Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

hp R707

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
arlina

arlina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.04.2006
Buna
am un hp R707 de vreo 3 ani. pana acum nu am avut problme cu el, si eram f multumita de calitatea pozelor. in ultimele luni am inceput sa am probleme cu butoanele(folosit intens si fara husa.....prin parc cu copilul, si de la praf si alte prostii ce intaru pes ub butoane le bloca) dar dupa ce-l curatam era ok. saptamana trecuta,  nu stiu ce naiba a patit aparatul ca nu mai face pozele calumea. de filmat filmeaza f bine ca si pana acum, iar pozele, daca este lumina naturala nu ies deloc. am atasat o poza facuta afara la lumina zilei(o tabla cu piese de remi). vroiam sa stiu daca a mai patit cineva ceva de genul, se mai poate repara? sau nu merita?
cand mi s-au blocat prima data 2 butoane l-am dus la service, si zicea tipul ca tre sa0l trimita la TM(eu sunt din cluj) si tre sa platesc curierul si poate nici nu se poate face....acum nu stiu ce sa fac......daca nu mai face poze astia de la service parca vad ca zic sa-l arunc.....ce ma sfatuiti?

Edited by arlina, 20 May 2008 - 16:02.


#2
arlina

arlina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.04.2006

View Postarlina, on May 20 2008, 15:59, said:

Buna
am un hp R707 de vreo 3 ani. pana acum nu am avut problme cu el, si eram f multumita de calitatea pozelor. in ultimele luni am inceput sa am probleme cu butoanele(folosit intens si fara husa.....prin parc cu copilul, si de la praf si alte prostii ce intaru pes ub butoane le bloca) dar dupa ce-l curatam era ok. saptamana trecuta,  nu stiu ce naiba a patit aparatul ca nu mai face pozele calumea. de filmat filmeaza f bine ca si pana acum, iar pozele, daca este lumina naturala nu ies deloc. am atasat o poza facuta afara la lumina zilei(o tabla cu piese de remi). vroiam sa stiu daca a mai patit cineva ceva de genul, se mai poate repara? sau nu merita?
cand mi s-au blocat prima data 2 butoane l-am dus la service, si zicea tipul ca tre sa0l trimita la TM(eu sunt din cluj) si tre sa platesc curierul si poate nici nu se poate face....acum nu stiu ce sa fac......daca nu mai face poze astia de la service parca vad ca zic sa-l arunc.....ce ma sfatuiti?

Attached Files



#3
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Poti spune ce setari ai la fotografia facuta si daca poti posta o fotografie cu blitz (ai spus ca numai la lumina normala ies pozele naspa).

#4
arlina

arlina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.04.2006
setarile erau toate pe auto, si cu blitz tot asa ies pozele daca este lumina naturala, singurele poze are ies bine(desi tot se vad usor niste dungi orizontale f fine) sunt facute noaptea, sau in incaperi intunecate fara nicio sursa de lumina decat flashul. :wallbash: pot sa-l mai repar oare?

Edited by arlina, 23 May 2008 - 08:37.


#5
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007

View Postarlina, on May 20 2008, 15:59, said:

Buna
am un hp R707 de vreo 3 ani. pana acum nu am avut problme cu el, si eram f multumita de calitatea pozelor. in ultimele luni am inceput sa am probleme cu butoanele(folosit intens si fara husa.....prin parc cu copilul, si de la praf si alte prostii ce intaru pes ub butoane le bloca) dar dupa ce-l curatam era ok. saptamana trecuta,  nu stiu ce naiba a patit aparatul ca nu mai face pozele calumea. de filmat filmeaza f bine ca si pana acum, iar pozele, daca este lumina naturala nu ies deloc. am atasat o poza facuta afara la lumina zilei(o tabla cu piese de remi). vroiam sa stiu daca a mai patit cineva ceva de genul, se mai poate repara? sau nu merita?
cand mi s-au blocat prima data 2 butoane l-am dus la service, si zicea tipul ca tre sa0l trimita la TM(eu sunt din cluj) si tre sa platesc curierul si poate nici nu se poate face....acum nu stiu ce sa fac......daca nu mai face poze astia de la service parca vad ca zic sa-l arunc.....ce ma sfatuiti?
Obturator blocat pe pozitia deschis.Cu putin noroc se remediaza.

Edited by lepetir, 23 May 2008 - 11:32.


#6
arlina

arlina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.04.2006

View Postlepetir, on May 23 2008, 12:31, said:

Obturator blocat pe pozitia deschis.Cu putin noroc se remediaza.

deci se poate repara? pot eu sa-i fac ceva sau tre dus la service?

#7
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View Postarlina, on May 28 2008, 23:27, said:

deci se poate repara? pot eu sa-i fac ceva sau tre dus la service?


       Buna arlina



   Defectul tau, cum ai aflat si mai sus, este datorat obturatorului care nu mai lucreaza, adica e in pozitia deschis.

Sunt doua cauze pentru care ramane in pozitia deschis :

  1. Mecanic, lamelele de obturare sunt "umectate" cu ceva lichid gras si electromagnetul de actionare, nu mai face fata (nu mai are forta sa rupa pelicula formata)

  2. Obturatorul se gaseste in segmentul 1, cel din fata, care "iese" la deschiderea sistemului de lentile. Conexiunea lui electrica, se face cu o panglicuta flexibila, care este "stresata" tot timpul cand deschizi lensul (aparatul) si ori de cate ori, faci zoom. Ruperea ei, caz frecvent la camerele uzate, duce la defectul de mai sus.


   In cazul 1. mai sunt sanse de reparare, prin "spalatul" lamelelor de obturator, operatie complexa si cu manopera mare.
In cazul 2., recomand inlocuirea sistemului de lentile, pret destul de mare.

  Dupa cum vezi, in cele doua cazuri, pretul reparatiei, depaseste cam 50% dintr-o camera noua. Daca vrei sa-ti spun sincer, si-a trait traiu'...si la preturile actuale, merita un aparat nou, nu te mai complica, parerea mea :)


  Tu decizi ! :rolleyes:

Edited by ledongreen, 29 May 2008 - 07:51.


#8
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postledongreen, on May 29 2008, 08:49, said:

Buna arlina
  
Dupa cum vezi, in cele doua cazuri, pretul reparatiei, depaseste cam 50% dintr-o camera noua. Daca vrei sa-ti spun sincer, si-a trait traiu'...si la preturile actuale, merita un aparat nou, nu te mai complica, parerea mea :)

Tu decizi ! :rolleyes:
Am vazut azi aparatul si am ajuns la aceasi concluzie . Arlina in curind va trece pe un Canon , Fuji sau Panasonic (alegerea este a ei), asa ca ne vom intilni cu ea pe sectiunea "ce camera foto sa-mi cumpar de ... ron "  ;)
numai bine

#9
arlina

arlina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.04.2006

View PostNeohori, on May 29 2008, 21:04, said:

Am vazut azi aparatul si am ajuns la aceasi concluzie . Arlina in curind va trece pe un Canon , Fuji sau Panasonic (alegerea este a ei), asa ca ne vom intilni cu ea pe sectiunea "ce camera foto sa-mi cumpar de ... ron "  ;)
numai bine

merci mult de sfaturi. am inceput deja cautarea pe net. cred ca spre cannon ma voi orienta.

#10
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View Postarlina, on May 29 2008, 23:02, said:

merci mult de sfaturi. am inceput deja cautarea pe net. cred ca spre cannon ma voi orienta.

Arunca un ochi pe F47 de la Fuji... :rolleyes:

#11
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Azi aruncind un ochi prin cora am vazut Canon A620 la pretul de 549,90 ron.
Eu personal nu as mai sta pe ginduri la pretul asta . a fost un aparat foarte reusit alaturi de toata seria 6xx . Spun a fost pentru ca este un model mai vechi (2005) dar care sta in fata multor camere foto aparute recent .
Aici poti vedea caracteristicile acestui aparat http://www.dpreview..../canon_a620.asp . Senzori de 1/1,8 , ecran rabatabil , 4 acc care asigura incarcare rapida blitz sunt doar citeva atuuri ale acestui aparat .
Aici http://www.dpreview....iews/CanonA620/ un review coplect al acestui aparat .
Este doar o sugestie , alegerea iti apartine  ;)
numai bine

#12
arlina

arlina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.04.2006
daca vrea cineva aparatul hp pt piese de schimb sa-mi zica

#13
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Nu ne-ai spus cu ce aparat foto ai inlocuit Hp-ul ?
Sa-l folosesti sanatoasa .
numai bine

#14
arlina

arlina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.04.2006

View PostNeohori, on Aug 17 2008, 20:55, said:

Nu ne-ai spus cu ce aparat foto ai inlocuit Hp-ul ?
Sa-l folosesti sanatoasa .
numai bine

cu un Canon Ixus 80IS

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate