Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Cuptor cu microunde

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Iti recomandam samsungul pentru ca incalzeste mancarea uniform.
Nu vei gati la microunde.
Grilul este bun sa fie acolo, merge la dezghetare.
Parerea mea, dupa o utilizare a unui cuptor de 5 ani, nu samsung.
Eu l-am luat pentru copil, ca nu ma riscam sa folosesca aragazul atunci cand era singur acasa .Era totusi in clasa a 4 a .

#20
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
hmm, copii nu am, biberoane nu sterilizez, popcorn nu imi place, deci, eu sunt interesat doar de incalzirea mancarii ca sa nu spal toata ziua cratiti si craticioare . Si macar aceasta operatiune vreau sa stiu ca o face onorabil .

#21
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008
;)) decat sa traiesc ultrasanatos, respectand toate regulile de alimentatie si sa dea o masina peste mine pe trecerea de pieton, mai bine sa ma bucur (fara excese, ce-i drept) de viata! de cativa ani folosesc des cuptorul cu microunde si nu am nimic!

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 XAN, on Jun 29 2008, 09:28, said:

hmm, oi fi eu mai imbecil nu-i problema, dar am auzit la prea multi ca diverse mancaruri se incalzesc cu temperaturi diferite in ele, adica cartofii frig carnea rece etc. Zici ca nu stiu aia sa incalzeasca, ok, spune-mi si mie cum se face, sa vad ce logica are ce spui, ca la magazin nu cred ca pot merge cu farfuria de ciorba sa probez .

pai nu tu esti imbecil, ci aia care zic ca se incalzeste aiurea mincarea. daca iei ca exemplu aragazul, ce se intimpla cu mincarea daca o incalzesti la foc maxim un minut sau la foc incet si mai amestecind din cind in cind 3 minute? poti sa obtii mincare incalzita ca lumea sau mincare arsa la fund si rece deasupra, in fiecare caz aragazul fiind evil sau nu :D

prostiile alea cu afectarea formei apei sint doar niste aberatii. probabil ca multi s-au uitat la "documentarul" ala cu apa si si-au adincit inca o daraba nivelul de ignoranta

mie microundele mi-au schimbat viata, imi pare rau ca nu mi-am luat mai demult :D inainte aveam o repulsie pentru mincarea gatita tocmai din cauza cratitelor pirlite si a complicatiilor generate de incalzirea pe aragaz

#23
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

 sorin61, on Jun 25 2008, 20:37, said:

..Semintele udate cu apa de la robinet au incoltit, cele cu apa de la microunde nu..
Pai cred ca daca in loc de apa incalzita la microunde foloseai apa fiarta la aragaz si apoi racita, rezultatele erau asemanatoare.
Ar trebui facut experimentele astea pe mai multe ghivece, nu pe 2.
Poate intr-unul nu au fost semintele bune...

Cred ca e doar un mit...

 XAN, on Jun 29 2008, 09:28, said:

dar am auzit la prea multi ca diverse mancaruri se incalzesc cu temperaturi diferite in ele, adica cartofii frig carnea rece etc.
Nu toate alimentele au aceeasi densitate de apa, deci se vor incalzi diferit. Se incalzeste practic apa din alimente. Cartoful are mai multa apa decat carnea, un castravete are mai multa apa decat un cartof.
Si la cuptorul cu gaz daca pui carne si cartofi, acestia din urma se vor incalzi mai tare.

Apoi, distributia radiatiei in cuptor nu este uniforma. Cuptorul este practic ca o incinta cu oglinzi in care bagi o lanterna. Lumina va suferi reflexii multiple, dar in functie de unghiul de luminarea a lanternei si pozitia acesteia, vei reusi sa obtii o i luminare mai mult sau mai putin uniforma.
Mai opresti si mai amesteci din cand in cand.
Eu la celpe care il folosesc, la decongelare, la jumatatea timpului se opreste si imi spune sa intorc carnea pe partea cealalta. Asta desi platoul pe care pun farfuria se roteste.

Intr-adevar cele de inox sunt elegante dar trebuie sa stai mereu sa le stergi ca raman amprente.

#24
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007
@ tuturor...

am vreo 4 bucati, acasa, la casa parintilor, la tara, la socri, ba mai mult...
marturisesc ca le folosim la decongelat si incalzit, nu prea gatim propriu-zis in ele...
pe primul l-am avut in 1992 un samsung care fonctioneaza perfect si azi... am platit pe el o avere la copos la ana electronic

cu privire la radioactivitate cum i-am auzit pe multi:
sunt exact la fel de periculoase ca toate electrocasnicele infipte in priza!
aici sunt baieti care inca stiu bine fizica, nu se compara cu mine care am uitat mult deoarece nu am mai buchisit deloc... electrotehnica nu e radioactiva...

sa comenteaza ca aceste cuptoare nu prea se comporta la fel...
dupa cum ziceam: eu am 4 bucati in locatii diferite... niciunul nu se comporta ca altul... in ele sunt niste transformatoare de diverse capacitati si cu diverse puteri, iar lampile sunt destul de cunoscute...


ba, nelule 97 sau alti baieti care n-au uitat fizica, explicati ma, va rog, cursiv...

#25
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006
nu incercati sa aprindeti carbunii pentru narghilea la microunde!!!

#26
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 penny_s, on Jul 4 2008, 07:18, said:

nu incercati sa aprindeti carbunii pentru narghilea la microunde!!!
Ce idee buna, si eu care ma chinuiam atata la aragaz :D
Ce s-a intamplat?

#27
penny_s

penny_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 19.10.2006

 Blackhawk, on Jul 4 2008, 02:57, said:

Ce idee buna, si eu care ma chinuiam atata la aragaz :D
Ce s-a intamplat?
pai ai de ales daca totul in casa este electric? aragaz, cuptor...
in primul rand iti sparg vasul! vas care l-am folosit pentru incalzit la microunde a crapat la carbuni! apoi cand incep sa se aprinda fac scantei... ca sa nu mai vorbim de fum!!! si pute ca dracu'....
dar a meritat efortul pentru o combinatie de mar cu scortisoara!!!
e bine sa pui si ceva alcool in vasul cu apa al "instalatiei".

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Ia-ti un ciocan de lipit de-ala portabil cu gaz. Aprinde de nu se vede, bun si la gratar, si la narghilea, si la multe alte chestii. In ultima instanta, chiar si la lipit.

#29
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
eu zic sa bagati capu in cuptor cu narghileaua in gura, macar veti fi ontopic  :coolspeak:

#30
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

 gogoroiu, on Jul 3 2008, 21:50, said:

ba, nelule 97 sau alti baieti care n-au uitat fizica, explicati ma, va rog, cursiv...

Incerc sa reformulez:
Treaba cu "Se incalzeste practic apa din alimente" sta in felul urmator:
Cuptorul are un magnetron care genereaza radiatie cu frecventa 2450MHz (standard). La aceasta frecventa, energia este absorbita in special de APA. Alte substante vor absorbi o cantitate mai mica de energie.

Explicatia cu "lanterna":
Poate am omis sa spun ca magnetronul, practic generatorul de microunde, produce un fascicul de radiatie, asa cum o lanterna produce lumina. Acest fascicul de radiatie se reflecta pe peretii interni ai cuptorului si ajung astfel in tot spatiul interior. Astfel, vom avea zone mai bine radiate si zone mai putin radiate.

Scuze pentru ambiguitate, pentru neclaritati pot raspunde la intrebari sau reformula.

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Problema e simpla. CM incalzeste alimentele prin vibrarea moleculelor de apa din ele. Cu cat sunt mai umede, cu atat strategia e mai eficienta, de exemplu, o ceasca cu apa o fierbi in sub 1 minut.
Now, stiind asta solutia e simpla, cu cat e mai uscat alimentul de incalzit cu atat trebuie pusa puterea mai mica si durata de incalzire mai mare. De ex: incalzesti o bucata de friptura ii dai 2 min la 40% putere si va fi incalzita frumos pe toate partile si la mijloc. Incalzesti un pic de piure mai moale, ii dai fara frica la 80-100% 30-40 sec si e gata.

Ar trebui sa se cheme microwaving for dummies :)

#32
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
daca actioneaza, teoretic, asupra produselor ce contin apa, atunci de ce frige farfuria mai tare ca mancarea ? ceramica aia nu contine apa...

Edited by XAN, 06 July 2008 - 09:52.


#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Aia e o alta problema in sine. Materialul absoarbe energia radiata (de exemplu daca contine plumb, se intampla la ceramica) si se incinge.

#34
galuscutza

galuscutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.07.2008
Probabil nu sunt cea mai în măsură să te sfătuiesc de care să îți iei, însă pot să te sfătuiesc de care să nu îți iei. Galanz.
Chestia cu apa care îți sare în față nu e chiar așa cum vă imaginați, dar fenomenul există la lichide în general și se numește fierbere întârziată. În majoritatea manualelor de utilizare de la cuptoarele cu microunde (dacă nu în toate) scrie despre asta.
Eu nu îl găsesc atât de util pe cât speram să fie înainte să îl achiziționez, îl folosesc aproape exclusiv la încălzitul mâncării, nu pot să spun că am gătit ceva în el vreodată deși îl am de aproape doi ani. Și la floricele e util.  :D

#35
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008
:)) cata teorie pe marginea unui aparat care, pana la urma, e la fel ca toate celelalte! eu il am de  5 ani pe al meu, un zanussi, si sunt foarte multumita de el. copilul isi incalzeste singur mancarea, de cand era la gradinita, iar cei mari isi incalzesc inclusiv cafelutza in el. si uite ca inca traim! :P si traim bine! :)) aaaaa....si mai am si unul de rezerva, nou-nout, in cutie, primit in dar (il voi folisi fara retineri in caz ca acesta, vechi, se va strica la un moment dat)! oameni buni, lumea se misca si odata cu ea trebuie sa invatam sa ne miscam si noi! e drept ca oala de lut a bunicii e super buna, am si din aia, dar nu stai mereu sa incalzesti sarmalele la cuptorul din ograda, nu?

#36
VandCarnati

VandCarnati

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.06.2008
bueey,am si eu o intrebare...ma tot bate mama la cap dak poate sa faca  placinta la cuptoru cu microunde k ni s a stricat aragazu :)))
poate imi raspunde cnv repede k mi s a facut o pofta de placinta ... =p~

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate