Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
496 replies to this topic

#343
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022
Cred ca e cam frig...iar ciresii probabil prin zone mai de sud sa ai ceva sanse (cica si in Shizuoka), in Tokyo nu cred.

View Postmccrya, on 16 mai 2023 - 19:27, said:

e mult 5000 eur pentru 4 persoane doar zborul


Da, gasesti zboruri si mai ieftine, in functie de perioada si companie (vad ca au redeschis si companiile chinezesti rutele si au preturi bune)  dar nu cred ca poti sa iesi in toate cheltuielile doar atat la 4 persoane.

Edited by danigoleman, 16 May 2023 - 19:50.


#344
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 28.11.2022
Ma uitam doar de curiozitate acum...
In Septembrie,3 persoane Frankfurt-Tokyo si retur;

Air India 2300
Etihad 2700
China Airlines 2800,

Toate cu escala,evident.


#345
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
in niciun caz nu o sa ai parte de ciresi infloriti in perioada aia. O sa fie racoare sau chiar frig.

Eu am fost la jumatea lui aprilie si am prins si temperaturi de 7 grade dar si de 20 . Tot atunci era si perioada cherry blossom . Am fost in Tokyo, Osaka si Nara

https://www.japan-guide.com/sakura/


In jurul la 900 eur persoana se invarte pretul la qatar

Edited by mccrya, 16 May 2023 - 21:25.


#346
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.08.2018
Doar zborurile sunt ~ 5000 euro. Da, Qatar are zboruri pe la ~900 euro, dar escalele sunt prea lungi si in acest pret intra doar un bagaj de cala. Nici orele de zbor nu sunt chiar grozave. LOT avea preturi bune, dar au sarit in aer si nici zboruri asa dese nu mai au.

#347
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
si de ce ai nevoie de mai mult de un bagaj de cala ? Iti place sa mergi cu sifonierul dupa tine :D ?

Ca si pont, in mai toate hotelurile care se respecta in Japonia, ti se dau pijamale, papuci de casa, si seturi cu produse de igiena. Lucrul asta se intampla in fiecare zi si sunt lucruri de calitate....nu joarse. Asa ca inca un motiv sa nu te mai cari cu lucruri de acasa.

Am mai spus...daca ai escala lunga poti sa mergi in Doha si sa te plimbi sau sa iei o noapte la un hotel by Qatar Airways cu un discount generos .

#348
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.08.2018
Nu ma intereseaza zborurile cu escala lunga, exclus, nu mai am 20 de ani, in plus am bifat in trecut Doha cu varf si indesat, am avut niste colaborari profesionale acolo. Nu ma intereseaza foarte tare bagajul la ducere, dar la intoarcere am o lista uriasa de cumparaturi. Basca niste cadouri pentru prieteni si familie, asa ca doua bagaje de cala sunt mai mult decat binevenite.

#349
desdemona

desdemona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.12.2007

View Postdanigoleman, on 12 noiembrie 2022 - 22:49, said:


Gata , am luat biletul de avion!  Ptr iulie-august 2023( am dat 3300 ron pana la urma).
Daca va fi cineva pe acolo intre 20 iulie-15 august, ne putem intalni eventual (cu mentiunea ca eu calatoresc destul de low budget).
Acum urmeaza sa imi schitez traseul, dar de principiu va fi zona Tokyo+Fuji, zona Kyoto si mai trebuie ceva, ca este timp aici oscilez intre: Okinawa/ zona Kanazawa cu muntii/ zona Okayama-Hiroshima. Ar mai fi si Hokkaido. Sau, daca gasesc vreun bilet de avion rezonabil, o scurta incursiune si pe la Seul.

Daca ajungi prin zona Shizuoka si pot ajuta cu ceva,cu mare drag.

#350
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
astia nu-si mai fac probleme ca trebuie redus consumul de curent electric. Doar europa se kk pe ea ca trebuie sa facem eonomie de energie.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vdb1CqZhFuY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#351
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022
Sunt in Tokyo de o saptamana.
Timp in care vremea a fost super ok, caldura muult mai suportabila decat cea din Romania . Vedem zilele urmatoare, anunta temperaturi mai mari dar pana acum mult hulita umiditate e aproape inexistenta dupa 5 pm, seara a fost foarte placut, aproape racoare. Nu se compara cu multe locuri din Romania acum, unde seara umiditatea se intensifica, esti ca in sera.


Edited by danigoleman, 24 July 2023 - 23:04.


#352
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022
S-au dilit la cap si astia, s-au contaminat de la vestici.  Eram la Fuji si am vrut sa iau un autobuz direct spre Kyoto. Am facut cont ptr willer express, m-a frecat juma de ora ca tot nu ii placea cate ceva din ce completam, ca la urma sa imi spuna ca nu imi poate da bilet din cauza ca mai sunt putine locuri si ar trebui sa stau langa o femeie ceea ce nu e permis eu fiind barbat.  A trebuit sa ma intorc in Tokyo  si apoi din Tokyo sa merg in Kyoto.
Asa cretinatate nici in cele mai feministe tari nu am auzit ...

Edited by danigoleman, 28 July 2023 - 14:16.


#353
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
ne convine sau nu, sunt regulile lor si trebuie sa le respectam :) . Clar nu dau  civilizatia din vest pe cea din Japonia .

#354
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,507
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdanigoleman, on 28 iulie 2023 - 14:15, said:

S-au dilit la cap si astia, s-au contaminat de la vestici.  Eram la Fuji si am vrut sa iau un autobuz direct spre Kyoto. Am facut cont ptr willer express, m-a frecat juma de ora ca tot nu ii placea cate ceva din ce completam, ca la urma sa imi spuna ca nu imi poate da bilet din cauza ca mai sunt putine locuri si ar trebui sa stau langa o femeie ceea ce nu e permis eu fiind barbat.  A trebuit sa ma intorc in Tokyo  si apoi din Tokyo sa merg in Kyoto.
Asa cretinatate nici in cele mai feministe tari nu am auzit ...

Asta e treaba mai veche nu de acum. Așa era și in 2000s.

Sunt tot felul de creeps.

(Also, motivul pentru care absolut toate telefoanele japoneze fac sunet la poze, chiar și pe silent, e tot asta, sa nu îți facă vreun vreo poza sub fusta )

#355
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.08.2018
Ne-am hotarat sa zburam din Budapesta cu China Eastern, la pretul ~560 euro/persoana (fiind 4 era important sa fie cat mai mic). Escale de 4 ore la dus / 5 la intors, total drum 17 ore dus / 20 ore intors. Cazari in Tokyo si Osaka, JR Pass, ca inca se poate achizitiona la pretul vechi. Cazarile cam 1000 lei/zi, 15 nopti, sper sa ne ajunga, avem foarte multe pe lista :)

Edited by mannick, 22 August 2023 - 11:57.


#356
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
f bun pretul la bilete ! In ce perioada e vacanta ?

#357
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.08.2018
Sfarsitul lunii octombrie.

#358
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006

 mannick, on 22 august 2023 - 11:51, said:

Ne-am hotarat sa zburam din Budapesta cu China Eastern, la pretul ~560 euro/persoana (fiind 4 era important sa fie cat mai mic). Escale de 4 ore la dus / 5 la intors, total drum 17 ore dus / 20 ore intors. Cazari in Tokyo si Osaka, JR Pass, ca inca se poate achizitiona la pretul vechi. Cazarile cam 1000 lei/zi, 15 nopti, sper sa ne ajunga, avem foarte multe pe lista Posted Image

Sunt ok China Eastern, nimic deosebit (ne-au "pierdut" un bagaj de cala, adus totusi a doua zi la hotel - probabil vina firmei de handling de pe ratacitorul aeroport AMS). Am zburat la Beijing cu ei. In Tokyo am fost cu cei de la Qatar, cred ca au preturi mari acum. Ai prins un pret ok pentru aceste vremuri.
Cam asa am facut si noi: cazari in Tokyo (7n) + Osaka (6n) si JR Pass (7 zile). Abia am zgariat la suprafata...luna iunie.
Have fun!

Attached Files



#359
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.08.2018
Ma bucur sa aud ca sunt ok, e prima oara cand zbor cu ei. Ati facut check-in-ul la aeroport, sau se poate face si online? Informatiile sunt contradictorii o_O

#360
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
M-am uitat prin arhiva, a fost acum 5 ani, am facut check-in on-line si am primit pe e-mail boarding pass-urile.
Din ce vad pe e-mail, am facut operatiunea cu 2 zile inainte de plecarea din Shanghai.
Nu imi mai aduc aminte unde exact am facut check-in-ul: pe site-ul KLM sau pe cel China Eastern. Boarding pass-urile le-am primit pe e-mail de pe o adresa: [email protected], care pare a fi a celor de la China Eastern.
Citeste cu atentie ce scrie pe site-ul lor si o sa te lamuresti sigur.

Hai ca le-am incurcat in postul anterior:

Am luat biletele prin KLM iar zborurile au fost mixate rau: cu Tarom, cu China Southern (AMS-PEK), cu China Eastern (PVG-AMS) si cu KLM.
Asa ca mai sus am pus poze cu/din avionul China Southern, scuze.
Pe segmentele PVG-AMS-OTP, in combinatia China Eastern + KLM, au venit bagajele de cala.

Iata si pozele cu avionul China Eastern, am doar de la interior, am plecat noaptea din Shanghai si nu am cu exteriorul.
Sincer sa fiu, ambele companii, China Southern si China Eastern mi s-au parut banale, nici poze cu mancarea nu am facut la intoarcere, semn ca nu au fost ceva deosebit si oricum eram satui de macare chinezeasca dupa 2 saptamani. Dar la 560 EUR ca sa ajungi in Tokyo mi se pare ok.

Attached Files


Edited by metalactual, 23 August 2023 - 17:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate