Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 

luat martor de catre politie

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,317
  • Înscris: 05.06.2002
sambata circulam linistit cand pe o banda continua m-a depasit unul. imediat mai incolo l-a oprit politia si m-a oprit si pe mine. la inceput nu intelegeam ce vor de la mine dar cand am deschis portiera sa vorbesc cu politistul s-a lamurit: m-a luat ca martor la contraventia aluia. ca o paranteza ala era si incepator, avea carnetul de 5 luni. acuma mi-e sa nu conteste ala P.V.-ul si sa ma trezesc purtat prin tribunale ca martor intr-un oras aflat la 40km distanta.

intrebare: ce se putea intampla daca refuzam sa semnez ca martor?

#2
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
Nu se intampla nimic, dar nici asa nu o sa se intample, stai linistit.

#3
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007
Daca nesimtitul ala face contestatie, sunt sanse mari sa fii citat la judecatorie.
Eu sunt de parere ca ai procedat corect!
Oricum cel mai probabil nu va depuna contestatie nesimtitul.
Bafta!

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,317
  • Înscris: 05.06.2002
nici eu nu cred ca o sa depuna fiindca nu prea are sanse de castig.

am mai povestit patania cuiva si mi-a zis ca daca nu semnezi ca martor poti fi luat la ochi de politisti si daca te prind cu ceva in neregula sa te arda. mie asta-mi suna a basm, cu toate ca stiu ca baietii mai fac asta, dar nu cred ca pt atata lucru se ostenesc, iar in momentul de fata poti sa-i intrebi de ce te-au oprit si daca-ti miroase a hartuire sa-i ameninti cu o reclamatie pt abuz in serviciu.

Edited by Fane, 14 July 2008 - 20:20.


#5
euph0ric

euph0ric

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 264
  • Înscris: 25.01.2007

View PostFane, on Jul 14 2008, 19:18, said:

nici eu nu cred ca o sa depuna fiindca nu prea are sanse de castig.

am mai povestit patania cuiva si mi-a zis ca daca nu semnezi ca martor poti fi luat la ochi de politisti si daca te prind cu ceva in neregula sa te arda. mie asta-mi suna a basm, cu toate ca stiu ca baietii mai fac asta, dar nu cred ca pt atata lucru se ostenesc, iar in momentul de fata poti sa-i intrebi de ce te-au oprit si daca-ti miroase a hartuire sa-i ameninti cu o reclamatie pt abuz in serviciu.
Paranoia dusa la extrem.

So let me understand...Tu nu puteai sa spui ca n-ai vazut nimic ?

Rusinos tu asea...

#6
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Desigur ca poti sa refuzi, spui ca nu ai vazut ce s-a intamplat. Ai vazut ca te-a depasit dar nu ai vazut daca era linie continua. Buna seara si la revedere, ca nici in interesul lui nu este sa te ia ca martor atunci cand vede ca n-ai bunavointa sa declari ce-ai vazut, el vrea sa treaca in PV pe cineva care va spune cu siguranta ca ala a depasit pe linia continua. De luat nu te iau la ochi ca nu-l lezezi pe agent in mod deosebit, el tot ii ia permisul, trebuie sa fie prea ranchiunos agentul sa te tina minte ca n-ai vrut sa fii martor.

De luat cu forta pe loc nu poate sa te ia, cel mult te legitimeaza si te trece in PV ca e posibil sa fi vazut ce s-a intamplat, caz in care te citeaza instanta direct. Te poate gasi si dupa numerele de la masina, deci daca refuzi sa-i dai actele trece acolo "a depasit auto cu numarul XXX", si te citeaza dupa identificare.

Eu incurajez gesturi cetatenesti, dar din experienta va sfatuiesc sa nu semnati ca martori daca nu sunteti in localitatea voastra, de multe ori contravenientul va depune contestatie doar ca sa mai castige niste timp, chiar daca stie ca nu are nicio sansa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate