Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Suzuki Vitara JX 1,6

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
zavalita2002

zavalita2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.02.2006

 Agent0, on Jul 30 2008, 08:40, said:

si totusi cu un GPL ar ajunge la 13% dar ,ca bani, ar fi echivalentul unui consum de 6-7 pe benzina ceea ce ar fi ok.

Probabil ca asa e. Gandeste-te si la pierderile de performanta (asa am auzit), ori, suzukiurile sunt , pentru standardele curente, oricum destul de puturoase. Probabil ca pe GPL ar lua suta, in loc de 15 secunde, in fo' 16-17. Daca asta e ok, atunci chiar merita efortul.

#20
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
Daca este din 1991 cel mai probabil sa fie varianta de 80 CP si in cazul asta este posibil sa aibe carburator..
Motorul cu injectie, de 95 CP, tot 1.6 a aparut prin 1992, montat initial pe varianta lunga..
Verifica ce de motor este...

#21
Agent0

Agent0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.09.2007
e pe injectie sigur. doar ca imi aduc aminte ca unele modele de motoare pe injectie nu suporta GPL si vroiam sa verific inainte sa o iau si sa vad ca nu se paote pune. o sa ma duc la o firma ceva sa intreb...

#22
dragonul_de_foc

dragonul_de_foc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.04.2007
e din '93 si se misca bine si pe asfalt. Consumul 8-9% la mers "pasnic". :naughty:

Attached Files



#23
marius60sec

marius60sec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.01.2009

 dragonul_de_foc, on Jul 29 2008, 21:14, said:

Salut ,
Am fost la RAR si mi-am facut cartea de identitate.A durat 10 zile pentru ca nu erau siguri daca e E0( non-euro) sau E1 (euro 1) nici vorba de Euro 2 cum mi-au zis initial si cum scria in brief. Ai nostrii sunt mai destepti oricum nu e diferenta mare (~ 200 EUR). Oricum am scapat de ei si abia astept sa o imatriculez!  B)
salut ,
Pana la urma , masina e non euro sau E1 ?

#24
lucianer

lucianer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 30.12.2007
Amvazut masina asta prin Dorobanti , cu o shoferita blonda?Sau mai e una identica?

#25
dragonul_de_foc

dragonul_de_foc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.04.2007

 marius60sec, on Mar 23 2009, 11:21, said:

salut ,
Pana la urma , masina e non euro sau E1 ?


A iesit E1.

#26
liviugaston

liviugaston

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.08.2009

 boom87, on 9th June 2008, 15:13, said:

Stie cumva cineva daca un Suzuki Vitara din '95-'96 este Euro2 ???
DA este Euro 2, eu am unul adus in ian.2009 an fabr 1996, sunt foarte multumit de el, am facut deja peste 10.000 km, iar vara pe caldura , decapotat este ideal, o placere sa mergi

 mrJ, on 4th July 2008, 13:42, said:

Dragonule, inteleg ca ti-ai cumparat de curand frumusetea din Germania? As vrea sa ne dai niste detalii despre cumparare (pret, cum ai gasit-o, cum ai adus-o, etc.)
Puteti cauta pe   site  (mobile.de)  e plin de suzuki vitara, preturi de la 900  pana la 4-5.000 Euro Aveti acolo toate detaliile si foto.
Eu am luat-o cu 2.900 euro , am negociat cu vanzatorul de la 3.500 Euro
Pentru alte amanunte  contactati-ma

Edited by liviugaston, 11 August 2009 - 13:36.


#27
alex_the_great

alex_the_great

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2010
salutare

in prima faza si mie mi-a placut foarte mult modelul de Vitara de la Suzuki, am cautat pe mobile.de si pe alte site-uri de vanzari auto, dar m-am lasat pagubas. am vazut poze cu diferite masini, si toate aratau foarte spartan si urat. asa ca am dat de Jimny, care este o masina mult mai draguta in opinia mea. iara pretul pentru una noua, nu mi se pare deloc unul mare. sper ca anul acesta sa reusesc sa o cumpar... :rolleyes:

#28
naylui

naylui

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2007
Am Vitara ('97 JX 1,6l 3u softop) si este o masina excelenta. Putin spartana dar nu mai mult decat loganul, consumul este aferent unui 4x4 (12l urban si 9l extraurban),fiabila, piese de schimb ieftine. Este o masina excelenta pentru drumurile din romania atat on cat si offroad.NU este o masina puturoasa (decat daca vrei sa schimbi vitezele la 1500 ture) . La 97 cp si 1200kg credeti ca e submotorizata?!

Attached Files



#29
pavelmarius

pavelmarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.01.2010

 Agent0, on 30th July 2008, 10:13, said:

e pe injectie sigur. doar ca imi aduc aminte ca unele modele de motoare pe injectie nu suporta GPL si vroiam sa verific inainte sa o iau si sa vad ca nu se paote pune. o sa ma duc la o firma ceva sa intreb...
foarte faina .cit a  costat?

 dragonul_de_foc, on 30th July 2008, 22:52, said:

e din '93 si se misca bine si pe asfalt. Consumul 8-9% la mers "pasnic". :naughty:
cit te a costat?

#30
mauriciosibiu

mauriciosibiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 21.04.2007
stie cineva un Vitara pe la 1500 de euro?

#31
servicenik

servicenik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2010
stie cineva de unde pot sa fac si eu rost de manualul de reparatie pentru un Suzuki Vitara 1.6 16v si `93???

Edited by servicenik, 21 May 2010 - 17:44.


#32
151267

151267

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.10.2010
Am luat si eu o coaja de Vitara din 1994 de 1,6l :). Cine imi poate spune la cat se schimba filtrele, uleiul din motor si uleiul din cutii?
Are cineva idee: daca nu am servodirectie se poate monta pe modelul asta? :rolleyes:

#33
bila-offroud

bila-offroud

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.01.2011

 Agent0, on 29th July 2008, 22:42, said:

salut! nu vreau sa deschid alt topic si intreb aici. Am ocazia sa cumapr un Suzuki Vitara din 91 JLX de la un amic. Masina mi se pare ok dar am o singura problema: consumul. E de cca 11-12 % in oras si ma cam deranjeaza. Vroiam sa intreb daca aveti idee daca pot monta GPL pe ea si ce fel de motoare sunt puse pe ele: injectie multipunct sau nu? daca as putea pune GPL as face-o chiar rentabila,nu ma deranjeaza pierderea de putere de care se vorbeste!Motorul e tot de 1.6 benzina dar mai mult amicu nu-mi poate spune!

sall,eu am vitara 1,6  si asa a venit masina din olanda cu G.P.L  ,trage la fel k pe benzina,dar visavis de consum  este undeva la 15-16-17%   tinand cont k gpl-ul este mai ieftin e bine,dar consum de 16%  e cam mult.    este adevarat 16% GPL in offroud.   iar piesele la dezmembrari   ff bun pret,   am gasit motor  complet la 8milioane,cutie viteze cu reductor cu tot  5miloane,capota+faruri+bara+armatura bara+panou fata   toate 7 mil.   deci la piese sh e ok,  crucea cardanica noua ma costat 55 ron si manopera 70, cablu ambreaj nou 90ron.......

#34
capitan6

capitan6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.08.2011
[quote name='Metallica67' date='22nd May 2008, 17:55' post='4616117']
Salutare la toata lumea  :peacefingers:
Vreau sa-mi cumpar o masina ieftina si fiabila,in jur de 4000Eur cu tot cu taxa de prima inmatriculare(sau cum o s-o mai numeasca) si mi s-a pus pata pe Suzuki Vitara 1,6i JX 1996 versiunea long in 5 usi.Vreau si eu o parere a posesorilor de Vitara...impresii,sfaturi,costuri intretinere..oricum astept pana se definitiveaza noua taxa auto...Multumesc anticipat!  :thumbup:
[/quote


Detin o masina Suzuki Vitara 1,6 /1993 la care mi s-a rupt cureaua de distributie .Care ar fi procedura de schimbare a ei ?A mai avut cineva aceasta problema in trecut ?As dori citeva sfaturi utile ,multumesc.

#35
SAIG

SAIG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 29.07.2011
Salut!
Sa stii ca masina este super buna,o sa te multumeasca mai ales daca ai drumuri pe afara pe drumuri forestiere,de tara etc...Are fratele meu una din 1996 cu motor de 1.6 si este multumit de ea.El a luat masina asta pentru drumuri foarte accidentate si nu are probleme cu ea.
Am vazut ca cineva spunea ceva de costurile acestei masini..Pai nu are de ce sa te coste mai mult ca un Logan de 1.6....Impozitul este foarte mic,cauciucurile sunt la fel de ieftine....
Vezi ca masina asta nu este 4x4 permanent cum spunea cineva,se poate schimba din 4x2 in 4x4,dar aici intervine si singura chestie care strica masina...Ca sa cuplezi 4x4 in afara ca trebuie s-o cuplezi din maneta,trebuie sa cobori jos si sa te duci la roti si acolo o pui pe 4x4.La roti are o "maneta" care invartesti de ea si se cupleaza/decupleaza de pe 4x4....Este foarte aiurea,pentru ca daca ai ramas undeva in noroi mare nu prea iti cade bine sa cobori si sa o cuplezi...Naspa!Si dupa ce o decuplezi de 4x4 trebuie sa mergi un pic in marsalier(cativa metrii),ca sa isi revina pinioanele si ce mai sunt pe acolo.
In rest numai de bine de masina,consum mic,taxe mici,spatioasa(varianta in 4 usi),in rest nu te astepta sa-ti fuga de sub picioare la demaraj.
Bafta in achizitionarea masinii!

Edited by SAIG, 21 August 2011 - 23:37.


#36
annecristyyy2003

annecristyyy2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 30.08.2005
Fara sa jignesc pe cineva, dar tu ori glumesti ori cineva si-a batut joc de tine. Cum sa existe asa ceva la un Suzuki Vitara? (si aici ma refer la ce a colegul de mai sus, adica "Ca sa cuplezi 4x4 in afara ca trebuie s-o cuplezi din maneta,trebuie sa cobori jos si sa te duci la roti si acolo o pui pe 4x4.La roti are o "maneta" care invartesti de ea"). Ei bine asa ceva nu exista...ori nu ai vazut masina asta in viata ta, ori cum am scris si mai sus, cineva si-a batut joc de tine.
Eu am un Suzuki Vitara de ceva timp...ce pot sa iti zic este ca trebuie sa ai grija la masina cand o cumperi pentru ca sunt cam "coapte" Incearca sa gasesti una de Japonia. Cele de Spania sunt "cooapte" rau (asa am io :()

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate