament mai mic etc...dar depinde de modul cum a fost gandita acea centrala.

#11767
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,306
  • Înscris: 17.01.2012

View Postforbes29, on 14 martie 2018 - 10:01, said:

...Eu de ex. am 46kw cu iesire pe diametru 200 si 190litri de apa in ea...

OFF-topic = peleș sau pelișor? (oops!, tre să fie pelișor, că la peleș numa ce au anunțat că li s-a „bulit” centrala...)

#11768
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
imi trebuia de 33kw si Tatano nu produce intre 30si 40kw.. asa ca am luat-o pe urmatoarea disponibila :) Oricum 46kw e puterea maxima, dar prin modulare ea produce si mai putin. si vroiam de la ei si mixta lemn+peleti... desi dupa prima iarna cu lemne m-am lecuit....  :)

#11769
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Am si eu cateva intrebari de super incepator.

Recunosc ca n-am citit tot topicul ci ultimile 10-15 pagini. Fata de unele aspecte m-am lamurit, fata de altele nu. Iata si dilemele mele.

1. Din ce inteleg eu, centrala = cazan + arzator + accesorii. Insa, pe paginile magazinelor online, de regula produsul se numeste CAZAN Peleti xxxxx. In unele poze se vede arzatorul, in altele, nu (dar e posibil sa fin in interior, sper sa nu spun vreo aberatie).
Produsele cu preturi intre 9000 - 12000 RON (cu aproximatie) au, de regula si arzatoare sau ele trebuie achizitionate separat? Ma refer, evident la produse ok (nu iefine dar nici super premium).

2. Am vazut pe multe topicuri ca un dezavantaj al centralelor pe peleti este dat de necesitatea construirii unui horn care impune costuri pe masura. O cunostinta mi-a spus ca ar exista si centrale pe peleti cu tiraj fortat si cu horn ca la centralele pe gaze (acea tubulatura mica iesita prin perete).
Sunt ok aceste centrale in comparatie cu cele care folosesc horn prin acoperis (tiraj normal, presupun)? Ce dezavantaje au?

3. Exista tipuri de centrale pe peleti mai eficiente pentru IPAT si altele mai eficiente pentru calorifere (avand in vedere diferentele de temperatura necesara AT-ului din instalatie)? Sau eficienta pentru fiecare sistem se obtine prin necesitatea adaugarii unor "accesorii" (de genul pufferului).

4. Pe topicul de pompe de caldura, lumea discuta acolo de PDC-uri de maxim 8kwh. Aici baza pare sa fie 32 kw la o casa pana in 200mp utili si bine izolata. Banuiesc ca diferentele vin din coeficientul de performanta?
Daca eu am niste calcule de unde rezulta ca necesarul termic al casei este la maxim 15kwh, PDC_urile avand COP de peste 2, inseamna ca e ok un PDC de 8 (15/2) iar cazanele au randament de aprox 80% (COP 0.8) rezulta un cazan de 24kwh (|de 19kw nu cred sa existe)? Fac bine aceste calcule?

Multumesc.

#11770
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.09.2016

View Postdcristiand, on 13 martie 2018 - 19:02, said:

eu țin turul numai la 60 grade, iar puterea am limitat-o max. la tr. 3 (acum că e mai cald, am limitat la tr. 2 - mulțumesc @gushpi :-)); cu cazanul abia curățat, se termină stabilizarea cu gazele la 80-90 grade și mai urcă până la 130 când ajunge în tr.3; când intră în modulare și ajunge din nou la tr. 1 stă pe la 110 de regulă, max 120.
După câteva zile deja începe să urce încet-încet și, după 3-4 săptămâni, ajunge să treacă de 160 grade; atunci desfac capacul de sus și curăț schimbătorul de căldură dar nu și tuburile de fum descendente. În urma operațiunii, scade temperatura gazelor la 140 grade; cam în 2 săptămâni ajunge iar la 160 și cât de repede fac o curățenie generală.
În completare la ce am scris: sâmbătă am făcut „curățenie generală”; în fotografie apar parametrii de funcționare „în regim de croazieră” (în modulare, după ce a ajuns în tr. 1).
Și am mai experimentat ceva: duminică, cu toate că a fost frig și vânt (indice de răcire  -14), am lăsat-o în tr. 2, să văd dacă se descurcă: nu au fost probleme și parcă și consumul a fost mai mic decât de obicei. Văzând asta, mă gândesc că o centrală de 10-12 kw mi-ar fi fost suficientă; hai să zic 14-18 ca să am „rezervă” de putere... just in case... Și când mă gândesc că importatorul mi-a spus să-mi iau de 18 că-mi ajunge... dar eu o țineam pe a mea cu 24... deh, mintea cea de pe urmă...

Attached Files



#11771
carpisca

carpisca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2009
Salut tuturor,

Sunt un ageamiu in domeniul asta si nu vreau sa supar pe nimeni dar am citit cateva pagini bune si constat ca s-a deviat complet de la topic...un nebun arunca o piatra in rau si 100 de inteligenti sar sa o caute..asa si aici.
Am o casa de 160mp si as vrea niste sfaturi legate de ce fel de centrala ar fi cea mai recomandata pt mine.
Eu am gasit asta   http://bit.ly/2HN54ls ce parere aveti?
Multumesc

Edited by carpisca, 19 March 2018 - 16:28.


#11772
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 16.09.2015

View Postcinsem, on 19 martie 2018 - 15:24, said:

Am si eu cateva intrebari de super incepator.

Recunosc ca n-am citit tot topicul ci ultimile 10-15 pagini. Fata de unele aspecte m-am lamurit, fata de altele nu. Iata si dilemele mele.

1. Din ce inteleg eu, centrala = cazan + arzator + accesorii. Insa, pe paginile magazinelor online, de regula produsul se numeste CAZAN Peleti xxxxx. In unele poze se vede arzatorul, in altele, nu (dar e posibil sa fin in interior, sper sa nu spun vreo aberatie).
Produsele cu preturi intre 9000 - 12000 RON (cu aproximatie) au, de regula si arzatoare sau ele trebuie achizitionate separat? Ma refer, evident la produse ok (nu iefine dar nici super premium).

2. Am vazut pe multe topicuri ca un dezavantaj al centralelor pe peleti este dat de necesitatea construirii unui horn care impune costuri pe masura. O cunostinta mi-a spus ca ar exista si centrale pe peleti cu tiraj fortat si cu horn ca la centralele pe gaze (acea tubulatura mica iesita prin perete).
Sunt ok aceste centrale in comparatie cu cele care folosesc horn prin acoperis (tiraj normal, presupun)? Ce dezavantaje au?

3. Exista tipuri de centrale pe peleti mai eficiente pentru IPAT si altele mai eficiente pentru calorifere (avand in vedere diferentele de temperatura necesara AT-ului din instalatie)? Sau eficienta pentru fiecare sistem se obtine prin necesitatea adaugarii unor "accesorii" (de genul pufferului).

4. Pe topicul de pompe de caldura, lumea discuta acolo de PDC-uri de maxim 8kwh. Aici baza pare sa fie 32 kw la o casa pana in 200mp utili si bine izolata. Banuiesc ca diferentele vin din coeficientul de performanta?
Daca eu am niste calcule de unde rezulta ca necesarul termic al casei este la maxim 15kwh, PDC_urile avand COP de peste 2, inseamna ca e ok un PDC de 8 (15/2) iar cazanele au randament de aprox 80% (COP 0.8) rezulta un cazan de 24kwh (|de 19kw nu cred sa existe)? Fac bine aceste calcule?

Multumesc.

Eu as citi forumul asta din scoarta in scoarta - nu am facut-o la momentul respectiv ..si m-am "ales" cu o alegere proasta ...si dupa o iarna a trebuit sa schimb centrala (gasesti posturile mai in spate). Fa abstractie de micile rafuieli, elimina 80% ..si o sa iti faci o idee....

1- Ia un cazan dedicat pt peleti care sa aiba o automatizare cat mai unitara si daca e posibil sa poata controla si alte componente ale instalatiei (gen pompele IPAT). Vezi cele care au automatizare plum de exemplu. Arzatorul musai cu curatare automata mecanica (nu cu ventilator care sa sufle doar cenusa). La cum sunt peletii in ziua de azi...nu e suficient

2 - Nici vorba de asa ceva , e o pacaleala de marketing. Am functionat asa un an, bine ca nu am luat foc. Ai nevoie de un cos de fum (din inox, izolat e ok), Costul la mine a fost  approx 3500 ron, 2.7 m inaltime. Vezi in spate pe forum s-a discutat de multe ori subiectul

3. Pt IPAT ai nevoie de un puffer mic ca sa poata face amestecul. Vezi si punctul 1- centrala mea poate controla doua pompe/servomotoare pt ipat si sa ajusteze temperatura amestecului in functie de temp exterioara.

4.Nu ma pricep la calcule de genul asta (sunt altii pe aici care pot sa ajute) , insa daca poti sa pui PDC si ai o izolatie buna la casa...ia PDC. Eu regret ca nu am facut asta dupa ce am vazut consumurile si comfortul la un prieten. Plus partea de racire vara...

Edited by mushudog, 19 March 2018 - 16:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate