Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Despre mersul inapoi

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Am observat ca mersul cu spatele e o adevarata provocare pentru unii.Me refer strict la cazul in care trebuie sa mergi o distanta de 20 30 m cu obstacole fixe. Personal imi calculez daca "intra" masina, si daca sunt sigur ca DA nu mai pierd vremea cu privitul inapoi, ma orientez dupa oglinzile laterale. Cand e vorba de obstacole mobile (de ex masini parcate, care ar putea pleca oricand) uneori prefer sa ma intorc.

#2
darklight3

darklight3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 14.12.2006
"Am observat ca mersul cu spatele e o adevarata provocare pentru unii."

Intr-adevar o mare provocare pentru unii, si spun asta din experienta, am lucrat o perioada la o parcare prin centru si am vazut fel si fel de fenomene.
Cel mai tare un mosulica care avea permis de nustiu cati zeci de ani si recunostea ca nici acum nu stie sa parcheze... :)

#3
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Acum depinde si ce masina ai , dar si de sofer.Eu recunosc ca nu ma numar printre cei care "dau cu spatele" bine si am lovit masina de 2 ori.Cu timpul te inveti.

#4
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 C.F.S., on May 20 2008, 16:17, said:

ma orientez dupa oglinzile laterale. Cand e vorba de obstacole mobile (de ex masini parcate, care ar putea pleca oricand) uneori prefer sa ma intorc.
Cica la examen trebuie sa te intorc cand dai cu spatele. Niciodata nu am preferat sa ma uit in spate; imi sunt de ajuns oglinzile, nu prea am parte de unghiuri moarte.

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Oglnzile sunt exact ce trebe, cu ele te poti strecura si la 1 cm de obstacole.

#6
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
trebuie si oglinzile mereu puse in calcul....ca de nu ramai fara ele :D treci la 1 cm si cand ajungi in dreptul ogliznii si nu observi  :naughty:
deci cel mai bine sa utilizeazi mai toate metodele

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Eu ma uit o data ca sa-mi iau reperele, o privire de ansamblu sa nu fie copii/betivi/caini/tevi/copaci si pe urma oglinzi si senzori de parcare e suficient.

#8
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
eu cand ies dintr-un loc aglomerat cu spatele, arunc o privire in spate ca sa fiu sigur ca nu e nimic suspect in zona si pentru ca sa vad daca se poate, apoi ma dirijez doar din oglinda stanga, merg foarte aproape de obstacolele din partea stanga, atunci nu am cum sa lovesc in dreapta, iar in stanga am control deplin. in locuri largi, ma dirijez din oglinda centrala, dupa ce am aruncat o privire peste umar.

#9
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Folosesc oglinzile dar am invatat pe proprie piele ca nici uitatul peste umar nu e de colea. :ciocan:

Edited by melcu79, 20 May 2008 - 21:39.


#10
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Am condus mult papuc si duba iar acum nu prea mai stiu ce e aia oglinda centrala si nici de uitatul peste umar.Cu duba uneori mai scoteam capul pe geam.De obicei arunc o privire de ansamblu sa vad daca am loc apoi pentru orientare ma folosesc de partea stanga.

#11
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Oglinzile sunt baza (ma bucur ca am oglinzi foarte mari), dar si asigurarea inainte de a incepe manevra.

#12
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Nu ma intorc cand dau cu spatele decat atunci cand ies dintr-o parcare "in spic" cu spatele intr-o artera circulata(atunci oglinzile sunt degeaba). In rest, numai din oglinzi.

La scoala de soferi chiar s-a chinuit instructorul sa-mi formeze obiceiul de a parca/a da cu spatele doar din oglinzi. Mi s-a spus ca o sa am un control mult mai bun al masinii stand normal in scaun decat intors si controland directia pe bajbaite cu o mana. La examen am parcat(parcare laterala cu spatele, garare cu spatele) doar uitandu-ma in oglinzi iar gaborul nu a zis nimic.

Edited by closchkutza, 21 May 2008 - 11:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate