Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

VERDE ECOLOGIST

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nenea eu vad acolo 183. poluant nenea, poluant :lol:

#20
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
M-ati pierdut... Nu de MEDIE / mixt se vorbeste ?

#21
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postspe, on Jul 7 2008, 09:38, said:

M-ati pierdut... Nu de MEDIE / mixt se vorbeste ?

pai se vorbeste de medie, dar toti producatorii dau cea mai mica valoare de obicei. ca H e corect si da si valorea medie, e altceva. pe www.whatgreencar.com , specializat in co2, gasesti toate modelele.  dar turcul o tot tine pe a lui...
vezi pe pagina principala 2 hyundai-uri ce masini verzi, i30 diesel si i10...

Edited by xtremdriving, 07 July 2008 - 08:46.


#22
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postxtremdriving, on Jul 7 2008, 09:40, said:

pai se vorbeste de medie, dar toti producatorii dau cea mai mica valoare de obicei.
...

Eu stiu ca producatorii dau 3 valori: urban, extraurban si mixt. Care e valoarea pentru "mixt" la Accent?

#23
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postspe, on Jul 7 2008, 09:45, said:

Eu stiu ca producatorii dau 3 valori: urban, extraurban si mixt. Care e valoarea pentru "mixt" la Accent?
www.whatgreencar.com

daca cauti la FAQ  top ten greenste car si apoi dai pe small family car o sa vezi i30 pe locul 2, la 1 punct de Ford focus 1,6 ECOnetic tdci...

apoi vin 2 bmw-uri, apoi polo bluemotion, Audi a3, Fiat bravo, Peugeot 308 si iar BMW.   rino nici nu exista acolo.  remember, Hyundai e totusi al saselea producator mondial de masini. si cum vezi, e locul 2 la eco. si vine baietasu asta si ne tot abureste cu aiurelile lui de masini frantuzesti...

Edited by xtremdriving, 07 July 2008 - 08:53.


#24
Aditz

Aditz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 15.06.2005
Dacă vreți să pozați în ecologiști ar fi mai util dacă ați folosi mai rar mașina, dacă ați folosi mijloace alternative de mers la servici. Degeaba mașina emite mai puțin CO2 dacă faci cu ea 30 000 de km/an.
Eu cred că bătlia asta a emisiilor de CO2 e pură ipocrizie, CO2 e probabil cel mai puțin dăunător gaz ce scoate mașina. La emisiile de CO2 un motor diesel stă foarte bine, cu toate acestea eu nu cred că motorul diesel e mai puțin poluant decât un benzinar. În privința legislației , cred că americanii sunt mai pragmatici, foarte rar găsești diesel care să respecte normele lor de poluare.

#25
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostAditz, on Jul 7 2008, 10:11, said:

Dacă vreți să pozați în ecologiști ar fi mai util dacă ați folosi mai rar mașina, dacă ați folosi mijloace alternative de mers la servici. Degeaba mașina emite mai puțin CO2 dacă faci cu ea 30 000 de km/an.
si multe altele, gen sa dai drumul la AC doar cand e absolut necesar!, sa mergi cu geamul cat mai putin deschis, sa eviti accelerarile bruste, sa ajungi la viteza optima de deplasare cat mai repde si apoi sa mergi constant etc...

View Postherculane, on Jul 6 2008, 23:38, said:

da, nu stiu de ce nu mai dau astia faliment odata cu motoarele astea de kk  :lol:

mondeo 2008 2.0 benzina 145cp 190
clio3 2007 1.6 benzina 110cp 160   gresit, are 170! si ala de 1,4 are 158

multumit acum? :)   abia dupa corectura sunt multumit.

mi-e lene sa ma uit, da' daca are clio-ul de 1,6 160, cum poa' sa aiba si ala de 1,4 tot 160?!
nu, cel de 1,6 16 v  are 170...  http://www.whatgreen...lt-clio-1_6_16V

#26
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006
sincer, nu prea ma intereseaza ce zice site-ul ala, atat timp cat eu vad pe Renault.ro 160 :)

ti-am atasat si print. ataseaza-mi si mie de la un motor de 1,6 16v Hyundai. si nu ma lua cu minim, mediu etc, vreau doar sa vad ce scrie pe site. deci la mine 160, la 1.6 hyundai?

bine, oricum nu ma intereseaza discutia asta, si nici cat emite masina mea. si asta e evident si pt voi - daca va interesa aveati bicileta, nu masina

Attached Files



#27
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postherculane, on Jul 7 2008, 10:56, said:

sincer, nu prea ma intereseaza ce zice site-ul ala, atat timp cat eu vad pe Renault.ro 160 :)

ti-am atasat si print. ataseaza-mi si mie de la un motor de 1,6 16v Hyundai. si nu ma lua cu minim, mediu etc, vreau doar sa vad ce scrie pe site. deci la mine 160, la 1.6 hyundai?
fii sigur ca e greseala de...taste, si e 170 nu 160. sunt sigur ca esti convins ca intre cele 2 motoare nu poate fi diferenta de doar 2 g.  site-ul ala e specializat in asa ceva si nu vei mai gasi masina care sa aiba diferenta asa mica intre 1,4 si 1,6/  doar la rino se poate asa ceva...  :lol:   poate poate o sa intelegi candva cum e cu rino asta... :rolleyes:

din toate categoriile, rino intra in topul 10 cele mai nepoluante asa: la utilitare, locul...8, la decapotabile cu un diesel intra pa.... 10.

si...CAM ATAT. e de bun rino. inexistent

WWW.WHATGREENCAR.COM

Edited by xtremdriving, 07 July 2008 - 10:27.


#28
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
si banditii astia care ne fura banii cu taxa care este chipurile ecologica, ce valoare a emisiei de carbon iau in calcul ? in talonul masinii ce emisie este trecuta ?

#29
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostSkizo, on Jul 7 2008, 11:24, said:

si banditii astia care ne fura banii cu taxa care este chipurile ecologica, ce valoare a emisiei de carbon iau in calcul ? in talonul masinii ce emisie este trecuta ?
nu stiu. stiu ca la rovinieta nu exista mai mult de euro2. adica ai euro 4 da platesti mai mult ...cat euro2.  banditi in toata regule.

#30
ticodriver

ticodriver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 02.09.2005
De aici: http://www.whatgreen..._3dr_Hatch_2003, pt. masina mea, Corsa cu motor 1.7DTI, euro 3, ar iesi 126g/km.
Din manualul masinii, iese urban: 178, mixt: 146 si extra-urban: 127

Edited by ticodriver, 07 July 2008 - 10:48.


#31
thedeady

thedeady

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 22.01.2007
La mine, Golf 4, 1.6 16V zice 166 g / km. Site-ul pe care l-a dat xtremdriving zice 170. Adevarul o fi pe undeva la mijloc, pe la 168 :)

#32
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 01.02.2006

View Postxtremdriving, on Jul 7 2008, 11:16, said:

fii sigur ca e greseala de...taste, si e 170 nu 160. sunt sigur ca esti convins ca intre cele 2 motoare nu poate fi diferenta de doar 2 g.  site-ul ala e specializat in asa ceva si nu vei mai gasi masina care sa aiba diferenta asa mica intre 1,4 si 1,6/  doar la rino se poate asa ceva...  :lol:   poate poate o sa intelegi candva cum e cu rino asta... :rolleyes:

din toate categoriile, rino intra in topul 10 cele mai nepoluante asa: la utilitare, locul...8, la decapotabile cu un diesel intra pa.... 10.

si...CAM ATAT. e de bun rino. inexistent

WWW.WHATGREENCAR.COM

160, 170, 200, poa' sa fie si 500...

din partea mea, sa fie reno inexistent la motoare dpdv al poluarii, atat timp cat fac unele dintre cele mai capabile/performante motoare 16v ;). cand o sa incepi sa conduci si tu masini, o sa-ti dai seama  :P

#33
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postherculane, on Jul 7 2008, 12:04, said:

160, 170, 200, poa' sa fie si 500...

din partea mea, sa fie reno inexistent la motoare dpdv al poluarii, atat timp cat fac unele dintre cele mai capabile/performante motoare 16v ;). cand o sa incepi sa conduci si tu masini, o sa-ti dai seama  :P
de la rino 5 turbo si rino 18 turbo incoace tot le-am incercat, dar nu imi place rino. daca tie ti se pare performant, treaba ta...masina ta, gusturile tale.

#34
gotta

gotta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 10.06.2008
Nu inteleg ce atita bataie de cap?! Daca ai manualul masinii acolo scrie clar. Si pe site producatorului la fel. Iar daca ia trei valori e clar ca cea de la mijloc e media...

#35
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postxtremdriving, on Jul 7 2008, 09:40, said:

pai se vorbeste de medie, dar toti producatorii dau cea mai mica valoare de obicei. ca H e corect si da si valorea medie, e altceva. pe www.whatgreencar.com , specializat in co2, gasesti toate modelele.  dar turcul o tot tine pe a lui...
vezi pe pagina principala 2 hyundai-uri ce masini verzi, i30 diesel si i10...


View Postxtremdriving, on Jul 7 2008, 09:47, said:

www.whatgreencar.com

daca cauti la FAQ  top ten greenste car si apoi dai pe small family car o sa vezi i30 pe locul 2, la 1 punct de Ford focus 1,6 ECOnetic tdci...

apoi vin 2 bmw-uri, apoi polo bluemotion, Audi a3, Fiat bravo, Peugeot 308 si iar BMW.   rino nici nu exista acolo.  remember, Hyundai e totusi al saselea producator mondial de masini. si cum vezi, e locul 2 la eco. si vine baietasu asta si ne tot abureste cu aiurelile lui de masini frantuzesti...

pai nenea daca mediu e 183 e de naspa. Mai ales ca nu se da mediu, minim & shit, ci urban , inafara si mixt. Ori haccentul are 18x co2 :P Cam poluanta masina matale nene uko, desi credeai altceva..

#36
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Ii pasa cuiva de cat polueaza o masina cu euro4 - adica se incadreaza intre ANUMITE NORME???
CLOSED!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate