Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Transfer bancar in afara tarii

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Am de platit o suma mica (125eur) in contul unei firme din Germania, contravaloarea unor produse ce urmeaza a fi expediate.

Am aflat azi cu surprindere ca petru transferul banilor bancile iau comisioane de 30-50 eur pentru o astfel de plata.

Am carduri si conturi la mai multe banci, am folosit serviciile lor online in tara si afara, atat prin plata directa cu cardul cat si paypal sau Google transfer, dar nici o data comisioanele nu au fost mai mari de 3-5 euro la sume de pana in 500eur.

Firma respectiva nu are cont paypal si nici nu face facturari online pentru plati cu cardul. Ei mi-au dat direct contul in care sa le fac transferul pe baza facturii proforme.

Aveti alte sugestii care sa implice un comision de maxim 5-10 eur ?

#2
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Nimeni, nici o idee ?

Daca s-a mai discutat, macar numele topicului, un link ceva va rog...

#3
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Eu centrez, eu dau cu capul: cel mai mic comision l-am gasit la BRD, 25 de euro.

Sper sa fie corecta informatia si sa nu ma trezesc cu alti bani trasi din cont ulterior.

Astept in continuare sugestii daca mai aveti...

#4
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 flaviand, on May 15 2008, 14:02, said:

Eu centrez, eu dau cu capul: cel mai mic comision l-am gasit la BRD, 25 de euro.

Sper sa fie corecta informatia si sa nu ma trezesc cu alti bani trasi din cont ulterior.

Astept in continuare sugestii daca mai aveti...

cand faci o plata swift poti alege cine plateste comisionul, tu, beneficiarul sau frateste. Vezi intai cum priveste neamtu problema sa nu considere ca n-ai facut plata completa daca i se ia si lui comision. Cei de la banca cand ii intrebi iti dau default comisionul shared adica 1/2 care ii platesti tu.

Shared la BT ar fi fost cred 15 eur.

#5
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

 flaviand, on May 15 2008, 14:02, said:

Eu centrez, eu dau cu capul: cel mai mic comision l-am gasit la BRD, 25 de euro.

Sper sa fie corecta informatia si sa nu ma trezesc cu alti bani trasi din cont ulterior.

Astept in continuare sugestii daca mai aveti...

Am mai deschis si eu un topic candva cu acelasi subiect...nici atunci nu am gasit alta solutie si am platit banii :((

#6
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ok, asta e.

O sa vad ce rezolv la BRD, sper sa nu ma arda prea tare :(

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
La ultimul swift facut la BRD, comisionul era de 0,5% paca, minim 1,5 E ....
Este preferabil sa alegi sa platesti si comisionul celui la care trimiti, oricum cred ca este mic.
La comision se adauga taxa internationala de swift, in jur de 20-21 E, care este un minim stabilit international.

#8
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Asta-toamna cand am facut transferul in Spania, cei de acolo au sarit in sus cand au auzit de suma pe care trebuie sa o platesc, au spus ca ei transfera bani in orice parte a Europei cu cativa Euro si ma sfatuiau sa nu platesc asa mult, sa vorbesc cu banca etc....cert e ca nu am rezolvat nimic si am platit vreo 40 de Euro, daca-mi aduc bine aminte.

#9
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
Intre timp a aparut transferul SEPA. Nu se mai plateste taxa swift, bancile intermediare nu au voie sa ia comisioane pe parcurs, costa cativa euro indiferent de suma si ajunge in 2 zile lucratoare.

La Intesa San Paolo costa 1,5 euro un transfer SEPA.

Edited by gunnarson, 18 December 2009 - 13:33.


#10
Eivissul

Eivissul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.11.2008
Asta depinde de tipul de cont pe care il ai. Exista transfer SEPA si cu comisioane si speze swift de 15 euro. Transferul despre care vb tu este facut de pe un tip de cont cu comisioane mici pt operatiuni, dar care are comisioane de administrare mai semnificative.

#11
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
salut, contul despre care vorbesc eu este acesta:
http://www.intesasan...nt/pachet-lider

Mie nu mi se par mari comisioanele de administrare.

Despre transferurile SEPA cu speze swift, nu stiu ce sa zic, dar cred ca e o gaselnita a bancilor din Romania. In tarile occidentale nu exista speze swift de zeci de euro la transferuri SEPA.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
La BRD GSG era 0,5 E / luna taxa de administrare pt. cont in E, de pe care se putea face SWIFT, fata de 4E/ luna la Intesa...
Pe de alta parte, varianta SEPA poate fi mai rezonabila daca nu sunt taxe substantiale de deschidere si mai ales de inchidere de cont.
Din prezentarea din link-ul dat, nu apar informatii in acest sens.
Sunt sau nu taxe de deschidere/inchidere de cont in E, si cat sunt ele ?
Pt. transfer in afara UE, in USD sau/si alte valute, ce variante sunt ?

#13
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
Taxe de deschidere nu sunt. Despre taxele de inchidere nu stiu sa-ti zic, o cunostinta de-a mea si l-a inchis chiar in prima luna si n-a platit nimic. Dar cred ca si daca il tii si mai mult tot nu platesti nimic la inchidere.

#14
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004
Alte banci care sa suporte transferuri SEPA mai cunoasteti? Cum pot afla de ele?
Prin articolele din ziare apar toate bancile. Am sunat la BRD - au aderat dar inca nu fac, ING - nu au aderat, Intesa San Paolo - face SEPA si costa 1.5EUR.

Pe mine ma intereseaza sa trimit lunar bani in strainatate. Cei de la Intesa au un pachet f bun insa din pacate nu ataseaza un card in euro la contul de euro. Si de exemplu in strainatate pentru plati+retrageri se face conversie eur-ron-eur ca am banii in euro.

 gunnarson, on 18th December 2009, 21:27, said:

salut, contul despre care vorbesc eu este acesta:
http://www.intesasan...nt/pachet-lider
F. bun linkul.

Edited by vladec, 29 March 2010 - 14:03.


#15
kovacsendre

kovacsendre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.06.2007
Buna!

As dori sa trimit 50 E in Olanda, in cont. Cunoasteti firme sau banci prin care pot sa trimit bani pe IBAN, fara sa-mi deschid un cont in euro? (gen Smith & Smith)

Oare pot sa trimit prin Xoom.com? Nu le cunosc si mie frica un pic de ei.


Ms anticipat, numai bine!

Pa

#16
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

 vladec, on 29th March 2010, 14:01, said:

Alte banci care sa suporte transferuri SEPA mai cunoasteti? Cum pot afla de ele?
Si CitiBank face SEPA.
Si alta facilitate tare la CitiBank : comisionul la retragerile de numerar cu cardul atasat la un cont euro de la ATM Citi din Romania si strainatate este 0. Deci practic in zona euro retragi bani cu comision 0. Mi se pare cea mai ieftina solutie pana acum. Si Intesa are comisionul 0 in strainatate insa cu cardul atasat la cont de lei si se pot juca cu valoarea cursului de schimb.

Edited by vladec, 30 March 2010 - 09:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate