Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Sony Xplode - se incinge...

  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
sorin.pirvu

sorin.pirvu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.09.2006
Salut, am pe un matiz un sony explode gt420u (vers. cu usb reader) si am observat ca se incalzeste foarte tare in zona de racire a finalilor (in spate) aproape ca m-am ars la mana cand am incercat sa fixez antena radio. Am 4 boxe blaupunkt (4ohmi, 2x30 si 2x35w), inainte am avut un radio-cas blaupunkt si nu am sesizat sa se incinga atat de tare. Am facut legaturile catre dif. dupa manual, am masurat fiecare fir... sa nu am vreun scurt pe undeva, pe iesiri am in jur de 4-5 ohmi la fiecare dif... asa ca nu stiu de la ce ar putea sa se incinga atat de tare. De mers merge impecabil, dar, mi se pare oarecum ciudat sa friga in halul asta ...  o fi normal asa ceva ...
Si inca o ceva, mai am o statie (tot blaupunkt) 4x100w sau 400w in bridge la care vreau sa pun un tub de bass... trebuie neaparat sa pun si un condesator... ca nu vreau sa folosesc tubul decat in mers.
Mersi.

Edited by sorin.pirvu, 13 June 2008 - 19:00.


#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 sorin.pirvu, on Jun 13 2008, 19:59, said:

Si inca o ceva, mai am o statie (tot blaupunkt) 4x100w sau 400w in bridge la care vreau sa pun un tub de bass... trebuie neaparat sa pun si un condesator... ca nu vreau sa folosesc tubul decat in mers.
Si eu am patit sa mi se incalzeasca GT410u, dar asta era mai pe la inceputuri, cand il mai verificam. Acum e ok, dar nu prea mi-am batut prea tare capul cu el. Daca chiar iti face probleme gen: intrat in protectie, restart - atunci du-l la garantie.
Referitor la condensator, nu e neaparat necesar, dar e indicat. Eventual il poti instala ulterior, nu sunt mari modificari de facut.
Spor!

#3
sorin.pirvu

sorin.pirvu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.09.2006
am citit in manual ca pentru iesirea din spate (rear/sub) exista 2 setari: sub out si rear out, teoretic sub out ar putea sa mearga la un subwoofer pasiv, dar nu am reusit sa scot nimic (amplificat) singura diferenta este ca pe "sub out" pot regla volumul pe iesirea amplificatorului... in rest cu incalzitul nu am reusit sa verific dupa ceva mai mult timp cum mai sta, l-am folosit destul de putin, insa, merge impecabil...

#4
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 sorin.pirvu, on Jun 14 2008, 00:24, said:

am citit in manual ca pentru iesirea din spate (rear/sub) exista 2 setari: sub out si rear out, teoretic sub out ar putea sa mearga la un subwoofer pasiv,
Sub out activeaza filtrul-low pass (reglabil si din setarile aparatului - tii apasat pe rotita) precum si volumul preamplificarii.
Rear out se foloseste atunci cand folosesti un amplificator pentru difuzoarele spate.

#5
sorin.pirvu

sorin.pirvu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.09.2006
OK !, eu folosesc iesirile, 2 fata + 2 spate si amplificator pus in bridge mode cu un tub de bass... cum ar trebui sa las setarea pe sub out sau rear out ? sau nu conteaza... Pe statie am setari LP, HP, FLAT etc... mai multe decat poate sa faca sistemul din setarile proprii...

#6
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 sorin.pirvu, on Jun 14 2008, 01:04, said:

OK !, eu folosesc iesirile, 2 fata + 2 spate si amplificator pus in bridge mode cu un tub de bass... cum ar trebui sa las setarea pe sub out sau rear out ?
Daca ai woofer, mi se pare normal sa-l lasi pe SUB out.

#7
sorin.pirvu

sorin.pirvu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 29.09.2006
Pe sub out pot regla volumul la woofer ceea ce nu se poate face cu rear out activat, cand, volumul pe woofer creste/scade identic cu iesirile pe boxe, deci pare in regula sa il las setat asa, ceea ce nu m-am lamurit este daca pe rear out scoate semnalul amplificat si pot lega direct un tub de bas (pasiv) sau am nevoie de statie indiferent de ce setez la sub/rear out... In rest l-am folosit cateva zile si nu sunt probleme, desi mi se pare cam exagerata temperatura la care lucreaza... probabil ca asa e normal...
Mersi de informatii !

#8
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Pe iesirile preamplificate nu poti legat decat un amplificator sau un subwoofer activ.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate