Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa mea - poveºti de ºantier

- - - - -
  • Please log in to reply
899 replies to this topic

#37
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Salut!
Uite, e si proiectul meu aproape gata.
Va cer si eu o parere despre fundatie. E supradimensionata, sau e ok?

Adica, 60 fundatia si 30 stalpii de exterior, respectiv 25 cei de interior?

Mersi!

#38
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
si eu tot 60 am avut la  fundatie dar stalpii la mine au fost 25x25 peste tot. Structurarea oarecum asemenatoare, zidarie GVP.

#39
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
fierul a ajuns pe la 2.3-2.5 ron/kg
da-mi un pm si iti aranjez un pret bun

ai luat autorizatia? la sectoru 5 e o poveste fara sfarsit  ;)

#40
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
totusi, nu sunt prea multi stalpi?

#41
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

View Postforumeanu, on Nov 5 2008, 02:10, said:

totusi, nu sunt prea multi stalpi?


eu zic ca nu!

#42
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Sal!
La voi cat a durat DDE rezistenta? Ca la mine o lungeste de vreo 2 saptamani.

Daca am facut cu un arhitect PAC, care a zis ca imi aranjeaza el DDE, pot sa ma duc la alt structurist? Sau e bine sa am un singur arhitect care sa fie responsabil de tot?

Mersi!

#43
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Mai am si eu ceva intrebari, poate, poate aveti putin timp sa imi dati si mie niste sfaturi:

1. pt constructia la rosu, ce e de preferat? Firma care isi cumpara singuri materialele sau firma/pf de la care cumpar doar manopera?

2. Cam care ar fi pretul de manopera la rosu pentru o casa ca a mea, de 210 m patrati? (P+1, placa si peste etaj)

3. La ce aspecte/caractere ar trebui sa ma uit cind aleg un diriginte? Unu care cere putin? Unu care are pile? Unu care e strict in respectarea proiectului? Unul maleabil?

Multumesc!

#44
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
1. Daca ai timp, si cand spun timp ma refer la timp, poti sa ti le procuri singur. Daca nu mergi pe mana firmei ata doar sa nu fie preturile foarte umflate. Mai mari ca la magazin vor fi oricum doar nu-si pierde vremea cautand materiale pe moka, adica un porotherm de 3700 la el in deviz il pune 3800 e acceptabil. Sunt telefoanele date, timpul pierdut, benzina mancata prin traficul nostru atat de frumos. Dar daca ajunge la 4000 deja e jaf pe fata. Cere deviz cu materiale si in cazul in care nu-ti convin preturile, faci si tu o comparatie, ramai cu discutiile decat la manopera.
2. Nu exista pret caci tu cumperi un serviciu, cate servicii, atatea preturi. Paleta uzuala se intinde de la 50 la 80 euro/mp, in functie de muuuuulti factori. Manopera se calculeaza pe cantitati nu pe mp de casa, asta o fac numai meseriasii gen nea Caisa pe care-i hraneste juma de forum.
Cere 6-7 oferte de la constructori si cel care pare cel mai aproape de adevar cu calculatiile, si musai sa existe aceste calculatii este castigatorul. In general un deviz cat mai amanuntit te scuteste de o gramada de probleme. Unii au terminat casa si s-au certat cu constructorul ca nu vroia sa le faca scara, pe motiv ca n-au convenit si scara desi in contract scria casa la rosu. Banuiesc ca acel tepar intelegea scara drept finisaj. Asa ca daca ai toata descrierea cat mai amanuntita a etapelor de executiela casa zic ca nu prea ai cum sa dai gres. Asa iti dai seama si de seriozitatea constructorului.
Eu pierd si cate 4-5 zile cu un singur client pentru o antemasuratoare si un deviz cat mai corect si mai real. Astfel ma asigur ca pretul pe care-l cer nu este nici dupa ureche, astronomic dar imi ofera siguranta de a termina acea casa cu pretul cerut, caci poti da gres si asa. Din avantul de a prinde o lucrare, sunt multi care pun preturi bomba, dom'le va fac mega-discount si cand se termina banii isi ia sculele si a tulit-o si cu banii tai si cu casa neterminata si cu rate 30 de ani.
3. De preferinta unul strict, in nici un caz unul maleabilm, altfel il platesti degeaba sa stea la bere cu constructorul. Asta daca constructorul nu e firma, caci daca e firma serioasa cu simt de responsabilitate nu mai e necesar dirigintele. E obligatoriu numai in cazul in care faci in regie proprie cu mama, tata, fratii sau cu Nelu de peste drum.

Ref. la proiect, mergi tot pe mana arhitectului, altfel s-ar putea sa ai 2 tabere si mult timp si nervi de pierdut.

Off...setter sau golden?

Edited by Astrul, 19 January 2009 - 01:34.


#45
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Multumesc pentru raspuns!

Dupa cum ai spus tu, am primit diferite oferte, pe metru patrat sau pe faze, deci pretul pe metru patrat mie nu mi se pare relevant, deoarece fiecare calculeaza suprafata arbitrar. De aceea am intrebat cat ar costa pentru toata casa.
Eu am primit oferta de 17.000 Euro. E mult, tinand cont ca dpdv arhitectural casa e simpla?

Multumesc!

(eu am avut setter irlandez) :)

#46
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007

View Postforumeanu, on Jan 19 2009, 01:00, said:

Mai am si eu ceva intrebari, poate, poate aveti putin timp sa imi dati si mie niste sfaturi:

1. pt constructia la rosu, ce e de preferat? Firma care isi cumpara singuri materialele sau firma/pf de la care cumpar doar manopera?

2. Cam care ar fi pretul de manopera la rosu pentru o casa ca a mea, de 210 m patrati? (P+1, placa si peste etaj)

3. La ce aspecte/caractere ar trebui sa ma uit cind aleg un diriginte? Unu care cere putin? Unu care are pile? Unu care e strict in respectarea proiectului? Unul maleabil?

Multumesc!

1. Daca timpul iti permite cumpara doar manopera. In felul asta vei plati mai putin pentru materiale sau de aceeasi suma pe care ai plati-o constructorului cumperi materiale mai bune - ex.: firma iti propune bloc ceramic Poroterm, dar cu aceeasi suma de bani poti cumpara caramida de la Siceram sau Ceramica Iasi, etc.

2. Desi nu o sa fiu in asentimentul moderatorului cel mai cinstit pret la manopera este cel pe mp construit. Firma / nea Caisa au mai construit si alte case (cel putin asa este de dorit :P ) si dupa studierea proiectului isi pot estima costurile destul de bine deci pot spune un pret pe mp in cunostinta de cauza. Contractul detaliat ... este bun pentru firme - pot exista o multime de amanunte pe care un beneficiar le poate scapa din vedere si se pot constitui in pretexte ale constructorului de a mai cere bani peste valoarea contractului.
In conditiile in care in 2007, cind 1 euro = 3.5 RON si se construia "la greu" si manopera la rosu era 40-50 euro/mp, cred ca 80 euro / mp in 2009 (1 euro = 4,2 RON + criza din constructii/imobiliare) este enorm.

3. Dirigintele trebuie sa fie riguros in respectarea proiectului dar sa si ofere solutii practice in cazul constatarii de neconformitati.

Bafta!

#47
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
1. Exista si firme care au furnizori de prima mana si cumpara la preturi bune, dar nu vei vedea niciodata pretul pe care il platesc ei. e de dorit sa cauti tu materialele si sa negociezi, eventual iti alegi un furnizor si, PE BAZA DE CONTRACT, sa cumperi in avans si sa tii la furnizor in custodie. Poti negocia preturi mai bune. Eu mi-am facut lista de materiale tiparita frumos si am dat la furnizori. Cine mi-a dat mai ieftin si in conditii mai bune de acolo am luat. De exemplu unii nu iti asigura transport decat pentru marfuri in valoare foarte ridicata. E si transportul o problema.
2. Si mie mi se pare mare pretul la manopera, chiar daca e vb de firma.
3. Subscriu cu ce a zis Ugly's

#48
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Multumesc pentru sfaturi!

Deci, un constructor cu experienta, pentru a ma ajuta in compararea ofertelor, ar putea sa imi dea un pret/mp construit..adica 200m patrati in cazul meu.

@ vimp: lista cu materialele ti-ai facut-o singur?

Una peste alta, imi puteti recomanda constructori cu care ati lucrat? Vimp, de exemplu, tu ai folosit aceeasi caramida cu care cred ca voi lucra si eu. I-ai recomanda pe oamenii cu care ai construit?

Mersi!

#49
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Lista mi-am facut-o singur dar si pe baza calculatiei de fier facuta de structurist. Daca faci proiect complet sigur o sa ai acolo o parte din cantitatile de materiale. Chiar si imi facusem atunci o paginuta pe net cu cererea de oferta. Acum am la tamplarie.
Eu pot sa iti recomand constructorul meu dar el nu va veni in Bucuresti :).

#50
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostAstrul, on Jan 19 2009, 01:34, said:

Paleta uzuala se intinde de la 50 la 80 euro/mp, in functie de muuuuulti factori. Manopera se calculeaza pe cantitati nu pe mp de casa, asta o fac numai meseriasii gen nea Caisa pe care-i hraneste juma de forum.
:lol:  :lol: asta cam asa e...in rest, cu materialele e simplu sa le ia  el si sa nu-l lase pe nea Caisa sa-si mai bata capul. PT CA MIE, firmele mi-au cerut niste socruri astronimice in raport de Sile, de exemplu.
Sile nu a produs nici un fel de deviz, antemasuratoare..dar nici faimoasele firme nu au produs asa ceva.
Ele arunca un 90 euro/mp sau 80 euro/mp si daca zici ca e aprox ok, se apuca sa faca ceva acolo , pe hartie. O firma care plateste TVA nu poate face lucrari la 65EURO/MP ci mai sus. DIN START E CLAR CA FACTURA  NU VEI AVEA. IMPLICIT GARANTIE LA LUCRARI NU VA EXISTA. CE CONTROLEZI TU SI DIRIGINTELE RAMANE BINE  FACUT. In rest, vae victis!


btw, cei care fac  treaba cu profesionalism vor cere mereu peste nea Caisa. Si e si normal. Dar la sfarsit, cand de multe ori nu depinde de inginerul respectiv ce fac muncitaurii, zic ca e mai ok sa vezi singur ce face un nea CAISA si ai sai ciraci si sa bagi 10k in buzunar. Parerea mea... :rolleyes:

Sfaturile de pe acest forum sunt efectiv UTILE daca le filtrezi nitel cu tartacuta proprie :lol: .
Am vazut pe pielea mea ce trebuie sa fac...pt ca orice LEU cheltuit de mine, chiar daca nu am obtinut pretul cel mai mic, e cheltuit cu buna stiinta, avand multumirea ca daca am facut bine, am facut EU, daca am facut RAU, eu sunt vinovatul si nu trebuie sa blamez  Constructorul pt ca asa m-a dus capul. Ai si o alta multumire cand construiesti ceva pt tine, cu forte proprii, nu?

sorry  pt offtopic

#51
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Ma mai lasa-ma cu Sile al tau, ca parca vad ca o sa-ti iasa pe nas :lol: . E ok tipu, a lucrat cu tata in trecut, e baiat de treaba, din pacate sa nu te-astepti de la cine stie ce as in materie. E un fost meserias, dar nu-l pune la lucrari grele ca fuge. Si face calcule s-ai linistit, poate nu ti le spune tie, dar de facut le-a facut!
Sanddy, trebuie incet, incet sa ne indreptam si catre anul in care suntem, desi moral suntem mult in urma. Nu se poate sa incurajam lipsa de responsabilitate. E vorba de familia ta, de copii tai, sau de cei care vor locui acolo cand tu vei vinde casa, se intampla!
Of...mai nu poti face preturi din ochi. In fine tu sti mai bine, eu nu stiu decat sa crosetez fulare.
Ma oboseste din ce in ce mai tare forumul asta....aceleasi idei...e o vorba a unui prieten de-al meu : suntem prea saraci sa ne luam lucruri ieftine....

Edited by Astrul, 20 January 2009 - 00:52.


#52
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostAstrul, on Jan 20 2009, 00:46, said:

Sanddy,  Nu se poate sa incurajam lipsa de responsabilitate.
Pai unde e lipsa de responsabilitate incurajata de mine? :rolleyes:  :notangel:  adica? Am si zis ca nu ai garantie!!!
Nu sunt pt preturile din ochi, e clar asta! DAR NU M-AM TOCMIT PT CA NU-MI STA IN CARACTER...A zis omu 26, am zis si eu 25, am mai bagat cate ceva in  costul respectiv, teraselel la juma de pret, a explicat omu de unde  i-a dat  pretul ala.In rest si  total off topic:
Am un proiect cat de cat ok, nu se vad mari hibe.
Materialele sunt printre cele mai bune, fier  romanesc, caramida de Sighisoara...nu cine stie ce petarda!
Betonul va fi cel de la statie,  elefantul va veni cand trebuie. Nu fac mortar acolo, iau MULTIBAT,...
In rest, armatura trebuie sa fie ca in desen, poate mai bagam cate un fir doua pe ici pe colo...
Lucrarea va fi supravgehata de doi ingineri...
Pana mea, nu vad legatura cu lipsa de reponsabilitate...pe bune...mai ales ca daca am cea mai mica umbra de indoiala ca ceva nu e in ordine in momentul respectiv, echipa paraseste terenul, isi ia banii pe ce si cat a lucrat pana atunci si gata.Punct cu ei si de la capat cu altii. Daca iese stramb un stalp si nu e in tolerantele din STAS..care sunt mici dealtfel. :naughty: ...nu cum zice lumea 3cm ca rade oricine pe urma, daramam stalpu ala si facem altul drept!Nu vrea nenea respectivu, ii dau banu' minus acel stalp si gata, PA!
Ma rog: segregari sper sa nu apara, batem cu ciocane,...incercam sa fie bine.

In rest, am zis: e clar ca o firma va cere mai mult pt ca plateste IMPOZITE! LUCREZA CORECT.DAR PE MINE NU MA INTERESEAZA ASTA , E TREABA LOR. Ca si firma cand isi face calculele nu se gandeste la mine decat ca la un client ca oricare altul. Sau si mai rau, oamenii care lucreaza la Sile lucreaza si  la firma.
Si aceeasi oameni au aceleasi metehne, apucaturi, care e betiv e betiv si la firma si la Sile, s.am.d.
Plus ca firmele au cam profitat de marirea preturilor ca sa  salte si ele petul rau de tot, total nejustificat de multe ori.
After all si firmele sunt conduse tot de oameni...ca noi...

Edited by sanddy1964, 20 January 2009 - 01:44.


#53
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Eu ii dau dreptate lui sanddy la faza asta. Poti face o lucrare de nota 10 si fara a lucra cu o firma care sa-ti dea factura si garantie. De multe ori n-ai ce face cu factura si cu garantia daca ti-a iesit lucrarea aiurea si nu ai verificat-o pe parcurs, stand linistit si protejat de un contract (factura, garantie bla-bla-bla etc.). Ce faci dupa, ii dai in judecata? Da, insa dureaza, costa si produce nervi. Plus ca in timpul asta clar tu iesi in dezavantaj, in loc sa te muti in casa noua freci bancile tribunalului. Evident, e un caz extrem, in aceeasi masura nedorit de nimeni.
Poti foarte bine (si multi faca asa, credeti-ma) sa lucrezi cu o firma, la negru, sau cu o echipa condusa de cineva foarte in domeniu (ma enerveaza denumirea 'echipa de meseriasi'), lucrarea o poate supraveghea un diriginte de santier serios si sa iasa o treaba de nota 10! Nu incurajez si nu agreez in mod special nici una din aceste modalitati de constructie, insa, repet, sunt foarte des intalnite.

#54
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Sanddy raspunsul meu la afirmatiile tale se afla aici, asta ca sa nu mai poluam topicul omului.
http://forum.softped...m...t&p=5859761

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate