Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...

Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto
 La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin
 Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...
 Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire
 

Casa noastra micuta si draguta

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
132 răspunsuri în acest subiect

#19
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.02.2008
mersi mult pentru sfaturi. am fost azi sa vad preturile, insa caramida siceram de sighisoara nu am gasit in Ploiesti. trebuie sa merg la Arabesque, am inteles ca acolo gasesc insa nu ti-o tin in custodie si nu prea am unde sa o bag in curte. o sa mai sun maine la un distribuitor din Campina. fierul l-am gasit cu preturi intre 4.3 si 4.5 lei/kg. imi vine sa ma dau cu capul de pereti ca nu l-am luat din februarie. atunci era 2.1lei.kg. aviz amatorilor care mai pierd timpul. nu faceti ca mine. o sa iau 5000 de kg. nu stiu daca e mult sau putin, insa nu-mi fac probleme daca va fi mult pentru ca de vandut se vinde repede. plasa de buzau de 8 cu 5x2m, era cu 370lei/buc . am gasit-o si cu 420 lei. mai naspa este ca am nevoie de un motostivuitor pe care niciun depozit nu e dispus sa mi-l inchirieze, pentru ca pe strada mea nu se poate intra cu masina cu brat de descarcare.pur si simplu nu poate coti. ma descurc eu cumva.

#20
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.337
  • Înscris: 03.12.2004
vezi si caramida de Iasi, unii zic ca si asta ar fi buna. La Siceram este T30 care este portanta si T30ET care nu este. ochii cat ceapa!

#21
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.02.2008

View Postvimp, on Aug 15 2008, 08:54, said:

vezi si caramida de Iasi, unii zic ca si asta ar fi buna. La Siceram este T30 care este portanta si T30ET care nu este. ochii cat ceapa!
stiu ca ET nu este pentru zidarie portanta. ma intereseaza T30 portanta. azi am vorbit cu o firma din Campina si am un pret de 4.9lei/buc ~372LEI/mc. o sa vorbesc si la arabesque sa vad ce preturi obtin de la ei si mai ales ce discount daca as cumpara totul de la ei. o sa vad pe la ce depozit pot gasi si caramida de iasi.
o mica "bucurie" este ca am luat de la notar incheierile de intabularea a proprietatilor, pe de-o parte terenul meu si terenul cu casa parintilor. luni ma duc sa le inscriu pe rol . sper sa nu dureze mult. ma intereseaza inscrierea proprietatii parintilor pe care pun ipoteca. tot saptamana viitoare incep demersurile pentru credit.

#22
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.02.2008
alta dilema. vreau sa iau 30 de bucati plasa de buzau de 8 , dimensiune 5x2m. pretul e foarte bun, chiar suspect de bun 370 lei/buc. poate sa existe vreo problema cu ea. trebuie sa fiu atenta la ceva cand o cumpar?

#23
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 134
  • Înscris: 19.09.2005
In mod normal se verifica calitatea materialului,se taie un esntion din fier si se duce la un laborator,trebuie sa corespunda unor norme ,acest laborator trebuie sa dea si un buletin cu verificarea care se baga in dosarul casei,asa a cerut proiectantul de rezistenta constructorului meu,sau poate exista de la vinzator un certificat de calitate(numai sa si corespunda cu produsul,sa nu fie de la alta marfa).

Editat de cristi.v, 26 august 2008 - 14:09.


#24
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.02.2008
nu am timp sa verific toate materialele, din pacate. dar poate sa aiba ceva vizibil din care sa-mi dau seama daca sunt probleme cu fierul?

#25
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.02.2008
a aparut un nou tip de caramida la soceram -caramida DUROTHERM. Partea cel putin ciudata este ca in afara de ciclurile de inghet dezghet ,rezistenta la compresiune 16.5N/mmp si absortia de apa nu mai sunt date si alte caracteristici. Care ati mai auzit de ea, ce stiti ? e buna nu e buna? in  general de caramida de soceram ce stiti?

#26
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.099
  • Înscris: 22.06.2004

View PostROMBI, on Aug 26 2008, 13:56, said:

alta dilema. vreau sa iau 30 de bucati plasa de buzau de 8 , dimensiune 5x2m. pretul e foarte bun, chiar suspect de bun 370 lei/buc. poate sa existe vreo problema cu ea. trebuie sa fiu atenta la ceva cand o cumpar?


pentru ce iti trebuie tie plasa de buzau de 111 milioane?????

#27
trompy400

trompy400

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 132
  • Înscris: 05.12.2005
In Buzau am gasit plasa de 8 cu 350 de lei la un depozit si adusa acasa.

#28
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.02.2008

View Postconu71, on Aug 27 2008, 00:16, said:

pentru ce iti trebuie tie plasa de buzau de 111 milioane?????
te rog lumineaza-ma si pe mine. unde si cum se pune plasa. cum ar trebui sa calculez cata am nevoie?

#29
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.099
  • Înscris: 22.06.2004

View PostROMBI, on Aug 27 2008, 13:15, said:

te rog lumineaza-ma si pe mine. unde si cum se pune plasa. cum ar trebui sa calculez cata am nevoie?


iei frumos plasa de 4/2 cu diametru de 6. pe aia o bagi in placa de la parter intretesuta la doua randuri. la etaj nu te sfatuiesc. tu nu ai diriginte de santier, structurist si proiect? in rest poti sa o pui in gard si sa armezi trotuarele. eu am mai armat cu ea camera putului

#30
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.02.2008

View Postconu71, on Aug 27 2008, 14:38, said:

iei frumos plasa de 4/2 cu diametru de 6. pe aia o bagi in placa de la parter intretesuta la doua randuri. la etaj nu te sfatuiesc. tu nu ai diriginte de santier, structurist si proiect? in rest poti sa o pui in gard si sa armezi trotuarele. eu am mai armat cu ea camera putului
nu am nici proiect nici diriginte, pentru ca fiind constructia in Ploiesti, niciun arhitect nu se baga sa-mi faca proiectul pana nu am CU, care e o adevarata victorie sa-l obtii. mai dureaza cel putin doua luni pana imi dau CU, deoarece intai imi cer sa am alocat nr postal la teren, care se va trece si in ridicarea topo. obligatorie la dosarul pentru CU.stau calma oricum. am mai zis, as fi fericita daca anul asta reusesc sa torn fundatia.
nu am nevoie de gard pentru ca am, va trebui sa imi fac poarta.  iar trotuarele vor fi chiar pe ultimul loc . nici macar nu m-am gandit cum aranjez curtea.
deci inteleg ca iau amprenta la sol a casei o inmultesc cu 2 si impart la 8 (dim. plasa) si vad cate bucati imi ies, corect?

#31
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.02.2008
in sfarsit am luat cate ceva din materiale. am luat caramida 35 mc cu 4.7 lei/buc, fier de fi 12, 100 de bare de 12m cu 4.1 lei/kg si 50 de bare de fi 8 cu 4.2lei/kg. am mai luat si fier pentru stalpi 15kg si pentru cofragi 20 kg, plasa de buzau de 8 , 20 de buc cu 350lei/buc.Mai mult ca sigur nu sunt de ajuns aceste cantitati , insa o sa mai iau dupa ce am proiectul. O sa ma coste transportul 200 lei.Firma nu este din Ploiesti, este in Breaza sunt cam 30 de km distanta fata de Ploiesti. oricum preturile le aveau bune, mi-au mai facut si ceva reducere la fier si oamenii mi s-au parut foarte de treaba.  ce parere aveti de cimentul de fieni? aveau cu 28lei sacul de 50kg.

#32
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Cat ai dat pe fier, total. Ai idee cate kg are o bara de fier 12, sau una de 8 ?

#33
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postdzamars, on Sep 1 2008, 15:41, said:

Cat ai dat pe fier, total. Ai idee cate kg are o bara de fier 12, sau una de 8 ?

aici intra mai multi factori in primul rand lungimea apoi densitatea materialului si asa ex pot continua


6 0.222 kg / ml 
7 0.302 kg / ml 
8 0.395 kg / ml 
10 0.617 kg / ml 
12 0.888 kg / ml 
14 1.209 kg / ml 
16 1.578 kg / ml 
18 1.998 kg / ml 
20 2.466 kg / ml 
22 2.984 kg / ml 
25 3.854 kg / m
ai aici un tabel  cu greutatea pe ml

#34
ROMBI

ROMBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 183
  • Înscris: 18.02.2008
[quote name='matzu_2003' date='Sep 1 2008, 17:51' post='5148880']
aici intra mai multi factori in primul rand lungimea apoi densitatea materialului si asa ex pot continua


6 0.222 kg / ml 
7 0.302 kg / ml 
8 0.395 kg / ml 
10 0.617 kg / ml 
12 0.888 kg / ml 
14 1.209 kg / ml 
16 1.578 kg / ml 
18 1.998 kg / ml 
20 2.466 kg / ml 
22 2.984 kg / ml 
25 3.854 kg / m
ai aici un tabel  cu greutatea pe ml
[/quote
uite niste informatii interesante!
dzamars , pe fier am dat 5880 lei. pe factura scrie fier beton OB si PC 1402 kg. mi-a trecut pe un caiet de comanda unde isi trec ei ce vrea fiecare client, cantitatile cum le-am scris mai sus. as mai lua dar nu stiu de care si cat. o sa vorbesc cu patroana , o doamna de fier care organiza totul sa vad daca ii pot plati inca vreo 2 tone de fier si sa-mi aleg cand o fi sa stiu ce dimensiune am nevoie. ar fi interesant sa stiu ce dimensiuni se pun la fiecare parte a casei , poate asa fac un mic calcul. care sariti sa ma ajutati???? va roooog!  :kisstogether:

#35
dzamars

dzamars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 80
  • Înscris: 14.04.2008
Multumesc, pai exact asta ma interesa,  ce greutate are un ml de fier( de dimensiuni diferite). Asa, cand arhitectul imi face proiectul voi sti sigur cat fier am de luat( de ex, 120 bare Fier 12, etc) si-mi va fi mai usor sa-mi anticipez costurile.

#36
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postdzamars, on Sep 2 2008, 11:05, said:

Multumesc, pai exact asta ma interesa,  ce greutate are un ml de fier( de dimensiuni diferite). Asa, cand arhitectul imi face proiectul voi sti sigur cat fier am de luat( de ex, 120 bare Fier 12, etc) si-mi va fi mai usor sa-mi anticipez costurile.

structuristul iti spune exact cati ml de fier trebuie sa iei. Ce e mai nasol e ca suma e la gramada iar tu trebuie s-o cumperi pe bucati, la 5m, la 6m etc... si trebuie sa incluzi si pierderile tehnologice, pe care nu ti le da structuristul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate