Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Pe stop. La plaja... Putin ajutor?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
GriefAngel

GriefAngel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.08.2006
Ok... am o mica problema. Intr-o saptamana trebuie sa plec la mare si, daca mi-am facut bine calendarul, o sa-mi vina tocmai cand mi-e lumea mai draga. INSIST sa intru in apa (faze de genu "esti femeie, stai pe plaja la soare, si gata" mi se par de ultima speta) dar... nu prea stiu cum sa fac. Nu am folosit niciodata OB-uri (am incercat odata, dar m-a durut si am renuntat. Insa asta a fost de mult), si sunt virgina. Sincer nu tin foarte mult la membrana aia, deci nu exclud posibilitatea tampoanelor interne. Ceea ce NU am de gand sa fac este sa iau anticonceptionale.

Intrebarile mele sunt:

Care sunt motivele pentru care femeile nu ar trebui sa intre in apa cand sunt pe stop? Numai pentru ca s-ar vedea apa inrosindu-se (chiar se intampla chestia asta?)? Sau dintr-un motiv medical? Aveti sa-mi faceti si mie niste recomandari?  

Multam anticipat.

#2
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007

 GriefAngel, on Jul 4 2008, 16:40, said:

Care sunt motivele pentru care femeile nu ar trebui sa intre in apa cand sunt pe stop? Numai pentru ca s-ar vedea apa inrosindu-se (chiar se intampla chestia asta?)? Sau dintr-un motiv medical?
Si cum presupui ca intri tu in apa fara tampon? Hai sa zicem prin absurd absorbant?? Si de ce nu s-ar inrosi apa din moment ce nu porti nimic care sa absoarba menstruatia?  :huh:
Din cate stiu eu, nu prea e indicat sa stai prea mult la soare in timpul menstruatiei. Insisti sa intri in apa? Eh, nu prea ai cum, asa ca insisti degeaba...

#3
GriefAngel

GriefAngel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.08.2006

 Tzushka, on Jul 4 2008, 20:19, said:

Si de ce nu s-ar inrosi apa din moment ce nu porti nimic care sa absoarba menstruatia?  :huh:
Din cate stiu eu, nu prea e indicat sa stai prea mult la soare in timpul menstruatiei. Insisti sa intri in apa? Eh, nu prea ai cum, asa ca insisti degeaba...

Probabil k nu ai observat, dar menstruatia nu-i un izvor. Sau ma rog... nu e la mine. E absurd ca asa o cantitate mica de lichid sa produca un "nor" de culoare in jurul tau. Ever tried it? Intrebarea nu a fost daca esti de acord cu insistentele mele sau nu. Ci "DE CE" nu ar fi indicat sa intri in apa in acea perioada a lunii. Ma interesa mai mult daca e din motive medicale sau doar "de obraz".

Si as far as I'm concerned, nu "insist degeaba"  <_<

#4
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 GriefAngel, on Jul 4 2008, 16:40, said:

Ok... am o mica problema. Intr-o saptamana trebuie sa plec la mare si, daca mi-am facut bine calendarul, o sa-mi vina tocmai cand mi-e lumea mai draga. INSIST sa intru in apa (faze de genu "esti femeie, stai pe plaja la soare, si gata" mi se par de ultima speta) dar... nu prea stiu cum sa fac. Nu am folosit niciodata OB-uri (am incercat odata, dar m-a durut si am renuntat. Insa asta a fost de mult), si sunt virgina. Sincer nu tin foarte mult la membrana aia, deci nu exclud posibilitatea tampoanelor interne. Ceea ce NU am de gand sa fac este sa iau anticonceptionale.
sa ne lamurim
tu ai impresia ca daca iei anticonceptionale nu o sa mai ai menstruatie?
sau te gandesti la "smecheria" sa le iei in continuare sa opresti doar aceea menstruatie?

#5
PuiutZ ;)

PuiutZ ;)

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 16.03.2005
eu te-as sfatui sa porti tampon intern. eu locuiesc la mare si menstruatia nu m-a oprit macar o data sa nu intru in apa sau sa stau pe plaja [ asta de cand am "descoperit OB-uri  :D ]. E faza ca tamponul retine in interior sangele si, chiar daca intra apa ... nu iti curge pe langa dupa aia' poate doar putin. mi s-a intamplat si asta. dar repet. foarte foarte putin .

#6
GriefAngel

GriefAngel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.08.2006

 bubalus, on Jul 4 2008, 21:17, said:

sa ne lamurim
tu ai impresia ca daca iei anticonceptionale nu o sa mai ai menstruatie?
sau te gandesti la "smecheria" sa le iei in continuare sa opresti doar aceea menstruatie?

A doua. Nu mi se pare tocmai indicat sa ma joc de-a "pacalitul hormonilor". Si da, am formulat cam aiurea :P

Edited by GriefAngel, 04 July 2008 - 21:57.


#7
prelude_to_agony

prelude_to_agony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 04.07.2008
citisem pe undeva ca vitamina F(sau asa ceva) intarzie menstruatie.ai putea incerca si asta.
apoi mai e un leac babesc,sa stai cu picioarele in apa calda si sa mananci patrunjel(nu neaparat in acelasi timp :bigwhitegrin: ).nu stiu cat de mult functioneaza,dar,as i said,worth giving it a try.

am fost la mare,pe stop,n-am purtat niciodata  tampon cand am intrat in apa.dup-aia ma schimbam si n-am avut mari probleme.din fericire pentru mine,am stat cu cortul si aveam tot ce-mi trebuie cu mine pe plaja si toaleta era aproape,n-a fost problema.mai bine ai folosi OB,banuiesc ca dupa mai multe folosiri n-o sa te mai doara(n-am incercat).oricum,cu sau fara,apa din jurul tau nu se va inrosi.

Edited by prelude_to_agony, 04 July 2008 - 22:40.


#8
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 prelude_to_agony, on Jul 4 2008, 23:39, said:

citisem pe undeva ca vitamina F(sau asa ceva) intarzie menstruatie.ai putea incerca si asta.

termina cu sfaturile astea tembele. e o metoda mult mai riscanta decat anticonceptionalele la kilogram.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
N-am prea fost eu pe stop sa stiu cum e, dar pot zice ca o taietura nu prea serioasa (2 copci, imbiba cam o compresa in 10 minute cu sange) face apa destul de rosie in jurul tau sa fuga copiii mici pe mal.

#10
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 prelude_to_agony, on Jul 4 2008, 23:39, said:

citisem pe undeva ca vitamina F(sau asa ceva) intarzie menstruatie.ai putea incerca si asta.
apoi mai e un leac babesc,sa stai cu picioarele in apa calda si sa mananci patrunjel(nu neaparat in acelasi timp :bigwhitegrin: ).nu stiu cat de mult functioneaza,dar,as i said,worth giving it a try.

am fost la mare,pe stop,n-am purtat niciodata  tampon cand am intrat in apa.dup-aia ma schimbam si n-am avut mari probleme.din fericire pentru mine,am stat cu cortul si aveam tot ce-mi trebuie cu mine pe plaja si toaleta era aproape,n-a fost problema.mai bine ai folosi OB,banuiesc ca dupa mai multe folosiri n-o sa te mai doara(n-am incercat).oricum,cu sau fara,apa din jurul tau nu se va inrosi.


E vorba de vitamina K ce are rol de coagulare.

#11
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Evident ca solutia sunt tampoanele interne. Prietena mea foloseste asa ceva si rezultatele sunt cele dorite. Face baie fara nici o problema. Daca e intr-o zi de inceput a menstruatiei isi mai ia un tampon de schimb.

#12
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
si dresu de baie sa fie negru de preferat :D mai ales bikinii

#13
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008
Nu e nimic de ras, A_shot_of_JB. Poate doar imaginea de la mare avuta de mine anul trecut, cu una pe plaja careia ii ieseau din slip aripioarele de la tampon. Sau, mai bine zis, le lipise la exterior fara nici o jena.

#14
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 sebulbus, on Jul 5 2008, 00:38, said:

N-am prea fost eu pe stop sa stiu cum e, dar pot zice ca o taietura nu prea serioasa (2 copci, imbiba cam o compresa in 10 minute cu sange) face apa destul de rosie in jurul tau sa fuga copiii mici pe mal.

putin probabil sa se faca apa rosie in jurul ei. menstruatia nu e totusi izvor nesecat, nici la baie in cada nu se inroseste apa in jur, problema e ce se va intimpla cind o sa iasa din apa. insa mi se pare neigienic si necivilizat sa intri asa in apa in care se balacesc la 2 pasi de tine altii cu copiii. poate daca te duci in stiu eu ce salbaticie cu cortu' si esti numai tu pe plaja si vietatile pustiului in jur e ok, "in lume" nu prea cred.

 Dyzygoteka, on Jul 5 2008, 11:15, said:

Nu e nimic de ras, A_shot_of_JB. Poate doar imaginea de la mare avuta de mine anul trecut, cu una pe plaja careia ii ieseau din slip aripioarele de la tampon. Sau, mai bine zis, le lipise la exterior fara nici o jena.
alea cu aripioare se numesc absorbante. de la tampon putea sa-i iasa eventual o ata. si nu mi se pare nimic de ris  :confuzzled:

#15
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

 rox, on Jul 5 2008, 11:33, said:

alea cu aripioare se numesc absorbante. de la tampon putea sa-i iasa eventual o ata. si nu mi se pare nimic de ris  :confuzzled:
Ok, scuze. Absorbant avea, atunci.

#16
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

 prelude_to_agony, on Jul 4 2008, 23:39, said:

citisem pe undeva ca vitamina F(sau asa ceva) intarzie menstruatie.

De fapt e vorba de alta vitamina, dar nu cred ca e sanatos, desi multe femei folosesc astfel de metode artificiale. Plus ca nu e garantat ca functioneaza. Mama cand a incercat efectul a fost opus (i-a venit mai repede decat trebuia), in schimb baile fierbinti faceau sa ii intarzie .... ceea ce la majoritatea stiu ca e pe dos :)


Pentru initiatoarea topicului: cel mai bine ar fi sa incerci tampoane interne. Ia dimensiunea cea mai mica (daca nu ai mai folosit o sa fie mai usor cu tampoane mini). Stai linistita ca multe virgine le folosesc fara sa se rupa himenul, tampoanele sunt muuuuult mai mici si subtiri decat .... intelegi tu. Ai in schimb grija cu caldura, din cate stiu eu maoritatea femeilor au o menstruatie mult mai abundenta atunci cand stau in caldura mare.

Si inca ceva: sa faci plaja / baie intr-o zona unde sa existe aproape o toaleta! S-ar putea sa ai nevoie sa mergi destul de des

#17
fabius_d

fabius_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.10.2007
Vezi ca o sa se faca apa rosie in jurul tau, si o sa te manance rechinii :lol: :lol:

#18
GriefAngel

GriefAngel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.08.2006

 fabius_d, on Jul 5 2008, 23:46, said:

Vezi ca o sa se faca apa rosie in jurul tau, si o sa te manance rechinii :lol: :lol:

Da desigur. Or sa ma confunde cu o supa de rosii, nu?  :deadtongue:  

Oricum. Va multumesc de sfaturi. Mai auzisem de vitamina K, dar cred ca pana la urma o sa mai incerc o data cu tampoanele interne... O sa am grija sa stau intr-o zona cu toaleta aproape :P Si apropo de aripioarele de la absorbant: am avut si eu odata "onoarea" sa vad una la piscina cu ele lipite de costum (cam asa cum zicea Dyzygoteka). Da respectiva avea bucata de jos a costumului alba, deci presupun ca nu se astepta sa se vada asa de rau...

Multam tuturor!

Edited by GriefAngel, 06 July 2008 - 16:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate