Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

vanzare masina recuperare taxa auto

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
LIVIU_ionutz

LIVIU_ionutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.06.2007
am un Opel astra din 2004 si vreau sa il vand... am platit toatele taxele acum un an cand l.am adus inclusiv taxa aceea de inmatriculare...

intrebarea mea este: daca vand masina, mai pot recupera diferenta dintre taxa veche si aceasta noua taxa? (cam 600 de euro)

multumesc astept raspunsuri cat de repede se poate ...

#2
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Nu mai poti sa recuperezi taxa pt ca se considera ca ai recuperat-o la vanzarea masinii.
SIGUR.

Nu mai poti sa recuperezi taxa pt ca se considera ca ai recuperat-o la vanzarea masinii.
SIGUR.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
teoretic, ai putea sa depui cererea de recuperare a banilor si apoi sa vinzi masina.

#4
Iosimir

Iosimir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 04.10.2006
Salut ! Am cumparat in 2010 o masina, am inmatriculat-o iar anul trecut in noiembrie am dat in judecata pentru taxa. Anul asta prin iulie am vandut-o.  Primul proces l-am avut pe 15 iunie pe care l-am castigat dar cum era de asteptat finantele au facut recurs, urmatorul termen ... in aprilie 2013. Sunt sanse sa mai recuperez banii chiar daca am vandut masina altei persoane? Mai trebuie sa prezint vre-un document al masinii pe viitor ?

Multumesc!

#5
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostIosimir, on 08 octombrie 2012 - 13:33, said:

Salut ! Am cumparat in 2010 o masina, am inmatriculat-o iar anul trecut in noiembrie am dat in judecata pentru taxa. Anul asta prin iulie am vandut-o.  Primul proces l-am avut pe 15 iunie pe care l-am castigat dar cum era de asteptat finantele au facut recurs, urmatorul termen ... in aprilie 2013. Sunt sanse sa mai recuperez banii chiar daca am vandut masina altei persoane? Mai trebuie sa prezint vre-un document al masinii pe viitor ?

Multumesc!

O logca elementara spune ca DA, poti recupera banii chiar daca ai vandut masina.
Si nu numai logica, ci si practica. Am citit undeva despre un caz asemanator  si omul si-a recuperat banii, deci nu esti caz izolat.
Pentru ca tu esti cel care ai platit taxa, nu altcineva.
Chiar daca ai vandut-o, ai la mana chitanta care atesta ca tu ai platit.
Cineva  mai sus spune ca nu, deoarece se considera ca daca ai vandut masina, ai recuperat banii.
Fals. Legea nu poate considera asa ceva.
Deoarece, sa presupunem ca ai cumparat masina cu 7000 euro si ai vandut-o cu 5000 dupa ce-ai folosit-o.  Deci, cum ai recuperat ceva de la cumparator?!
Mergi in continuare cu procesul, pe baza chitantei si a actelor  de cumparare.
Finantele fac Recurs pentru ca asa trebuie, acesta este cursul procesului, nu-ti fa griji pentru Recursul lor.

Edited by Topp, 17 November 2012 - 21:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate