Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 

Marea revelatie Avira 8. Sau nu.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
81 răspunsuri în acest subiect

#55
barabasfrancisc

barabasfrancisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 07.05.2008
De ce Avira AntiVir Personal - FREE 8 este atat de bun? Care ar fi antivirusul apropiat ca valoare? Care antivirus free ar putea sa-i faca concurenta? De ce?

#56
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.229
  • Înscris: 10.02.2006

Vizualizare mesajbarabasfrancisc, pe Jun 28 2008, 15:23, a scris:

De ce Avira AntiVir Personal - FREE 8 este atat de bun? Care ar fi antivirusul apropiat ca valoare? Care antivirus free ar putea sa-i faca concurenta? De ce?
Exista o anume concurenta in sensul ca Avira Free nu detecteaza adware\spyware iar alti antivirusi free o fac.

#57
muscaru

muscaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 01.07.2007
Ba chiar au in plus protectie web si email, de ex Avast. Cu toate astea, imi place mai mult viteza si eficacitatea produsului Avira. Pana la urma tine si de gustul fiecaruia.

#58
DarkOrc

DarkOrc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 168
  • Înscris: 18.01.2008
Depinde si pe ce situri umblati. Si eu umblu pe torrenti si descarc ,dar ma uit la comentari sa vad daca sunt virusi.Pana acum am folosit BitDefender v10 si e destul de bun.Imi blocheaza majoritatea virusilor .E bun ,dar de cand am instalat Avira se vede diferenta. AVIRA is th3 b3st.

#59
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Am si eu o mare nelamurire. Guardul de la Avira nu-mi detecteaza fisierul eicar.com, ba mai mult, pot sa-l lansez in executie si Avira nu zice nimic. La scanare insa, este gasit.
Este vreo setare care trebuie sa o activez in Avira sa imbunatatesc detectia?

#60
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.229
  • Înscris: 10.02.2006

Vizualizare mesajnighthawk, pe Jul 15 2008, 13:28, a scris:

Am si eu o mare nelamurire. Guardul de la Avira nu-mi detecteaza fisierul eicar.com, ba mai mult, pot sa-l lansez in executie si Avira nu zice nimic. La scanare insa, este gasit.
Este vreo setare care trebuie sa o activez in Avira sa imbunatatesc detectia?
Guard-ul functioneaza ? Mai precis umbreluta Avira este deschisa ?
De unde ai descarcat fisierul eicar.com ?

#61
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Da umbreluta e deshisa, guardul functioneaza.
Eicar-ul l-am luat chiar de la eicar.org
Am marit detectia heuristica pe high si e aceeasi situatie

#62
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.229
  • Înscris: 10.02.2006
Este un pic ciudata situatia. Incearca sa reinstalezi Avira.

#63
b0RMA

b0RMA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 15.07.2008

Vizualizare mesajnighthawk, pe Jul 15 2008, 22:38, a scris:

Da umbreluta e deshisa, guardul functioneaza.
Eicar-ul l-am luat chiar de la eicar.org
Am marit detectia heuristica pe high si e aceeasi situatie
Oricum,fisierele de la eicar sunt niste porcarii.Daca vrei sa testezi antivirusul fa teste cu virusi "adevarati".

Editat de b0RMA, 15 iulie 2008 - 23:33.


#64
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.255
  • Înscris: 04.11.2007
Nu exista solutie IT perfecta, doar solutii decente.
Mai zicea cineva lucrul asta.
Acum depinde si cine sta pe scaun in fata calculatorului, daca e unu care le cauta cu lumanarea nu are decat sa continue sa se planga.
Un antivirus poate sta bine la capitolul detectie, dar prost la capitolul dezinfectare sau curatire (aici intra si delete la fisier), altul poate sa stea bine la capitolul curatenie si mai prost la detectie, unele mananca resurse multe, altele mai putine.
Acum serios, fiecare isi alege solutia care ii place sau convine.
Mie personal imi place Avira pe windows, in rest nu il folosesc, dar asta nu il face un antivirus prost dar nici cel mai bun.
Cum spuneam totul depiinde de om si in ultimul rand de OS. (Poate mai putin de OS si solutiile de securitate, pt. ca tot omul le alege si pe acestea. Deci omul este vinovat in 99% din cazuri.)
Nota pt. avira 8 ?
Cred ca i-as da 8,5.

Editat de Fratello_2007, 16 iulie 2008 - 00:03.


#65
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Am folosit de ani de zile Kaspersky care detecta destul de bine si am zis sa trec la ceva free. Imi place Avira si nu as renunta la el, dar pe langa chestia cu eicar-ul, am mai avut o surpriza.
Am creat pentru test un worm cu un generator, din care a rezultat un fisier bat. Acest fisier nu a fost detectat si am putut chiar sa si editez bat-ul respectiv. De lansat nu am lansat in executie bat-ul sa vad reactia antivirusului pentru ca ramaneam fara date.

Fratello_2007, ai dreptate, o buna parte legata de securitate tine de om, dar in ziua de azi sunt atatea capcane pe internet, astfel ca e imposibil sa nu primesti nimic dubios sau sa nu te infectezi.

#66
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Se pare ca am rezolvat problema, am reinstalat din nou Avira si acum e ok, nu ma mai lasa nici macar sa salvez eicar.com pe pc.
Cred ca buba a fost de la kaspersky, cand l-am dezinstalat ca sa pun Avira, nu am restartat pc-ul  B) , ci am trecut direct la instalarea lui Avira.

#67
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.229
  • Înscris: 10.02.2006

Vizualizare mesajnighthawk, pe Jul 16 2008, 03:35, a scris:

Se pare ca am rezolvat problema, am reinstalat din nou Avira si acum e ok, nu ma mai lasa nici macar sa salvez eicar.com pe pc.
Cred ca buba a fost de la kaspersky, cand l-am dezinstalat ca sa pun Avira, nu am restartat pc-ul  B) , ci am trecut direct la instalarea lui Avira.
Exact. ;)
Se intampla des ca dupa instalarea unui antivirus sa ramana "urme" care blocheaza anumite functii ale celuilalt antivirus.

#68
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.322
  • Înscris: 02.02.2006

Vizualizare mesajb0RMA, pe Jul 16 2008, 00:33, a scris:

Oricum,fisierele de la eicar sunt niste porcarii.Daca vrei sa testezi antivirusul fa teste cu virusi "adevarati".
Si pe ce anume iti bazezi tu afirmatia asta?? :death:

Eicar.org este un test antivirus recunoscut international, iar toti antivirusii sunt obligati sa aiba detectie pe acel fisier (tocmai ca oricine, oricat de necunoscator ar fi si in orice conditii, sa poata testa daca antivirusul este activ, fara a fi in vreun pericol de a se infecta).

EICAR NU este o modalitate de a testa eficacitatea unui antivirus, ci este o simpla modalitate pentru a testa daca antivirusul este activ. Nimic mai mult. (iar faptul ca spui ca sunt "porcarii" nu dovedeste decat ce "multe" stii tu despre antivirusi -_- )

#69
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.220
  • Înscris: 05.02.2006
La mine face figuri Avira la update de definitii si la voi ? download doar cu 9-10Kb/s

Editat de TupaC, 08 octombrie 2008 - 18:11.


#70
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.586
  • Înscris: 12.03.2006
Da si la mine e la fel...! :huh:

#71
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.751
  • Înscris: 01.12.2001
la mine merge bine

#72
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.112
  • Înscris: 26.05.2007
Mie imi returneaza "internet connection failed". Care o fi problema.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate