Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

ASUS Eee PC 901

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
rejja

rejja

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2007
VAND ASUS EEEPC4G-BK008 NOI CU 2 ANI GARANTIE LA 650 RON/BUCATA! SUPER IEFTIN
EMAIL: [email protected]
TEL:0766303344

Edited by rejja, 10 December 2008 - 11:29.


#38
scaparici

scaparici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 19.12.2004
A instalat cineva XP peste Linux?
Eu am facut-o... si din 20gb nu pot sa fac decat 4gb ptr C: si restul (aprox. 15gb) ptr D:
Nu exista o solutie sa fie un singur disk de 20???

Edited by scaparici, 12 December 2008 - 20:35.


#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,482
  • Înscris: 04.05.2006
Nu ai cum. Fizic sunt doua HDD-uri diferite. Unul de 4 GB si unul de 16GB. Si din BIOS ti le arata separat. Dar nu e o problema, gasesti la ASUS pe site driveri si utilitare pentru XP, cu care, printre altele, poti muta defaultul de instalare a programelor (Program Files) pe D. Eu asa am facut.
Offrecord: Sincer, am fost foarte incantat de linuxul cu care a venit, dar am renuntat la el din motive de compatibilitate. Printre altele, am avut probleme cu instalarea certificatelor la diverse banci, pe internet banking. Nu au certificate decat pentru IE, nu si pentru Mozilla sau Opera. Si mai sunt si altele....

#40
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pai daca ai mutat pe cel de 16gb sistemul cred ca ai redus viteza la jumatate
acel ssd de 16 gb e foarte lent fata ce cel de 4 gb, acesta e motivul de a pune 2 ssd-uri, unul rapid (si mic), altul mare si (lent)

#41
scaparici

scaparici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 19.12.2004
La fel de incantat am fost si eu de Linux. Insa aceasta "dragoste" n-a durat decat cateva ore. Am instalat XP-ul a doua zi fara niciun resentiment. Am fost insa socat sa vad ca nu pot face un singur disk de 20Gb. Acum m-am linistit (si dupa ce-am mai citit pe ici pe colo).
Eu am instalat normal in C, dar am redirectionat o gramada de chestii in D: My Documents, PageFile, Temp, cache-urile s.a. Am oprit cateva servicii nefolositoare (de ex: Automatic Updates - daca ai un antivirus bun si navighezi/deschizi ce trebuie, nu sunt probleme). Programele le instalez doar in D. N-am reusit sa mut si Application Data in D, dar sunt multumit cum e asa. Eu il am asa cam de o luna si totul e super ok.
Acum imi sta C-ul cu aprox 2,5Gb (din 4) liberi tot timpul, toata activitatea fiind facuta practic in D.
Sunt uimit de puterea, rapiditatea si fiabilitatea acestui netbook (cu WinXP)!

Edited by scaparici, 09 January 2009 - 09:06.


#42
im1looser

im1looser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 17.10.2006
Si eu am modelul cu HDD de 20GB. Nu vreau sa sterg, deocamdata, Linuxul. Dar nu sunt familiarizat cu acest sistem. Nu-mi place ca nu-mi apar cele doua partitii in file manager. Doar cand bag stickul acesta apare ca D. In schimb, la managerul de disk, dupa ce am actualizat sistemul, etc, pe cel de 4GB mi-au ramas liberi 15 MB. Afecteaza cu ceva viteza, are nevoie de un cache? Sau surplusul se duce automat pe portiunea de 16GB?

Nu stiu ce fel de Mozilla au pus, ca nu am reusit sa directionez kiturile pe care le-am salvat. S-au dus cine stie pe unde, automat. Am instalat in cele din urma Opera.

Cel mai mult ma nemultumeste la aceasta jucarie faptul ca, din cauza rezolutiei mici, merge EXTREM de greu pe Google Earth (trebuie sa stai zeci de minute pana se incarca si nici nu functioneaza bine). In rest se misca neasteptate de repede.

#43
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005

 aeon, on 10th November 2008, 11:07, said:

daca merge la 12v sau mai putin, si il folosesti mult in masina, poti rezolva usor cu un adaptor auto
din cate stiu alternatorul baga cam 13 volti, asa ca mai mult pe loc cu motorul oprit m-as indura.

#44
Taquito

Taquito

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 18.10.2007
cum modific luminozitatea ? am tot cautat si nimic.

#45
Taquito

Taquito

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 18.10.2007
am gasit ptr luminozitate: Fn+F3 si Fn+F4. Fn e tasta de langa Control, jos stanga. E posibil sa nu fie F3 sau F4, dar apare pe tasta cerculetul ptr luminozitate.

#46
games_bond

games_bond

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.03.2007
Puteti sa imi spuneti si mie cum se instaleaza Windows XP de pe un stick USB?

#47
nenoviciss

nenoviciss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.02.2008
as avea si eu o intrebare...doresc sa imi achizitionez un eee de pe un site de la un tip....imi putetzi da cateva sfaturi,mai precis ce anume sa caut la netbook pt a vedea ca este ceea ce imi zice el ca e.
Multumesc!

#48
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 games_bond, on 13th July 2009, 12:15, said:

Puteti sa imi spuneti si mie cum se instaleaza Windows XP de pe un stick USB?

Procedezi ca AICI. Descarci progrămelul ăla, faci rost de un kit bun de XP (recomand Home pentru eeepc) și urmezi pașii de acolo. Marți îmi vine și mie jucăria și am stickul pregătit, deși o să-l las nițel cu linuxache pe el, să-mi aduc aminte de tinerețe. :)

#49
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005
stie cineva service autorizat pentru eepc in bucuresti..sau in tara? trebuie pentru schimbarea unui display la eepc 901

#50
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Cum m-am cam săturat de Linux (slăbuț de tot), am decis să pun XP-ul. M-am lovit de o chestie, vezi foto:
[ http://img401.imageshack.us/img401/1364/partitions.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Apar aici partiții cârcă:
E, F, C, G
apoi
H
și, în fine,
D, care cred că e SD-ul bootabil cu XP-ul.

SSD-ul de 4 GB probabil e cel împărțit în primele 4 partiții, cel de 16 GB fiind, probabil, cel cu H.
Întrebări:
- trebuie să șterg partițiile E, F, C și G, apoi să creez una nouă?
- ce e cu partiția C, chestia aia BIOS FAT?

#51
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Eee are 2 HDD SSD: unu' de 4 GB si unu' de 16 GB.

Din poza aia, stergi E si F si faci din ele 1 partitie si pui Windows.

Sau pui pe H.

De restul nu te legi.

#52
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
De ce să nu mă ating de celelalte? Ceva argumente?

E clar că cele două prime mari partiții au Linuxul și swapul. M-am mai documentat și am aflat că acel C (BIOS FAT) stochează o imagine a BIOS-ului. Nu știu ce e cu cealaltă. Unii vorbesc de o partiție EFI (n-am idee cu ce se mănâncă deocamdată), cu ceva fișiere ce îmbunătățesc bootarea (există o opțiune boot booster în BIOS). Pe de altă parte AICI scrie, la un moment dat:
After loading drivers, the XP installation will come to the point where it asks you to set up your partitions. If your Eee has the stock Xandros Linux setup on it, there will be quite a few. Use the arrow keys to move up and down, the D key to select partitions, then Enter to delete, and finally the L key to confirm each deletion. You won't need any of the stock partitions, so delete all of them. Adică eu înțeleg că se pot șterge fără probleme. Ce mă reține încă e faptul că n-am idee dacă acea partiție cu fișiere de boot boosting va trebui s-o mențin și care e ea.

#53
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Revin: trebuiesc șterse toate partițiile de Linux, absolut toate. Apoi instalarea e floare la ureche.

Pașii ăștia sunt mai importanți:

11. When you turn on the Eee, hold down “Esc” to choose the boot device and select the USB stick/ SD card. You'll need to do this at each reboot until XP is fully installed and you've logged in.
12. Choose Text installation at first time and GUI INSTALLATION AFTER REBOOT TWICE! - ( Choose step 1 to start installing, after reboot choose step two, after continued install press step 2 AGAIN to log into XP - As soon as you arrive at the Windows XP Desktop you can safely remove the USBStick / SD card.
         1. If you get hal.dll not found errors, read carefully the last two last bullets!
         2. If you get 'ntldr is missing' or other boot errors after you have ran text installation make sure you have deleted ALL partitions during 'text installation' this includes the BIOS partition.

IMPORTANT! DO NOT REMOVE USB STICK UNTIL YOU'LL SEE XP's LOGIN SCREEN!



Sursa: Wiki eeeuser.

#54
ghostlovescore

ghostlovescore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.07.2009
Nu inteleg de ce vrei neaparat sa instalezi windows pe el.Daca nu-ti place Xandros ( tot o porcarie pe bani ca si windows ) de ce nu instalezi Ubuntu , de exemplu , mai ales ca versiunea 9.04 are si o varianta special conceputa pentru eeepc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate