Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot? Alegeri 9 iunie 2...
 

Casa mea - povești de șantier

- - - - -
  • Please log in to reply
899 replies to this topic

#109
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
nici o parere?

#110
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 forumeanu, on Aug 21 2008, 17:36, said:

Nevermind, am semnat o foaie care nu e detaliata deloc.
Am vrut sa introduc detalii despre cum sa arate si ce sa contina proiectele, dar nu a vrut.
Deh, riscul sa lucrezi cu d'astia cu 3 OOO.

Urat din partea lui(lor).


 forumeanu, on Nov 5 2008, 02:10, said:

totusi, nu sunt prea multi stalpi?

stalpii incercuiti de poti debarasa de ei .....e regula ca trebuie samburi la intersectii dar la tine deja sunt prea desi , astfel ca tzeserea caramizii nu afecteaza cu ceva de la incarcarea superioara.
in plus vestibulul fa-l un pic mai lat ..macar un 1.60 m


 forumeanu, on Feb 11 2009, 08:56, said:

Apropo, ce parere aveti despre buiandrugii Porotherm versus cei clasici..turnati?
Mersi!

O parere buna . Problema e de pret si nu as recomanda peste 1.5 m daca ai mai mult de 2 randuri de caramida peste el.

#111
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,585
  • Înscris: 10.05.2007
Nu poate scoate stalpii, acolo va exista o grinda sau un buiandrug nu vezi ce gol mare are la intrare? Nu-l deranjeaza 2 stalpi care oricum nu se duc si la etaj.
Fa un calcul, te costa mai putin un buiandrug Porotherm decat unul clasic, iese mai bine, mai drept.
Faza cu nr. de randuri....ai dat-o-n zbarca. Aia ai scos-o de la tine.
Attached File  buiandrugi_porotherm.jpg   52.23K   230 downloads
Precum vezi se pot pune lejer si 3 randuri de caramida la o lungime de 2,75.

#112
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 Astrul, on Feb 14 2009, 13:56, said:

Nu poate scoate stalpii, acolo va exista o grinda sau un buiandrug nu vezi ce gol mare are la intrare? Nu-l deranjeaza 2 stalpi care oricum nu se duc si la etaj.
Fa un calcul, te costa mai putin un buiandrug Porotherm decat unul clasic, iese mai bine, mai drept.
Faza cu nr. de randuri....ai dat-o-n zbarca. Aia ai scos-o de la tine.
buiandru...orotherm.jpg
Precum vezi se pot pune lejer si 3 randuri de caramida la o lungime de 2,75.

Hai ca mai amuzat :) . Nu am scos o de la mine ,Astrule , ci chiar le-am facut proba punandu=i intre doua pcte  si urcandu ma cu 2-3 muncitori pe ei. Aici recunosc ca ti-am cam furat din tehnica , dar sincer necunoscand prea mult despre acest material a trebui sa ma conving singur de capacitatile lui de rezistenta. Ca o fi cum scrie in "carte" , asta nu contest , dar ce sa -i faci daca pragmatismul invinge romantismul :))
Referitor la stalpii aia doi , o sa-ti dau o explicatie , dar acum merg sa mananc ceva ca am inghetat de foame :)

#113
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,585
  • Înscris: 10.05.2007
Bre stai olecuta ca nu-i cinstit testul. Fa asta dupa ce torni centura. In primul rand buiandrugul se popeste, se zidesc 2-3 randuri de caramizi in functie de inaltimea camerei sau cat vrei sa te inalti cu fereastra, sincer mai mult de 2 randuri nici nu vad rostul, apoi se toarna centura. Primul rand de caramida este prins de centura si nu descarca pe buiandrug. Doar al doi-lea dare este nesemnificativ. Fa un alt test. Executa cum ti-am spus, apoi daca n-ai ce face scoate buiandrugul sa vezi ce frumos raman caramizile in aer suspendate in centura. Intra lapte de ciment in golurile din caramizi si nu le mai scoti nici cu barosul. E testat de mine. Asa ca pe buiandrug nu descarca decat in momentul turnarii centurilor si de aceea se popesc. Dupa ce se intareste buiandrugul are rol de a sustine un singur rand de caramida.

Edited by Astrul, 14 February 2009 - 14:32.


#114
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Domnu' inginer , am pus acolo un "daca" si acel daca se aplica de exemplu in cazul cand :
- ai structura in cadre , ai inaltimea (lumina mai mare) , vii apoi cu zidarie ; in cazul asta caramida ce vine peste buiandrug nu mai poate fi "tinuta" de centura sa grinda de sus ;
- ai structura sa zicem portanta , ai pereti intermediari care nu au decat o centurica , atunci inaltimea peste buiandrug e destul de mare ;

Sa luam cazul domnului forumeanu , el are la parter deschiderea de la vestibul spre hol de 1.80 - 182 , cu o centurica (daca o fi si aia) , rezultant o inaltime de la buiandurg pana la placa de aprox. , cat domnu' inginer ?
Aceasi problema poate fi si la bucatarie ( nu stiu ce metoda vor adopta , posibil sa zideasca si dupa aia sa vina cu grinda peste , insa e mai dificil de cofrat respectiva grinda ) ; deci are si acolo o inaltime peste buiandrug , rezulta incarcare ;
Eu am zis ca accept respectivii buiandrugi , sa zicem cate doi (patru), unul langa altul (depinde de grosimea zidului) sau unul peste altul , in fine ...dar numai la o anumita deschidere .
Peste o anumita deschidere nu imi inspira mie increderea , e o parere personala si poate sa-mi dea cineva in cap ca eu tot mi-o mentin.
Concluzia : ca exista si cazuri cand avem incarcari peste buiandrugi , respectiv deschideri ale golurilor care pot influenta atat dimensiunea buiandrugului cat si natura materialului folosit pentru acesta.

PS.  Oricum ai da o, tot iti gasesc "portite" explicative , ca sa nu zici ca " nu e cinstit testul "  :)
O seara buna !

#115
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Mi-am prins urechile in explicatiile voastre.  ^_^
In concluzie: boiandrug porotherm PRO sau CONTRA ? Pt ce deschideri PRO, pt ce deschideri CONTRA ?

Edited by lifestyle2000, 14 February 2009 - 20:20.


#116
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
life..din ce inteleg eu, sunt de luat in considerare mai multi parametri:
1. deschiderea
2. cate randuri de caramizi pui peste
3. cate randuri de buiandrugi pui...

#117
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Dupa cate am vazut eu in schemele de montaj si intructiunile de folosire pe site-ul wienerberger, buiandrugii vin doar pe un singur rand, cate 1,2 sau 3(unul langa altul) in functie de grosimea caramizii folosite.

In legatura cu deschiderea, sunt pretabili pentru o deschidere cuprinsa intre 0,75 si 3 m.

Astia de la wienerberger nu dau un numar minim de caramizi deasupra buiandrugilor ........ nu mai inteleg nimic.  :(

Citez : "La  realizarea  portiunii  de  perete  de  desupra  se  interzice  introducerea  in  buiandrug  a  unor  elemente  de
prindere prin gaurire, impuscare, daltuire etc. care pot afecta rezistenta acestuia" -

Sa inteleg ca nu ai voie sa gauresti buiandrugii niciodata?
nici dupa terminarea constructiei, sa zicem in momentul cand vrei sa pui tamplaria pvc si sa o fixezi cu conexpanduri inclusic in partea superioara, in buiandrug?

Sincer, am o afectiune pentru buiandrugii astia ceramici  :wub: , insa nu stiu daca sunt la fel de rezistenti ca cei turnati, am vazut cateva lucrari la care s-au folosit buiandrugi ceramici, par foarte solizi, arata foarte curat, se elimina puntile termice

Edited by lifestyle2000, 14 February 2009 - 23:17.


#118
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Ai cumva si poze de la o astfel de lucrare? Cred ca ar fi util.

Mersi!

#119
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Momentan nu am. Promit ca maine dau o fuga sa fac niste poze apoi le postez.

Edited by lifestyle2000, 14 February 2009 - 23:43.


#120
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Am pus eu la casa in 2 locuri. Sincer nu i-as solicita prea mult, este vorba de incredere nu de experienta.

#121
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Am revenit cu pozele promise. Am facut rapid 2 poze fiindca batea un vant de ma lua pe sus.

Attached File  1.jpg   233.26K   511 downloadsAttached File  2.jpg   223.05K   505 downloads

Edited by lifestyle2000, 15 February 2009 - 15:01.


#122
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,585
  • Înscris: 10.05.2007
E o prostie ce s-a facut acolo. Buiandrugul trebuie montat exact sub randul de caramida, astfel incat mortarul sa nu depaseasca 1,2 cm. Acolo degeaba e pus buiandrug daca tot aceeasi grosime este si mortarul. La caramida de 30 intre buiandrugi se izoleaza cu vata, polistiren, spuma...etc...
Betonul din Buiandrugi este B550. Este acelasi principiu ca si la grinzile Porotherm care sustin un intreg planseu.

#123
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Eu acum m-am prins de greseala. Practic in prima poza postata de mine, e un buiandrug de beton peste buiandrugul ceramic (total aiurea).
Astrule, ca sa inteleg: Rostul de beton de deasupra buiandrugului trebuie sa fie egal cu rostul zidariei laterale (sa aiba o continuitate)?

Edited by lifestyle2000, 15 February 2009 - 15:13.


#124
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,585
  • Înscris: 10.05.2007
Da, buiandrugul trebuie sa vina cu partea de sus la acelasi nivel cu zidaria. Apoi primul rand de caramida peste buiandrug sa vina continuu, sau se pune o caramida plina pe tot conturul casei astfel incat sa iasa acelasi nivel la randul de deasupra buiandrugului.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   70.09K   336 downloads
  • Attached File  2.jpg   67.39K   345 downloads

Edited by Astrul, 15 February 2009 - 15:23.


#125
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Sal!

Ce imi plac in poza sunt jumatatile de caramida. Iese frumos conturul geamului.

Dar buiandrugii aia nu prea par o mare smecherie. Nu cred ca in 20-30 de ani aia nu vor face burta.
Dar in mod sigur izoleaza mai bine.

Plus ca, ideea de a pune un rand de caramida plina doar pentru a monta buiandrugii porotherm mi se pare aiurea.

#126
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,585
  • Înscris: 10.05.2007
Asa sunt date si in ghidul lor. Poti face cum vrei. De fapt este un miez de beton B550 armat cu PC . Prefer varianta cu spart din capete la caramizi si pusi buiandrugii 25 si 25 intr-o parte si alta. Ceramica are rol de izolare, poate d-aia par atat de firavi. Pe timpuri se faceau buiandrugi cu 2 pare de PC de 14 peste care se tencuia si n-a picat pana acum nici un buiandrug. De astiaa chiar n-ai cum sa ai grija.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate