Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Neplata facturii de internet

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007
Buna ziua! Acum ceva luni (8,9) s'a intamplat o mare confuzie cu providerul meu de internet. Aici traficul e LIMITAT si eu am depasit traficul impus de ei din CAUZA lor. In luna August, la inceputul lunii, era totul ok aveam 30gb trafic, am si sunat la ei si asa era. Spre 20 August primesc mail de la ei ca acel trafic de 30gb s foat "taiat" si mai aveam doar 5 gb. Eu deja depasisem acei 5gb de mult timp, e logic, sitam ca omu' ca am 30gb pana la finalul lunii.  Aici nu e ca in Romania in fiecare cartier alt provider, aici is 2,3 in toate Portugalia iar una dintre astea 2,3 e providerul meu.  Tampitii de acolo NU au niciun sediu, doar prin telefon se poate vorbi. Am sunat sa le explic situatia " Doamna cum puteti sa-mi spuneti mie ca la sfarsitul lunii dupa ce mi'ai zis la inceput ca e totul ok ca nu mai am traficul respectiv?" Si idioata respectiva nu a stiut sa-mi explice, numai aberatii. Am tot insistat, da rn'ai cu cine, is niste dobitoci. La inceput am tot platit factura aia dar dupa am avut ceva prob. cu banii si am lasat'o moale. Era o suma e 300€ la inceput, la care am cerut s'o platesc in rate. Acum observ ca in fiecare luna ei imi baga 70€ comision, ceea ce NU ERA SPECIFICAT NICIUNDE! Deci puteau sa bage si 400 ca nu e specificat niciunde asta.


Ehh bine, dupa toata povestea asta sa revin la intrebare: Acum am 600€ de platit, ce se poate intampla daca NU platesc? La vara vin in Romania de tot, ce pot sa-mi faca daca nu platesc?

E o mare nesimtire care probabil putea fi evitata daca aveau si ei un sediu sa vorbesc , prin telefon degeaba-am vorbit.

#2
senzatie6

senzatie6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 28.10.2006
Tu ai facut un contract cu ei in care sa fie scrise toate lucrurile mentionate de tine mai sus?

#3
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007

View Postsenzatie6, on May 14 2008, 10:25, said:

Tu ai facut un contract cu ei in care sa fie scrise toate lucrurile mentionate de tine mai sus?

Binenteles ca am contract dar in contract nu specifica niciunde ca e 70€ in fiecare luna comisiunul. E o bataie de joc. Nu vreau sa merg prin tribunale pe aici ca as castiga dar cum intentionez sa vin in Romania nu mai am de gnad sa stau pe aici.

Totusi, ai fugit de la intrebare. Ce se va intampla daca nu platesc?

#4
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postportugalkix, on May 14 2008, 13:37, said:

Binenteles ca am contract dar in contract nu specifica niciunde ca e 70€ in fiecare luna comisiunul. E o bataie de joc. Nu vreau sa merg prin tribunale pe aici ca as castiga dar cum intentionez sa vin in Romania nu mai am de gnad sa stau pe aici.

Totusi, ai fugit de la intrebare. Ce se va intampla daca nu platesc?
nu am nici cea mai vaga idee ce naiba ar putea sa specifice legislatia portugheza intr-un asemenea caz. vezi ce scrie si in contract la clauzele aplicabile in caz de neplata .

#5
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007

View Postsolitudes, on May 14 2008, 10:40, said:

nu am nici cea mai vaga idee ce naiba ar putea sa specifice legislatia portugheza intr-un asemenea caz. vezi ce scrie si in contract la clauzele aplicabile in caz de neplata .
Buna solitudes! Am citit  contractul care de astfel e foarte mare, in jur de 8 pagini si nu am gasit nimic relevant in legatura cu problema asta.  Din tot ce am citit am vazut ca in caz de neplata imi suspenda internetul. Ce de de facut in cazul asta? Si care ar fi cel mai nasol lucru care mi s'ar putea intamplat daca nu platesc factura?

#6
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008
Asteapta sa se prescrie si gata.

#7
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007
Ce sa se prescrie?

#8
r_e_m_u_s

r_e_m_u_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 26.12.2007
stai ma flex :D ...nu ti se intampla nimic vino acasa linistit si nu le da banii hotilor nimeni nu se chinuie sa te caute pe tine pentru cateva sute de euro

eu am abonament la rds cablelink si il platesc odata pe an cand imi aduc aminte ;)... niciodata nu mi`au oprit netu.. cred ca pot bine mersi sa nu`l platesc deloc

Edited by r_e_m_u_s, 14 May 2008 - 23:50.


#9
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007

View Postr_e_m_u_s, on May 14 2008, 20:50, said:

stai ma flex :D ...nu ti se intampla nimic vino acasa linistit si nu le da banii hotilor nimeni nu se chinuie sa te caute pe tine pentru cateva sute de euro

eu am abonament la rds cablelink si il platesc odata pe an cand imi aduc aminte ;) ... niciodata nu mi`au oprit netu.. cred ca pot bine mersi sa nu`l platesc deloc

Nu sunt genul de om nesimtit, nu e o placere sa fac asta, dar daca va fi nevoie, asta e. Ei sunt nesimtitii in toata treaba asta..

Deci ziceti ca nu va fi niciun risc?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate