Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Tzeapa la WAP Unlimited pe abonament

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sa mori tu ca e abuz! sa-mi arati si mie unde scrie asta, te rog! tu te-ai intrebat de ce nu limiteaza cei de la orange volumul de trafic pe prepaid? tu crezi ca ei nu stiu de posibilitatea asta? ar pierde o gramada de clienti daca ar face asta. tu crezi ca ei sunt prosti, nu si-au facut niste calcule?  nu le mai plange tu de mila.

#20
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
De stiut sigur stiu de posibilitate, insa limita la prepay mai mult de imagine nu pun, nici intr-un caz ca pierd acei clienti. Aia aduc mai mult paguba, nici un operator nu si-i doreste. Si de scris ca e abuz scrie undeva in descrierea wap-ului ca se poate folosi pe PC/Laptop ? Ma indoiesc. Din cauza unora ca voi mie si altora utilizatoi corecti care intra de pe telefon abea ne merge.

#21
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
bai frate! intelege ca nimeni nu foloseste wap unlimited de placere. majoritatea il foloseste de nevoie. eu fac trafic de max 1GB pe luna ceea ce cred ca nu e mult! eu spun ca gresesti cand sustii ca orange nu limiteaza din cauza imaginii. pun pariu ca majoritatea clientilor orange nici nu stiu ca la prepay ai trafic nelimitat. in majoritatea timpului eu folosesc adsl-ul. wap-ul e doar sa zic si eu ca am net mobil, accesoriu la laptop.   e de porc sa nu ai net mobil daca ai laptop.

viteza mica o ai din cauza celor de la orange care nu investesc suficient. ti-am mai zis! sunt liberi sa faca limitare si la prepay.

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrich1974, on Jun 3 2008, 14:19, said:

viteza mica o ai din cauza celor de la orange care nu investesc suficient.

Pentru punct de acces WAP, viteza 3G e suficienta.
Daca tu alegi sa folosesti wap-ul in alte scopuri decat cele pentru care a fost gandit initial, nu da vina pe Orange ca nu face investitii

#23
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Corect. Au mai zis-o si alti useri dar nu ai cu cine. Cica nimeni nu foloseste de placere, poi ia-ti frate net de la Vodafone cu doar 9 euro nelimitat ai scapat de aceasta ,,placere". Si auzi la el, 1 Gb nu e mult :)) si altii platesc 800 de euro pentru 1 Gb (la prepay).

#24
alexxxutz

alexxxutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 19.12.2006
@LunaCrystal: Stii care e problema? Ca traficul fie ca il faci de pe PC fie ca il faci de pe telefon oricum este facut.Daca au scos oferte de INTERNET Unlimited cei de la Orange , iti dai seama ca reteaua lor DUCE MULT MAI MULT decat iti inchipui u.Singura problema a consumului unui nivel mare de trafic este incarcarea excesiva a retelei in defavoarea convorbirilor.Congestionarea anumitor zone din retea.Asemenea probleme sunt destul de rare insa.Probleme nu sunt cu viteza pe wap sau pe internet prin Orange GPRS/EDGE/3G/HSDPA.Are Orange destula banda din moment ce pe HSUPA pe apn internet urca la 700-800kB/s...Asa ca te rog sa incetezi ca deja devii patetic cu gandirea asta puerila...Uite chiar asta e dovada...Orange fura oriunde apuca!!!!!Daca ceea ce facem noi se numeste furt este furtul furtului lor!!Multe firme mari de internet folosesc fibra de la Orange pentru transportul de date,asa ca nu plange tu ca Orange "saracutzul" nu are de unde sa dea net si sta cu reteaua congestionata din cauza a 200 clienti care trec prin Bluenet (200 in comparatie cu 2 milioane de wapisti).Am intalnit in f multe cazuri nealocari de minute sau de sms-uri scuzate de cei de la Orange prin afirmatia ca "s-a produs o mica eroare de sistem"...Bineinteles niciodata nu s-au scuzat ca au alocat prea multe minute sau sms-uri sau ca nu au alocat un cost ce trebuia alocat...Ciudat nu?

Edited by alexxxutz, 03 June 2008 - 21:43.


#25
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
De faza aia cu ti se da un deget si dupaia ii iei toata mana ai auzit ? Si oferte de net nelimitat nu sunt la Orange, chiar si abonamentul de 49 de euro e limitat la 50 Gb de trafic, nu mai zi fara sa stii. Iar faza cu congestiile ... fi sigur ca aia de la bluenet fac trafic cat altii 2000 de pe telefoane (ma refer la medie). Indiferent cat profit are Orange, asta nu ne da dreptul sa ii furam. Si tu ai profit cu bluenetul, asa ca hai sa ne batem joc putin de server, ce zici ? Si faptul ca tu nu ai auzit de greseli in favoarea clientului nu inseamna ca nu sunt, eu personal am avut parte de astfel de greseli aproape la toti operatorii, inclusiv Orange.

#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
bai omule! daca tu esti asa suparat de ce nu faci o hartie celor de la orange in care sa ceri sa limiteze traficul pe prepay! nu e mai simplu decat sa te certi cu noi aici!

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postalexxxutz, on Jun 3 2008, 22:40, said:

Bineinteles niciodata nu s-au scuzat ca au alocat prea multe minute sau sms-uri sau ca nu au alocat un cost ce trebuia alocat...Ciudat nu?
Si de ce s-ar scuza pentru asa ceva? iti vine sau nu sa crezi, asemenea erori se produc dar sunt trecute cu vederea

#28
alexxxutz

alexxxutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 19.12.2006
nu imi vine sa cred ca in anul 2008 inca se mai pune discutia limitarilor de trafic la Internet! si ca sunt oameni care sunt de acord cu asta... apropo in legatura cu afirmatia ta LunaCrystal

Quote

fi sigur ca aia de la bluenet fac trafic cat altii 2000 de pe telefoane (ma refer la medie).
trafic nu ai cum sa faci enorm de mult..gandestete ca pe serverele bluenet este o amarata banda de 160mbps (50mbps garantat) din care se consuma foarte putin de catre clientii care sunt pe Orange..sunt destule alte persoane in RO care folosesc tunnelingul la servici,scoli ca sa se dea pe mess dc++etc...peeringul cu Orange este direct,deci nu consuma din banda pe care o are Orange pe Internet EXTERN, si si daca s-ar consuma, Orange este printre principalii provideri de Internet din Romania si are sute de giga banda!si cand ziceam de Internet nelimitat ma refeream la numele comercial .. clar ca e limitat la 2,3 , 6 giga .. depinde de abonament...si ca sa te linistesc putin majoritatea clientilor bluenet care folosesc Orange stau pe mess si navigheaza pe siteuri...iti arat daca vrei graficele cu trafic...cat despre rich1974 ce sa spun... e un tip care s-a conectat prin freedom folosind proxifier din installerul bluenet si sustinea ca a hackerit serverele bluenet si intra gratuit..cu asta cred ca am zis totul despre el..si hartie as face ca sa scoata limitarea la abonamente eventual! nu v-a fost destul cu cenzura pe vremea lu' ceaushica?acum va place sa fiti limitati se pare...

#29
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
De acord cu limitarea nu sunt, insa cu interzicerea traficului de pe calculatoare da. Sau daca nu cu scoaterea ofertelor de wap, si lasarea doar a celor de internet, asa ar disparea sansa acestor abuzuri.

Edited by LunaCrystal, 04 June 2008 - 22:29.


#30
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008
uitati un lucru ...

nu este vorba despre capacitatea retelei Orange ci de capacitate unui BTS sau Node-B si de link-urile care le leaga de partea centrala a retelei (sa ii spunem core)

din pacate nu toate statiile de baza sunt legate intre ele prin fibra optica multe fiind legate prin niste fluxuri de date de capacitati diferite.

so ... limitarile sunt bune acolo unde capacitatile sunt limitate.

Sa nu uitam ca de cand exista limitarea la abonamente cel putin, wap-ul nu a mai picat cum pica inainte, iar altii stiu foarte bine toate discutii de pe alte forumuri (mobilewave .ro, etc)

da, Orange este unul dintre cei mai mari provideri de internet din tara (bravo lor) asa cum si Vodafone (bravo si lor) este dar asta nu inseamna ca trebuie sa arunce totul pe fereastra pentru ca unii nu se mai satura de descarcat filme de pe net.

sa nu uitam ca peste 70% din venituri provin de la mai putin de 20% dintre clienti atat la Orange cat si la Vodafone ... si nu este vorba despre clienti prepay

#31
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postalexxxutz, on Jun 4 2008, 21:42, said:

nu imi vine sa cred ca in anul 2008 inca se mai pune discutia limitarilor de trafic la Internet! si ca sunt oameni care sunt de acord cu asta... apropo in legatura cu afirmatia ta LunaCrystal  trafic nu ai cum sa faci enorm de mult..gandestete ca pe serverele bluenet este o amarata banda de 160mbps (50mbps garantat) din care se consuma foarte putin de catre clientii care sunt pe Orange..sunt destule alte persoane in RO care folosesc tunnelingul la servici,scoli ca sa se dea pe mess dc++etc...peeringul cu Orange este direct,deci nu consuma din banda pe care o are Orange pe Internet EXTERN, si si daca s-ar consuma, Orange este printre principalii provideri de Internet din Romania si are sute de giga banda!si cand ziceam de Internet nelimitat ma refeream la numele comercial .. clar ca e limitat la 2,3 , 6 giga .. depinde de abonament...si ca sa te linistesc putin majoritatea clientilor bluenet care folosesc Orange stau pe mess si navigheaza pe siteuri...iti arat daca vrei graficele cu trafic...cat despre rich1974 ce sa spun... e un tip care s-a conectat prin freedom folosind proxifier din installerul bluenet si sustinea ca a hackerit serverele bluenet si intra gratuit..cu asta cred ca am zis totul despre el..si hartie as face ca sa scoata limitarea la abonamente eventual! nu v-a fost destul cu cenzura pe vremea lu' ceaushica?acum va place sa fiti limitati se pare...

WHAT! frate te rog sa ma crezi ca m-am simtit flatat! m-ai facut sa par un geniu al informaticii. eu nu am folosit niciodata freedomul acela de care zici tu iar la bluenet am vrut sa ma conectez de 2 ori cu versiunea trial dar nu a mers. probabil ca te referi ca eu folosesc streamingul, dar sa stii ca streamingul radio merge si fara tunneling.    e adevarat ca nu toate posturile. pe wmp merg o gramada. news fm merge si mai ascult un post american. aaa! si mai e adresa aia www.radiotime.com care are o gramada.

#32
alexxxutz

alexxxutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 19.12.2006
scz rich.. nu era vba de tine.. de alt richard e vba.. stiam doar de richard de la un admin.. scuze! apropo.. wap-ul nu a mai cazut nu din cauza limitarii pe abonamente.. :) inainte cand cadea wap-ul practic le cadea lor proxy-ul !! niciodata nu a cazut semnalul GPRS/EDGE/3G .. in plus nici inainte si nici acum nu se dau foarte multi pe wap de pe abonamente! ma rog.. stiu ei ce e cu limitarile, dar cred ca toti sunteti de acord cu mine ca daca e o limitare sa se poata verifica traficul consumat si sa fi anuntat prin sms ca s-a terminat traficul! e o chestie simpla care ar putea-o face din respect pt clientii care platesc... asta nu e de iertat! cand e vorba de platit "un mic avans de 300 RON din suma pe care o am la cost" s-au grabit imediat si au suspendat abonamentul in cateva ore!!! de ce? pentru ca nu am putut sa fac rost in 24 ore de 300 RON... asa cum s-au grabit sa ma anunte de plata , puteau sa ma anunte si de traficul consumat!!!!!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate