Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Oferta ! ...... sau o teapa mai mica?

  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Tyby_G

Tyby_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 21.01.2008
De ceva vreme am inceput sa ma gansesc serios sa upgradez partea audio a masinii mele. HU este un Panasonic (casetofon, no CD) iar difuzoarele sunt pe fata de 10 cm iar pe spate ovale (mici 6x9 cred) ambele NO-NAME. Acum vreo luna au inceput dif-urile sa-si dea duhul pe rand, unul cate unul. Atunci au inceput cautarile, nu foarte ample, poate si din cauza unui buget destul de limitat.
Astazi am fost frumos in Carrefour, avand drum in Braila (eu sunt din Galati) si am avut o oarecare surpriza. Am avut mirarea sa gasesc un radio-CD Clarion (nu stiu exact modelul - am facut poza) la doar 200 RON. Din pacate nu am reusit sa fac o proba la el dar am vazut ca are de toate... ma rog... pentru un necunoscator - 4x50W, mp3, aux-in, RDS si altele. Acum intrebarea mea este: sa fie oare o oferta "super speciala" si sa profit de ea cat mai am ocazia sau acest player are anumite "minusuri" ascunse si de aceea nu se vinde? (in primul rand lizibilitatea display-ului , dar sunt tanar si pot sa trec peste asta).
Alta varianta pentru player ar fi  un Pioneer 2000MP la vreo 350 RON despre care am auzit numai de bine. Din pacate Pioneer-ul inseamna sa ma abtin de la dif-uri pe spate.
Pe fata m-am hotarat la Alpine de 17 cm (nu stiu model, pun poza), iar pe spate daca nu gasesc ovale am inteles ca merg rotunde, de 13cm - aici Pioneer (cele cu tweeter integrat - stiti voi pe cate cai).
Multumesc pentru rabdare si astept raspunsurile si sugestiile voastre.

Attached Files



#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostTyby_G, on May 10 2008, 22:38, said:

Acum intrebarea mea este: sa fie oare o oferta "super speciala" si sa profit de ea cat mai am ocazia sau acest player are anumite "minusuri" ascunse si de aceea nu se vinde? (in primul rand lizibilitatea display-ului , dar sunt tanar si pot sa trec peste asta).
Pe fata m-am hotarat la Alpine de 17 cm (nu stiu model, pun poza), iar pe spate daca nu gasesc ovale am inteles ca merg rotunde, de 13cm - aici Pioneer (cele cu tweeter integrat - stiti voi pe cate cai).
Multumesc pentru rabdare si astept raspunsurile si sugestiile voastre.
Alea mai mult ca sigur sunt ramase pe stoc pe undeva si s-au gandit sa le vanda taximetristilor. No offence! :)
Mai bine incearca un ALPINE CDE-9870R la 300 de lei, suna mult mai bine decat "chestia" aia! Modelele de buget de la Clarion au niste display-uri FOARTE slabe, de tip vechi. Ba nu, nu sunt vechi - Blaupunkt-urile vechi se vedeau super! :P
In fine, ca difuzoare pe 16.5cm as recomanda Ground_Zero GZTF_165MK2, ca tot sunt la pret mic. Ce masina e, totusi?

#3
Tyby_G

Tyby_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 21.01.2008
Masina e Matiz si dupa cum probabil v-ati dat seama bugetul e foarte limitat deci nu pot sa am mari pretentii. Daca acel Clarion era cat de cat bun sa ascult radio si din cand in cand un Cd eu eram multumit. Display-ul nu ma deranjeaza aproape deloc si asa dupa 2-3 zile il invat pe de rost. Multumesc pentru raspuns si astept in continuare alte sugestii.

#4
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Parerea mea e sa nu te zgarcesti! Mai bine iei un player ok si un set de difuzoare pe fata si pe spate le cumperi peste vreo doua luni.

#5
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Tyby problema nu e doar de display, la banii aia trebuie sa cauti un player de buget, si un Clarion de buget nu e aceeasi mancare de peste cu un Alpine sau Pioneer de buget. Eu as merge pe recomandarea lui Marius pentru player. Pentru difuzoare, parerea mea e ca sunt ok Alpine-urile alea daca mai tarziu nu vei mai investi in sistemul audio (adica daca iti iei doar player+difuzoare si atat, fara planuri de amplificare)

@Marius - sunt bune GZ-urile alea, dar sunt putin mai scumpe decat ce-a vazut el (135 de lei fata de 119 lei cat costa Alpine), plus ca GZ sunt de 80W, in timp ce Alpine-urile sunt de 35W. Daca vrea doar player + difuzoare, eu cred ca o sa se auda mai bine astea mai mici decat GZ-urile.

#6
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Posttchoara, on May 12 2008, 11:12, said:

Daca vrea doar player + difuzoare, eu cred ca o sa se auda mai bine astea mai mici decat GZ-urile.
Poate omul merge la un gratar si vrea sa asculte muzica in afara masinii, atunci sunt utile GZ-urile!  ^_^
Eu m-am gandit si la un viitor up-grade, cand am recomandat difuzoarele alea.

#7
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
am trecut si eu azi prin Carrefour, si m-a sarit ochii la player. Pretul mi se pare bun, si sigur isi face banii. Si eu am tot matiz, dar nu am nimic pe al acum si tot caut HU. Pioneer e in frunte pe lista, dar nu stiu daca se merita diferenta de bani. Ce au ei in oferta carrfour am gasit si aici http://www.be-loud.r...rion/DB179RGMP/

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ia-l frate daca n-ai pretentii de amplificatoare si alte nebunii. La 2 mil e pomana tinand cont ca in iarna cand m-a interesat si pe mine subiectul modelul asta era putin peste 300 de lei. Sincer la 200 de lei nu exista ceva mai bun mai ales ca e clar ca pe tine te vor limita boxele nu casetofonul in ce priveste calitatea. Despre boxele alea nu pot sa ma pronunt dar par OK.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate