Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

cyclamen

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
46 răspunsuri în acest subiect

#1
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.360
  • Înscris: 15.10.2006
Mi-am cumparat azi o cyclamen si as vrea sa stiu cam care sunt perioadele ei de inflorire, de repaus, ce fac cu bulbul etc. Cand i se usuca frunzele, ii scot bulbul sau il las in ghiveci? Pot sa o tin afara pe geam la umbra sau nu-i plac curentii, si atunci sa o bag in casa pe pervaz? Are flori albe superbe si miros foarte delicat si frumos.

#2
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.524
  • Înscris: 14.03.2006
Vad ca nimeni nu a raspuns, poate ai capatat ceva experienta cu planta. Si mie imi place foarte mult, cred ca imi iau azi una-doua, sunt la reduceri in baumax   :D . As vrea sa stiu daca sunt sanse sa se prinda din frunze. A ta cum a evoluat? Nu prea am avut noroc cu plantele cumparate, mi-au murit absolut toate!

#3
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.360
  • Înscris: 15.10.2006
Din experienta cu ea, mi-am dat seama ca ii trebuie lumina multa, dar nu in soare. Eu o tin pe pervaz si si-a lipit frunzele si florile de geam.
Pamantul nu trebuie sa balteasca, dar nici sa ramana uscat. Io pipai mereu, si cand se usuca la suprafata, o ud. Nu torn pe bulb pentru ca am citit ca putrezeste.
Am fost plecata putin, baba care trebuia sa ude florile a uitat si deja incepuse sa intre la somn si sa-si usuce frunzele. Am udat-o si si-a revenit, acum face frunze noi si boboci.
Cica in mod normal infloreste toamna si iarna, iar cele gasite vara inflorite prin magazine sunt fortate.
Nu o deranjeaza curentul sau aerul rece deloc. Vara o pulverizam mereu ca o pleostea caldura.
Mi-a facut seminte, pe care le-am plantat dar nu a a iesit nimic, desi au trecut mai bine de 2 saptamani. Dar ud in continuare, nu se stie niciodata.
Din ce am mirosit eu la Metro, doar cele cu flori albe si mici sunt parfumate. Restul miros chiar naspa, desi sunt foarte aspectuoase.
Ia-ti cu incredere, ca nu e greu de intretinut. Acum, pe racoare, florile tin foarte mult, cateva saptamani. Nu am incercat sa pun frunze la inradacinat dar acum, ca mi-ai dat ideea, o sa incerc.
Cand se lasa de facut flori, de obicei la sfarsitul ierinii, trebuie sa o bagi la repaus. Nu o mai uzi, dar uite ca am uitat pana cand.

#4
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 980
  • Înscris: 11.03.2007
diorama a oferit cateva detalii importante de ingrijire... la care as veni cu completarea ca nu se inmulteste prin frunze.
Metoda cea mai usoara de propagare este separarea tuberculilor, la sfarsitul perioadei de inflorire (de regula spre inceputul verii). Metoda insamnatarii este ok, dar anevoioasa si de regula, cu sanse slabe de reusita, mai ales daca nu dispui de un propagator/minisera....

#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006

 diorama, on Oct 24 2008, 15:49, said:

Cand se lasa de facut flori, de obicei la sfarsitul ierinii, trebuie sa o bagi la repaus. Nu o mai uzi, dar uite ca am uitat pana cand.
Ai putea, te rog, sa spui mai pe larg, ca la tampiti, cum se face pauza aceea? :bouncey:

Adica eu atata stiu:

1. ea nu mai face flori
2. eu nu o mai ud (adica presupun ca o ud tot mai putin, tot mai rar, dar pana cand?)
3. ?
4. ???
5. incep sa o ud? cand?
6. face flori (la faza asta se pare ca ma descurc deocamdata)

Eu mi-am luat 2 plantute si sunt taaare frumoase, dar mama mi-a taiat-o scurt "Astea nu traiesc pana la anul", si vreau sa ii arat ca se insala.  -_-

Editat de antigen, 24 octombrie 2008 - 17:23.


#6
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.360
  • Înscris: 15.10.2006
Uite ce am gasit pe site-ul dedicat:
Repotting should be carried out during the dormant period, but is best done after the roots have started into growth again in late July and through August.

Deci ce inteleg eu de aici e ca vara o lasi la somn, si pe la sfarsitul ei o bagi in seama la loc. Am mai gasit asa:
Inflorirea, de regula, se produce in perioada septembrie–martie.

Dupa trecerea florilor se reduce treptat udatul, iar frunzele se ingalbenesc si cad, Cyclamen intrand intr-o perioada de repaus(aprilie-iulie).

In repaus, planta trebuie sa fie tinuta la un loc intunecat si rece in ghiveciul respectiv sau poate fi scoasa din pamant si pastrata intr-un strat de nisip sau intr-o punga de plastic cu orificii de aerisire.

Pentru o noua inflorire, se reia udarea si la aparitia frunzelor, Cyclamen se uda mai des.


Scrie si ca nu suporta curentii dar a mea ii suporta foarte bine. Ma rog. Foarte important de stiut e ca e otravitoare, asa ca va spalati pe maini bine dupa ce ati umblat la ea. Cica in antichitate era folosita ca laxativ  :lol: .

#7
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.524
  • Înscris: 14.03.2006
Gata, mi-am luat 2 plante, au reduceri la baumax, niste preturi incredibile. Una este mai marisoara si plina de flori si boboci, alta mai micuta dar cu boboci. Le-am pus pe pervaz, sper sa se adapteze bine. Sa le schimb pamantul sau sa nu le deranjez, fiind inflorite? Am citit pe net despre ingrijirea lor, sper sa supravietuiasca (ciudat cu reducerea asta uriasa   <_< )

#8
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.599
  • Înscris: 10.08.2006
Multumesc, diorama! Deci deocamdata pot sa stau linistita (pana la primavara)...

#9
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.349
  • Înscris: 07.05.2007
acum 3 zile mi-am cumpărat 2 cyclame de la hornbach frumoase foc! în această dimineață am văzut că frunzele încep să se îngălbenească.... vreau un sfat de la voi, ce trebuie să fac?
mulțumesc anticipat,

Editat de criss_65, 02 noiembrie 2008 - 11:29.


#10
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.360
  • Înscris: 15.10.2006
Le-ai pulverizat? Sa nu le tii in soare si nici in caldura prea mare ca nu le place. Se tuflesc. Si sa nu balteasca apa in ghiveci sau sa nu torni pe bulb pentru ca putrezeste. Da' nici sa nu le insetezi pentru ca se baga la hibernat. Si oricum se mai usuca din ele, a mea nu mai arata chiar asa frumoasa cum era la magazin dar tot a inflorit ca nebuna.

#11
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.349
  • Înscris: 07.05.2007
prima dată când le-am udat le-am pus la rădăcină și am udat și frunzele. pe urmă am citit câte ceva despre îngrijirea lor... în dimineața când le-am udat prima oară le-am găsit un pic cam "blege" de aceea m-am grăbit cu udatul! după aceea le-am pus apa în farfurie. am îngrășământ pt flori. bănui că le face bine dacă le pun și lor...
oricum mulțumesc pt sfat,
o seară bună,

Editat de criss_65, 02 noiembrie 2008 - 22:14.


#12
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.360
  • Înscris: 15.10.2006
Dupa cateva luni de asteptare, mi-a germinat o samanta de cyclamen, productie proprie  :P . Foarte greu dau, si acum mi-e frica sa nu mucegaiasca sau alte nenorociri. Am tinut rasadnita la intuneric, umiditate si caldura, dar nu exagerata. Asa am citit pe site-ul dedicat. Din samanta se ridica o plantuta micuta si rahitica si continua spre pamant cu un bulb mic si rotund. Sa vedem ce-o urma.

#13
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.360
  • Înscris: 15.10.2006
Germineaza o a doua samanta. Om vedea ce-o iesi mai departe. Sunt tare curioasa.

#14
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.360
  • Înscris: 15.10.2006
Update: germineaza mai multe seminte  :huh: . Dupa aproximativ 4 luni de stat la murat in pamant, s-au gandit si ele sa rasara. Deci daca va apucati de sadit cyclamen, inarmati-va cu rabdare si tutun. Sau poate exista vreo metoda smechera si nu o stiu eu :unsure:

#15
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 980
  • Înscris: 11.03.2007
de metoda "rabdare si tutun" stiu si eu, mai ales in privinta semintelor de cyclamen...

#16
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.620
  • Înscris: 25.11.2007
Buna seara dragi softpedisti de gradina si apartament si La Multe Flori pe anul acesta !

Eu am cumparat 2 cyclamene frumoase in martie. Dupa ce li s-au dus florile a inceput sa le mearga din ce in ce mai rau. Le-am transferat mai la semiumbra la baza unui leandru plantat intr-un ghiveci mai mare (30 X 30 cm). Si-au revenit si au inceput sa faca frunze sanatoase. In urma cu 4 saptamani, un cyclamen a inceput sa imboboceasca iar acum are cateva flori si face in continuare bobocei. A inflorit pana si leandrul in balconul inchis unde temperatura nu coboara sub 8-10 grade iar ziua cand este soare poate trece de 25. Poate, poate, infloreste si celalalt cyclamen, ceea ce va doresc si voua.  :)
Fișier atașat  Cyclamen_1.jpg   559,57K   93 download-uri Fișier atașat  Cyclamen_2.JPG   687,7K   97 download-uri Fișier atașat  Leandru___cyclamen.JPG   772,57K   92 download-uri

#17
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 980
  • Înscris: 11.03.2007
foarte frumoase florile rosii de cyclamen... Iar leandrul e superb. Banuiesc ca florile sunt din cele parfumte, care miros usor a vanilie. Se vede ca soarele le-a priit de minune.
Si la mine au inflorit zilele trecute niste hibi si un abutilon roz. Cateva violete continuua sa faca flori din decembrie, kohleria rosie la fel iar Adeniumul a inceput sa-si deschida bobocii pe care i-a tot lucrat luna trecuta.
Revin cu poze...

#18
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.360
  • Înscris: 15.10.2006

 jumborom, on Jan 5 2009, 19:58, said:

Buna seara dragi softpedisti de gradina si apartament si La Multe Flori pe anul acesta !

Eu am cumparat 2 cyclamene frumoase in martie. Dupa ce li s-au dus florile a inceput sa le mearga din ce in ce mai rau.
Nu le mergea rau, intrau in perioada de repaos de care au nevoie vara, iar spre iarna iar incep inflorirea. Cred ca daca sunt fortate sa infloreasca fara pauza, mor mai repede. Oricum, nu-i de bine :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate