Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Casa mea - poveºti de ºantier

- - - - -
  • Please log in to reply
899 replies to this topic

#19
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
Nu stiu sa spun care ar fi argumentele dar si eu am fost obligata sa construiesc la calcan, ba mai mult sa fac in regim insiruit casa (cat toata deschiderea curtii), sa ma retrag doar 3 m de la poarta, etc. Mi s-a pus in fata o cartulie, PUG-ul unde sunt scrise aceste cerinte pt sec 2 (unde construiesc) iar orice modificare (construire doar pe un calcan, alta retragere, etc) se putea face numai printr-un PUD care putea sau nu putea fi acceptat in comisie si care mai costa si asta ceva bani.

#20
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Un PUD facut cu cine trebuie si cu bun simt, se aproba ;)

#21
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Sal!
Cristialf, poate imi dai un sfat concret, in cazul meu.

Cred ca o sa merg cu arhitectul cu 17e/mp care imi face si avizele.
Problema e ca omu are multe proiecte, si presupun ca putina rabdare la o casa P+1.
Sa vedem cum decurg lucrurile. Nasol e ca cere 50% avans, inainte sa vad ce are in cap.

Pe de alta parte, are un portofoliu f mare, recomandari bune si pp ca si pile pe ici, colo, lucru ce ma va ajuta daca incerc sa fac smecheria cu departarea de gard.

Hmm...

#22
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Man...pentru PUD as recomanda sa mergi frumusel la Sect 5 intr-o zi in care se tin sedintele pentru PUD-uri. Acolo vei gasi arhitecti care vin sa sustina astfel de lucrari. Sfatul meu este sa intri in vorba cu unul din ei, care lucreaza foarte mult pe acel sector, iti va fi de folos. Dar un PUD te va costa undeva spre 3-4.000 EUR cred..
Daca te decizi sa faci PUD...cata vreme nu exagerezi prin cerintele exprimate (POT marit, CUT marit, retrageri, etc, etc..) si pastrezi un bun simt, iar solicitarile nu sunt aberante (gen toate casele de acolo au retragere de 4m la strada si tu vrei 1m :) ), ai toate sansele ca acel PUD sa fie aprobat, mai ales daca arhitectul lucreaza pe acel sector (conteaza pt ca se cunoaste cu aia din comisie, stie sa nu intinda coarda mai mult decat trebuie, etc..).
In ce priveste proiectul de casa - te inteleg...si eu sunt bulversat de preturi, variaza foarte mult, iar eu am un pret foarte mare cu prietenii mei, deci..go figure. Problemele care sunt la arhitectura cica ar fi vis-a-vis de calitatea lucrarii in sine si a detaliilor de executie, cica multi prefera sa nu se strofoace foarte mult cand iti fac proiectul, rezultatul fiind ca din aceasta cauza, la executie ai costuri ridicate si poti avea tot felul de surprize neplacute care de asemenea cer preturi marite pentru rezolvare. Pana la urma insa, cred ca e ca si la echipa de constructori: iti trebuie un dram de noroc sa gasesti un arhitect bun, care sa iti faca un proiect complet, detaliat si fara scapari. Norocul asta il poti gasi la 15 EUR/mp sau la 20 EUR/mp... :(

#23
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Am si eu o rugaminte:

Intrucat voi da bani in avans (50%), as dori sa fac cu arhitectul un contract in care sa specific, cat mai detaliat, ce trebuie sa imi dea la finalul perioadelor stabilite.

Aveti asa exemplu? Eu i-am cerut proiect complet, DDE, devize, materiale, etc.

Multumesc!

#24
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Nevermind, am semnat o foaie care nu e detaliata deloc.

Am vrut sa introduc detalii despre cum sa arate si ce sa contina proiectele, dar nu a vrut.

Deh, riscul sa lucrezi cu d'astia cu 3 OOO.

#25
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
ce imi recomandati pentru iluminarea podului?

Arhitectul am vazut ca s-a gandit la o lucarna. Sunt bune acestea?
Sau mai bine Velux?

Multumesc!

#26
m-i-h-a-i

m-i-h-a-i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 04.06.2008
Nu cred ca se justifica 50% avans ! ! Daca pur si simplu solutiile pe care ti le propune nu sunt pe "gustul tau" ?

Cred ca ar mai trebui sa cauti si alte variante.

Mult succes la cautari

#27
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
sau macar sa existe un paragraf legat de rezilierea contractului. La mine asa exista, si apropos, avansul a fost de 30%, 30% la PAC si 40% la PT+DDE.

#28
leeloo2442

leeloo2442

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.06.2006
v-as propune sa inceracti varianata cu un arhitect din provincie, deoarece am inteles ca sunt muuuult mai ieftini decat cei din bucuresti.
de ce? ca in provincie cine da 3000 eur pe un proiect inseamna ca e nebun.
am auzit de preturi de 3-4 eur pe mp dar sincer nu am vb cu nici un arhitect pana acum.

merci

#29
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
poate pentru case la tara facute pe genunchi intr-o zi.
hai sa nu mai aruncam vorbe auzite pe radio-santz.
Normal se discuta o varianta doua, un punct de plecare apoi se semneaza contractul.
si 50% e normal mai ales daca varianta a fost perfectata.

#30
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Oricum, deja am dat 50% avans.

Omul are echipa mare, se ocupa de avize, si are un portofoliu foarte mare. O sa va tin la curent despre cum decurge colaborarea.
In plus, a acceptat sa ii dau ultimii 500 EURO dupa ce primesc AC. Mi se pare un gest OK.

Revenind, ce imi recomandati pentru iluminarea podului?

Arhitectul am vazut ca s-a gandit la o lucarna. Sunt bune acestea?
Sau mai bine Velux?

Multumesc!

#31
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
din pdv meu - estetic lucarna. Cred ca si tehnic e mai "sanatoasa" .

#32
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
lucarna se executa destul de dificil ca si constructie, din cate stiu. Velux mi se pare mai de efect si mai moderna.

#33
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Velux izoleaza bine, sau se intimpla sa mai si curga pe linga geam?

#34
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
am vazut recent intr-o revista din spania o reclama la velux in care prezentau o telecomanda cu care puteai sa inchizi ba storurile, ba geamul propriu zis, puteai sa faci o mie de minuni cu telecomanda aia a lor. Velux este un brand international puternic!

De un singur lucru sa ai grija: de un montaj prost.

#35
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Sal!
Intr-un final, o sa fie cu lucarna. Dupa cum ai spus, nu prea am incredere in montaj, in general cind vine vorba despre mesterii nostri.

Am si eu o intrebare, au scazut preturile la materiale? Cica fierul a ajuns la jumatate fata de asta vara?

Mersi!

#36
mihilc

mihilc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 10.10.2006
E, nu e chiar jumate, dar de la 4,5 la 3 ron/kg

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate