Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Japonia

- - - - -
  • Please log in to reply
488 replies to this topic

#307
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postmccrya, on 08 noiembrie 2022 - 15:55, said:

Daca nu ai mai fost in Japonia, nu mai sta pe ganduri ! Aceasta țară merita vizitata fara sa stai pe ganduri !


Gata , am luat biletul de avion!  Ptr iulie-august 2023( am dat 3300 ron pana la urma).
Daca va fi cineva pe acolo intre 20 iulie-15 august, ne putem intalni eventual (cu mentiunea ca eu calatoresc destul de low budget).
Acum urmeaza sa imi schitez traseul, dar de principiu va fi zona Tokyo+Fuji, zona Kyoto si mai trebuie ceva, ca este timp aici oscilez intre: Okinawa/ zona Kanazawa cu muntii/ zona Okayama-Hiroshima. Ar mai fi si Hokkaido. Sau, daca gasesc vreun bilet de avion rezonabil, o scurta incursiune si pe la Seul.

#308
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postdanigoleman, on 12 noiembrie 2022 - 22:49, said:



Gata , am luat biletul de avion!  Ptr iulie-august 2023( am dat 3300 ron pana la urma).
Daca va fi cineva pe acolo intre 20 iulie-15 august, ne putem intalni eventual (cu mentiunea ca eu calatoresc destul de low budget).
Acum urmeaza sa imi schitez traseul, dar de principiu va fi zona Tokyo+Fuji, zona Kyoto si mai trebuie ceva, ca este timp aici oscilez intre: Okinawa/ zona Kanazawa cu muntii/ zona Okayama-Hiroshima. Ar mai fi si Hokkaido. Sau, daca gasesc vreun bilet de avion rezonabil, o scurta incursiune si pe la Seul.

3300 de persoana?
Cu escala unde si cat?
Nu uita de biletul pentru trenurile Super Express.Il comanzi si vine acasa.
Asta daca nu vrei sa dai 100 euro pe un bilet Tokyo-Kyoto.

#309
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
De persoana, da.
Escala in Roma, putin mai lunga (dar nu ma deranjeaza).

#310
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postdanigoleman, on 12 noiembrie 2022 - 22:49, said:

Gata , am luat biletul de avion!  Ptr iulie-august 2023( am dat 3300 ron pana la urma).
Daca va fi cineva pe acolo intre 20 iulie-15 august, ne putem intalni eventual (cu mentiunea ca eu calatoresc destul de low budget).
Acum urmeaza sa imi schitez traseul, dar de principiu va fi zona Tokyo+Fuji, zona Kyoto si mai trebuie ceva, ca este timp aici oscilez intre: Okinawa/ zona Kanazawa cu muntii/ zona Okayama-Hiroshima. Ar mai fi si Hokkaido. Sau, daca gasesc vreun bilet de avion rezonabil, o scurta incursiune si pe la Seul.

Te asteptam cu drag!

Edited by Ninja, 13 November 2022 - 19:19.


#311
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
@danigoleman, ai luat biletele cu un pret destul de bun, zic eu . De unde pleci de ai escala in Roma si cu ce companii zbori ?

Vad ca stai ceva zile, asa ca o sa ai ocazia sa te bucuri cat mai mult de ceea ce ofera Japonia Posted Image . Partea dorsala o sa fie foarte fericita cand o sa se aseze pe toaletele de acolo Posted Image) .

Poate incluzi in planul tau si Nara....sa te saluti cu caprioarele Posted Image . Nara merge combinata cu Osaka

Edited by mccrya, 16 November 2022 - 17:58.


#312
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postmccrya, on 16 noiembrie 2022 - 17:57, said:

@danigoleman, ai luat biletele cu un pret destul de bun, zic eu . De unde pleci de ai escala in Roma si cu ce companii zbori ?

Vad ca stai ceva zile, asa ca o sa ai ocazia sa te bucuri cat mai mult de ceea ce ofera Japonia Posted Image . Partea dorsala o sa fie foarte fericita cand o sa se aseze pe toaletele de acolo Posted Image) .

Poate incluzi in planul tau si Nara....sa te saluti cu caprioarele Posted Image . Nara merge combinata cu Osaka

Cu ITA (stiu ca nu e cea mai buna companie dar asta e, nu am prea multe mofturi). Plecarea din Bucuresti, un mic avantaj e ca aterizeaza pe Haneda.  
Da, am Nara pe lista.

#313
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
https://vm.tiktok.com/ZMFuNDghs/

No comment :)

sunt multe clipuri interesante pe canalul lui

Și pentru low budget

https://vm.tiktok.com/ZMFuNQJwp/

Edited by mccrya, 19 November 2022 - 20:23.


#314
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Din pacate astia de la ITA sunt neseriosi rau, sunt nevoit sa anulez. Au schimbat deja de 3 ori zborurile in nici o luna... si le schimba si de-amboulea, baga al doilea segment cu plecare cu 6 ore inainte de a ajunge primul zbor.
Si nu au nici platforma online , la ei totul se face la telefon, na suna si vorbeste cu o italianca care nici nu prea stie engleza bine,explica-i ore, chestii la 4 segmente de zbor...te doare capu'. Distrusi rau! Cica companie nationala, sa nu ai tu in 2022 o platforma de management a rezervarii, sa trebuiasca sa suni ptr orice, si la un nr cu suprataxa!

#315
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Nu stii povestea cu Alitalia?

#316
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
ITA e a 5-a fãtare aeriana a Italiei :lol: Stai departe de ei...

#317
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.11.2022

View Postdanigoleman, on 16 decembrie 2022 - 23:10, said:

Din pacate astia de la ITA sunt neseriosi rau, sunt nevoit sa anulez. Au schimbat deja de 3 ori zborurile in nici o luna... si le schimba si de-amboulea, baga al doilea segment cu plecare cu 6 ore inainte de a ajunge primul zbor.
Si nu au nici platforma online , la ei totul se face la telefon, na suna si vorbeste cu o italianca care nici nu prea stie engleza bine,explica-i ore, chestii la 4 segmente de zbor...te doare capu'. Distrusi rau! Cica companie nationala, sa nu ai tu in 2022 o platforma de management a rezervarii, sa trebuiasca sa suni ptr orice, si la un nr cu suprataxa!

De aceea au si ofertele mai bine.Din pacate sunt praf la servicii.

#318
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Nush ce sa zic...pe flightradar vad ca zboara bine, ajung chiar inainte de ora prevazuta, cu tot zborul de 13 ore.  
Asta e deranjant ca trebuie sa dai telefon ptr orice ca acu' 30 de ani.

#319
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.11.2022

View Postdanigoleman, on 19 decembrie 2022 - 17:32, said:

Nush ce sa zic...pe flightradar vad ca zboara bine, ajung chiar inainte de ora prevazuta, cu tot zborul de 13 ore.  
Asta e deranjant ca trebuie sa dai telefon ptr orice ca acu' 30 de ani.

Nu era vorba de zbor cu de problemele ce pot aparea inainte sa ajungi in avion:anulari,reprogramari,etc,etc.

#320
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Pai tocmai, ma uitasem pe flightradar la istoric, nici macar nu intarzie, deci nu anuleaza.

#321
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Pai zboara,a cum. Si probabil o sa zboare linistiti.

Dar tu ai luat un zbor foarte mult in avans...mai mult de 2 luni in avans nu as lua la nicio companie, mai ales daca nu au vreun sistem online bine pus la punct ca sa faci schimbarile.

#322
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 28.11.2022

View PostLex404, on 20 decembrie 2022 - 15:11, said:

Pai zboara,a cum. Si probabil o sa zboare linistiti.

Dar tu ai luat un zbor foarte mult in avans...mai mult de 2 luni in avans nu as lua la nicio companie, mai ales daca nu au vreun sistem online bine pus la punct ca sa faci schimbarile.

Eu mereu cumpar cu 5-6-7 luni in avans dar doar de la companii de linie si doar de la ei direct.
O singura data am cumparat in 2019 prin agentie pentru Singapore in toamna, pentru vara 2020.
A venit pandemia si au anulat tot.A durat vreo 6 luni sa primesc banii inapoi.

#323
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
in zonele alea am fost tot timpul cu Emirates si Qatar. Imi place mai mult cu Qatar  :)

#324
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostLex404, on 17 decembrie 2022 - 17:25, said:

ITA e a 5-a fãtare aeriana a Italiei Posted Image Stai departe de ei...

Am anulat pana la urma. Dar sunt fair-play baietii...au intrat banii inapoi in doar 6 ore :)

Edited by danigoleman, 24 December 2022 - 17:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate