Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 

Un sfat, va rog

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Va rog sa imi dati un sfat, pentru ca oricat mi-am stors creierii nu reusesc sa-mi dau seama ce trebuie sa fac.
Pe scurt, tata are aproape 70 de ani, acum 2 ani a avut un accident vascular cerebral usor in urma caruia a ramas cu o problema la mana si piciorul stang (in sensul ca le misca mai incet decat pe cele drepte). A fost toata viata foarte vioi si sportiv, are permis de conducere de peste 40 de ani, a avut o Dacie si un Oltcit pe care l-a vandut imediat dupa accidentul vascular (convins de mama). Genul una-doua "ma duc sa mesteresc la masina cu baietii". Nu a avut niciodata vreun accident, a fost totdeauna foarte prudent. E drept ca dupa ce a iesit la pensie, mergea cu masina doar la tara o data la cateva luni, evitand cat putea traficul din Bucuresti.
De vreo jumatate de an i-a intrat in cap ca vrea sa-si ia din nou masina (mai precis un Matiz nou). Am tot incercat sa-l ducem cu vorba ca nu e cazul inca, sa mai asteptam (mama e ingrozita de idee, ca si mine dealtfel). Pentru ca a tot insistat, sotul meu a reusit sa-l convinga sa accepte sa-l testeze un prieten, instructor auto, sa vada daca mai e apt sa conduca. Azi a fost la testul respectiv, iar instructorul i-a zis sotului meu ca in niciun caz nu poate sa conduca in siguranta prin oras, pentru ca e lent, are reflexe slabe, nu se uita in oglinzi etc. (probabil ca e normal la varsta lui, dupa 2 ani in care nu s-a urcat la volan, si in plus pentru prima data intr-un Logan, de pe Oltcit). Instructorul nu i-a spus nimic tatei.
Problema mea este ca nu stiu cum sa-i dam vestea asta proasta, astfel incat sa nu cada in depresie. Si mai ales ce sa-i oferim in schimbul jucariei asteia noi pe care si-o doreste. Cred si eu ca s-a plictisit sa stea in casa, sa citeasca si sa se uite la TV, dar nici sa-l lasi la volan - pericol public - nu e o idee buna.
Ceva sugestii ? Multumesc mult pentru rabdarea de-a fi citit postul, in primul rand :)

#2
Eithne

Eithne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 23.10.2007
Pai...
Eu ma gandeam ca poate daca i-ai da de inteles ca e mai folositor in dreapta ta, pentru ca are mai multa experienta (si tu sa conduci, firesc) poate s-ar simti important, in adevaratul sens al cuvantului, si poate asa i-ai distrage atentia de la cumpararea unei masini noi... Dar asta inseamna sa mearga aproape 100% din cazuri cu tine, peste tot...
Practic, sa ii dai de inteles ca ai nevoie de ceea ce stie el mai mult decat are el nevoie de o masina noua.

#3
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

 Eithne, on Jun 24 2008, 15:05, said:

Pai...
Eu ma gandeam ca poate daca i-ai da de inteles ca e mai folositor in dreapta ta, pentru ca are mai multa experienta (si tu sa conduci, firesc) poate s-ar simti important, in adevaratul sens al cuvantului, si poate asa i-ai distrage atentia de la cumpararea unei masini noi... Dar asta inseamna sa mearga aproape 100% din cazuri cu tine, peste tot...
Practic, sa ii dai de inteles ca ai nevoie de ceea ce stie el mai mult decat are el nevoie de o masina noua.
Din pacate nu merge chestia asta, nu locuim impreuna ; eu plec dimineata la 7 si ma intorc seara la 7 de la birou - ce-ar face el in timpul asta ? iar cu condusul stie ca ma descurc singura.

#4
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
e complicat. poate o sa razi, dar ai incercat sa ii dai de lucru cu...automodelaj? adica exista machete care trebuie imbinate, lipite, vopsite etc si la urma iese masina... sa se joace cu pasiunea lui pe care nu i-o poti lua. Insa, daca a avut accident vascular, nu mai are reflexe, nu se asigura etc, probabil ca accidentul i-a afectat si vederea...nu are ce cauta pe drumurile publice, din pacate.

#5
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,710
  • Înscris: 22.11.2007
Incearca sa il duci la un control medical amanuntit. Spune-i ca voi sunteti alaturi de el, si daca iese totul bine si daca doctorul isi da acordul nu sunteti cu nimic impotriva. Du-l la medic, si aranjeaza in asa fel incat sa ii zica ca nu e apt sub nicio forma. Poate de gura medicului ii va fi mai usor sa inteleaga situatia :)

#6
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Oricum avem de gand sa-l ducem la medic, problema este insa ca mi-e teama sa nu fie foarte deprimat de "verdict".
Adica ar trebui sa putem sa-i oferim o alternativa - ceva de facut. Ceea ce zici tu, xtremdriving, ar putea fi o idee, multumesc - sper sa si mearga, avand in vedere ca nu prea are rabdare.

#7
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,987
  • Înscris: 06.04.2007
E foarte nasoala situatia. Si tata-meu are 65 de ani, daca i-as lua ''jucariile'' ar fi super nasol. El de curand si-a luat un Mercedes W124, neesential, dar ca idee.

Nu il consider pericol public, dar oricum e pe aproape, pt el a fost un vis sa aibe masina asta si acum crede ca si-a luat avion..numai prostii face pe drum. Bun, treaba e ca inca e in puteri si sanatos tun, a inceput sa-si ''intre in mana'' cu masina.

In cazul tau, daca stiti 100% ca n-are ce cauta pe drumurile publice cu masina (si instructoru ala a spus la fel...), e clar - sub nici o forma. Dar asa sa fie 100%, poate el mai are indemanari, dar si-a iesit din mana in anii astia de pauza.

Munca de convingere trebuie dusa cum stiti voi mai bine, voi il cunosteti si stiti mai bine cum va suporta treaba asta, cum trebuie ''luat''.

Daca eram in situatia asta, discutia s-ar fi purtat cat se poate de clar: ''tata, spre binele tau, al nostru, al tuturor, lasa masina, daca si tu ne iubesti si mai ti la noi si la viata...'' ceva de genu

Dar...e usor sa vorbesti  -_-

#8
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005
Nu merge,stiu eu, cu ceva fizioterapie mai intensa? Poate astfel isi mai recupereaza din reflexele si capacitatile pierdute? Desi la varsta asta nu stiu cat este de eficient  :huh: . Zic si eu...

#9
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Cam aceeasi este si situatia bunicului meu. Are 82 ani si se incapataneaza inca sa conduca. Masina este o dacie 1300 din 1975, in stare impecabila(ar putea fi dusa la expozitie, sincer, expozitie de antichitati, normal) la care tine ca la ochii din cap, dar sincer, dupa parerea mea nu mai este apt de a conduce. Ideea este ca nici nu vrea sa priceapa chestia asta si se incapataneaza sa conduca(atunci cand are nevoie). Partea buna sa zic asa este ca nu merge mult(de obicei Breaza-Campina-Breaza, 24km dus-intors) iar partea proasta este ca trebuie sa iasa pe DN, a mai avut treaba si la Ploiesti si nu vrea sub nici o forma sa renunte la condus.

Pana acum nu a avut nici un accident serios(ever, in 60 de ani de cand are permis), in fara de vreo 2-3 zgarieturi in parcare, dar sincer mie imi este frica sa merg in dreapta cu el in masina.

Pentru tatal tau, daca tot zici ca-i place sa mestereasca si daca inca mai stie sa conduca, ar fi fost fain sa cumpere o masina mai veche pe care sa o reconditioneze si sa se invete incet-incet cu ea, zic eu. Dar asta numai daca mai are intr-adevar aptitudini.

#10
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
examen medical. n-o sa-l treaca :)

#11
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
ai dreptate, nu degeaba se spune ca batranii dau in mintea copiilor, tatal tau va suferi de pe urma verdictului dat de cineva competent
incearca sa-i gasesti o alternativa cat mai repede, ceva de surubait, modelism, service auto, pescuit, vanatoare, o bicicleta :confuzzled: caci ideea de a-si cumpara masina o sa-i devina reflex :confuzzled:
daca nu si nu, luati-i un harb ieftin, va avea treaba nonstop la el, ii mai sabotati si voi jucaria...

Edited by >ficus, 24 June 2008 - 15:23.


#12
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
priviti in america de nord citi pensionari, trecuti si peste 80 de ani, conduc masina. ei nu se tin pe picioare (multi au semnul de handicapat in geam) dar masina ii ajuta sa circule... si in europa pensionarii circula cu masina, fara sa ceara voie copiilor...

in fond e major, nu vad de ce nu isi face placerea fara sa intrebe familia. in cel mai rau caz loveste masina (care o repara casco), daca e vina lui ramine fara permis... nu merge cu 100km/h ca sa moara in accident...

cu o masina o sa poata circula pina la magazine, piata, sa se simta si el util familiei, un lucru care o sa il intinereasca...


PS oricum, la pretul benzinei, nu o sa circule el prea mult...

Edited by H725, 24 June 2008 - 19:53.


#13
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
nasoala situatia dar este o solutie.
daca ii plac masinile si ii place sa conduca eu propun sa-i cumperi un play station ceva sau un pc cu volan de ala foarte realistic.
pe bune, e o solutie.

#14
delahaye

delahaye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 19.03.2007
Sau, de ce nu, ia-i un calculator, instaleaza-i Need For Speed...

#15
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
H725, problema este ca mi-e teama ca ar putea sa-si faca rau intr-un accident, nu neaparat din vina lui, dar care ar putea fi evitat de cineva cu reflexe bune; pentru ca vrea sa plece la tara cu masina (adica DN1 :D), nu sa se invarta prin Bucuresti (piata e la 5 minute de mers pe jos, cred ca i-ar lua mai mult sa mearga cu masina si nu ar gasi loc de parcare).
Ideea cu Playstation sau NFS e foarte buna, cred ca asta o sa-i propun, mai ales ca si-a dorit dintotdeauna sa piloteze avioane si stiu ca exista si jocuri de-astea cu simulatoare de zbor.
Multumesc tuturor pentru idei :)

#16
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
ma bucur ca te-am ajutat.
vezi ca este un volan pentru pc care costa in jur de 10 milioane de la logitech care e mai bun decat unu real, ca sa zic asa.  B) B)

#17
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
e foarte dificil cu oamenii in varsta care au pasiunea condusului.
o vad la bunicul meu care la 93 de ani inca conduce singur fara nici o jena.
varsta si traficul l-au facut sa fie mai precaut dar rugamintile si incercarile mele de al face sa se lase au fost toate sortite esecului.


deci iti urez mult noroc cu tatal tau. (adresat lui Moaca).     plz sa ne tii la curent daca ai reusit s-au nu.

#18
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
il duci la karting.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate