Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

sony CDX-GT20 - cum il montez ?

  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
gabicbf

gabicbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2008
va rog sa ma jutati si pe mine cu inste sfaturi.mi-am luat din carrefour un sony CDX-GT20 si niste boxe pe spate Sony XS-F1725 . Tin sa precizez ca vreau sa il montez pe o dacie 1310.
Cum se fac legaturile ca pe manual nu scrie totul.Si mai ales,pe unde vine curentu in casetofon.daca e nevoie pun si niste poze.Va rog ajutati-ma si pe mine ca stau de o sapt cu el asa.

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
O metoda usoara e sa legi la +12v permanent atat firul rosu cat si firul galben. Firul negru se leaga la masa, pe caroserie. Apoi ai antena si cele 4 perechi de fire pentru difuzoare.

Edited by Marius3k, 15 June 2008 - 07:42.


#3
gabicbf

gabicbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2008
am pus niste poze ca eu nu prea ma pricep.va rog ajutati-ma si pe mine ca sunt multe fire si ma incurc ihn ele

cum fac cu MUFA 2 si MUFA 3 mai precis , cum le firele + si - ce vin de la difuzoare in MUFA 2 .
MUFA 3 ce rol are? pe manual nu da nicio indicatie de montaj.Cum vin cu curentu in casetofon ca fiul galben,rosu si negru fac parte din MUFA 2 ,unde vin puse firele de la difuzoare.
Complicata treaba,va rog ajutati-ma si pe mine

Attached Files



#4
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Mai ai nevoie de un cablu ISO, care arata asa:
[ http://www.bluespot.co.uk/stock_image/iso.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
El se leaga ca in imaginea de mai jos:
[ http://www.siocommunications.co.uk/Wiring_files/audio_wiring.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Practic, firele portocaliu (daca exista), galben si rosu se leaga la +12v, iar cel negru la masa. Restul nu cred ca te intereseaza, in afara de antena, care ar mufa distincta. Cele 8 fire din cealalta mufa sunt pentru difuzoare.
Spor!

#5
gabicbf

gabicbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2008
mersi mult. o sa ma duc maine sa cumpar si iti zic ce am facut.mutlumesc mult !

#6
gabicbf

gabicbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2008
mi-am luat mufa aia .
din ce am inteles eu firele vrezi vin in spate pe stanga, firele mov in spate pe dreapta,firul negru la masa, firele rosu,galben,portocaliu(daca am inteles eu bine) - se leaga la + 12v .Mi-a ramas un fir albastru, ce fac cu el, il las liber ?
Te rog frumos sa ma corectezi daca am gresit ceva , nu vreau sa ard casetofonul  :rolleyes:.MULTUMESC !

#7
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Da, poti lasa liber firul albastru, dar sa-l izolezi. Preferabil sa legi difuzoarele (daca ai doar doua) pe firele alb si gri, adica pe FRONT.

Edited by Marius3k, 16 June 2008 - 21:57.


#8
gabicbf

gabicbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2008
multumesc pentru raspuns. daca iau borna la baterie,casetofonul isi pierde memoria,uita functiile setate de mine.mai pot lua borna ?
Multumesc pentru raspunsurile tale de pana acum.mi-au fost de ajutor .

#9
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postgabicbf, on Jun 16 2008, 23:25, said:

multumesc pentru raspuns. daca iau borna la baterie,casetofonul isi pierde memoria,uita functiile setate de mine.mai pot lua borna ?
Multumesc pentru raspunsurile tale de pana acum.mi-au fost de ajutor .
Normal ca poti lua borna. La Sony, se pierd setarile daca il deconectezi de la +12v. Incearca sa-l montezi la +12v permanent, pentru a nu trebui sa i le refaci de fiecare data.
Spor!

#10
gabicbf

gabicbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2008
mersi mult,l-am montat , merge ceas  :thumbup:

#11
gabicbf

gabicbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2008
auzi , am o problema care ma nelinisteste.se inclazeste in spatele casetofonului,acolo unde sunt mufele,de fapt frige cam rau,nu poti tine mana.Ai idee de ce ? se poate arde cumva,sau mai rau - poate lua foc sub bord pe acolo.Tin sa precizez ca am pus casetofonul intr-un suport pe care l-am avut de la cel vechi si ma gandesc ca acum nu mai are aer,desi nu cred.
Ce sfat imi dai ? ce sa fac ? se poate arde ceva ? asa trebuie sa faca ? e normal ?  
Multumesc !

Edited by gabicbf, 17 June 2008 - 20:08.


#12
da_nashu

da_nashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.02.2008

View Postgabicbf, on Jun 17 2008, 20:08, said:

auzi , am o problema care ma nelinisteste.se inclazeste in spatele casetofonului,acolo unde sunt mufele,de fapt frige cam rau,nu poti tine mana.Ai idee de ce ? se poate arde cumva,sau mai rau - poate lua foc sub bord pe acolo.Tin sa precizez ca am pus casetofonul intr-un suport pe care l-am avut de la cel vechi si ma gandesc ca acum nu mai are aer,desi nu cred.
Ce sfat imi dai ? ce sa fac ? se poate arde ceva ? asa trebuie sa faca ? e normal ?  
Multumesc !
daca se incalzeste rau cred ca ar trebui sa verifici conexiunile sau sa te duci la un electrician sa se uite putin la el ;) sper ca am ajutat

#13
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cred ca e o problema generalizata, in genul: asa face toate.
Uite inca un user cu playerul caldut: http://forum.softped...howtopic=403555

#14
gabicbf

gabicbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2008
multumesc pentru raspuns.deci , ideea e sa stau linistit ca nu se intampla nimic sau doar unele aparate de la sony fac asa ?

#15
gabicbf

gabicbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2008
salut ! nu stiu ce sa fac , problema persista , a inceput sa se incalzeasca si fata detasabila , si miroase a incins. ce sa fac ? mi-e frica sa nu ia foc ceva. m-am blocat. te rog frumos ajuta-ma . multumesc !

#16
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Verifica toate conexiunile, sa nu ai un scurt, ceva. Daca se duce, du-l la garantie.

#17
gabicbf

gabicbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2008
am verificat firele.
negru   -  la masa
rosu     -  +12v
galben  -  +12v permanent
firele albe respectiv gri  - la difuzoare(asa m-ai sfatuit tu)
In legatura cu gantia ar fi o problema pt ca mi-au spus sa ma duc sa il montez intr-un service autorizat si sa imi puna stampila pe factura. Ce e de facut in cazul asta ?

#18
gabicbf

gabicbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2008
te rog frumos imi dai si mie niste sfaturi.ce fac cu garantia daca l-am montat singur ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate