Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa mea - poveºti de ºantier

- - - - -
  • Please log in to reply
899 replies to this topic

#1
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Sal!
Uite ca incep si eu un jurnal de casa.
Acum inteleg de ce aceasta sectiune a forumului (Casa mea) este foarte activa:

1. pentru ca se construieste mult
2. pentru ca cei din domeniu ori au know-how si nu vor sa il imparta (sunt cateva exceptii aici pe forum), ori nu se pricep si d'asta trebuie sa ne ajutam intre noi.

Chiar daca sunt la inceput, am apucat sa vorbesc cu cativa constructori si arhitecti. E foarte greu sa alegi, iar toti, fara exceptie, se pling ca sunt ocupati, si in orice caz, iti fac un favor daca vor lucra cu tine.

Dar, sa o luam cu inceputul.

Se da teren de 400mp in Sectorul 5.
Dupa lupte mari, si 4 luni pierdute, am facut rost de CU. Deci, atentie cei din S5 care doriti sa luati CU. Dureaza f. mult!

Intre timp, m-am documentat pe acest forum, si din alte surse (Internet, reviste), cam care ar fi cel mai bun raport pret/calitate/functionalitate la o casa P+1, tinand cont si de nevoile mele.

Acum, sunt in cautare de arhitect. Deci, orice sfat, propunere de colaborare, recomandare sunt bine venite. Si care e un pret rezonabil pentru un proiect complet?

Si, ca majoritatea de pe forum, am si cateva intrebari pe care sper sa le rasplatesc cu impartasirea experientelor mele in construirea casei.

Daca in CU mi s-a scris ca pe limita din spate trebuie sa construiesc la calcan, nu as putea sa ma retrag putin? Ceva gen 1m, pentru a nu trebui sa subzidesc, pentru a fi mai usor de construit, reparat, vopsit, etc?

Multumesc!

Edited by forumeanu, 30 July 2008 - 01:12.


#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007

View Postforumeanu, on Jul 30 2008, 02:10, said:

1. pentru ca se construieste mult
2. pentru ca cei din domeniu ori au know-how si nu vor sa il imparta (sunt cateva exceptii aici pe forum), ori nu se pricep si d'asta trebuie sa ne ajutam intre noi.
3. pentru ca cei din domeniu chiar sunt ocupati si nu le ramane timp de sfaturi.
Toti se plang ca-s ocupati si exista si o explicatie. Un singur beneficiar am intalnit sa aiba inteligenta si rabdarea sa-si planifice din timp constructia unei case. Majoritatea procedeaza haotic. Ieri au luat terenul, azi vor proiectul, maine iau creditul si poimaine vor sa bage cazmaua in pamant.
Si asa ajungi sa alergi ca disperatul pentru un client care s-a trezit ca vrea sa-si faca casa. :peacefingers:

Edited by Astra_rullz, 30 July 2008 - 07:47.


#3
paulsistefy

paulsistefy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.07.2008

View PostAstra_rullz, on Jul 30 2008, 06:46, said:

3. pentru ca cei din domeniu chiar sunt ocupati si nu le ramane timp de sfaturi.
Toti se plang ca-s ocupati si exista si o explicatie. Un singur beneficiar am intalnit sa aiba inteligenta si rabdarea sa-si planifice din timp constructia unei case. Majoritatea procedeaza haotic. Ieri au luat terenul, azi vor proiectul, maine iau creditul si poimaine vor sa bage cazmaua in pamant.
Si asa ajungi sa alergi ca disperatul pentru un client care s-a trezit ca vrea sa-si faca casa. :peacefingers:

frumos punctat astra....

#4
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Mda, din pacate sau fericire, nu e cazul meu. Nu am de gind sa imi fac o casa peste noapte.

Iar treaba cu planificatul nu functioeaza.

1. oamenii se grabesc pentru ca preturile cresc
2. planificarea nu functioneaza. Nu am intalnit inca pe cineva care sa imi faca un project plan realist. Adica, sa imi scrie negru pe alb etapele, timpii si costurile. Ca pina la urma asta inseamna un proiect, nu?

Deci, sa nu deviem. Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva. Doar sunt experientele mele pe care vreau sa le impartasesc cu voi. Daca intelegerea mea asupra evenimentelor e gresita, accept corectii.

Repet intrebarea: Daca in CU mi s-a scris ca pe limita din spate trebuie sa construiesc la calcan, nu as putea sa ma retrag putin? Ceva gen 1m, pentru a nu trebui sa subzidesc, pentru a fi mai usor de construit, reparat, vopsit, etc?

#5
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

View Postforumeanu, on Jul 30 2008, 23:26, said:

Mda, din pacate sau fericire, nu e cazul meu. Nu am de gind sa imi fac o casa peste noapte.

Iar treaba cu planificatul nu functioeaza.

1. oamenii se grabesc pentru ca preturile cresc
Preturile cresc pentru toata lumea, n-are vreo relevanta in analiza situatiei.

View Postforumeanu, on Jul 30 2008, 23:26, said:

2. planificarea nu functioneaza. Nu am intalnit inca pe cineva care sa imi faca un project plan realist. Adica, sa imi scrie negru pe alb etapele, timpii si costurile. Ca pina la urma asta inseamna un proiect, nu?
Daca esti dispus sa platesti cat face, poate gasesti, dar sa nu astepti ca cineva sa-si asume raspunderea pentru ce nu poate controla - de ce ai pierdut 4 luni cu obtinerea CU in S5? - legea zice 30 de zile - poti calcula cat ai pierdut in cele 90 de zile intarziere, sau asta nu se pune?.

View Postforumeanu, on Jul 30 2008, 23:26, said:

Deci, sa nu deviem. Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva. Doar sunt experientele mele pe care vreau sa le impartasesc cu voi. Daca intelegerea mea asupra evenimentelor e gresita, accept corectii.
Astra n-a deviat cu nimic, a scris din experienta - asa cum experienta ta de 4 luni de asteptare a CU-ului de la S5 te face sa tragi semnale de alarma justificate, tot asa si el a scris despre ce a intalnit in colaborarea cu clientii - asta e una dintre corectii.

View Postforumeanu, on Jul 30 2008, 23:26, said:

Repet intrebarea: Daca in CU mi s-a scris ca pe limita din spate trebuie sa construiesc la calcan, nu as putea sa ma retrag putin? Ceva gen 1m, pentru a nu trebui sa subzidesc, pentru a fi mai usor de construit, reparat, vopsit, etc?
Retragerea cu 1m nu te scapa neaparat de subzidire. Subzidirea depinde de adancimi de fundare, de natura terenului, de solutia de fundare a casei de alaturi sau a celei pe care doresti s-o construiesti si poate si de alte elemente care nu sunt neaparat evidente dintr-o simpla intrebare "gen 1m". Nu neaparat metrul ala te va ajuta la ceva - alipirea la calcan te scuteste sa vopsesti, sa repari (daca e bine executat) si poate metrul cu pricina iti foloseste in partea cealalta - intrebari din astea cu "scoatere din context" nu pot primi raspunsuri corecte, intelegand prin asta ca nu intotdeauna raspunsurile corecte sunt cele pe care te astepti sa le primesti - asta e o alta corectie.

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
N-ai ofensat pe nimeni. Parol!
N-am facut decat sa punctez niste puncte suplimentare la ceea ce ai punctat inainte.
Chiar daca te retragi 1 m nu inseamna ca scapi de subzidire, plus ca acel metru intre tine si vecin iti poate crea multe probleme in timp, ma refer la fatada (mucegai, igrasie....etc...)
Proiect nu inseamna project planner. Proiectul este ala cu care te duci sa-ti iei avizele + documentatia necesara pe santier dupa care se va realiza executia.
Project planner-ul se face separat, exista softuri ca Primavera insa la noi e putin probabil sa se aplice mai alesl la casute.
Nu sta nimeni sa faca asa ceva. Inveti, te documntezi, dai telefoane, ne intrebi pe noi si asa ai imaginea de ansamblu. Plus ca etapele se fac si dupa cash, prime necesitati, etc...si nu coincid ci-s diferite de la caz la caz.
Sunt etape ce se pot realiza concomitent si altele succesiv. E bine inainte sa pleci la drum sa te inarmezi cu cat mai multe informatii. Sunt multi destepti care stiu fiecare piesa din masina ce vrea s-o cumpere dar cand e sa-si faca casa habar n-are ce caramida, beton sau fier are in casa lui.
Daca as avea timp vreodata o sa fac un tutorial despre o casa la cheie, de la proiect si pana la ultima clanta. Da-n ultima vreme e cam greu ca e sezonul constructiilor si de aceea intra mai rar cei cu ceva carte in ale constructiilor.
Sunt mii de pagini pe aria de jurnal si pe aria de case, sa nu mai vorbesc de instalatii, decoratiuni, cu putina rabdare iti extragi toate informatiile necesare, incerci sa le pui cap la cap si iti iese un planner cum n-are nici Erbasu.
Hai bafta la autorizatii!

#7
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Multumesc pentru raspunsuri!

Cu toate astea, nu imi este clar de ce, daca las 1m intre constructie si gard este un lucru negativ?
Intr-adevar, am uitat sa mentionez ca daca as construi pe limita proprietatii, la calcan, ar trebui sa ma alipesc cu una sau doua constuctii din paianta de maxim 3-4m inaltime. Ceea ce pp ca nu ar fi util deloc dpdv al izolatiei (vezi ce a zis astra mucegai, igrasie....etc.)

Eu vad ca avantaje retragerea de 1m, usurinta reparatiilor in spatele casei, acces mai usor in caz de incendiu, posibilitatea ca sa am lumina naturala in caz ca pun zidarie Nevada (asa cred ca se spune). Pentru ca daca ma lipesc de limita din spate, daca se va construi ceva acolo, nu voi mai avea lumina pe acea latura.

Mersi inca odata pentru raspunsuri.

#8
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Update: Am mai vorbit cu un arhitect. Am gasit cu 19e/mp dar imi fac singur avizele.

Cam cat ar costa sa pun pe cineva sa le faca?
Si cat timp mi-ar lua mie sa le fac?

Mersi!

#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Eu zic sa mai cauti...

#10
VACANTAmica

VACANTAmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.09.2007

View Postforumeanu, on Jul 31 2008, 12:26, said:

Cu toate astea, nu imi este clar de ce, daca las 1m intre constructie si gard este un lucru negativ?
intre constructia ta si gard sau intre constructia ta si calcanul casei vecine?

#11
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
intre constructia mea si gard, unde, poate va fi calcanul unei case vecine. Momentan sunt doar niste case de paianta, depozite de lemne...

#12
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Povestea cu arhitectii continua:

Dupa cel cu 25e/mp care facea tot, si cel cu 18e/mp care a zis ca nu face avize, am mers azi la altul.

A zis ca imi face proiectul de arhitectura PAC si umbla el dupa avize cu 13.5e/mp.
Din ce am vazut eu, un proiect PAC e ceva general, necesar doar pentru autorizatia de constructie. Presupun ca, pentru a controla un constructor, si a putea face o comparatie de oferte, imi trebuie si detalii de executie, cantitati de materiale, etc. Cind am cerut si asta, pretul a ajuns la 18.5e/mp.

Am si eu rugamintea sa ma ajutati cu niste sfaturi:

1. pina acum, am auzit multe pareri de la arhitecti, primarie etc: pot sau nu sa ma retrag 1 m de la latura din spate daca in CU scrie sa construiesc la calcan? Vreau sa ma retrag ca asa vreau eu, nu ca sa fac geamuri, etc.
2. Am de facut 7 avize, mai toate de la utilitati (apa, gaz, salubritate, telefonie, electrica, si inca 2 din ac categorie). Arh mi-a zis ca taxele sunt vreo 20 milioane. Asa mult?

Mersi!

#13
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
daca este vb si de scoaterea din circuitul agricol, atunci posibil sa da.

#14
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Pai numai salubritatea e vreo 10-15 milioane, cel putin in cazul meu. Mai pune 2 mil pentru electrica. De restul nu mai stiu.

#15
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
@vimp: E vorba de Sectorul 5, am deja CU. As fi vrut sa am grau in zona, dar am case si blocuri :)
@CRG: Mersi! Offtopic: as vrea o casa ca in Meth & Redman :) Ai vazut serialul?

Si inca o intrebare: dintre toti 3 arhitectii, doar unu s-a oferit sa vina sa vada locul, casele din zona, amplasarea terenului, etc. Asta inseamna profesionalism sau incercare sa ma impresioneze? Oricum, am apreciat gestul

Edited by forumeanu, 15 August 2008 - 17:25.


#16
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
faptul ca esti intra sau extravilan nu inseamna ca terenul nu este in circuitul agricol. Desi este f adevarat ca in Bucuresti mai rar teren in circuitul agricol :)

#17
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Ca sa raspund si eu la intrebari:
1. Dc prin CU ti se spune sa construiesti la calcan, nu ai voie sa te retragi cu 1 m (poate cu ceva pile/ "interventii" se poate modifica CU).
2. Avizele pot si nu pot sa coste atat. Prin CU te obliga sa faci cumva contract la salubritate cu REBU? Intreb asta pt ca la REBU contractul minim era de vreo 11 mil parca pe cand la ROSAL (cu care am incheiat si eu contract pana la urma) sau SUPERCOM poti face un contract minim de 1,5 mil.

Si arhitecta mea a cerut sa vina sa vada terenul, zona, cum arata casele din jur inainte de a se apuca de proiect. Ca pana la urma s-a dovedit a fi o mare teapa alegerea arhitectei datorita multiplelor greseli/probleme din cauza proiectului, asta e altceva.

#18
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Multumesc pentru raspuns. E foarte util.
Dar care sunt argumentele pentru care, daca in CU scrie ca pot construi la calcan, sunt obligat sa o si fac. Nu pot concepe o casa cu calcan, si dupa aia sa o translatez cu 1m?

Mersi inca odata!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate