Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Platire daune

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
hideandseek

hideandseek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2008
Am postat aici deoarece acuma 2 luni am lovit un taxiu  cu masina  daunele fiind destul de minore  (o usa indoita la taxiu ). Am fost la politie am rezolvat toata treaba  (despagubire prin rca la taxiu  ) dar acuma ma trezesc cu o frumoasa scrisoare in care sunt chemat la un birou de avocat deoarce firma de taxiuri doreste sa  isi recupereze prejudiciul reprezentand venituri nerealizate in perioada cat masina a stat in service (27 de zile  pt o usa :| )adica cam 3000 de ron.

As dori sa stiu daca a mai patit cineva asa si daca este legal sa ceri despagubire intr-un caz ca acesta sau este numa o smecherie.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
despagubirile cerute sunt legale (ma rog, suma si perioada de service sunt discutabile) dar nu trebuie sa ti le impute tie, ci firmei la care ai RCA
asigurarea obligatorie (RCA-ul) asigura atat reparatia cat si astfel de prejudicii.

ia legatura cu biroul ala de avocati si intreaba-i de ce-ti cer tie bani si nu firmei de asigurari la care ai RCA. in functie de raspunsul lor, te putem sfatui in continuare.

#3
hideandseek

hideandseek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2008
RCA-ul acopera doar daunele materiale..

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
atunci pune mana si plateste-i, daca stii tu mai bine ce despagubeste rca-ul.

sau citeste chestia asta:

Riscurile acoperite si excluse prin contractul de asigurare RCA
   Art. 14. - (1) Asiguratorul are obligatia de a despagubi partea prejudiciata pentru prejudiciile suferite in urma accidentului provocat de asigurat, potrivit pretentiilor formulate in cererea de despagubire, dovedite prin orice mijloc de proba. Fara a se depasi limitele de despagubire prevazute in contractul de asigurare RCA, in conditiile in care evenimentul asigurat s-a produs in perioada de valabilitate a politei de asigurare RCA, se acorda despagubiri, in forma baneasca, pentru:
   a ) vatamari corporale sau deces;
   b ) pagube materiale;
   c ) pagube ca urmare a lipsei de folosinta a autovehiculului avariat, in cazul in care autovehiculul reprezinta mijlocul cu care persoana prejudiciata isi realizeaza obiectul de activitate, pentru care detine licenta si autorizarea in acest sens;
..................

(extras din ordinul 113133/2006 , pentru punerea in aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule, Publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 977 din 06 decembrie 2006)

#5
hideandseek

hideandseek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2008

View Post_Smiley_, on Jul 16 2008, 08:42, said:

atunci pune mana si plateste-i, daca stii tu mai bine ce despagubeste rca-ul.

Nu eu am zis ca stiu mai bine asa mi-a zis avocatu firmei lor.  

Ms pt informatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate