Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Taxa pentru serviciul public de radiodifuziune

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
ateul

ateul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.04.2005
Sunt administratorul unei soc. com. si tocmai am primit in posta o "FACTURA PROFORMA" conform careia trebuie sa platesc taxa mentionata in titlul acestui thread.

La punctul 2 (nota) al prezentei proforme se specifica:

"2. Daca in urma adresei primite ati constatat ca va incadrati intr-o alta categorie de platitori decat cea facturata in prezenta factura proforma va rugam sa ne semnalati neconcordanta aparuta."

Firma pe care o conduc nu are angajati, iar suma facturata este necorespunzatoare, ba chiar este facturata in avans (pana in 12/2008).
In urmatoarea luna intentionez (din motive care nu au legatura cu aceasta situatie) de a trece societatea fara activitate urmand sa infiintez o alta care sa preia afacerea.

Din cate inteleg eu, bugetarii de la SRR imi cer sa ii notific daca exista neconcordanta ("va rugam").
Ce se intampla daca eu "uit" sa le semnalez,iar factura proforma nu este corespunzatoare cu suma ce ar trebui sa o platesc, ba mai mult, firma isi va inceta activitatea inainte de 12/2008?

Daca are cineva o idee, daca mai sunt altii in aceeasi situatie?

Va multumesc, Cristian.

P.S.: Tin sa precizez ca de ani buni nu mai urmaresc nici un TV (nici macar cel platit acasa, la care se uita parintii - RDS)

Edited by ateul, 06 August 2008 - 16:43.


#2
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 11.11.2003
eu zic ca este o bataie de joc...si eu am primit asa ceva acasa....de fapt, am gasit-o in posta! Nu am semnat nimic cum ca am primit-o sau am luat la cunostiinta de termenul de 15 zile de plata! Cind am avut un spatiu inchiriat pe firma a trebuit sa platesc acea taxa radio tv prin factura de energie (parca 800 mii pe luna). Acum ca nu mai platesc asta (nu mai am acel punct de lucru) au gasit sa ma puna la plata prin alta metoda.... Eu nu o sa platesc aceasta "factura proforma"! (nu sint jurist, dar nu cred ca te poate obliga vreo lege sa platesti retroactiv si anticipat un serviciu - nu mai spun, ca tot ca tine, nu vizionez/ascult RTV,TRV,etc).
O alta chestie amuzanta e ca pe plic nu exista data de primire a postei(!) decit data de pe stampila de trimitere....stau sa ma gindesc daca nu este o tzeapa pina la urma....


Daca vreunul dintre cititori este jurist, rugam consiliere!

#3
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Din cate stiam eu se trimit facturi nu facturi proforme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate